Vývoj peňazí do digitálneho veku

Príbeh potenciálu kryptomeny je rovnaký ako samotný vývoj peňazí. Peniaze mali v priebehu ľudskej histórie mnoho podôb, ale jadrom ich užitočnosti je schopnosť skladovať a komunikovať ľudskú produkciu.

Ľudská výroba je skrátka kombináciou nášho času a energie (kalórií). Čas plus energia sa rovná výrobe. Peniaze teda predstavujú náš čas a energiu.

Peniaze sú nápad. Je to kolektívna zmluva, že určitý predmet alebo myšlienka môže predstavovať našu ľudskú produkciu. Obchodujeme s peniazmi, aby sme si zaobstarali tovar a služby, ktoré by sme inak nemohli alebo nebudeme sami vyrábať. Našu uskladnenú výrobu obchodujeme s ostatnými výmenou za tieto tovary a služby.

„Peniaze sú spoločnou kultúrnou halucináciou. Je to zdieľaný klam. “ – Andreas Antopolous [Internet of Money]

Peniaze môžu byť čokoľvek, za predpokladu, že dôjde k zhode, že ich daná komunita tiež používa. Keď sa však ekonomiky postupne exponenciálne komplikovali, objavila sa potreba vhodných foriem peňazí.

Aj keď vývoj peňazí nie je dokonalý, ich relatívne lineárny rast je príbehom ich rôznych iterácií. Nové formy peňazí uspejú u svojich zavedených spoločností, keď môžu lepšie vyhovovať potrebám svojich používateľov.

Objavenie najlepšieho média, ktoré predstavuje peniaze, predstavuje historický boj o vyváženie šiestich základných charakteristík: trvanlivosť, prenosnosť, deliteľnosť, uniformita, nedostatok a prijateľnosť. Pochopiť potenciál kryptomien znamená sledovať ich sledovanie.

Čím lepšie môže mena tieto vlastnosti reprezentovať, tým je užitočnejšia.

Charakteristika peňazí

Kvality peňazí, vďaka ktorým sú najúspešnejšie, sú tie, ktoré najlepšie odrážajú to, ako s nimi pracujú ich používatelia. Zjednodušene povedané, vynikajúce peniaze majú najlepšiu používateľskú skúsenosť.

1. Deliteľnosť

Peniaze musí byť možné použiť na veľké i malé nákupy bez obmedzenia zo samotného menového média.

Napríklad malý kameň alebo škrupina môžu byť užitočné pri každodenných nákupoch, ako je chlieb alebo mlieko. Ale pokiaľ ide o nákup veľkých aktív, ako je dobytok alebo dom, obchodovanie s morskými mušľami by si vyžadovalo oveľa viac z nich, ako je rozumné na zvládnutie..

Naopak, použitie zlatých prútov ako peňazí na nákup veľkých pozemkov je vierohodné. Používanie zlatých prútov ako prostriedku výmeny za každodenný nákup sa však neznižuje ľahko.

2. Trvanlivosť

Všetko zlato, ktoré kedy ľudia spracovali, existuje dodnes. Nemiestne alebo zabudnuté, jasné, ale stále to všetko existuje.

Najslabšie peniaze spotrebuje priemysel alebo sa ľahko stratia pre prírodné utrpenie.

3. Prenosnosť

Ľudia sa pohybujú okolo, je to len jedna z vecí, ktoré robíme. Bola by to veľmi zlá používateľská skúsenosť, ak by peniaze, ktoré zarobím v jednom regióne, nemohli byť použité v inom jednoducho preto, že nie sú prenosné.

Papierové bankovky sa so sebou nosia oveľa ľahšie ako drahé kovy a kamene. Bity a bajty sú v celej inej lige.

4. Fungovateľnosť

Trochu módneho slova v blockchaine. Zjednodušene povedané, zastupiteľnosť znamená, že každá jednotka peňazí je identická s každou inou. Toto je dôležitá charakteristika peňazí pre štandardizáciu hodnoty v celej ekonomike.

Zvážte to takto, bolo by dosť nepohodlné platiť za našu predraženú kávu, keby každá dolárová bankovka, ktorú sme vlastnili, mala kvôli svojej individuálnej jedinečnosti rôzne hodnoty.

Chceme, aby bola naša káva jedinečná, nie naše peniaze.

5. Nedostatok

Najlepšie peniaze sú obmedzené v obehovej ponuke a spadajú niekam do rozsahu extrémne ťažko až nemožné nemožné ich viac vytvoriť.

Čím predvídateľnejšia je obehová ponuka peňazí, tým silnejšie sú podklady celej ekonomiky.

Podľa informácií o kryptomene z Bitcoin hore, čím menej korupčná je výroba peňazí, tým silnejšia je ekonomika. Ríše, národy a vlády padli, keď ich peňažnú zásobu zaplavili vnútorní aktéri alebo vonkajšie vplyvy.

6. Prijateľnosť

Hovoríte starou nórčinou, akkadčinou, strednou angličtinou alebo staroegyptčinou? Pravdepodobne nie, a to preto, lebo siete týchto jazykov sa zmenšili a boli nahradené všeobecne akceptovanejšími jazykmi.

Peniaze, ktoré sú prostriedkom komunikácie ako jazyk, tiež profitujú zo sieťového efektu prijateľnosti. Čím viac ľudí hovorí spoločným jazykom alebo v tomto prípade používa spoločnú menu, tým viac ľudí môžeme ľahko komunikovať.

potenciál kryptomeny

Potenciál kryptomeny ako formy peňazí

Potenciál potenciálu kryptomeny spočíva v jej schopnosti presadzovať týchto šesť charakteristík: deliteľnosť, trvanlivosť, prenosnosť, zastupiteľnosť, nedostatok a prijateľnosť..

Ostrieľaní nadšenci blockchainu tu už možno vypĺňajú prázdne miesta, tu je však ich skratka.

Zoberme si bitcoinovú sieť a jej kryptomenu, napríklad bitcoin.

  1. Deliteľnosť: Na jeden bitcoin pripadá sto miliónov satoshi.
  2. Trvanlivosť: Bitcoinový blockchain je nemenný.
  3. Prenosnosť: Je možné vyhradiť súkromný kľúč do pamäte. Takže si ho môžete vziať kamkoľvek. The Lociho metóda možno?
  4. Fungovateľnosť: Teoreticky sú všetky bitcoiny rovnaké. Bitcoin však má históriu transakcií s adresami odosielanými a prijímanými od. Táto skutočnosť sa v poslednom čase začala kritizovať a mixéry bitcoinov sa javia ako dočasné riešenie.
  5. Nedostatok: Dvadsaťjeden miliónov bitcoinov. To je všetko (vidlice nie sú súčasťou balenia).
  6. Prijateľnosť: Debata zúri ďalej. Bitcoin sa nezastaví.

Bitcoin samozrejme neexistuje izolovane. Ostatné kryptomeny vychádzajú z bitcoinu alebo sa od nich rozvíjajú. Tieto ďalšie projekty sa väčšinou zameriavajú na to, aby buď vyplnili konkrétne miesto, napríklad Zcash a Monero ako mince na ochranu súkromia, alebo priamo konkurovali bitcoinom ako forme peňazí..

Konkurenčné kryptomeny budú zvyčajne znamenať zlepšenie vnímaných nedostatkov bitcoinu a rozdielny prístup k šiestim charakteristikám peňazí. Napríklad Bitcoin Cash a Litecoin dúfali v urýchlenie prijateľnosti zvýšením rýchlostí transakcií. Okrem toho blockchainy ako Dash zvýšili zastupiteľnosť mincí prostredníctvom zamerania na súkromie reťazca.

Potenciál kryptomeny – zvíťazí?

Ľudská história peňazí neustále hľadala vhodnejšie metódy na sprostredkovanie hodnoty. Od hmatateľných mušlí, kameňov alebo drahých kovov až po éterický moderný fiatový menový systém. Každá iterácia vyvážila svoj účel so šiestimi základnými kvalitami peňazí.

Vzhľadom na novú nemennosť kryptomien, ochranu proti dvojitému použitiu, overiteľný nedostatok a ďalšie priekopnícke funkcie je pravdepodobné, že potenciál kryptomien je optimálnou formou peňazí.

Budúcnosť zostáva nateraz nejasná, pretože nie všetky základné charakteristiky peňazí je možné vytvoriť a zabezpečiť pomocou kódu. Bitcoin môže byť deliteľný, odolný, prenosný, zameniteľný a podľa návrhu vzácny. Nič z toho však nebude dôležité, ak nebude možné dosiahnuť prijateľnosť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me