Pokiaľ ide o crowdfunding, len málokto má tak hlboké skúsenosti s hlbokými skúsenosťami ako zakladateľ Indiegogo., Slava Rubin.

Spoločnosť Indiegogo, ktorá bola založená v roku 2008 uprostred jednej z najhorších finančných kríz v Spojených štátoch, sa zamerala na zmenu spôsobu, akým startupy zvyšovali kapitál. Až do tohto bodu zbieranie peňazí pozostávalo z tradičného okruhu rodiny & priateľov, anjelských investorov, súkromný kapitál alebo rizikový kapitál. Niekto so skvelým nápadom na produkt musel podstúpiť obrovské riziko, že si zabezpečí financovanie sám, a zároveň sa pokúsil uskutočniť svoje sny v realitu.

Slavin Rubin

Slava Rubin, obrázok prostredníctvom TechCrunch

V decembri 2017 spoločnosť Indiegogo oznámila, že na svoju platformu pridáva ICO a blockchainové investície. S odhadom 4,9 miliárd dolárov získaných ICO v roku 2017, zdá sa to ako prirodzené rozhodnutie pre jednu z najväčších svetových platforiem skupinového financovania.

Podnikanie Indiegogo do ICO však nie je len stratégiou. Étos, na ktorom bola založená spoločnosť Indiegogo a komunita kryptomien, je v podstate rovnaký: decentralizovaná „moc ľudí“ hrať aktívnu úlohu pri rozhodovaní o tom, aký chcú byť svet.

Indiegogo

Vďaka tisícom inovatívnych nápadov na výrobky prevzala spoločnosť Indiegogo koncept crowdfundingu a urobila ho zábavným, interaktívnym a bežným. Teraz sa zameriavajú na ďalšiu legitimizáciu a popularizáciu ICO.

Jednou z hlavných súčastí stratégie spoločnosti Indiegogo je pomôcť projektom dodržiavať nariadenia tak, že ich zaregistrujete ako cenné papiere (v relevantných prípadoch). Začínajúci malí, malí investori na Indiegogo budú môcť iba investujte 10 000 dolárov do väčšiny projektov, a projekty nebudú schopné získať viac ako 1 milión dolárov z dôvodu obmedzení zo zákona o zamestnaní z roku 2012.

Mali sme príležitosť porozprávať sa so Slavom Rubinom o crowdfundingu, ICO a vývoji fundraisingového priestoru.

Aké je to ísť do ICO z crowdfundingu? Aké sú niektoré z najväčších výziev, ktoré ste videli?

Toto všetko vnímame ako prirodzený vývoj toho, čo sme od začiatku chceli dosiahnuť ako Indiegogo. S touto myšlienkou sme prišli v roku 2006 a spustili sme ju v roku 2008 s cieľom demokratizovať prístup ku kapitálu.

V tom čase bolo ťažké používať internet, aby bolo možné získať dav, aby vás financoval. Všetko to bolo naozaj o vrátnikovi, poznať správneho VC, poznať správneho bankára, poznať správneho človeka vo vládnych organizáciách.

Začali sme teda modelom založeným na výhodách. Chceli sme, aby sme mohli okamžite uskutočniť hromadné financovanie akcií, ale kvôli zákonu o cenných papieroch z roku 1933 a predpisom nám nebolo umožnené.

Potom rýchlo vpred do roku 2012. Mohli sme pomôcť prijať zákon o pracovných príležitostiach s prezidentom Obamom a potom v roku 2016 v USA konečne začal platiť crowdfunding akcií. Mohli sme teda robiť naše techniky skupinového financovania, ktoré ľuďom ponúkali finančnú návratnosť.

Paralelne s tým blockchain postupoval vpred a bitcoin sa stával mainstreamom. Potom začali ICO vychádzať hneď po skupinovom financovaní akcií. Zaujímavé bolo, že sme začali mať veľký záujem rôznych ICO a fundraiserov zameraných na blockchain, ktorí sa pýtali, či môžu využívať našu platformu alebo naše schopnosti na získavanie peňazí. Takže pre nás, toto je prirodzený vývoj v snahe splniť našu víziu.

V prvých dňoch by som nazval to, čo sme robili, crowdfundingom 1.0, ktorý bol modelom založeným na výhodách a potom 2.0, čo bol vanilkový akciový model. Teraz by ste mohli takmer uvažovať o verzii 3.0, kde je to model investovania založený na blockchaine. Takto sme sa vyvinuli.

Aký je rozdiel pre niekoho, kto investuje do projektu, ktorý získava produkty na oplátku alebo kapitál na oplátku, v porovnaní s tým, kto investuje do projektu za tokeny?

Myslím, že ako by ste sa mali na to pozrieť, je model výhod, ktorý neprináša finančnú návratnosť. Všetko je o podpore človeka. Slovo investovanie nepoužívame ani na podporu človeka alebo na predobjednanie produktu alebo na potvrdenie nápadu. Ide skôr o to, chcieť človeka podporovať, chcieť získať dobro, alebo byť iba súčasťou nejakého hnutia.

Keď sa pozriete na hromadné financovanie akcií alebo na ktorékoľvek z týchto zvýšených blockchainov, často ide skôr o to, chcieť sa podieľať na finančnom raste, či už ide o zdieľanie výnosov alebo získanie časti spoločnosti. Takže od analýzy je to trochu iné. Nejde o toľko jednotlivca alebo o získanie produktu. Pokiaľ ide o vanilkový kapitál alebo tieto ponuky blockchainu, myslím si, že sú si z hľadiska analýzy veľmi podobné. Je to ako keby som vložil dolár, je to dobrá investícia? Dostanem von viac ako dolár? Je zrejmé, že existujú rôzne typy organizácií a musíte si to vhodne preskúmať, ale myslím si, že analýza je dosť podobná.

Explózia ICO v roku 2017 sa tento rok trochu ochladila. Časový interval medzi projektmi, ktoré sa uskutočňujú v súkromnom predpredaji, a verejným ICO sa skracuje a niektoré projekty nepracujú vôbec ani ICo. Ako plánujete, vývoj, vývoj v priestore?

Rok 2017 mal teda určite veľkú aktivitu. Existovalo neisté regulačné prostredie a rôzni emitenti presne nevedeli, ako sa v ňom musia zorientovať, ale neexistovali jasné pravidlá ani výzvy, takže späť bolo veľa aktivít. V 1. štvrťroku 2018 SEC a FINRA jasne oznámili, že všetci títo emitenti sa musia ubezpečiť, že robia veci podľa knihy, a veľa z nich sú potenciálne cenné papiere, na rozdiel od toho, aby sa vyhli výnimke z cenných papierov.

Indiegogo

V rámci toho muselo veľa emitentov v Spojených štátoch prehodnotiť svoje prístupy a áno, niektorí z nich obmedzili svoje verejné predaje a šli skôr do súkromného režimu. Urobili sme tiež to, aby sme zaistili, že dodržiavame nariadenia. Máme teda nejaké súkromné ​​ponuky, ako aj ďalšie ponuky, ktoré sú jasnými bezpečnostnými tokenmi a sú schopné vyhovieť výnimke z cenných papierov, aby mohli byť verejné, kedykoľvek sa rozhodnú..

Mohli by ste nám povedať niečo o tom, čo ICO doteraz prešli cez Indiegogo? Fanúšikom riadená futbalová liga (FCFL) bola s touto platformou veľmi úspešná.

Boli prvou organizáciou, ktorá s nami hľadala výchovu. Od tej doby ste dostali obrovské množstvo prichádzajúcich, či už je to na strane emitenta, aj na strane investora. Tiež existovali veľké podniky, s ktorými teraz tiež pracujeme. Vlastne máme ešte nejaké ďalšie ponuky, ktoré sú v rôznych fázach súkromného získavania, a to ešte predtým, ako budú zverejnené. Opäť platí, že nie sú verejné, takže o nich nediskutujeme.

Ako vyzerá proces preverovania pre ICO, ktoré hostujete na platforme? Pretože je tam oveľa viac tienistých projektov. Ako vy chlapci vyradíte kvalitu z hovadiny??

Model výhod je veľmi otvorený. Máme státisíce podnikateľov, ktorí používajú originálne Indiegogo. Keď sme potom koncom roka 2016 začali s našim kapitálovým modelom, museli sme to určite prehodnotiť, pretože ako súčasť regulovaného portálu sme sa museli ubezpečiť, že robíme všetku náležitú starostlivosť, aby sme zabezpečili proti podvodom a iným výzvam..

Takže v skutočnosti máme menej ako 2% spoločnosti, ktoré sa prihlásia, sa práve teraz dostanú na kapitálový portál. Máme najvyšší priemerný nárast, pretože robíme takú dobrú prácu, že filtrujeme hluk a zabezpečujeme, aby sme mali spoločnosti s vysokou integritou.

Väčšina spoločností, nie celkom sto percent, ale väčšina spoločností z viac ako 50 spoločností, ktoré zvýšili svoje šance na Indiegogo, dosiahli svoje minimálne ciele, ktoré by mali ukazovať na to, že ak si vás Indiegogo vyberie, aby ste ich mohli zvýšiť, je to bude pre vás celkom dobrý výsledok.

Slava Rubin

Slava Rubin (bez brady) cez CNBC)

Teraz je to na vanilkovom kapitálovom fonde. Mnoho z tých istých techník sme použili, čo sa týka starostlivosti, a potom sme ich presunuli do ponuky blockchainu. Mnohé výskumy sú veľmi podobné. Ide o tím, ide o obchodný model, aká je finančná situácia, aké sú očakávané výsledky a podobné veci.

Je zrejmé, že s hodnotením technológie, hodnotením tokennej ekonomiky súvisia rôzne nuansy a všetky tieto veci sa líšia od vanilkového kapitálu. To zohľadňujeme smerom k procesu starostlivosti. Pomer spoločností, ktoré nakoniec stúpnu u nás, oproti uplatneniu je opäť výrazne pod 2%.

Ako by ste povedali, že ICO sa v USA správajú odlišne od Európy, Ázie, Afriky atď.?

To určite záleží. Myslím si, že každý región je iný, ale USA rozhodne používajú konzervatívnejší prístup, pokiaľ ide o zverejnenie vašich ponúk. Myslím si, že preto od prvého štvrťroka vidíte, že niektoré z týchto ICO idú o niečo viac do súkromia so svojou propagáciou a zároveň vyzerajú o niečo viac medzinárodne v súvislosti s ich pôsobením..

Máte v tomto priestore nejaké obľúbené projekty, ktoré nevyhnutne neprešli cez Indiegogo?

Myslím si, že existuje veľa skvelých spoločností. Myslím si, že je to veľmi skoro. Myslím si, že momentálne je veľa ľudí, ktorí sa stále veľa zameriavajú na technológie. Myslím si, že to bude skvelé, keď bude oveľa viac aplikácií a využitia pre spotrebiteľa.

Momentálne stále zostáva veľa investícií do vytváraného softvéru. Teším sa na spotrebiteľov, ktorí softvér skutočne používajú, bez toho, aby si to vôbec všimli.

Teším sa tiež na bod, keď podnikatelia prestanú používať blockchain ako módne slovo a len si uvedomia, že je to iba technológia.

Presne tak. Je to ako povedať: „Používam internet.“

Amazon je v pohode, Facebook je v pohode, YouTube je v pohode; internet sám o sebe nie je cool.

V ktorých odvetviach ste najviac nadšení, keď uvidíte zmenu v tom, či ide o blockchain alebo kombináciu blockchainu, a o akúkoľvek ďalšiu kombináciu, ktorá pôjde?

To je ako keby ste sa ma pýtali, čo ma nadchlo zo zmeny internetu. Myslím si, že blockchain má možnosť zmeniť každé odvetvie, je to len otázka načasovania. Niektoré sa budú pohybovať rýchlejšie ako iné.

Ktoré z nich podľa vás skutočne uvidia rýchle zmeny?

Myslím, že kdekoľvek existuje transakcia, kde je veľa miest, kde sú transakcie, či už je to Fintech alebo trhy, dodávateľský reťazec, logistika, identita; kdekoľvek, kde potrebujete sledovať integritu transakcie. Ak pohybujete rukami po diamante, na káve, rybách alebo iPhone, je to čokoľvek, čo je nedotknuteľné. Myslím si, že v dodávateľskom reťazci a v celej spoločnosti Fintech existuje veľa príležitostí, ktoré zabezpečia, aby sa transakcie uskutočňovali včas na správnom mieste, čo nie je podvodné. Súlad, identita.

Raz ste povedali, že každý projekt si zaslúži príležitosť zlyhať, čo je podľa mňa veľmi vášnivý pohľad, ktorý je možné uplatniť vo svete ICO. Nie nevyhnutne otázka, iba táranie na mojej strane. Ale dobrý citát, páči sa mi to.

Ďakujem.

Ako môže niekto, kto to číta, pomôcť spoločnosti Indiegogo vydať sa do sveta ICO uspieť?

Sme klasické trhovisko, takže obe strany. Ak sú vo vašom publiku ľudia, ktorí hľadajú peniaze a chcú preskúmať, ako sa najlepšie riadiť všetkými predpismi a ako z nich a verejného publika urobiť investorov, radi s nimi spolupracujeme.

Sme jednou z mála platforiem, ktorá má 10-ročné skúsenosti, má interného sprostredkovateľa a má skutočne silné vzťahy s regulačnými orgánmi, ktoré majú preukázateľné skúsenosti. Sme radi, že pracujeme na strane emitenta. Veľmi sa tiež usilujeme pokračovať v budovaní našej knihy investorov. Ak majú ľudia záujem dozvedieť sa viac o našich príležitostiach, do ktorých môžu investovať, môžu samozrejme prejsť na web.

Ak ľudia chcú, môžu mi dokonca poslať e-mail, [chránené e-mailom] na oboch stranách trhu, a budem sa s nimi určite rozprávať.

No dobre, Slavo. Vážim si váš čas. Príjemný zvyšok dňa.

Ty tiež.

_____

Rozhovor uskutočnili Alex Moskov a Steven Buchko.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me