Zatiaľ čo ťažba bitcoinov môže byť dobrým spôsobom, ako zarobiť kryptomenu, v súčasnosti existuje veľa obáv o zákonnosť vlastníctva kryptomeny a ťažobných operácií po celom svete..

V tomto článku sa pokúsime objasniť určité obavy týkajúce sa banských predpisov. Preskúmame tiež niekoľko nedávnych prípadov regulácie ťažby kryptomien a pozrieme sa na niektoré otázky týkajúce sa budúcnosti tohto odvetvia.

Malajzijská prípadová štúdia

V januári 2018 malajzijskí úradníci prepadli dve rezidencie ktoré vykonávali nelegálne ťažobné operácie bitcoinov. Aj keď samotná kryptomena už bola v Malajzii považovaná za nezákonnú, nešlo o oficiálny poplatok, ktorý vláda používala na ukončenie týchto konkrétnych ťažobných operácií. Namiesto toho miestni úradníci raziu odôvodnili na základe ďalších obvinení. Napríklad uviedli, že títo baníci nemali oficiálne obchodné povolenie, a uviedli aj niekoľko ďalších dôvodov (potenciálne nebezpečenstvo požiaru a spotreba nadmerného množstva energie).

To, čo robí malajský prípad tak ťažko pochopiteľným, je, že v zásade môže každá vláda v ktorejkoľvek inej krajine uviesť aj podobné dôvody na ukončenie ťažobných operácií, a to aj na miestach, kde má byť ťažba bitcoinov úplne legálna. Stane sa to? Pravdepodobne nie, ale je to niečo, čo treba brať do úvahy ako možnosť.

Je ťažba v mojej krajine legálna?

Všeobecné pravidlo týkajúce sa ťažby bitcoinov zostáva pomerne jednoduché. Ak ste schopní vlastniť a používať kryptomenu tam, kde žijete, mali by ste byť schopní ťažiť kryptomenu aj na tomto mieste. Ak je vlastníctvo kryptomeny v mieste, kde žijete, nezákonné, ťažba je tiež pravdepodobne nelegálna. Existuje však niekoľko výnimiek z tohto pravidla a zákonnosť kryptomeny nie je taká jasná. Jednou z takýchto výnimiek je Island. Zatiaľ čo na Islande je vlastníctvo / obchodovanie s kryptomenami technicky nelegálne, v celej krajine stále existuje množstvo rozsiahlych a dobre známych banských operácií..

* Upozorňujeme, že zákony sa môžu vždy meniť, takže je dôležité vykonať dôkladný prieskum pred investovaním do ťažobného zariadenia. Ak ešte neviete, či je vlastníctvo kryptomeny vo vašej krajine legálne alebo nelegálne, tu je úplný rozpis podľa jednotlivých národov.

Ťažba bitcoinov a spotreba energie

Napriek skutočnosti, že ťažba predstavuje asi 0,60% celkovej spotreby energie na svete (viac ako celková spotreba energie v Argentíne), ťažba kryptomien zostáva legálna na celom svete. Napríklad v EÚ sa veľa nehovorilo o zákaze samotného kryptomeny. Hovorilo sa však o zákaze ťažby kryptomeny kvôli vysokej spotrebe energie spojenej s ťažbou. Úradníci sa obávajú, že ťažba by mohla sťažiť krajiny, ktoré sa snažia dosiahnuť ciele zníženia emisií uhlíka stanovené v EÚ Parížska dohoda ktorá nadobudne účinnosť v roku 2020.

Samoregulácia prostredníctvom algoritmov

Väčšina vlád zakazuje vlastníctvo kryptomeny zo strachu, že národné meny stratia na hodnote a vláda stratí kontrolu nad svojimi príslušnými finančnými systémami (aka decentralizácia).

Na opačnom konci spektra si projekty kryptomeny tiež uvedomujú, že je potrebné zabrániť centralizácii ich nových mien. Samotné projekty sa snažia zabezpečiť, aby nikto alebo malá skupina ľudí nemohla prevziať dodávku kryptomeny prostredníctvom veľkých ťažobných operácií.

Aby sa zabránilo centralizácii, veľa projektov používa konsenzuálne algoritmy Proof-of-Work, ako napríklad SHA-256, ktoré majú baníkom zabrániť v používaní čipov ASIC. Aj keď to nie je tak extrémne, ako úplný zákaz ťažby, obmedzuje to spôsob, akým môžu ľudia nastaviť a profitovať z ťažobných činností. Dobré je, že tento druh samoregulácie nielenže zaisťuje decentralizáciu digitálnych mien, ale tiež pomáha predchádzať udalostiam, ako je rozsiahla 51% útokov z deja.

Budúcnosť banských predpisov

Keď sa kryptomena stane populárnejšou, pravdepodobne budeme aj naďalej sledovať zmeny v ťažbe a reguláciách kryptomeny. Keď na trh vstúpia ďalšie ťažiteľné kryptomeny a ceny stúpnu, zvýši sa záujem o ťažbu bitcoinov. Tu je niekoľko vecí, ktoré pomôžu určiť budúcnosť banských predpisov:

  1. Posun smerom k projektom Dôkaz o podiele (PoS) by mohol spôsobiť, že diskusia „legálna vs. nelegálna“ týkajúca sa ťažby bude irelevantnou témou. Zatiaľ čo PoW konsenzuálne algoritmy, ktoré sa spoliehajú na baníkov, sú pre väčšinu top kryptoprojektov stále dôležité, vidíme veľký posun smerom k PoS konsenzuálnym algoritmom, ktoré samozrejme eliminujú potrebu ťažby na overenie a schválenie krypto transakcií. Jedným z príkladov je Ethereum’s Casper.
  2. Viac projektov ako Chia by mohlo umožniť vytvorenie energeticky efektívnych a chladnejších banských operácií. Ak budú projekty ako tento úspešné, vlády budú mať menšie obavy zo súčasnej nadmernej spotreby energie v ťažbe. Vo výsledku by to mohlo veľmi dobre pomôcť zlepšiť regulačné vyhliadky pre ťažbu, najmä v rámci EÚ.
  3. Ako bude ťažobný malware ovplyvniť budúcnosť ťažby kryptomeny? S pribúdajúcimi obavami z týchto pokračujúcich útokov, kto presne má oprávnenie alebo schopnosť regulovať ťažbu spôsobom, ktorý zabraňuje uskutočňovaniu týchto útokov a zároveň zaisťuje, že môžu existovať legitímne ťažobné operácie na podporu budúcnosti kryptomeny?

Toto je iba krátky zoznam činností, ktoré by mohli ovplyvniť budúcnosť ťažby. Ako už bolo spomenuté, priemysel sa rýchlo rozvíja a to, čo môže byť dnes dôležité, môže byť zajtra nefaktorom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me