Decentralizovaný alebo distribuovaný web (DWeb) je všeobecne považovaný za prirodzený vývoj webu vďaka svojmu potenciálu získať späť energiu od centralizovaných entít, ktoré v súčasnosti dominujú v prostredí internetu, a vrátiť nám ho – používateľom.

Nedávna zmena paradigmy spôsobila, že používatelia požadujú kontrolu nad svojimi dátami, zatiaľ čo neuveriteľný nárast vývoja open-source priniesol množstvo technológií ako Tor, BitTorrent a blockchain, ktoré mnohí považujú za základné stavebné prvky DWeb.

Aby sme lepšie pochopili súčasný stav tohto rýchlo sa rozvíjajúceho súboru technológií, sme sa vo Fluence ujali úlohy prieskumu u viac ako 600 osôb, z ktorých dve tretiny uviedli priame technologické zázemie a 231 aktívne pracovalo na projektoch DWeb. Z týchto odpovedí sme vyťažili niekoľko zaujímavých a niekedy vytriezviacich poznatkov a názorov na súčasný stav súboru DWeb.

Poznámka redakcie: Nasledujúci článok je príspevkom hosťa od Evgeny Ponomarev zo spoločností Fluence Network a Polygrowth.io. Článok často odkazuje na a Správa o decentralizovanom vývoji webu z roku 2020 spoločnosťou Fluence Network.

Hlavné prekážky zostávajú

Rovnako ako v prípade mnohých potenciálne rušivých technológií, zvyčajne je potrebné vynaložiť veľa práce na vybudovanie rôznych ďalších prekurzorov a synergických technológií skôr, ako budú úplne objasnené všetky možnosti novšej technológie..

Zdroj: Fluence Decentralized Web Report 2020

Zdroj: Fluence Decentralized Web Report 2020

To je nepochybne prípad DWebu, ktorý bude pravdepodobne tvorený širokou škálou doplnkových technológií, medzi ktoré môžu patriť okrem iného komunikačné protokoly P2P, siete zamerané na súkromie a decentralizovaný DNS. Mnohé z nich sú však stále v počiatočnom štádiu vývoja, zatiaľ čo niektoré významné technické výzvy pre DWeb ešte nie sú vyriešené.

dweb štúdia

Viac ako polovica respondentov prieskumu súhlasila s tým, že na dosiahnutie DWeb bude potrebné zdieľanie súborov P2P, úložisko adresovateľné obsahu a komunikačné protokoly P2P. Naopak, toto číslo klesá na iba 40,5% v prípade protokolov vlastníctva dát, ako je Solid, a 35% v prípade blockchainu.

Napriek tomu podobné ako výsledky našich Prieskum Dapp 2019, takmer polovica (44%) ľudí v sfére DWeb zdôrazňuje nedostatok dokumentácie a učebných zdrojov ako naj frustrujúcejšiu vec na technológii DWeb. Potom nasledovali ťažkosti spojené s uplatňovaním (42%) a integráciou (40%) technológie. Je prekvapujúce, že malá menšina respondentov (11%) si myslí, že táto technológia jednoducho nefunguje.

Niektorým súčasným open-source projektom DWeb sa napriek tomu podarilo získať výraznú pozornosť medzi respondentmi – z nich IPFS a Ethereum využíva 36% resp. 25% respondentov, zatiaľ čo Dat (14%), ActivityPub (13%), WebTorrent (12%) a Libp2p (12%) vynikajú tiež ako populárne platformy a protokoly pre vývoj DWeb.

Celkovo, podobne ako mnoho nových inovácií, aj technické problémy spojené s jednoduchou fragmentáciou zdrojov a informácií tvoria väčšinu problémov, ktorým vývojári DWeb čelia..

Prekážky prijatia

Aj keď sú technické výzvy významnou prekážkou rozvoja a rastu DWeb, asi 70% respondentov sa domnieva, že ďalším významným prekážkou je všeobecný nedostatok porozumenia používateľov. Porovnateľne 49% verí, že technologická nezrelosť je jednou z najväčších prekážok, zatiaľ čo 42% uviedlo odpor technologických gigantov ako jednu z najväčších prekážok smerujúcich k DWeb.

decentralizovaný web

Keď sa ďalej posunieme ďalej, pýtali sme sa na projekty týkajúce sa ich výziev pri dosahovaní hromadného osvojenia si používateľov, pre ktoré 59% uviedlo nedostatočnú zrelosť, 35,5% považovalo za náročné zapojiť a vzdelávať nových používateľov a 24% verí, že celkový počet používateľov DWeb je nízky významný faktor. Jeden respondent to vyjadril takto:

„Najväčšou prekážkou pri adopcii je uľahčenie používania tejto technológie. Momentálne je pre ľudí, ktorí nie sú technickými odborníkmi, ťažké pochopiť, čo je to DWeb, nieto ich používať. “

Tieto výzvy môžu vysvetľovať, prečo sa mnohým produktom DWeb nepodarilo dosiahnuť výraznú adopciu používateľmi, pričom iba 2% z 228 respondentov uviedlo, že ich projekt má 10 000 až 100 000 používateľov mesačne. Na porovnanie, 35% ešte nespustilo a približne 21% má menej ako 100 používateľov mesačne.

Aj keď s novými technológiami možno očakávať rastúce ťažkosti, výzvy vyplývajúce z komplikovaných používateľských skúseností a tvrdej konkurencie z viac rozvinutých centralizovaných možností sa ukázali ako významné prekážky rastu..

Blockchain sľubný, ale žiadna strieborná guľka: Má blockchain internet šancu??

Aj keď by riešenie problémov spojené s vývojom DWebu bolo nepochybne vítaným vývojom, problémy sú také multiplexové, že to tak pravdepodobne nebude..

Náš prieskum namiesto toho naznačuje, že 75,5% respondentov sa domnieva, že by sa najskôr malo vyriešiť riešenie problémov so suverenitou údajov pri súčasnej implementácii webu. Pre porovnanie, ochrana osobných údajov (59%), technická odolnosť a odolnosť proti prerušeniu (56%) a problémy s bezpečnosťou (51%) boli tiež obľúbenými tipmi pre prvé vývojové línie.

Tieto výsledky pevne zapadajú do narastajúceho príbehu používateľov, ktorí čoraz viac chcú vziať svoje súkromie a bezpečnosť do vlastných rúk, vyhýbanie sa dátovým baniam a centralizovaným rozbočovačom, ktoré sú základom mnohých z najväčších problémov súčasného webu – napríklad cenzúra, skryté speňaženie údajov a zneužitie súkromia.

Aj keď blockchainy predstavujú možno najuniverzálnejší systém peer-to-peer v súčasnom používaní a často sa o nich hovorí ako o riešení problémov so súkromím údajov, interferenciou a centralizáciou, ktorým trpí mnoho systémov, väčšina respondentov prieskumu (58%) sa domnieva, že táto technológia nie je riešením na problémy spojené s DWeb.

decentralizovaný web

Názory blockchainu zo štúdie.

Zistili sme však, že veľa respondentov si myslí, že blockchain má svoje využitie, pretože 54% súhlasilo s tým, že je to užitočné pre decentralizovanú menu, 36% uviedlo, že je to užitočné pre decentralizované aplikácie identity, a 33% si myslí, že technológia má rôzne prípady použitia súvisiace s DWeb. 14% verilo, že blockchain je „strata času“.

To nám hovorí, že stále existuje veľká priepasť v potenciáli blockchainu – technológia, ktorá zostáva v mnohých aspektoch nepreukázaná, ale stále sa chváli ako budúcnosť mnohých priemyselných odvetví. Dva citáty, ktoré sme dostali, dokonale zhŕňajú divoko protichodné názory našich respondentov.

„Zaujímavé riešenie, ale nie praktické vzhľadom na jeho obrovské energetické potreby. Nemá tiež mierku! “ uviedol jeden respondent. „Možno užitočné pre systémy P2P, kde ľudia môžu prispievať zdrojmi (napr. Úložiskom) do fondu alebo platiť za jeho použitie,“ uviedol ďalší..

Je potrebné objasniť obchodné modely

Zistili sme, že obchodné modely obklopujúce DWeb zostávajú jednou z hlavných prekážok pre vývojárov, z ktorých sa mnohí snažili nájsť životaschopný spôsob monetizácie svojich projektov..

decentralizovaný web

Decentralizovaná webová správa

Celkovo iba 15% respondentov, ktorí uviedli, že ich projekt obsahoval platený produkt, zatiaľ čo iba 1% sa zaobíde s príjmami z reklamy – čo sa radikálne líši od tých, ktoré vidia centralizované metódy monetizácie údajov. Namiesto toho neuveriteľných 30% vôbec nevyťažilo peniaze zo svojho projektu a ďalších 22,5% plánuje prísť so speňažením neskôr..

V súlade s tým je viac ako polovica týchto projektov decentralizovaného webu financovaná z vlastných zdrojov, zatiaľ čo takmer pätina z nich je financovaná z prostriedkov VC / Angel..

Všetko v jednom, aj keď je zrejmé, že existuje veľká potreba technológií DWeb a značnej podpory, ktorá čaká na počkanie, aby bolo možné skutočne konkurovať jednoduchosti a funkčnosti, bude treba vyriešiť celý rad technických prekážok, výziev UX a prekážok. ktoré dnes ponúkajú populárne centralizované modely. Vízia DWebu však určite stojí za to sledovať a dnes sa jej pomaly, ale isto kladú základy.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me