Zatiaľ čo bitcoin bol prvým veľkým prípadom použitia blockchainu, táto technológia nebola ničím menším než revolúcia FinTech. Peer-to-peer platby sa vyvinuli do nových riešení pre obchodné financovanie a finančné audity spolu s novými derivátmi, ako sú futures na kryptomeny. Je pravda, že toľko očakávané bitcoinové ETF sa zdá byť ešte ďaleko od získania regulačného schválenia, ktoré potrebuje. Blockchain podielové fondy by však mohli poskytnúť strednú cestu pre investorov, ktorí chcú zarobiť na blockchainovom humbuku bez toho, aby riskovali svoje prostriedky na volatilných trhoch s kryptomenami.

Blockchain má rovnako ako investičný nástroj potenciál otriasť správou tradičných podielových fondov. Zavedenie digitálnych identít založených na blockchaine by navyše mohlo znížiť zaťaženie správcov fondov KYC / AML.

Tu sa pozrieme na všetky spôsoby, ktoré blockchain konverguje s podielovými fondmi, a čo je možné v budúcnosti.

Blockchainové podielové fondy a ETF – investovanie do rastového potenciálu blockchainu

Aj keď mnohí pevne veria v budúcnosť blockchainovej technológie, investovanie do kryptomien môže byť kvôli volatilite trhov riskantným podnikaním. Riziká investovania do jednotlivých kryptomien sú navyše porovnateľné s investíciami do jednotlivých akcií – je to ako vložiť všetky svoje vajcia do jedného koša. Väčšina finančných poradcov odporúča diverzifikáciu ako prostriedok na zníženie rizika. Preto sú blockchainové podielové fondy alebo ETF ďalším spôsobom investovania do budúcnosti technológie a oba ponúkajú potenciálne nižšie vystavenie riziku ako investovanie do jednotlivých kryptomien, ale stále je to jedna z najobľúbenejších investičných príležitostí, ktoré ľudia okrem iného využívajú, ako napríklad investovanie do na sklade, pretože existujú zdroje, ktoré tomu pomáhajú.

The Poradca spoločnosti Motley Fool Stock program ponúka vynikajúci výber akcií každý mesiac, aby pomohol ľuďom s investičnými príležitosťami.

Existuje niekoľko fondov, ktoré ako súčasť svojho portfólia držia blockchain alebo súvisiace technologické akcie. Zosilnite transformačné zdieľanie údajov ETF (ticker BLOK) je jedným z najväčších so spravovanými aktívami v hodnote 110 mil. USD. Je to aktívne spravovaný fond, ktorý sa zaväzuje investovať 80 percent svojich aktív do majetkových cenných papierov spoločností zapojených do blockchainu. Nejde však o blockchainové startupy – fond drží akcie v spoločnostiach ako Overstock, IBM a Intel.

BLOK graf podľa TradingView

Podobným fondom je Reality Shares NASDAQ NextGen Economy ETF (BLCN), ktorý skôr pripomína indexový fond a nie je aktívne riadený. Ďalším je inovatívna transakcia First Trust Indxx & Spracovať ETF (LEGR). Oba majú podobný prístup k fondu Amplify a investujú do akcií spoločností, ktoré sa zameriavajú na využitie a rozvoj blockchainu.

Samozrejme, nič z toho nie je investičné poradenstvo. Stojí však za zmienku, že akcie blockchainových spoločností môžu kolísať spolu s humbukom okolo ceny BTC, takže si ako vždy urobte svoj vlastný prieskum.

Súčasný model správy podielových fondov

Rovnako ako mnoho iných finančných procesov, aj správa podielových fondov sa v súčasnosti spolieha na veľa strán a procesných krokov.

Distribuční agenti sú tretie strany, ktoré nie sú prepojené so samotným fondom. Pracujú na získaní investorov do fondu. Transferovými agentmi môže byť banka alebo iná finančná inštitúcia poverená vedením záznamov o investoroch a ich účtoch. Táto úloha zahŕňa aj dohľad nad výplatami dividend a vydávaním výkazov investorom. Každá strana, ktorá investuje do podielového fondu, musí podstúpiť kontroly KYC a AML, ktoré tiež vykonávajú prevodoví agenti.

S nevyhnutnosťou, keďže do procesu registrácie nového investora je zapojených toľko rôznych strán, sú transakčné časy zdĺhavé. Zvyčajne to trvá asi tri až štyri pracovné dni od okamihu nového predplatného po miesto vyrovnania.

Podielový fond umožňujúci blockchain

Spoločnosť Deloitte v minulosti uskutočnila výskum zameraný na vplyv blockchainu na správu podielových fondov. Luxemburská pobočka spoločnosti publikoval príspevok podrobne popisujúce, ako môže blockchainový podielový fond vylúčiť mnohé medzistupne spojené s upísaním fondu. To zase podstatne skracuje doby spracovania.

V prvom rade by investor musel mať digitálnu peňaženku. Táto peňaženka by obsahovala ich digitálnu identitu a digitálnu menu, ktoré chcú investovať do blockchainového podielového fondu.

Každý, kto sa upíše do podielového fondu, musí podstúpiť kontrolu „poznajte svojich zákazníkov“ (KYC) a boj proti praniu špinavých peňazí (AML). Pri digitálnej identite založenej na blockchaine nie je potrebné, aby tieto kontroly vykonávala externá tretia strana. Inteligentné zmluvy na blockchaine môžu vykonávať elektronickú kontrolu KYC / AML a potom automaticky upísať tých investorov, ktorí úspešne prešli kontrolou.

Zvyšok registrácie sa potom môže uskutočniť prakticky v reálnom čase. Inteligentná zmluva o podielovom fonde blockchain môže tiež vypočítať čistú hodnotu aktív (NAV) investície a spracovať prevod digitálnych peňazí výmenou za investíciu do fondu. Zostatky na zákazníckych účtoch je možné zaznamenávať na blockchaine a podľa potreby komunikovať s inteligentnou zmluvou.

Schéma modelu blockchainového podielového fondu

Schéma modelu blockchainového podielového fondu. Obrazový kredit: Deloitte

Vďaka používateľskému rozhraniu prostredníctvom aplikácie pre smartfóny môže investor sledovať, ako sa zostatok na fonde zvyšuje alebo znižuje. Keď nastane čas na výplatu dividend, inteligentná zmluva vykoná platbu automaticky a vklad pokračuje do digitálnej peňaženky zákazníka. Nie je potrebné, aby tretia strana dohliadala na akýkoľvek z týchto procesov alebo ich sprostredkovávala, pretože všetky akcie prebiehajú automaticky podľa zákonníka.

Berieme to ďalej

V ďalšom kroku by sa celý proces správy fondu mohol nakoniec automatizovať pomocou blockchainu. Prechod na tokeny zabezpečené a kryté aktívami znamená, že čoskoro by sme sa mohli dočkať indexového fondu založeného na blockchaine, ktorý sám osebe vyváži svoje portfólio. Blockchainový fond mohol obsahovať digitálne tokeny kryté akciami z reálneho života. Vyrovnala by svoje portfólio aktív podľa pravidiel naprogramovaných v inteligentnej zmluve.

Samozrejme, existujú určité kompromisy pri vylúčení ľudí z procesu. Môžu sa stať udalosti čiernej labute. Bez ľudského zásahu bude stroj jednoducho pokračovať v exekúcii bez ohľadu na to, či sa trhy správajú neočakávane.

Automatizovaná správa fondov však ponúka niekoľko potenciálnych výhod vrátane investovania s veľmi malými poplatkami. S vývojom technológie sa čoraz viac skloňuje pasívna správa fondov obchodovaných na burze (ETF).

ETF sa stali atraktívnym investičným prostriedkom práve preto, že nezahŕňajú platby tímu pre správu fondov. To znamená, že ponúkajú potenciál na vyššiu návratnosť prostredníctvom nižších poplatkov. Calastone, sieť transakcií podielových fondov, odhady že implementácia blockchainu by mohla na globálnom trhu fondov ušetriť viac ako 1,9 miliardy dolárov.

Plne automatizované blockchainové podielové fondy sú ešte ďaleko. Aby sme sa tam dostali, potrebujeme podstatne vyššiu úroveň adopcie, ako vidíme teraz. Avšak odvetvie finančných služieb je právom nadšené z potenciálu, ktorý blockchain prináša. Blockchainové podielové fondy sú iba jedným z možných spôsobov, ako táto technológia zmení investičné prostredie.

Odporúčaný obrázok s povolením Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me