Systémy riadenia kvality dodávateľského reťazca budúcnosti budú využívať technológiu blockchain. Blockchain umožňuje efektívnejšie a transparentnejšie prostriedky na vykonávanie globálneho podnikania. Táto zdokonalená technológia prináša sektoru riadenia dodávateľského reťazca mnoho výhod. Z tohto dôvodu neustále rastúci počet spoločností závislých od dodávateľského reťazca pokračuje vo výskume integrácie tohto revolučného protokolu do svojich systémov.

Čo je vlastne Správa dodávateľského reťazca?

Riadením dodávateľského reťazca je sledovanie tovaru alebo služieb počas ich vývoja, prepravy a predaja. Tento proces môže zahŕňať presun a uskladnenie zásob v priebehu procesu, ponúkaných častí potrebných počas montáže produktu. Aby to bolo možné efektívne monitorovať, musí mať spoločnosť schopnosť sledovať jednotlivcov, organizácie, zdroje, výrobný proces a predaj svojich výrobkov..

Ak sa správa dodávateľského reťazca vykonáva správne, vedie to k zvýšeniu výnosov, zlepšeniu kvality, zníženiu nákladov a efektívnejšej výrobe. Spoločnosti sa zase tešia vyššiemu predaju a distribúcii, keď ich systémy riadenia kvality dodávateľského reťazca fungujú hladko. V scenári miestneho podnikania sú tieto obavy zvládnuteľné, ale akonáhle podnik vyžaduje medzinárodnú podporu pri vytváraní svojich produktov, logistika sa stáva neuveriteľne zložitou.

V súčasnosti interné podnikové protokoly monitorujú dodávateľské reťazce. Problém je v tom, že mnohé z týchto protokolov nie sú univerzálne. Rozptýlený stav dodávateľského reťazca takmer znemožňuje akejkoľvek spoločnosti plne zaručiť autenticitu svojich výrobkov.

Skutočné riešenia otázky riadenia kvality dodávateľského reťazca

Systémy riadenia kvality dodávateľského reťazca tieto obavy eliminujú tým, že zákazníkom poskytujú skutočné riešenie problému. Systém založený na blockchaine môže monitorovať vytváranie, skladovanie, prepravu a predaj týchto produktov na medzinárodnej úrovni a sprístupňovať informácie všetkým stranám.

Ak chcete nájsť inteligentný príklad tohto štýlu používanej blockchainovej logistiky, nemusíte hľadať nič iné ako začínajúci priemysel marihuany. Emerald Health Therapeutics je najväčší producent kanabisu v Kanade. Spoločnosť sa nedávno dostala na prvé stránky novín, keď ohlásila strategické partnerstvo s DG Blockchain Solutions s názvom CannaChain Solutions.

Riešenia CannaChain

CannaChain poskytuje užívateľom a poskytovateľom kanabisu nezmeniteľné záznamy o vývoji ich marihuany. Protokol sleduje celý dodávateľský reťazec a aktivity elektronického obchodu pre platformu CannaChain. Toto partnerstvo umožňuje spoločnosti Emerald Health Therapeutics monitorovať vývoj konope vo viacerých štátoch v reálnom čase. Zvýšené monitorovacie schopnosti umožňujú spoločnosti lokalizovať a eliminovať akúkoľvek neefektívnosť v rámci ich vývojových a doručovacích systémov.

Systém monitoruje rastliny počas celého ich rastového cyklu. Monitorovanie sa rozširuje aj na testovanie, zabezpečenie kvality, bezpečnosť a zaobchádzanie s údajmi. Spotrebitelia môžu nakupovať s istotou, pretože vedia, že ich produkty sú sledované v každom kroku procesu. Sledovanie zahŕňa výrobu, prepravu, vládne nariadenia a činnosť spotrebiteľa.

Dôvera

Pozrime sa na ďalší príklad. Keď idete do svojho obchodu s potravinami a kúpite si nejaký tovar, ste úplne závislí od vašej dôvery v spoločnosť, ktorá vám zaistí, že skutočne dostanete to, čo hovorí na obale. Neexistuje žiadny overovací systém, ktorý by vám umožňoval dokázať, že pomaranče, ktoré ste kúpili, sú skutočne z Floridy alebo zemiaky z Idaho. Slepo musíte dôverovať tomu, že spoločnosti, s ktorými podnikáte, sú čestné. V mnohých prípadoch nie sú.

Súčasné globálne systémy riadenia kvality dodávateľského reťazca sú navyše tak rozptýlené a lokalizované, že ani výrobcovia nie sú schopní zaručiť pôvod svojich výrobkov. Skutočným problémom je nedostatok účinných prostriedkov na sledovanie ich výrobkov od ich vytvorenia po predaj. Odpoveďou na tieto problémy by mohlo byť zavedenie technológie blockchain.

Riadenie kvality dodávateľského reťazca – lieky

Ak si myslíte, že to nie je nič veľké, ak si kúpite jablká, ktoré tvrdia, že sú z Floridy, ale v skutočnosti sú z Argentíny, zamyslite sa. V prípade jabĺk sú vaše riziká nízke. Keď nahradíte jablká liekmi, uvidíte, ako sa výrazne zvyšuje stávka. Falošné lieky sú na celom svete obrovským obchodom a k týmto podvodom sa často vyskytujú vážne zranenia.

A správa zverejnená Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) uviedla dnes množstvo falošných liekov do obehu na úrovni 10 percent. Inými slovami, každý desiaty globálne predávaný liek je falošný. Ak to pre vás znie ako obrovský problém, malo by to byť. Tisíce ľudí na celom svete zomreli na falšované lieky.

Štatistika falšovaných liekov prostredníctvom agentúry FarmaTrust

Štatistika falšovaných liekov prostredníctvom agentúry FarmaTrust

Existuje mnoho príkladov tohto typu podvodu. V roku 2011 200 ľudí stretlo predčasnú smrť po tom, čo sa v Pakistane predal kontaminovaný liek na srdce. Pri ďalšom veľmi medializovanom incidente bolo v roku 2014 hospitalizovaných viac ako tisíc obyvateľov Konžskej demokratickej republiky po požití falošného lieku, ktorý obsahoval silné antipsychotikum. Aj keď sú tieto incidenty desivé, v žiadnom prípade nie sú výhradné pre rozvojové krajiny.

Riadenie dodávateľského reťazca budúcnosti

Technológia blockchain je silným nástrojom pre podniky na zvýšenie ich ziskových marží a celkovej kvality produktu. V budúcnosti sa táto technológia môže spojiť s internetom vecí (IoT) a vytvoriť tak plynulý, automatizovaný systém kontroly kvality.

Predstavte si, že by vaša chladnička cítila, že vám dochádza mlieko, a automaticky vám objednala ďalší galón. Ďalej by ste potom mohli objednávku overiť z hľadiska miesta pôvodu, prepravy a podrobností o skladovaní. Týmto spôsobom získavajú používatelia pohodlie a dôveru na trhu.

Globálny trh

Keď megaloobchodníci posúvajú prah globálnej ekonomiky na ďalšiu úroveň, dopyt po nákladovo efektívnych systémoch riadenia sa stále zvyšuje. V blízkej budúcnosti budú tieto protokoly založené na blockchaine ľahko preukazovať platnosť vášho produktu. Dúfajme, že inštitúcia týchto systémov dramaticky zníži množstvo podvodov, ktoré sa vyskytli na medzinárodnej úrovni.

Riadenie dodávateľského reťazca je v centre pozornosti

Schopnosť zaručiť úroveň kvality každého z vašich výrobkov je obrovskou výhodou na trhu. Spotrebitelia naďalej požadujú od svojich produktov väčšiu transparentnosť a iba blockchain technológia dokáže tieto požiadavky zvládnuť nákladovo efektívnym spôsobom. Očakávajte, že sektor riadenia kvality si túto prevratnú technológiu rýchlo osvojí v nasledujúcich mesiacoch.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me