Tradičné odvetvie vydavateľstva kníh naďalej zaznamenáva nižšie platby, licencie a práva pre autorov v rôznych kategóriách. Niekoľko projektov a organizácií zameraných na publikovanie blockchainu má za cieľ zmeniť toto odvetvie k lepšiemu. Tu je niekoľko príkladov súčasných výziev a navrhovaných riešení publikovania blockchainu.

Úpadok tradičného vydávania kníh

Už pekných pár rokov sa vedie debata o tom, či by elektronické knihy zastarali alebo nevytvorili tlačené knihy. Aj keď je priemysel a spotrebiteľ zameraný na túto debatu dôležitý, ešte dôležitejším aspektom je celkový pokles predaja kníh vo všeobecnosti. Časy, keď sám zbohatol z predaja kníh, sú, možno s výnimkou niekoľkých vybraných autorov, v podstate preč. Podľa odborníkov, autori zvyčajne zarábajú niekde medzi 0,34 – 2,00 dolárov za knihu.

Ak sa autor chce dostať napríklad na zoznam najpredávanejších kníh New York Times môže skutočne stáť viac ako 200 000 dolárov za „oklamanie systému“. Toto je bežne akceptovaný postup, ktorý by nemal platiť. Aj keď je možné zvoliť si napríklad lacnejšie možnosti samostatného zverejňovania prostredníctvom Amazonu, ťažba čitateľov pravdepodobne nebude rovnaká. Súčasné rámce pre získanie „najpredávanejšieho autora“ sú tiež ľahko manipulovateľné, čo dokazuje Experiment Brenta Underwooda kde vytvoril jednostránkovú knihu s názvom „Putting My Foot Down“, ktorá obsahuje iba fotografiu jeho nohy.

Namiesto toho, aby blockchain uznal, že vydávanie kníh je iba marketingovým nástrojom platených hovoriacich zájazdov alebo automatizovaným procesom, ktorý by mohol byť zmanipulovaný, by mohol zlepšiť schopnosť autorov zarobiť viac peňazí z priameho predaja vysoko kvalitných kníh.

ALLi— Nadácia pre blockchainové publikovanie

Organizácie ako Aliancia nezávislých autorov (ALLi) sa objavili, aby podporili rozvoj odvetvia vydavateľstva blockchain pod vedením tvorcov. Štúdia vypracovaná spoločnosťou ALLi načrtáva, ako by blockchain mohol zmeniť budúcu krajinu vydávania prostredníctvom priameho sledovania duševného vlastníctva a menových práv autorov, ako aj vytváraním a decentralizovaným obchodným platformám.

Podľa webovej stránky organizácie „Self-publishing 1.0 bolo desktop publishing. Self-publishing 2.0 boli e-knihy a online kníhkupectvá. Self-publishing 3.0 je udržateľný obchodný model pre autorov. “

Všetko, čo ja

Po.et a publikačné práva

Existuje niekoľko blockchainových projektov, ktoré už pracujú na zavedení decentralizovaných systémov pre vydávanie kníh. Po.et je jednou z takýchto platforiem. Autorom umožňuje registrovať aktíva obsahu na blockchaine a tiež zaistiť bezpečnosť, overiteľnosť a nemennosť priradenia metadát..

Platforma tiež umožňuje vlastníkom obsahu vytvárať svoje vlastné prispôsobené licencie a tiež mať možnosť kedykoľvek previesť vlastníctvo licencií prostredníctvom servera Po.et. Jedná sa o veľmi podobný model k systémom registrácie patentov založeným na blockchaine diskutovaným v predchádzajúcom príspevku.

Najjasnejšou časťou tohto projektu je pravdepodobne jeho schopnosť integrovať sa do osvedčených štandardov pre tvorbu obsahu. Napríklad autori, ktorí používajú WordPress, môžu využívať Po.et doplnok WordPress automatická registrácia akýchkoľvek nových literárnych diel do blockchainu Po.et pomocou niekoľkých jednoduchých krokov. Aby projekty ako Po.et fungovali, musia sa projekty blockchainového publikovania zamerať na integráciu, čo je nevyhnutné pre prijatie v reálnom svete.

po.et

Publica a Book ICO

Publica ponúka iný typ obchodného modelu pre vydavateľov kníh. Jej cieľom je vytvoriť „knihu ICO“. Pre autorov môže byť Publica použitá ako typ crowdfundingovej akcie, takže sa pri postupoch nemusíte spoliehať na tradičné vydavateľstvá.

Čitatelia majú možnosť kúpiť si knižné tokeny, ktoré im umožnia financovať projekt pred jeho začiatkom a po vydaní knihy budú môcť uplatniť tokeny za kópiu knihy. Autori môžu ľahko vytvoriť svoje vlastné inteligentné zmluvy na blockchaine Publica bez toho, aby museli mať technické znalosti.

Bude zaujímavé sledovať, ako táto tokenová ekonomika funguje. Modely crowdfundingu na stránkach ako Kickstarter sa osvedčili najmä pri vývoji technologických produktov. Publica je projekt, ktorý by mohol využiť tento koncept a spojiť ho s blockchain technológiou, aby zásadne zmenil spôsob, akým autori propagujú svoju prácu. Navrhuje riešenie, ktoré dá autorom možnosť posúdiť mieru verejného záujmu o nové knižné nápady a podporí vývoj nového typu modelu distribúcie kníh, ktorý potenciálne vytlačí tradičné vydavateľské spoločnosti..

publica

Vytváranie lepších systémov distribúcie obsahu

Publikovanie blockchainu môže v konečnom dôsledku pomôcť zabrániť niekoľkým problémom, ako je pirátstvo, porušovanie autorských práv a nedostatok transparentnosti v distribúcii licenčných poplatkov. Cieľom vyššie spomenutých platforiem je vytvoriť lepšiu budúcnosť autorov prostredníctvom technológie blockchain. Je však dôležité uvedomiť si potrebu získať si záujem aj čitateľov.

Bude zaujímavé sledovať, či sú platformy na vytváranie obsahu založené na blockchaine schopné prinútiť čitateľov zmeniť svoje vnímanie toho, kvôli čomu sa kniha oplatí kúpiť. Musí byť napríklad kniha označená ako bestseller New York Times, aby si získala pozornosť potenciálnych čitateľov? Ak je to tak, blockchainové projekty nakoniec nebudú schopné generovať ďalšie príjmy priamo prostredníctvom predaja kníh. Bez ohľadu na to majú blockchainové projekty potenciál ovplyvniť súčasný trh s vlastným vydavateľstvom pre špecializované subjekty.

Zavedené platformy pre automatické vydávanie, ako je Amazon, teraz majú zavedené prísne pravidlá, ktoré určujú výplaty licenčných poplatkov. Platby navyše nie sú až také lukratívne, pretože ponúkajú rôzne provízie založené na niekoľkých faktoroch, ako je geografická poloha, bez ohľadu na to, či je kniha publikovaná na iných platformách, alebo dokonca veľkosť súboru ebooku. Na koniec, provízie pre autorov sú iba 35 až 70%.

Záver

Platforma na distribúciu obsahu založená na blockchaine by znamenala väčšiu istotu pre autorov, ktorí hľadajú spoľahlivé výplaty licenčných poplatkov. Namiesto toho, aby sa autori museli starať o veci, ako sú rôzne ceny založené na krajine, v ktorej má kupujúci sídlo, môžu autori stanoviť jednu globálnu cenu oveľa jednoduchšie. Okrem toho by autori dokázali získať viac transparentnosti prostredníctvom blockchainových licencií a inteligentných zmlúv o právach.

Je potrebné ešte určiť, či veľkosť súboru bude určovať ceny elektronických kníh na blockchaine, ale je veľmi možné, že decentralizované ukladanie súborov by mohlo spôsobiť, že údržba vydavateľských platforiem založených na blockchaine bude oveľa lacnejšia ako pri centralizovaných..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me