Aby ste pochopili kryptomenu, musíte najskôr porozumieť histórii virtuálnej mince. Virtuálna minca alebo digitálna mena sa líši od tradičnej fiat meny tým, že neexistuje žiadna fyzická podoba, ktorá by sprevádzala každú hodnotovú jednotku. Už dávno pred kryptomenom v roku 2017 boli priekopníkmi elektronickej hotovosti.

Tieto prvotné finančné rozmýšľania formovali trh a pripravovali svet na digitalizáciu ekonomiky. Rýchly posun vpred na dnešný kryptotrh a vďaka efektivite technológie blockchain teraz vidíte, že digitálne peniaze zažívajú globálne čoraz väčšie adopcie.

Virtuálna minca pred bitcoinom

Za posledných dvadsať rokov sa platobným systémom pre virtuálnu menu darilo. Tieto systémy existovali dávno predtým, ako moderná dnešná blockchainová technológia vyrábala virtuálne mince, ako je bitcoin, meno domácnosti.

Virtuálne meny sa vo väčšine krajín nepovažujú za zákonné platidlo z mnohých dôvodov. Vlády tieto mince nevydávajú. Namiesto toho virtuálne meny vydávajú vývojári platformy. V súčasnosti existuje veľa spôsobov, ako spoločnosti vydávajú virtuálne mince. Pred kryptomenami boli bonusy najpopulárnejšou formou vydávania digitálnej meny.

Problémy s ranou virtuálnou mincou

Problém týchto raných virtuálnych mincí spočíval v tom, že boli príliš náchylné na útok hackerov alebo podvodníkov. Nedostatok akejkoľvek formy materiálneho potvrdenia navyše spôsobil, že mnohé podniky boli skeptické k skutočnej hodnote týchto konceptov. Pamätajte, že to bolo 20 rokov pred objavením sa technológie blockchain. Mnoho ľudí v súčasnosti nevlastnilo ani počítač.

Holandsko, 80. roky

Jeden z prvých príkladov pokusu o vytvorenie digitálnej hotovosti pochádza z Holandska na konci 80. rokov. Majitelia čerpacích staníc boli dosť vykradnutí z podnikania. Problém sa natoľko zhoršil, že sa niekto rozhodol, že bude bezpečnejšie nájsť spôsob, ako umiestniť peniaze na čipové karty. Majitelia nákladných automobilov mohli tieto karty načítať a odovzdať ich svojim vodičom. Vodiči by potom použili karty na zúčastnených čerpacích staniciach.

Flooz.com

Ďalším príkladom použitia virtuálnych mincí pred kryptomenou je internetová mena Flooz. Flooz.com vydal tieto virtuálne coiny v roku 1998 ako súčasť marketingovej kampane. Hodnota každého Floozu sa rovnala jednému doláru.

Používatelia by dostávali mince Flooz za nákupy uskutočnené na webových stránkach Flooz.com. Používatelia potom mohli minúť svoj Flooz na viac produktov na webe, alebo mohli využiť svoje bonusové zárobky a nakupovať u mnohých ďalších zúčastnených predajcov.

Koncept bol dávno predtým a napriek reklamnej kampani za niekoľko miliónov dolárov Flooz nikdy nedosiahol úroveň prijatia potrebnú na udržanie projektu. Platforma tiež zaznamenala veľké straty po tom, čo kombinácia ruských a filipínskych hackerov uskutočnila nákupy pomocou ukradnutých kreditných kariet. Spoločnosť je dnes už zaniknutá, ale inšpirácia ich projektom žije v dnešných digitálnych menách.

Zaslepená hotovosť

V roku 1981 americký kryptograf s menom David Chaum vydal svoj dnes už slávny príspevok s názvom Nezistiteľná elektronická pošta, spiatočné adresy a digitálne pseudonymy. Chaum opísal anonymný digitálny menový systém. V roku 1989 Chaum vyvinul svoj protokol na funkčnú virtuálnu mincu známu ako DigiCash.

David Chaum cez Quartz

David Chaum cez Quartz

Protokol bol revolučný a priniesol svetu koncept slepé podpisy. Slepé podpisy maskujú obsah správy a na overenie platnosti účastníkov používajú kombináciu verejného a súkromného hesla. Dnes sa tento koncept používa vo veľkých kryptomenách vo forme verejných kľúčov.

B-peniaze

Desať rokov potom, čo spoločnosť DigiCash vstúpila na trh, sa volá vývojár Wei Dai urobil vlny v kryptografickej komunite po publikovaní príspevku s názvom B-Money Anonymous, Distributed Electronic Cash System. Tento koncept virtuálnych mincí využíval decentralizovanú sieť, ktorá zahŕňala možnosti súkromného odosielania a automaticky vynútiteľné zmluvy. Zatiaľ čo technické aspekty tejto virtuálnej mince neboli ďaleko od technológie blockchain a projekt nikdy nezískal dostatočný impulz na rozlet, koncept výrazne ovplyvnil budúci trh s kryptomenami.

Bitové zlato

Dlhoročný obhajca virtuálnych mincí, Nick Szabo, bol priekopníkom systému proof-of-work, ktorý dnes používajú kryptomeny ako Bitcoin, pomocou svojho protokolu Bit Gold. Bit Gold pomohol upevniť koncept decentralizovanej siete a elimináciu overovacích systémov tretích strán. Satoshi si požičal mnoho konceptov Bit Gold. Až toľko, že mnoho ľudí verilo, že Satoshi Nakamoto je Nick Szabo. Trvalo to verejnosť odmietnutie od Szabo, aby konečne presvedčil ľudí o opaku.

@ socrates1024 Nie satoshi, ale ďakujem.

– Nick Szabo (@ NickSzabo4) 7. júla 2014

HashCash

Mnoho nadšencov kryptomien považuje HashCash za priamu inšpiráciu pre bitcoin. HashCash predstavil v roku 1997 kryptograf Adam Beck. Beck začlenil protokol o dôkaze práce na overenie platnosti transakcie. Protokol kontroly práce HashCash predtým používal ako techniku ​​redukcie spamu predtým, ako bol prispôsobený pre virtuálne coiny. Tento koncept ovplyvnil Nakamota až do tej miery, že v Beckovovej správe o bitcoinoch cituje Becka. Po problémoch so škálovateľnosťou však program HashCash stratil význam kvôli zvýšenému preťaženiu siete.

Zadajte bitcoin a zázraky blockchainu

Satoshi Nakamoto, anonymný tvorca bitcoinu, označuje najúspešnejšiu kryptomenu na svete za „systém peer-to-peer elektronických peňazí“. Na rozdiel od virtuálnych coinov pred bitcoinom malo satoshi podporu výkonnej novej technológie, blockchainu.

Technológia blockchain ukladá informácie v duplikáte cez rozsiahlu sieť počítačov. Pred akýmikoľvek zmenami v blockchaine musí päťdesiatjeden percent uzlov súhlasiť s platnosťou reťazca. Tento proces overovania odkazuje na predchádzajúce bloky. Najdlhší overiteľný reťazec transakcií zostáva platným reťazcom. Týmto spôsobom technológia blockchain eliminuje potrebu overovacích systémov tretích strán, ako sú banky.

Výhody virtuálnych mincí

Nástup technológie blockchain výrazne zvýšil výhody virtuálnych coinov. Používatelia môžu prevádzať kryptomeny v takmer okamžitom čase a za oveľa lacnejšiu cenu ako tradičné spôsoby globálneho prevodu peňazí. Kryptomeny eliminujú potrebu overovacích systémov, čo vám ušetrí veľa času.

Ak chcete uviesť úroveň úspor, ktorú používatelia kryptomeny vidia, pozrite sa na tradičné medzinárodné spôsoby prevodu peňazí. Ak sú vaše prostriedky globálne odosielané dnes, vaše prostriedky si vyžadujú overenie od potenciálne tridsaťšesť rôznych organizácií tretích strán. Každá organizácia si účtuje poplatok za svoje služby.

Virtuálne mince sú tu na pobyt

Teraz má svet na zreteli niekoľko legitímnych možností virtuálnej meny. Tieto digitálne meny naďalej formujú ekonomiku budúcnosti. Dnes sú virtuálne mince bežnejšie ako kedykoľvek predtým a digitálne peniaze sú prvýkrát v histórii uznávané tradičnými finančnými spoločnosťami.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me