Vyše 80-percentný pokles zaznamenaný na bitcoinoch a ďalších kryptotrhoch možno ešte stále budete krútiť hlavou. Je to už takmer rok od epického bitcoinu, ktorý spadol na vrchol. Následný medvedí trh spoločnosti Crypto mohol dokonca spôsobiť zmätok v hodnote vášho kryptoportfólia. Môžete mať tiež problém porozumieť ako a prečo zrútenia kryptotrhu. Aj keď je príliš neskoro na to, aby ste napravili niektoré zo svojich chýb pri investovaní do kryptomeny, nikdy nie je neskoro urobiť posmrtnú akciu.

Tu je bližší pohľad na racionálne dôvody ohromujúceho obratu kryptotrhu od nezastaviteľného býka k zranenému medveďovi. Dozviete sa tiež, ako identifikovať rozbehnutý, vzostupný trh, ktorý je pripravený explodovať. V budúcich behoch býkov budete môcť získať zisky predajom do sila trhu. Po panike vás už nepokazia pokusy o predaj panika pre východy zásahy.

Kľúčová dynamika mánie kryptomien 2015 – 2017

Základy

Koncom roka 2015 sa hlavné finančné spravodajské siete zaujímali o bitcoiny a ďalšie kryptomeny. Bitcoin nakoniec skončil rok 2015 so silnou notou, a to až o takmer 40 percent. Investori porovnali tieto silné výnosy s volatilnou jazdou s takmer nulovým ziskom, ktorá sa pozorovala na S.&Index P 500 v priebehu augusta až decembra 2015. Známy Winklevossove dvojčatá boli aj vo finančných správach. Možno ich status bohatých, technologicky zdatných inovátorov a investorov tiež začal obracať hlavy náročných investorov na kryptotrhy..

Približne v rovnakom čase sa na internete začalo propagovať čoraz viac kryptocentrického vzdelávania a komentárov. Sociálne médiá začali bzučať o domnelých istota jedného dňa nahradí zastarané, vládou riadené systémy fiat peňazí. Dokonca aj deti sa začali učiť o technológii blockchainu, decentralizovanej digitálnej mene, inteligentných zmluvách a kryptoťažných plošinách. Nové kryptoburzy otvorené pre podnikanie. Gemini, burza založená spoločnosťou Winklevoss, sa úplne otvorila v októbri 2015.

Podľa všetkého ani spomienka na neslávne známu Mt. Kryptická lúpež Gox (a následný bankrot) začiatkom roka 2014 stačila na to, aby utlmila nadšenie nových kryptoinvestorov. Toto nové, rozšírené povedomie o bitcoinoch, kryptomenách a blockchaine pomohlo pripraviť pôdu pre veľkolepú rally na kryptomene. Na to, aby sa bitcoiny dostali do režimu trvalej rally, však stále bola potrebná silná a zrážková udalosť.

Technici

V októbri 2015 sa stala dlho očakávaná technická udalosť. Bitcoin je prvý 21-týždňový vzostupný trend únik kanálu (uzávierka) od októbra 2013. Pozrite sa na tento graf:

Crypto Market Crash býčie výpadky

BTCUSD, týždenne: Od októbra 2015 sa bitcoiny (a väčšina ostatných kryptomien) vydali na epické 38-mesačné zhromaždenie. Sedem po sebe idúcich 21-týždňových výpadkov kanála prinieslo svedectvo o sile býčieho behu. Obrázok: MotiveWave Ultimate

Rally bitcoinu sa ukázala taká silná, že sa už nikdy neuzavrela pod dolným (deväťtýždňovým) cenovým kanálom, a to až dostatočne dobre po parabolickom raste a následnom úniku z decembra 2017. Všetci sme povedali, že došlo k siedmim býčkovským výpadkom týždenne (október 2015 – október 2017). Keď rally nabrala na sile, cenové korekcie boli veľmi malé, skôr ako pauzy a nie stiahnutia.

Pozitívna spätná väzba

Keď kryptotrh vstúpil do tej silnej býčej fázy, a slučka pozitívnej spätnej väzby sa ukázalo. Prebiehalo to asi takto: Bitcoin zaznamenal silný únik. Spravodajské médiá to informovali široko-ďaleko a s odvolaním sa na býčie základy alebo vylepšenia analytikov atď. Investori sa správu dozvedeli a nakúpili. Bitcoin opäť prudko vzrástol. Došlo k určitému zisku a cena šla bokom niekoľko týždňov.

Potom bitcoin urobil ďalší prielom v kanáli.

Spravodajské médiá opäť búchali do stola a zameriavali sa na dlhodobý rastový potenciál Bitcoinu. Zhromaždilo sa ešte viac investorov. Rally sa začala zrýchľovať rýchlejšie. Tí, čo boli na vedľajšej koľaji, sa báli, že by prišli o. Začali agresívne nakupovať, slepí voči technickému stavu grafov. Spravodajské médiá mali poľný deň a analytici, hedžové fondy a kryptoguru obťažovali stále vyššie cenové ciele bitcoinu. Došlo k ďalšiemu menšiemu stánku. Investori kúpili stánok, pretože sa báli, že budúcu nohu minú vyššie. Stále a ďalej to pokračovalo.

Predvídateľné cykly sentimentu investorov

Nakoniec po šiestej prielom, býčie správy a sledovanie investorov cykloch, došlo k poslednému býčemu úniku. Stalo sa tak 15. októbra 2017, keď bitcoin uzavrel na hodnote 5862,69 USD. Mince opäť vyskočili vyššie a pritiahli nové peniaze. Do 26. novembra 2017 týždenný graf bitcoinu potvrdil parabolický (začína sa vertikálne akcelerovať) vzostupný trend, keď sa uzatváral na hodnote 9474,62 USD.

Vtedy začala fáza mánie. Pretože masová chamtivosť nahradila zdravý rozum, niektorí (väčšina?) Nových investorov zjavne stratila schopnosť vypočítať racionálne výsledky pomer rizika a odmeny. Strach z toho, že prídete (FOMO) sa zmenil na dostať sa na palubu za každú cenu (GOBAAC?). Slučka pozitívnej spätnej väzby opäť fungovala. Býčie objavy spôsobili, že sa býčie správy a názory stali čoraz viac akceptovanými. Investori v neskoršej fáze pokračovali v nakupovaní do neúprosného parabolického výstupu Bitcoinu s malým ohľadom na nebezpečenstvo úniku.

Odchladzujte za každú cenu

Počas záverečnej rampy vyššie na odfúknutý vrchol mohli byť protichodné, medvedie argumenty odmietnuté ako neslušné, staromódne alebo dokonca vyslovene hlúpe. Cenové ciele trikrát, päťkrát alebo dokonca desaťkrát vyššie ako súčasné ocenenia mohli menej vzdelaní investori považovať za realistické. Hromadná nenásytnosť v kombinácii s nerealistickými očakávaniami (oneskorenými účastníkmi rally) boli určite kľúčovými faktormi, ktoré viedli k bitcoinom v období od októbra do decembra 2017 z 9474,62 USD na 19 870,62 USD.

Hromadná chamtivosť viedla k neudržateľnej demonštrácii

Crypto Market Crash predáva do sily

BTCUSD, týždenne: Kedy by ste mali mať zisky na rozbehnutom býčom trhu? Kedykoľvek sa dosiahne alebo prekročí kľúčové Keltnerovo pásmo (9 ATR vzdialené od 45-periódy EMA). Obrázok: TradingView.com

Ak z vyššie uvedeného grafu existuje jednoduchý odber, je to toto:

 • Kedykoľvek sa kryptotrh dotkne alebo prekročí nastavenie Keltnerovho pásma deviatich priemerných skutočných rozsahov (ATR) nad 45-periódový exponenciálny kĺzavý priemer (EMA), mali by ste využiť niektoré, ak nie všetky svoje otvorené zisky.
 • Ak sa vyššie uvedený scenár vyskytne na parabolickom, na úteku býkom trhu, zoberte si všetky ziskov alebo riskujete, že vám ich vezmú. Pro obchodníci tam končia (alebo dokonca skôr). Dobre vedia, že potenciál väčšieho rastu je veľmi malý.

Prečo došlo k zrúteniu kryptotrhu?

Na preskúmanie došlo k zrúteniu kryptotrhu kvôli niekoľkým faktorom. Takto sa to hralo v bitcoinoch:

 1. Koncom roku 2015 sa bitcoin stal veľmi obľúbenou témou vo finančných spravodajských médiách.
 2. Investori, ktorí čelili vnímanému nedostatku príležitostí inde, podporili únik bitcoinu do konca roku 2015.
 3. Spravodajské médiá sa vrhli na útek a citovali dlhodobý investičný potenciál Bitcoinu.
 4. Býčia správa povzbudila ďalších investorov, aby vložili peniaze do práce v bitcoinoch.
 5. Ceny rástli vyššie. Spravodajské médiá naďalej posúvali horúci trh vyššie. Začalo sa zaujímať viac investorov. Bola zjavná slučka spätnej väzby.
 6. Došlo k zisku, ale ceny sa obchodovali iba bokom. Strach z toho, že prídete o peniaze, rýchlo podnietil nový únik, keď sa noví investori hromadili ďalej.
 7. Bitcoin prudko stúpal a v polovici novembra 2017 začal parabolický, takmer zvislý výstup.
 8. Investorov v neskorom štádiu vývoja väčšinou poháňalo FOMO, chamtivosť a neznalosť trhových produktov.
 9. Analytici a obchodníci, ktorí vyzývali opatrnosť na nováčikov, boli odpisovaní ako nevinní, unhip alebo slepí voči príležitosti.
 10. Profesionálni obchodníci neustále predávali časti svojich bitcoinov, pretože ceny rástli vyššie v parabolickom vzostupe.
 11. Bitcoin nakupovali práve noví obchodníci a investori, pričom profesionáli ich predávali všetko, čo dokázali.
 12. Napokon ponuka nových investorov jednoducho vyschla. Bitcoin za cenu nad 19 870,62 dolárov už nebolo viac príjemcov.
 13. Pro obchodníci začali krátiť bitcoinové futures a bitcoiny. Cena začala klesať. Mnoho investorov, ktorí prišli neskoro, bolo slepých a predaných s veľkou stratou.
 14. Keďže cena klesala, nevzdelaní investori sa pokúšali osloviť dno. Väčšina z nich nedokázala profitovať, pretože zhromaždenia boli krátke. Profesionálni obchodníci predali každú rally a zarobili si peniaze.

Začnite nenásytní, skončite potrební

Najsmutnejšie príbehy boli investori, ktorí nakúpili počas parabolickej rally. Mnoho z nich nikdy hore nezobralo zisky a namiesto toho videli, ako sa ich otvorené zisky zmenili na obrovské straty. Aké tragické je to, že sme umožnili vynikajúcu príležitosť na trhu s býkmi! Vo všetkých ohľadoch robte čokoľvek, aby ste sa nestretli s podobným osudom.

Teraz viete, ako identifikovať hromadný býčí trh riadený chamtivosťou. Určite sa dajú zarobiť veľa peňazí, keď sa trh presunie do takého jednosmerného režimu. Všetky takéto býčie fázy však končia veľkolepou parabolickou rally a nepekným výbuchom na špičke. Uistite sa preto, že sa vždy chránite pomocou pokynov na získanie rozumného zisku uvedených vyššie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me