Technológia blockchain prešla od počiatkov bitcoinových temných webových transakcií dlhú cestu. Teraz máme špecifické blockchainy pre takmer každý účel a priemyselné odvetvie a do oblasti vstupujú niektorí z najšikovnejších inovátorov sveta. Vďaka všetkým týmto inováciám sa však zatiaľ nedočkáme toho, že by kryptomena mala v každodennom živote väčšiny ľudí významnú úlohu..

Dôvod? Zlá použiteľnosť. Technológia blockchain prináša bezkonkurenčnú úroveň zabezpečenia a vlastníctva fondov. Ale pretože priestor je stále v šalátových dňoch, obvykle to stojí na úkor ľahko použiteľných výrobkov. A pre väčšinu ľudí tento kompromis nestojí za to.

Pozrime sa na niektoré z najväčších problémov použiteľnosti, ktorým priemysel v súčasnosti čelí, a na to, ako ich môžeme vyriešiť.

Kľúče, semená a ešte viac kľúčov

Existujú veľa zložitých strún musíte uložiť, aby bola vaša kryptomena bezpečná a zdravá. Máte:

  • verejné kľúče prijímať prostriedky a vyhľadávať zostatky,
  • súkromné ​​kľúče – prístup k finančným prostriedkom a uskutočňovanie transakcií a –
  • obnovovacie semená ako forma zálohy.

Často potrebujete svoj súkromný kľúč alebo obnovovacie jadro iba na prístup k svojej peňaženke. Ak ste zvyknutí na klasický formát používateľského mena a hesla tradičného online bankovníctva, môžu byť tieto nové kritériá zastrašujúce.

Ľahká prihlasovacia obrazovka

Prístupová fráza Lisk sa skladá z 12 náhodných slov. Nie najľahšie zapamätateľné.

Ako by ste si nemali dosť spomenúť, veľa mincí má tiež svoje vlastné peňaženky s jedinečnou sadou kľúčov a semien. Ak ste si teda mysleli, že ukladanie 3 fráz je náročné, povedzme, že to už nebude jednoduchšie.

Jeden kľúč k vládnutiu všetkým

Spoločnosti pri riešení tohto problému používajú niekoľko rôznych prístupov:

Niektoré hardvérové ​​peňaženky, napríklad Ledger Nano S, vám umožňujú zadať kód PIN na prístup k vašej kryptomene. To však nepomôže, ak stratíte fyzickú peňaženku alebo zabudnete špendlík. Ak chcete znova získať prístup, stále musíte zadať 24-slovné obnovovacie jadro. Krok správnym smerom, ale stále problematický.

účtovná kniha nano s pin kódom

S peňaženkou Edge sa nielen prihlásite pomocou štandardného používateľského mena a hesla, ale môžete tiež zálohovať svoj účet s rovnakými informáciami. Môžete sa tiež prihlásiť pomocou kódu PIN alebo dotykového ID vo svojom mobilnom telefóne.

Môže sa to zdať pohodlné, ale predstavuje to bezpečnostné riziko. Užívateľské mená a heslá sú notoricky ľahko uhádnuteľné. Opätovné použitie prihlasovacích údajov z iného účtu znamená, že a porušenie ochrany údajov v jednej by mohlo spôsobiť zmiznutie vašich finančných prostriedkov v druhej.

Pri vyvážení zabezpečenia s jednoduchosťou je vždy čo dať a vziať. Obetovanie určitej bezpečnosti v krátkodobom horizonte by však mohlo byť nevyhnutným zlom, ktoré by obyvateľstvu poskytlo produkt, ktorý je dostatočne intuitívny na to, aby sa zmena vyplatila..

“Poslal som to správne?”

Ak ste sa niekedy pokúsili uskutočniť transakciu s kryptomenou, viete, že ide o proces, ktorý je až príliš často plný úzkosti, keď čakáte na vyčistenie svojich finančných prostriedkov. Keď je každá transakcia zaznamenaná natrvalo na nemennom blockchaine, môžu byť škodlivé aj malé chyby.

“Zadal som správne cieľovú adresu?” Posielam správny typ kryptomeny? Prečo je moja transakcia zmrazená po dvoch potvrdeniach? “ Znepokojujúce otázky sa hromadia ďalej a ďalej.

Tento proces je potrebné vylepšiť, aby sa dosiahlo významné prijatie. Váš typický každodenný Joe nechce trojnásobne skontrolovať, či správne zadal reťazec „1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa“, len aby poslal pár satoshi priateľovi. Porovnajte to s aplikáciou ako Venmo, kde potrebujete iba používateľské meno na posielanie peňazí, a skutočne začnete vidieť, aké ťažké môžu byť transakcie s kryptomenami..

Zníženie marže pre chyby

Niektoré veľké projekty sa už týmito problémami zaoberajú. Ethereum má návrh, aby tokeny ERC223 nahradili ERC20 ako sieťový štandard. Tento návrh by vám zabránil v strate finančných prostriedkov, ak sa ich pokúsite poslať do inteligentnej zmluvy, ktorá nie je ERC223, a vyriešiť tak zablokované finančné prostriedky v hodnote niekoľkých miliónov dolárov..

Cieľom ďalších projektov kryptomeny je spojiť verejné adresy s používateľsky príjemnejšími informáciami, ako sú e-mail, používateľské meno alebo telefónne číslo.. Banánová minca, trochu vážny bežecký roubík komunity Nano, ide tak ďaleko, že spája verejné kľúče s kreslenými monKeys.

Aj tentokrát to má svoje náklady. Náhodné písmená a čísla verejného kľúča vám poskytnú vrstvu anonymity, ktorá zmizne, keď ho pripojíte k osobným informáciám.

Tech-Inspired User Experience (UX)

Väčšina počítačových programátorov nie je svojou povahou návrhármi, a to sa ukazuje. Aj keď základná technológia je dôležitou súčasťou produktu blockchain, nedostatok vizuálnej príťažlivosti stráca veľa používateľov na začiatku. Rovnako ako pri väčšine vynikajúcich technologických produktov orientovaných na spotrebiteľa, musí byť používateľská skúsenosť v popredí.

Mnoho vysoko hodnotných blockchainových projektov má zle fungujúce cieľové stránky a peňaženky, ktoré vyzerajú podobne ako príkazový riadok. To je v poriadku pre technicky zdatných. Ak však tieto rozhrania neaktualizujú tak, aby boli aspoň na rovnakej úrovni ako tradičné platformy, vonku nemajú žiadnu šancu na adopciu..

Aj decentralizované aplikácie (dapps) s pevným dizajnom majú stále problémy. Mnoho z nich vyžaduje, aby ste mohli využívať ich služby a získať prístup k peňaženke tretej strany, napríklad MetaMask. MetaMask je skvelý produkt. Ale nikto mimo kryptobubliny nebude pracovať na procese jeho sťahovania a prenosu Etheru, aby mohol používať aj ten najprijateľnejší dapp.

Čas zahojí všetky problémy s použiteľnosťou rán

Pár pozitívnych správ. Vďaka tomu, že technológia blockchain začala v minulom roku získavať určitú trakciu, tímy konečne začínajú vylepšovať svoju dizajnovú hru. CoinTracking a Augur nedávno aktualizovali svoj vzhľad a dojem, zatiaľ čo IOTA predstavila nový a oveľa intuitívnejší, peňaženka.

Blockchainový priestor je svieži a vytvoril ho kopa technológov – nie návrhárov. Je to však len otázka času, kým sa veľká využiteľnosť uchytí v už revolučnej technológii.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me