Regulačná neistota okolo ICO prinútila mnoho blockchainových spoločností založiť si základňu vo „krypto-priateľskom“ Švajčiarsku. Lenže potom veľké švajčiarske banky začali popierať svoje služby a zdá sa, že podnebie podnebia stúpa u krypto spoločností, ktoré hľadajú priateľskejšie pastviny. Keď na Malte prebehne nová regulácia a v Nemecku otvorí solarisBank účty blockchainovým spoločnostiam, Švajčiarsko sa snaží udržať si svoj kryptopríjemný titul.

Čo sa stalo s kryptopriateľnosťou?

Financovanie ICO zatienilo financovanie VC pre počiatočné investície v roku 2017 a Švajčiarsko sa stalo najväčším centrom pre ICO. Aj keď sú ICO fondy malé v porovnaní so švajčiarskym bankovým priemyslom (piatym najväčším na svete), sú stále významné. Švajčiarsky kantón Zug (AKA Crypto Valley) sa rýchlo stal domovom pre viac ako 200 blockchainových spoločností.

Záchvaty v USA? Žiaden problém. Neistota v Japonsku alebo Číne? Švajčiari si mädlili ruky. Kým UBS nezatvorila účty pre krypto spoločnosti a jednu po druhej nasledovali všetky významné švajčiarske banky.

Jedna z bánk, ktorá pomohla etablovať Švajčiarsko ako kryptobox, môže tiež hrať určitú úlohu pri zabíjaní hybnej sily. V súčasnosti z 250 krajín v krajine zostáva len niekoľko bánk, ktoré budú spolupracovať s krypto spoločnosťami vo Švajčiarsku. A keďže solarisBank v Nemecku otvára svoje brány blockchainovým startupom, Švajčiari budú musieť konať rýchlo, aby zastavili exodus.

Prečo sa švajčiarske banky zdráhajú spolupracovať s krypto

Podľa Reuters, Švajčiarske banky sú znepokojené nedostatkom regulačnej jasnosti a požadujú od regulátorov jasné pravidlá skôr, ako ponúknu svoje služby kryptotrhu. Jednou z najpozoruhodnejších obáv je, že mnoho ICO nevykonáva adekvátne (alebo žiadne) kontroly prania špinavých peňazí u investorov. To je problém pre banky, pretože sú zo zákona povinné to urobiť.

Švajčiarsky trh s kryptomenami sa komplikuje pre začínajúce podniky, ktoré vyhľadávajú finančné bankovníctvo od bánk

Švajčiarske finančné trhy

Nedodržanie náležitej starostlivosti, pokiaľ ide o AML pre banku, je obrovským záväzkom. Švajčiarske banky, ktoré sa rozhodnú spolupracovať s blockchainovými spoločnosťami, budú vyžadovať prísne dodržiavanie KYC / AML.

Mať bankový účet ako krypto spoločnosť však predstavuje niekoľko rizík. Konkrétne, možné zamrznutie účtu alebo požiadavka na presun finančných prostriedkov do inej inštitúcie zo strachu, že príslušná banka bude zodpovedná za potenciálny podvod.

Bitcoin, éter, zvlnenie a ďalšie kryptomeny sa navyše nepovažujú za bežný platobný prostriedok. Preto sú vylúčení z bankového systému. To znamená, že startupy v blockchaine nie sú schopné vložiť a minúť prostriedky, ktoré zhromaždili na rozvoj svojich spoločností, prijímanie a platenie zamestnancov a uskutočňovanie svojich nápadov.

Zasielanie inovácií do zahraničia

Zatiaľ čo klíma v krajinách ako USA je stále neistá, Švajčiarsko už zaznamenalo veľkú konkurenciu. Menovite Gibraltár (na vrchole zoznamu finančných prostriedkov ICO získaných v roku 2017 a odsunul Švajčiarsko na šieste miesto), susedný Lichtenštajnsko a Kajmanské ostrovy. Vďaka dlhej histórii fiškálnej zhovievavosti banky v týchto jurisdikciách neprekvapujúco otvárajú svoje dvere krypto spoločnostiam.

Teraz sa však vojna o titul vhodný pre kryptomeny začína blížiť k domovu. Jasný regulačný rámec na Malte a politika priateľská k blockchainu už videli, že sa tam presúvajú napríklad spoločnosti Binance a BitBay. A teraz Nemecko začína zisťovať jasnosť v ICO a rozdieloch medzi akciovými tokenmi a bezpečnostnými tokenmi, čo umožňuje off-chainovým a blockchainovým spoločnostiam získavať prostriedky v súlade.

A nemecké banky sa tiež začínajú angažovať, pretože solarisBank otvára Blockchain Factory, ktorá umožňuje kryptovým spoločnostiam otvárať účty.

SolarisBank prekvapuje svet

Nemecko bolo neskoro začiatočníkom v pretekoch kryptomien. Až donedávna krypto spoločnosti čelili mnohým problémom pri otváraní bankového účtu alebo prístupe k bankovým službám. Nemecký regulátor BaFin sa však teraz začína striasť.

solarisBank

solarisBank je teraz priateľský voči krypto

Regulátor vydáva vyhlásenia o regulácii tokenov ľadovcovým a opatrným tempom. Zatiaľ čo zatiaľ neexistuje jasné vyhlásenie, ktoré by banky aktívne povzbudzovalo, aby sa pridali, chladné podnebie sa určite topí.

Nemecko si začína uvedomovať potenciálne ekonomické výhody sektoru kryptomien a solarisBank uľahčí blockchainovým spoločnostiam vykonávanie každodenných transakcií.

Švajčiarsko sa snaží zachovať si titul

Švajčiarske úrady a regulačné orgány sa teraz usilovne snažia udržať si svoj titul národa priateľského voči krypto. Sú zaneprázdnení prácou s bankami s cieľom podporiť prijatie spoločností kryptomien. Minister hospodárstva Johanna Schneidera-Ammanna vo Švajčiarsku sa dokonca vyjadril, že Švajčiarsko by sa malo stať krypto národom, nielen krypto údolím.

Taktiež tu boli významné oznámenia zo švajčiarskej burzy SIX, ktoré umožnia tradičným investorom – a bankám – vstúpiť do akcie v súlade.

Ale zatiaľ čo si Švajčiarsko zvykalo napínať svaly proti iným krajinám s veľkosťou poštovej známky, konkurencia je čoraz silnejšia. Nemecko prichádza so solarisBank a prechádza z BaFinu, ktorý teraz dýcha na švajčiarsky radar.

Je samozrejme nepravdepodobné, že Švajčiari odovzdajú svoj titul vhodný pre kryptomeny Nemecku bez toho, aby sa pohádali. Kto vyhrá vojny v kryptomene sa ešte len uvidí, ale mal by to byť zaujímavý boj.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me