Bradley Tusk predpokladá budúcnosť, v ktorej politici vedú pre väčšinu ľudí, nielen pre tých, ktorí sa dostanú do volebných miestností. Tusk, ktorý radil niekoľkým vysoko rastúcim startupom ako Uber, Lemonade a Eaze v oblasti politiky a regulácie, je hlavným zástancom mobilného hlasovania pre miestne a národné voľby, a myslí si, že blockchain môže pomôcť uskutočniť to.

V uplynulom desaťročí prebehlo niekoľko iniciatív na povzbudenie ľudí voliť, väčšina z nich bola nakoniec len okrajovo efektívna. Mnoho ľudí pripisuje apatii nízku účasť voličov, najmä účasť v miestnych voľbách. Umožniť Američanom hlasovať pomocou smartfónu to však môže zmeniť.

Mobilné hlasovanie založené na blockchaine môže byť na obzore. Ak to niekedy dosiahneme, môžeme skončiť v živote vo svete, ktorý bude vyhovovať všetkým, ktorí sú schopní hlasovať, nielen tým, ktorí skutočne chodia do svojej miestnej páchnucej knižnice, aby bublinkovali vo svojom hlasovaní na mŕtvych stromoch.

Mnoho organizácií, ktoré skúmajú hlasovanie v mobilných zariadeniach, sa stalo blockchainom. Blockchain ponúka hmatateľné sledovanie a overenie identifikácie, ktoré si mnohí skeptici v oblasti mobilného hlasovania právom dávajú pozor, ale väčšina projektov zameraných na digitálne hlasovanie s využitím technológie blockchain je nedostatočne financovaná a nemá dostatok aktívnych podporovateľov..

Bradley Tusk

Mladý (ehm) Bradley Tusk. Fotografia Ruby Washington – The New York Times / Redux

Vstúpte do Bradley Tusk. Tusk strávil svoje dvadsiate a začiatku tridsiatich rokov na vysokých politických pozíciách, ako napríklad riaditeľ komunikácie pre amerického senátora Chuck Schumer, zástupca guvernéra štátu Illinois a manažér kampane pre newyorský technologický miliardár Michael Bloomberg v roku 2009, úspešná znovuzvolenie.

Tusk, často oceňovaný za jeho starostlivú organizáciu a schopnosť robiť veci v často stagnujúcom politickom prostredí, priniesol svoje talenty do podnikového a technického priestoru založením spoločnosti Tusk Strategies v roku 2011, politickej poradenskej firmy, ktorá pomáhala spoločnostiam ako Google, Walmart a Uber vedie masívne kampane s viacerými jurisdikciami.

Tusk rozpráva o svojom politickom a podnikateľskom živote vo svojej knihe z roku 2018 The Fixer: My Adventures Saving Startups from Death by Politics poznamenáva, že „spadol do technológie náhodou“, keď Travis Kalanick, zakladateľ malého (v tom čase) startupu s názvom Uber, vyzval na požiadanie o strategické vedenie a pomoc v boji proti taxislužbe v New Yorku. Ako prvý politický poradca spoločnosti Uber pomáhal Tusk spoločnosti Uber vyhrávať spory v New Yorku a podobné konflikty okolo Spojených štátov..

Tusk prevádzkuje spoločnosť Tusk Ventures, kde poskytuje politické, regulačné a mediálne poradenstvo začínajúcim veľkým podnikom a do niektorých z nich príležitostne investuje. Tusk okrem Uberu pomohol mnohým špičkovým startupom vyhnúť sa smrti politikou kvôli narušeniu. Zoznam obsahuje:

  • FanDuel a DraftKings (legalizácia online denných fantasy športov),
  • Limonáda (veľké poistenie a boj proti prísnemu newyorskému ministerstvu finančných služieb s cieľom získať licenciu na poistenie)
  • Eaze (uľahčenie, bezpečie a legálnosť získania marihuany na požiadanie vo vybraných oblastiach)
  • Bird (nespočetné množstvo problémov, ktoré trápia odvetvie skútrov na požiadanie)
  • Šikovné (pri orientácii v rozlišovaní medzi kontraktorom a zamestnancami na plný úväzok)
  • Starostlivosť / Of (v súlade marketingu spoločnosti prostredníctvom vplyvných)
  • Ripple (jeden z našich milovaných miláčikov / čertov z odvetvia kryptomien)

Ak sa vysoko výkonný startup dostane do existenčne hrozivej lepkavej politickej situácie, je pravdepodobné, že Tuskovi zavolá.

Portfólio spoločnosti Tusk Ventures k 9. 5. 2019.

Dostal som príležitosť hovoriť s Tuskom v jeho newyorskej kancelárii a prediskutovať jeho myšlienky na hlasovanie založené na blockchaine, ťažký boj o projekty kryptomeny a to, čo môžu startupy urobiť, aby uspeli v nehostinnom politickom prostredí. Nasledujúci článok sa zameriava na mobilné a blockchainové hlasovanie.

Mobilné hlasovanie: Rozpútanie más v akcii

Tuskov vzťah k hlasovaniu v mobilných zariadeniach je pravdepodobne zakorenený v jeho úspešnej stratégii spoločnosti Uber z roku 2015. Spoločnosť Uber čelila v New Yorku navrhovanému návrhu zákona, ktorý by v meste obmedzil rýchlosť jej rastu na 1% ročne – v podstate to bolo to, že by sa spoločnosť s rýchlym rastom držala spánku.

Uber mal v New Yorku dva milióny zákazníkov, z ktorých mnohí oveľa viac uprednostňovali Ubers pred tým, čo považovali za zastarané, nebezpečné a často diskriminačné taxíky. Tuskov tím sa rozhodol zmobilizovať používateľskú základňu spoločnosti Uber z aplikácie.

Uber

Foto: Spencer Platt (Getty)

Kedykoľvek používateľ otvoril Uber v New Yorku, vyskakovacie okno rýchlo vysvetlilo problém a uľahčilo mu bezproblémovú obhajobu Uberu. K dispozícii bola dokonca aj možnosť „de Blasio“ (myšlienka pripísaná Kaitlinovi Durkoshovi) pomenovaná podľa primátora mesta Billa de Blasia, ktorá, ak bola vybraná, ukázala ľuďom dvadsaťpäťminútovú čakaciu dobu a vysvetlila problém. Potom by požiadal používateľov, aby e-mailom a tweetovali na členov rady, aby sa postavili proti návrhu zákona. Za jediný týždeň to urobilo 250 000 ľudí – zhruba 10% používateľskej základne spoločnosti Uber’s NYC.

Informácie v aplikácii v kombinácii s agresívnou reklamnou kampaňou, ktorá štuchala za nitky, ktoré vlastníci taxíkov ťahali za vládu mesta, postavili radnicu do zlozvyku.

Tusk dokázal alchymizovať masívnu užívateľskú základňu Uberu na politický nástroj, ktorý vytvoril zmätok nielen pre starostu Billa de Blasia, ale aj pre okolitých predstaviteľov, úradníkov a 51 členov mestskej rady, ktorí budú hlasovať o budúcnosti Uberu. Zástupcovia radnice nakoniec súhlasili s upustením od návrhu zákona, ak Uber ukončí svoju kampaň, ktorá bola pre stratégie Uber a Tusk považovaná za obrovský medzník..

Tusk podobnú stratégiu použil aj v národnej kampani, ktorá mala pomôcť platformám pre stávkovanie na fantasy športy FanDuel a DraftKings zmobilizovať ich 5 miliónov zákazníkov (v Spojených štátoch a Kanade) zaslaním kontextovo otváraných okien s ich senátorom a zástupcami štátov s uvedením, či je ich postoj fantasy športy boli dobré alebo zlé. Ak štátny zástupca v malom kraji, ktorý je zvyknutý na 60 000 voličov, vidí 40 000 nových ľudí, ktorí sa zaregistrujú voliť len preto, že chcú fantasy športy, pravdepodobne sa ich pokúsia odvolať.

Mobilné hlasovanie pre masy

Bradley Tusk pomohol startupom ako Uber, Fanduel a Draftkings preskočiť prekážky zakorenených záujmov politikov, lobistov a korporácií a staromódny politický chaos.

Vzhľadom na predchádzajúcu politickú angažovanosť Tuska, informácie o politickej korupcii a stagnácii z prvej ruky (koniec koncov pracoval v jednom okamihu s Rodom Blagojevičom) a schopnosť preukázať účinnosť mobilného hlasovania v záujme startupov, nie je šokom, že je obrovský obhajca mobilného hlasovania.

„Všetci používatelia spoločnosti Uber mali inteligentné telefóny, všetko, čo sme museli urobiť, je zapojiť ich a mobilizovať, aby si udržali službu, ktorú milujú,“ hovorí Tusk. „Mobilné hlasovanie prináša voľby tam, kde sú ľudia, namiesto toho, aby požadovali účasť v miestnych volebných urnách.“

Spolu s manželkou Harper Montgomeryovou založil Tusk Filantropie Tuska Montgomeryho, nadácia s poslaním vytvoriť spoľahlivý a efektívny spôsob hlasovania pomocou vášho telefónu.

Mobilné hlasovanie je účinný koncept z dvoch dôvodov, ktoré sú zálohované:

  • Odhaduje sa to 80% až 95% všetkých dospelých v Spojených štátoch vlastnia mobilné telefóny, V roku 2015 to bolo 68% z nich. Väčšina ľudí je uviazaná so svojimi smartfónmi celý deň a používa ich na čoraz väčšie množstvo potrieb, ako sú bankovníctvo, doprava a dokonca aj randenie.. Hlasovanie z vášho vrecka nie je ani zďaleka taký cudzí pojem ako pred dvoma desaťročiami, keď už boli naše zákony o hlasovaní vytvorené v 18. storočí.
  • Účasť voličov v prezidentských voľbách áno sa od roku 1960 pohybovala okolo 55%. Ak ste sa však v čase volieb pohybovali niekde v blízkosti platforiem sociálnych médií, ľudia sa nad politikou nezatvárajú. Sociálne médiá pomohli stimulovať a zapojiť milióny ľudí do politických rozhovorov. S 169,5 milióna ľudí pomocou Facebooku v Spojených štátoch (asi 52% populácie), existuje takmer rovnaká populácia, ktorá pravidelne používa Facebook, pretože existuje tých hlasov. Iste, táto štatistika zahŕňa mnoho ľudí, ktorí nemôžu hlasovať (vek, zločiny, atď.), Ale to neuberá na tom, ako veľká časť populácie USA (najmä jej mladšia časť) je trochu pohodlná, ak nie je ponorený, v technológii.

Prípad mobilného hlasovania sa ešte viac prehĺbi pri určovaní miestnych volieb, kde je dopad každého človeka na hlasovanie oveľa vyšší, ale účasť voličov je žalostná.

Napríklad v primárke Demokratickej strany pre primátorov a starostov v New Yorku v roku 2013 hlasovalo iba 691 000 z 8,5 milióna ľudí, z toho 282 000 za víťaza Billa de Blasiho, ktorý by tento závod neskôr vyhral s 8% celkového počtu hlasov obyvateľov. V podstate bolo potrebných 3,3% voličských obyvateľov New Yorku, aby si zvolili starostu finančného hlavného mesta sveta s domovom jednej z najrôznejších komunít na svete. Tusk dokázal pomocou jedinej aplikácie zmobilizovať 250 000 ľudí, aby sa postavili proti de Blasiovi proti Uber-antagonistickému zákonu..

Nízka účasť voličov nemusí nevyhnutne robiť z každého víťazného politika záporáka. Znamená to len, že systém je rozbitý a je možné s ním manipulovať. Niekto, kto je volený malým percentom, bude riadiť operácie, aby sa pokúsil využiť toto percento, ak nie celkový počet ľudí, ktorí hlasujú v urnách. A 100% obyvateľov mesta? Ich hlasy jednoducho nie sú také hlasné, pokiaľ nie sú prihlásení v hlasovacom lístku. Po všetkom, hra pre väčšinu politikov nie je byť dobrá v úrade – je to zostať v úrade.

Justin Merriman Getty Images

Tusk, spolu s mnohými Američanmi rozčarovanými zo súčasného amerického politického systému, túži preskúmať mobilné hlasovanie meniť veci. „Myšlienkou nie je zbaviť sa starého systému volebných urien,“ komentuje Tusk. „Je to využitie moderných technológií na rozšírenie našej demokracie a motivácia našich vodcov, aby viedli za väčšinu namiesto niekoľkých ľudí, ktorí skutočne vyplnili hlasovací lístok.“

Napríklad Estónsko umožnilo svojim občanom Odovzdajte hlasovacie lístky z počítača s pripojením na internet kdekoľvek vo svete od roku 2005 a vláda tvrdí, že 30% z odhadovaných estónskych 1,3 milióna ľudí používa systém na elektronické hlasovanie.

Spojené štáty americké majú za sebou históriu veľmi blízkych volieb, ktoré sa zvyčajne končia škandálmi v krásnom a úplne nikdy nefunkčnom rodisku tohto spisovateľa v okrese Broward na Floride..

Mobilné hlasovanie vo svojich vznešených ideáloch presnosti, rýchleho sledovania a ochrany pred nedovolenou manipuláciou by povzbudilo viac ľudí k voľbám. Pre priepastne nízku účasť voličov v miestnych voľbách by bolo mobilné hlasovanie hráčom pre nedostatočne zastúpené obyvateľstvo..

Okrem toho budú technologické preferencie volebných demografických údajov vyzerať v niekoľkých volebných cykloch oveľa inak. Ak tu majú nejaké neoficiálne dôkazy nejaký význam, mohli by sme byť my, mileniáli, buď veľmi namyslení, alebo politicky apatickí, ale ako jednotka sme všeobecne príliš zaneprázdnení, leniví alebo rozptýlení, aby sme mohli ísť voliť v miestnych voľbách, pokiaľ samozrejme neexistuje určitá úroveň. vplyvu sociálnych médií v podobe trendy Hlasoval som nálepka. Verdikt stále nie je v platnosti, pokiaľ ide o to, či Gen Z prežije svoju mumláciu rap a fázu jedenia tidepodov, má však tendenciu byť závislý ešte viac na smartfónoch ako na Millennials.

Keby bola k dispozícii možnosť hlasovať prostredníctvom smartphonu, je pravdepodobné, že počty voličov by posilnili mladšie davy a politici by museli nájsť spôsob, ako uspokojiť potreby voličov, a nie lobistov a sponzorov kampaní..

V rozhovore s Newyorčan, Tusk povedal: „Spolupracujeme s týmito mužmi, aby sme im pomohli všetko napraviť. Myslím si však, že najväčšou hrozbou pre našu demokraciu je riziko hackerstva. Najväčšou hrozbou pre našu demokraciu je to, že nikto nehlasuje. “

Aktuálny stav hlasovania o blockchaine

Lídrom iniciatívy blockchain v hlasovaní budú nevyhnutne projekty implementujúce ich produkty, na rozdiel od fúkania horúceho vzduchu vo forme whitepaperov.

Dnešné popravy spoločností s hlasovacím právom blockchain sa v rámci národných volieb javia ako dosť nepatrné, ale stojí za zmienku.

Voatz Zdá sa, že predbieha svoju nevýraznú skupinu konkurentov v prevzatí hlasovania o blockchaine. Voatz vyzbieral úvodné kolo v hodnote 2,2 milióna dolárov, ktoré viedla spoločnosť Medici Ventures, ktorá je stopercentnou dcérskou spoločnosťou spoločnosti Overstock.com (pozri tZero.)

Voatz

V Západnej Virgínii bol nedávno implementovaný hlasovací systém založený na blockchaine, ktorý predovšetkým umožnil vojenskému personálu a bežným občanom voliť pomocou ich telefónov. Tusk Montgomery financoval malého pilota sumou 150 000 dolárov. V primárnych voľbách v roku 2018 využili Voatz dva z 55 krajov štátu a pomocou systému hlasovalo iba 13 ľudí. Vo voľbách v polovici roku 2018 vzrástol počet krajov ponúkajúcich hlasovanie Voatz na 24 a hlasovalo takmer 150 ľudí – čo je zhruba 11,5-násobný rast za pár mesiacov.

Voatz bol použitý aj v komunálnych voľbách v Colorade v Denveri 7. mája 2019.

V diskusii o mobilných hlasovaniach sa niekedy hovorí aj o spoločnosti Agora, inej spoločnosti s hlasovacím právom pre blockchain. Stránka Agora tvrdí, že jeho protokol o digitálnom hlasovaní bol čiastočne nasadený v Sierra Leone ako medzinárodný pozorovateľ na uskutočnenie štúdie predstavujúcej blockchain pre hlasovanie. Stránka naďalej poznamenáva, že hlasovací protokol bol „čiastočne nasadený na zaznamenávanie hlasov zo vzorky volebných miestností na nemennej hlavnej knihe blockchainu“, čo viedlo k výsledkom, ktoré poskytli presné výsledky zo študovaných oblastí niekoľko dní pred procesmi manuálneho zaznamenávania.

sierraleon

Odkaz na prípadovú štúdiu s názvom „Prístup k výsledkom“ však smeruje na upozornenie „Nezabezpečené“ stránky pre prehliadač Chrome a potom pošle hľadajúceho na web talianskeho hotela. Toto je jeden z najpopulárnejších projektov skúmajúcich blockchainové hlasovanie, niečo, čo musí byť ako vzduchotesné, transparentné a čo najbezpečnejšie.

Spoločnosť sa tiež ocitla v horúcej vode po tom, čo generálny riaditeľ spoločnosti Leo Grammar nazval „záchvatom nesprávnej komunikácie a niekoľkými chybami PR v našom mene.“ Agora v podstate zveličila úlohu projektu a tvrdila, že celé voľby prebiehali na blockchaine, na rozdiel od toho, že bola iba súbežnou štúdiou na obmedzenej veľkosti vzorky, podobnou projektu vedeckého veľtrhu..

Medzi ďalšie projekty v tomto priestore patria Votem, Demokracia Zem, Postupujte podľa môjho hlasovania, a Boulé, ktoré sa v súčasnosti javia ako primárne koncepty so vstupnými stránkami propagujúcimi koncept blockchainového hlasovania, na rozdiel od bona fide projektov, politici (alebo novinári) si môžu zaťať zuby.

Blockchain Voting má pred sebou dlhú cestu

Každé hnutie má svojich priekopníkov. Mobilné hlasovanie má obrovské dôsledky pre USA a zvyšok sveta, ale je to aj neistá cesta plná nástrah a nepriateľstva.

Boj so starou gardou ako chudobné siroty

Mnoho spoločností s hlasovacím právom pre blockchain sa zapája do neuveriteľne strmého boja do kopca, ktorý funguje väčšinou z prázdnych pokladníc a neurčitých schém na speňaženie..

Po prvé, žiadny politik, ktorý celý svoj život ovládal umenie zbierať peniaze na kampaň, byť volený a zostať vo funkcii, nie je pravdepodobne ochotný privítať niečo tak zásadne otriasajúce, ako keby mali milióny ľudí, ktorí zvyčajne nevolia, začať hlasovať od ich telefón. Nielenže súčasní politici vrhnú svoju kariéru na vlnu osudu, ale tiež poskytnú technologickú výhodu novej vlne politikov schopných zapojiť a mobilizovať nové zástupy voličov..

Kongres

Kongres robí veci kongresu. Alex Wong / Getty Images

„Tí, ktorí majú radi veci také, aké sú – inými slovami, každý súčasný politik, záujmová skupina, odborová organizácia, hlavní darcovia a ktokoľvek iný, kto nemá záujem na tom, aby ľudia mohli ľahšie napadnúť svoju moc, vznesie množstvo námietok. k mobilnému hlasovaniu, “píše Tusk vo svojej knihe.

Druhý, na riešenie tohto problému bude potrebné obrovské množstvo zdrojov, najmä s hromadou peňazí na kampaň, peňazí daňových poplatníkov a hlbokých kontaktov s ľuďmi, ktorí zvládli vnútornú aj vonkajšiu hru politiky. Boj so zavedenými hlasovacími procesmi navyše nie je tak jednoduchý ako útok na jediný opevnený hrad; znamená to viesť vojnu s tisíckami pevností naprieč štátnymi hranicami. Zatiaľ čo vlády tisícov štátov a miest môžu mať odlišné priority, stále pochodujú pod jednou náladou.

„[Hromadné hlasovanie cez mobil] bude znamenať zmena zákonov v každom štáte s cieľom umožniť hlasovanie v mobilných zariadeniach, vývoj modelového súboru volebných pravidiel, politík a postupov, ktoré je možné prispôsobiť pre každú jurisdikciu, nájdenie niekoľkých jurisdikcií, ktoré sú ochotné uskutočniť pilotný program s cieľom túto myšlienku vyskúšať, a presvedčivé hlavné sociálne platformy, ako aj samotní vývojári zariadení, aby im pomohli neustálym pripomínaním svojim používateľom voliť, “poznamenáva Tusk.

Nedostatok dobrých možností speňaženia znižuje prístup projektu k financovaniu od investorov a samotný altruizmus pravdepodobne nestačí na vykorenenie jedného z najsilnejších politických systémov všetkých čias.

Argument manipulácie hlasovaním o blockchaine

Nie je namáhavé predpokladať, že politický systém dvoch strán so stinnou históriou, ktorý sa netýka gerrymanderingu, korupcie, zastrašovania voličov, manipulácie cez médiá (a nedávno ani cez sociálne médiá), a nadbytočných hlasovacích lístkov nebude mať majstri politického čierneho umenia hľadať spôsoby, ako manipulovať s mobilným hlasovaním alebo hlasovaním založeným na blockchaine.

Samotný blockchain môže byť nemenný, ale stále existuje veľa bodov zlyhania, ktoré by sa dali využiť v rôznych jeho prípadoch použitia. Samotné vykorisťovanie nie je také znepokojujúce, pretože priznajme si to politickým stratégom niekoľko storočí hľadali spôsoby, ako prekonať súčasný politický systém. Čo je však znepokojujúce, je ak by bol narušený mobilný hlasovací systém, bolo by to urobené v takom rozsahu a pravdepodobne by bolo ťažké ich zistiť až príliš neskoro.

„Čo ak sa kvantový počítač vykoľaje s našim politickým systémom?“ Argument

Kvantové výpočty, ktoré sa často označujú aj ako „kryptobijce“, sú hroziacou existenčnou hrozbou, vďaka ktorej by hlasovanie založené na blockchaine bolo zbytočné. Kvantové počítače sú schopné vykonávať výpočty, ktoré by inak boli pre dnešné počítače teoreticky nemožné v rozumnom časovom rámci, čo znamená čokoľvek od simulácie molekúl (kvantová chémia znamená potenciálne nájdenie liekov na choroby skôr ako za dni alebo roky alebo desaťročia), logistické optimalizácie a prelomenie kryptografických kódov.

Napríklad bitcoin je pri súčasných výpočtoch neuveriteľne stabilný, ale kvantové výpočty by ho prelomili ako Humpy Dumpty, ktorý podľa legendy kedysi sedel na veľkej stene a mal skvelý pokles. Dnešný tradičný počítač by musel hrať 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456 základné operácie na odvodenie súkromného kľúča bitcoinu z verejnej adresy, alebo 340 nerozhodnosť (340 miliárd miliárd miliárd miliárd).

Použitím Shorov algoritmus, významne veľký kvantový počítač by potreboval asi 2,097,152 operácie na prelomenie súkromného kľúča, čo je oveľa lepšie zvládnuteľné číslo ako v prípade, kedy je v jeho názve štyrikrát uvedené slovo „miliarda“.

Mnoho vysoko výkonných kvantových počítačov je ešte stále ďaleko. Argument, že využitie systému elektronického hlasovania založeného na blockchaine ako primárnej metódy hlasovania nášho demokratického systému, má však kvantová doomsayers tvrdú ranu. Či už kvantové výpočty budú predstavovať hrozbu pre kvantovo rezistentné blockchainové projekty, samotný nápad je neprehľadný a dostatočne technický na to, aby sa pretavil do anti-blockchainovej volebnej kampane.

Záverečné myšlienky – Budovanie základne mobilného hlasovania pre budúcnosť

Zdá sa, že teória digitálneho hlasovania s využitím technológie blockchain si získava podporu, ale bude mať problémy s jej uskutočnením bez primeraného talentu a kapitálu na jej uvedenie do života..

To je však iba prípad dnešnej doby. Američania pravdepodobne nebudú presvedčení, aby podporili niečo, čo už znie zmätočne a príliš technicky, aby sme zvolili našich vodcov, najmä ak našimi jedinými dátovými bodmi je trinásť ľudí, ktorí používajú blockchain na hlasovanie pomocou svojich telefónov v Západnej Virgínii.

Ale presne to sú práve tieto projekty – dátové body. „Pravdepodobne ide o desať až dvadsaťročný projekt a bude to znamenať skalopevné odpovede na […] obavy z hackerstva, najmä preto, že obavy z ruského zasahovania do volieb v USA prostredníctvom Facebooku, Googlu a Twitteru iba narastajú, “napísal Tusk vo svojej knihe a posilnil ju v našom rozhovore. „Čím viac prípadov úspešného mobilného hlasovania založeného na blockchaine budeme mať, tým lepšie to bude mať argument v budúcnosti.“

V nadchádzajúcich národných voľbách pravdepodobne neuvidíme mobilné hlasovanie ani hlasovanie o blockchaine, zatiaľ však ide o zhromažďovanie dátových bodov, ktoré dokazujú, že je to možné. Dnešné úspešné projekty hlasovania o blockchaine budú slúžiť ako veľmi potrebné strelivo pre budúce generácie, ktoré si vezmú pochodeň slobody a zapália cestu medzi našim archaickým politickým systémom a technológiou zajtrajška..

Najlepší obrázok: Buck Ennis

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me