Ethereum má niekoľko vážnych problémov so škálovaním.

Od uvedenia v polovici roku 2015 sa blockchain 2.0-miláčik snažil uchmatnúť; lapanie po dychu pre dýchaciu miestnosť transakcií s každou úspešnou počiatočnou ponukou mincí.

Poďme si niečo rýchlo spočítať porovnaním súčasných schopností Ethereum s vlajkovou loďou aplikácií v oblasti sociálnych aplikácií, ako je Facebook.

Sieť Ethereum v súčasnosti dosahuje približne 13 transakcií za sekundu; Žetóny založené na ETH ako OMG, Golem, & Občiansky limit predstavuje zhruba polovicu z toho, 7 transakcií za sekundu. Aplikácia veľkosti Facebooku vyprodukuje okolo 200 000 API požiadaviek za sekundu. Vo svete Etherea používatelia namiesto požiadaviek API platia éterový „plyn“ za vykonávanie inteligentných zmlúv.

To znamená, že kapacita transakcie Etherea musí narásť o ohromujúci násobok x25 000, aby zvládla sieťový prenos decentralizovanej aplikácie porovnateľnej s Facebookom.

Prevádzka týchto inteligentných zmlúv sa počíta ako transakcia. Tento „plyn“ má v protokole Ethereum nastavený maximálny limit na blok.

Jednoduché zväčšenie veľkosti bloku, aby sa umožnilo väčšie množstvo plynu, nebude fungovať, pretože to obetuje decentralizáciu – účasť si mohli dovoliť iba ťažiari v priemyselnom meradle. Okrem toho akékoľvek riešenie na zmenu mierky, ktoré predstavíme, nesmie obetovať primeranú mieru bezpečnosti. Výzvou je to, čo Vitalik nazýva „trilema škálovateľnosti“: budovanie systému, ktorý spĺňa „decentralizáciu“, „škálovateľnosť“ a „bezpečnosť“.

Vstúpte do spoločnosti Plasma, Vitalik’s & riešenie škálovania Lightning Network Justina Poona pre Ethereum.

Potichu vydaný v polovici augusta, plazmový dokument (https://plasma.io/) podrobne popisuje kolekciu štandardných inteligentných zmlúv použitých na vytvorenie stromu vedľajších reťazcov, ktoré sa príznačne nazývajú plazmové reťazce. Tieto plazmové blockchainové stromy umožňujú transakcie mimo reťazca; transakcie, ktoré iba pravidelne odovzdávajú hašované aktualizované zostatky do svojho reťazca pre dospelých alebo koreňového reťazca.

Plazma, zbierka inteligentných zmlúv, obsahuje množstvo kľúčových inovácií, ktoré spolu tvoria silný nástroj v boji za zväčšenie kapacity Etherea. Medzi tieto inovácie patria výpočtové koncepty, ako napríklad MapReduce, vyvinutý konsenzus v Proof-of-Stake., & predložiteľné dôkazy o podvode.

Aby sme si lepšie predstavili, ako a prečo je plazma relevantná pre problémy so škálovaním Ethereum, musíme najskôr pochopiť rozdiel medzi Proof of Work (PoW) a Proof of Stake (PoS).

PoW vs PoS

zmluvy o plazme

Diskusia o POW vs. POS má & bude naďalej besniť vpred.

V bitcoinovom svete je každá jedna transakcia, ktorá sa v sieti vyskytne, kryptograficky overená. Táto metóda overovania, známa tiež ako konsenzusný algoritmus, je srdcom & duša blockchainovej revolúcie, pretože umožňuje aktérom interagovať a obchodovať & dôverujte úplne cudzím ľuďom v decentralizovanom systéme bez toho, aby ste sa vzdali svojej identity.

Bitcoin ako prvý dodávateľ technológie blockchain nastavil štandard pre konsenzusný algoritmus zavedením protokolu Proof-of-Work. Správne pomenovanie Proof-of-Work vyžaduje literárne výpočtové práce na overenie skupiny transakcií. Preto máte po celom svete tisíce počítačov, ktoré na ťažbu mincí používajú elektrinu po celom svete.

Dôkaz o podiele, ako už z názvu vyplýva, je konsenzusný algoritmus, ktorý sa spolieha na to, že používatelia v plazmovom reťazci vložia určitú čiastku výmenou za úrok v neskoršom čase. Zainteresované strany nielenže kupujú obligácie, ale tiež sa zaväzujú propagovať & vysielanie presne rovnakého počtu blokov, keď sú splatné uvedené dlhopisy.

Prečo by jeden kôl?

Jednoduché, návratnosť investícií. Keď niekto v plazmovom reťazci vloží vklad, to, čo skutočne robí, je zakúpenie dlhopisu. Neskôr, ako každé bežné dlhopisné stávky, stávkujúci dostane späť svoju stávku (princíp) s ďalším úrokom.

Odkiaľ pochádza ďalší úrok? Od ľudí v plazmovom reťazci platiacich éterovým „plynom“ za vykonávanie inteligentných zmlúv.

Našťastie si u Plasma pôvodca vyhradzuje právo použiť akýkoľvek konsenzusný algoritmus, ktorý uzná za vhodný; môže zvoliť kvalitný Proof-of-Work, Proof-of-Stake alebo nejaký iný konsenzusný algoritmus, napríklad Proof-of-Authority. Aj keď nie všetky plazmové reťazce sa rozhodnú pre dlhopisy typu Proof-of-Stake, je zrejmé, že zámerom väčšiny plazmových reťazcov je implementovať POS.

Riešenie problémov so škálovaním spoločnosti Ethereum

Pokrytie všetkého, čo plazma ponúka, môže byť dosť pedantské a trvalo by príliš dlho (aj keď ak máte záujem, určite som sa o to pokúsil tu:). Ak však obmedzíme rozsah výhod plazmy iba na zmenu mierky, nad ostatné sa týči jedna kľúčová vlastnosť: MapReduce výpočty.

MapReduce je kreatívny spôsob organizácie & výpočty naprieč klastrami databáz, ktoré boli prvýkrát predstavené V roku 2004 vtedajšími zamestnancami spoločnosti Google Jeffrey Dean & Sanjay Ghemawat. Popisujú to ako také:

„MapReduce je programovací model & pridružená implementácia na spracovanie & generovanie veľkých súborov údajov. Používatelia určia funkciu mapy, ktorá spracuje pár kľúč – hodnota na vygenerovanie sady prechodných párov kľúč – hodnota, & funkcia redukcie, ktorá zlučuje všetky prechodné hodnoty spojené s rovnakým prechodným kľúčom. “

Mapovanie vezme množinu údajov a prevedie ju na inú množinu údajov, kde sú jednotlivé prvky zjednodušené na páry kľúč / hodnota. Redukcia berie výstup z kroku mapovania ako vstup & ďalej kombinuje tieto dátové n-tice do menšej sady n-tíc. Cieľom MapReduce je efektívna práca v mnohých klastroch databáz paralelne s dvojkrokovým procesom: Mapovanie, & potom Redukcia.

mapReducePlasma

Zdroj: https://blog.sqlauthority.com

Voľba stromovej štruktúry umožňuje plazme spúšťať výpočty MapReduce. Namiesto zhlukov databáz spúšťame MapReduce na stromoch plazmového reťazca.

Toto je zďaleka najdôležitejšie riešenie škálovania plazmy.

Pokrok a čo môžete očakávať v budúcnosti

Ako je uvedené v bielej knihe o plazme, je pravdepodobné, že to nie je ani zďaleka konečná optimálna implementácia plazmy, ktorú naživo uvidíme na ethereu. Dúfajme, že plazma smeruje do úložiska Github vo vašej blízkosti.

Keď sa trh ICO zahreje, je len otázkou času, kedy decentralizovaná aplikácia prispôsobí rozsiahle sledovanie a skutočne posunie Ethereum na svoje technické limity. Plazma má šancu zmeniť Ethereum z projektu veľkého záujmu na prostredie konečnej decentralizovanej užitočnosti. Pripravte sa na zaujímavú jazdu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me