Kryptomeny a blockchain boli kedysi špecializovaným záujmom, chráneným a propagovaným tvrdou légiou prvotných adoptérov. Teraz sa doba posunula ďalej. Technológia blockchain upútala pozornosť sveta. Jedna správa odhaduje že počet používateľov blockchainovej peňaženky stúpa každý mesiac o viac ako 1,5 milióna. Popudený humbukom nad cenou bitcoinu vstupuje na trh mnoho investorov v nádeji, že z digitálnych mien dosiahne nadpriemerný výnos..

Nie je to len nával investorov, ktoré sú nové. Tisíce ICO sa konali väčšinou iba za posledných pár rokov. Boli vypracované porovnania medzi bublinou dotcom a aktuálnym humbukom blockchainu. Ak sú tieto porovnania spravodlivé, potom by mohlo byť jedným z vybraných blockchainových startupov súčasnosti Google alebo Amazon zajtrajška. Z rovnakej logiky je pravdepodobné, že väčšina z nich zlyhá. Našim cieľom ako investorov je nájsť spôsob, ako určiť, ktoré spoločnosti sú najmenej pravdepodobné, že zlyhajú, pretože práve tie sú najlepšou stávkou pre najväčšie a dlhodobé výnosy..

Čo sa môžu dnešní investori do blockchainu dozvedieť z obdobia Dotcom Era?

Na takom preplnenom trhu ICO môže byť výzvou pokúsiť sa predpovedať budúce úspechy alebo neúspechy. Bublina dotcom sa stala bublinou práve z tohto dôvodu. Peniaze sa na trh hrnuli len na základe špekulácií. Rovnaké peniaze sa následne stratili, keď sa nepodarilo uskutočniť tisíce nových projektov.

Éra dotcom však mala obrovský vplyv na tradičný akciový trh, ako aj na vznik nových technologických spoločností. Zmeny, ktoré priniesol internet, zabili mnoho dlhoročných verejných spoločností s obchodnými modelmi, ktoré boli predtým úspešné. Ostatným spoločnostiam sa podarilo prežiť, ba dokonca sa im darilo, prispôsobovaním sa a vývojom doby.

Existujú jasné príklady obetí tejto éry, ktoré možno porovnať s príbehmi o prežití ich priamych konkurentov. Napríklad Borders Books sa rozhodol ignorovať rastúci trend elektronických kníh a likvidácie, zatiaľ čo Barnes & Noble prijal prechod na digitálne technológie a v obchodnej sfére pracuje dodnes. Úspech spoločnosti Nikon ako fotografickej značky podobne nepretržite pretrváva už celé desaťročia, keď spoločnosť prispôsobila svoju stratégiu a produkty v súlade s prechodom na digitálnu fotografiu. Spoločnosť Kodak sa neusilovala a stále snaží zotaviť sa z konkurznej podstaty z roku 2012.

Vidíme teda tému: už existujúce spoločnosti, ktoré prežili éru dotcomov, sú tie, ktoré dokázali držať krok s technologickým vývojom. Naučili sa prispôsobovať svoje obchodné modely meniacej sa dobe.

V čom robí Blockchain rozdiel

Vyššie uvedené úspechy a neúspechy nám poskytujú objektív, pomocou ktorého môžeme skúmať súčasné trhy. Keď vezmeme do úvahy, ktoré odvetvia sú zrelé na pretras s prebiehajúcou revolúciou blockchainu, môžeme sa pozrieť na to, ktoré súčasné spoločnosti sa umiestňujú na úspech pri prechode na nové technológie.

Najväčší úžitok z blockchainu budú mať odvetvia, ktoré závisia od sprostredkovateľov a vytvárania dôvery. Preto sú spoločnosti v týchto odvetviach, ktoré začínajú využívať blockchain, práve tie, ktoré majú najlepšiu šancu na prekonanie súčasnej technologickej búrky. Financie sú zrejmým príkladom, pričom bitcoin je prvým prípadom použitia pre blockchain, existujú však aj iné trhy, ktoré sa oplatí sledovať.

Tu uvádzame niekoľko ilustrovaných príkladov sektorov, ktoré sú zrelé na narušenie blockchainom, spolu s príkladmi kľúčových hráčov v priemysle, ktorí sa už usilujú držať krok s technologickými posunmi. V niektorých prípadoch dôvtipné blockchainové startupy tiež videli potenciál v týchto odvetviach a snažia sa zužitkovať svoje vlastné riešenia.

Logistika a preprava

Blockchain ako prostriedok na sledovanie pohybu majetku medzi stranami vytvára presvedčivý prípad použitia v globálnom lodnom a logistickom priemysle, ktorý sa odhaduje rast na 15,5 bilióna dolárov do roku 2023. Toto odvetvie je v súčasnosti veľmi zložité a má veľa odovzdaní medzi rôznymi hráčmi v jednom dodávateľskom reťazci. To vytvára neefektívnosť a veľa strán sleduje rovnaké aktíva. Správy McKinsey že v niektorých prípadoch viac ako polovicu celkových nákladov dodávateľského reťazca spoločnosti pohltia neefektívne procesy. Tieto náklady priamo ovplyvňujú konečný výsledok, následne znižujú potenciál zdravých výnosov akcionárov.

V oblasti logistiky sa teraz objavujú prvé priečky v blockchaine. IBM a globálny prepravný gigant Maersk oznámené začiatkom augusta že ich spoločne vyvinuté blockchainové riešenie pre správu logistiky na celom svete, Tradelens, je teraz živé. Deväťdesiatštyri organizácií je zapojených do programu jeho skorého osvojenia.

Tento systém sa používa na bezpečné zdieľanie prepravnej dokumentácie a sledovanie pohybu kontajnerov v celom dodávateľskom reťazci. Tradelens doteraz zachytil viac ako 150 miliónov pohybov cez prístavy, lodné linky a colné orgány. Je dokázané, že skracuje dobu prepravy až o 40 percent.

Startupy blockchainu tiež zaznamenali vysoký potenciál narušenia v globálnom dodávateľskom reťazci a logistickom priemysle. V súčasnosti je jedným z najväčších z hľadiska trhového stropu VeChain (VET), ktorá kombinuje blockchain s technológiou Internet of Things (IoT) a poskytuje škálovateľné a flexibilné riešenie dodávateľského reťazca. Waltonchain (WTC) prišli do hry o niečo neskôr, ale vyvinuli podobné riešenie IoT. Oboje stojí za zváženie pre každého, kto uvažuje o investovaní do budúcnosti riadenia logistiky založeného na blockchaine.

Sieť Morpheus (MRPH) je v súčasnosti jedným z menších hráčov v tomto sektore. Stojí však za zmienku, pretože bolo zaneprázdnené získavaním niektorých pôsobivých údajov o sebe. Spoločnosť má v poradnej rade bývalého generálneho riaditeľa DHL a je členom Blockchain v dopravnej aliancii, konzorcium spoločností, ktoré medzi svojich členov počíta spoločnosti FedEx a UPS.

Výroba

V apríli 2018 cestujúci spoločnosti Southwest Airlines bol smrteľne zranený po poruche jedného z jeho motorov. Odtrhla sa lopatka ventilátora a úlomky rozbili okno na lietadle. Neskôr o tom informovala agentúra Reuters že nie všetky letecké spoločnosti zaznamenávajú históriu všetkých častí motora a že blockchain bol potenciálnym riešením pre schopnosti sledovania a sledovania v rámci výrobného procesu lietadla. Použitie blockchainu týmto spôsobom znamená, že bezpečnostné kontroly po nehode by sa dali vykonať rýchlejšie.

Rovnaká správa uviedla, že výrobca motorov, Rolls Royce, pracoval s vývojármi blockchainu na vyšetrení možností blockchainu v jeho procese dodávateľského reťazca.

Aditívna výroba (3D tlač) je ďalšou oblasťou, kde blockchain dodáva hodnotu. Aditívna výroba sa vykonáva v niekoľkých fázach s odovzdávaním medzi rôznymi stranami, pričom každá fáza vyžaduje overenie, aby bolo možné zahájiť ďalšiu fázu. Blockchain je preto možné použiť na vytvorenie nemenného, ​​dôveryhodného reťazca úschovy pre každú fázu procesu aditívnej výroby.

General Electric (GE) nedávno podal patent za použitie blockchainu pri overovaní 3D dielov vyrobených jej dcérskou spoločnosťou GE Additive. Týmto spôsobom budú spoločnosti obstarávajúce diely vyrobené spoločnosťou GE Additive schopné overiť svoju pôvodnosť na blockchaine a zaistiť tak kvalitu a ochranu proti falzifikátom. Moog Aircraft Group je podobného projektu pre časti lietadla, ktoré dodáva.

Vzhľadom na to Deloitte verí že blockchain ponúka „jedinečný potenciál“ procesu aditívnej výroby, začínajúce blockchainové technológie na to pomaly naskočili. Ak je zobrazenie Deloitte správne, potom stojí za pozretie každý blockchainový projekt začínajúci v tejto oblasti. Taliansky 3D token (3DT) je jedným z významných podnikateľov v prvom rade a spoločnosť podľa svojich webových stránok získala európske financovanie v hodnote 2,5 mil. EUR (2,9 mil. USD).

Kabuni je podobný projekt, ktorý tiež nedávno podpísal Memorandum o porozumení s Kanadskou burzou cenných papierov, aby ponúkol svoj token ako kótovaný cenný papier. 3D Token aj Kabuni sa snažia využiť svoje blockchainové riešenia na zefektívnenie zložitého, viacstupňového procesu aditívnej výroby v rozsahu.

Legálne

Inteligentné zmluvy sú stále v plienkach. Ľudia v notoricky tradičnej právnickej profesii sú však zameraní na budúcnosť už sa vzrušujem o potenciálnych aplikáciách. Automatické vykonávanie právnych dohôd by mohlo znížiť počet žalôb.

Okrem toho zákon veľmi závisí od zdieľania dokumentácie, ktorá musí byť tiež dôveryhodná a musí byť chránená proti neoprávnenej manipulácii. Systém založený na blockchaine poskytuje právnickým firmám dôveryhodný spôsob zdieľania spisov prípadov a iných právnych dokumentov. AI je ďalšia technológia, ktorá ponúka potenciál v legálnych aplikáciách, pretože stroje AI by mohli nahradiť všedné práce, ako je preosievanie historických prípadov s cieľom nájsť príslušné informácie.

Advokátske kancelárie doteraz prijímali blockchainovú funkcionalitu pomaly. Avšak, K&Spoločnosť L Gates robí prvé kroky, implementáciou vlastného interného povoleného blockchainu na preskúmanie použitia inteligentných zmlúv pre svojich klientov. Tohtoročný Global Legal Hackathon hlásil silné zameranie o aplikácii blockchainu, ktorý vykazuje sľubné znaky, ktoré môžu ostatní nasledovať v krokoch K.&L Gates.

Na druhej strane blockchainová komunita bol nadšený vo svojich tvrdeniach, že inteligentné zmluvy založené na blockchaine by v konečnom dôsledku mohli úplne zbaviť právnikov. Aj keď to nemusí platiť, v právnom priestore existujú blockchainové iniciatívy. IntegraLedger je súkromný blockchain a prvý projekt siete Globálne právne konzorcium blockchain. Jedným z ich výtvorov sú inteligentné dokumenty: elektronické zmluvné dokumenty, ktoré umožňujú bezpečné a nemenné zaznamenanie následných transakcií, na ktorých sú založené, v blockchaine.

Rovnako ako finančný sektor, aj právne služby podliehajú prísnym požiadavkám na dôvernosť. Väčšina verejných blockchainov funguje na základe pseudonymity, takže súkromné ​​blockchainy budú pravdepodobne budúcim smerom zmluvného práva založeného na blockchaine. V iných právnych oblastiach však existujú príležitostné investičné príležitosti. Správa digitálnych práv je jedným pozoruhodným príkladom, pretože technológia šifrovania verejného kľúča používaná blockchainmi umožňuje držiteľom autorských práv možnosť riadiť použitie ich digitálnych diel. Microsoft a EY majú predtým oznámené svoju vlastnú blockchainovú platformu na ochranu autorských práv.

Pre symbolického investora, SingularDTV (SNGLS) je v súčasnosti jedným z najuznávanejších hráčov, ktorý na správu licencií a distribúcie videa využíva blockchain. Existuje od roku 2016 a tiež umožňuje svojim používateľom využívať blockchain na crowdfunding svojich vlastných videoprojektov. Podobne ako Netflix, aj SingularDTV vytvára svoj vlastný originálny obsah.

Concensum (CEN, predtým Copytrack, s ktorým sa obchoduje pod burzovým číslom CPY) bola uvedená na trh iba v tomto roku a so širším užívateľským rozsahom ako SingularDTV. Spoločnosť nedávno presunula prevádzku zo svojho berlínskeho súrodenca Copytrack do singapurského Concensum. Výsledkom bola výmena tokenov, ktorá spôsobila počiatočný pokles hodnoty v polovici septembra. Avšak vzhľadom na veľké tohtoročné veľké výkyvy na celkových kryptotrhoch bola zmena ťažko výrazná. Spolu s bitcoinmi sa hodnota CEN v posledných týždňoch zvýšila.

Poistenie

Poistný sektor trpí podvodnými pohľadávkami. Len v Európe to tak je myslel na účet až 10 percent všetkých pohľadávok. Keď sa k tomu pridá nadmerné množstvo papierovania a zdĺhavý proces vymáhania strát pre skutočných žiadateľov, je zrejmé, že poistenie je odvetvím, ktoré je zrelé na narušenie blockchainom. Inteligentné zmluvy majú potenciál poskytovať automatické výplaty v prípade konkrétnych spúšťacích udalostí, ktoré je možné ďalej automatizovať zbližovaním s technológiou IoT. Ak sa váš televízor pokazí, technológia IoT odošle správu, ktorá informuje vašich poisťovateľov, že je pokazený. Tým sa spustí inteligentná zmluva, ktorá automaticky refunduje vašu žiadosť za novú.

Toto je jednoduchý príklad a poistenie je notoricky zložité. Napriek tomu, Allianz oznámil na konci roka 2017 že úspešne odskúšalo blockchainové riešenie pre správu programu samopoistenia jedného zo svojich globálnych klientov. Spoločnosť uzavrela partnerstvo s firmou Citi, Ernst & Mladá a digitálna agentúra Ginetta implementuje prototyp pre jedného zo svojich dlhoročných zákazníkov. Systém úspešne riadil procesy obnovy politiky, platby poistného a nároky, čím sa skracovali doby spracovania vo všetkých troch oblastiach.

iXLedger (IXT) bola zahájená v roku 2017 a ponúka poistenie blockchainovým spoločnostiam. To pomáha vyrovnať riziká investovania do ICO, čo potenciálnym investorom dodáva legitimitu a prvok bezpečnosti. Spoločnosť tiež prevádzkuje poistný trh zameraný na zníženie času medzi odovzdaním, čo vedie k neefektívnosti v poistnom sektore..

Poistenie je hlavným kandidátom na decentralizáciu. Väčšie spoločnosti môžu samypoistenie využiť na riziká, ako sú úrazy zamestnancov pri služobných cestách. Decentralizácia by umožnila menším spoločnostiam urobiť to isté tým, že by sa združili v decentralizovaných autonómnych organizáciách (DAO). Toto je v skutočnosti jeden z prípadov použitia pre DAOStack (GEN), blockchainový projekt zameraný na vytvorenie modelu riadenia pre DAO. DAOStack ponúka ďalšie ambiciózne a inovatívne prípady použitia pre správu DAO, ktoré presahujú iba samopoistenie a jeho tvorca Matan Field je rešpektovaným členom blockchainovej komunity, takže by mohol predstavovať zaujímavú investičnú príležitosť napriek tomu, že ide o relatívne nový projekt so súčasnou nízkou úrovňou trhový strop.

Etherisc je ďalšia iniciatíva v oblasti poistenia založená na blockchaine zameraná na vytváranie skupín kolektívneho poistenia pre riziká ako poškodenie hurikánom alebo meškanie letu. Spoločnosť je na trhu veľmi novým subjektom a svoj TGE uzavrela iba nedávno.

Záverečné myšlienky

Tieto sektory nie sú v žiadnom prípade jediné, ktoré prechádzajú na technológie blockchain a širšiu distribuovanú účtovnú knihu. Predstavujú však niektoré odvetvia, v ktorých si prvodarcovia už uvoľňujú cestu, čo dokazuje obchodný prípad prijatia blockchainu. Rozvoj menších startupov iba podčiarkuje dlhodobý potenciál blockchainu na týchto trhoch.

Samozrejme, nič z toho nie je investičné poradenstvo a nikto nemôže predvídať budúcnosť. Éra dotcom však ukázala, že tí priemyselní hráči, ktorí dokázali držať krok s dobou internetu, boli jediní, ktorí mohli prežiť. Podobne aj technologické firmy ako Amazon a Google, ktorým sa darilo aj po prvotnom rozruchu, si našli svoje miesto najskôr v odvetviach, ktoré boli zrelé na narušenie a potom sa z nich stali giganti, z ktorých sa stali dnes.

Aplikácia týchto lekcií z obdobia dotcom na naše finančné portfólio ponúka príležitosť investovať nielen do vzrušujúcich nových blockchainových projektov s vysokými rizikami a potenciálne vysokou návratnosťou. Tradičné spoločnosti, ktoré v súčasnosti inovujú pomocou nových technológií na riešenie problémov v reálnom svete, môžu tiež ponúknuť zdravú rovnováhu investičnému portfóliu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me