Centralizované obchodné modely boli základom svetovej ekonomiky po celé storočia. Už však začíname vidieť počiatočné fázy prechodu k decentralizácii. Zatiaľ čo väčšina organizácií sa stále spolieha na centralizované obchodné modely, decentralizované obchodné modely blockchainu sú čoraz populárnejšie.

Decentralizované obchodné modely blockchainu znejú teoreticky dobre. Je však dôležité pochopiť, ako by tieto modely fungovali v praxi. V tomto článku porovnáme tieto dva rôzne obchodné modely a pokúsime sa pochopiť, ako presne by decentralizovaný obchodný model blockchainu mohol viesť ekonomiku budúcnosti.

Procesy rozhodovania / riadenia

Väčšina podnikateľov rozhoduje na základe hierarchického vedenia a nezakladá sa na konsenze dosiahnutom prostredníctvom hlasovania verejnosti. Napríklad zásady stanovené spoločnosťou ako Apple alebo Google určujú, či bude alebo nebude schválená nová mobilná aplikácia. V rámci tohto systému urobí toto rozhodnutie niekoľko kľúčových ľudí v spoločnosti alebo nastaví systémy a politiky riadenia. Jedná sa o veľmi centralizovaný obchodný model.

Ďalším príkladom by mohla byť schopnosť banky určiť, koľko peňazí si môžu zákazníci za deň vybrať. Aj keď je možné tieto limity potenciálne zvýšiť a zmeniť, vyžaduje si to schvaľovací proces zo strany banky: centralizovaného orgánu. Tieto podniky v zásade vyžadujú značný dohľad a niekedy môžu brániť inovačným možnostiam jednoducho z dôvodu návrhu svojich obchodných modelov.

Naproti tomu rozhodovacie procesy v decentralizovaných systémoch je možné vytvoriť tak, aby uprednostňovali väčšinu všetkých používateľov, nielen tých, ktorí vedú spoločnosť. Napríklad namiesto toho, aby spoločnosti Apple a Google kontrolovali všetky odoslané obsahy jeden po druhom, mnoho decentralizovaných systémov navrhuje nový model, v ktorom by každá osoba na platforme mohla mať skutočne rovnaký hlas, aby mohla určiť, či je alebo nie je obsah. prijatý.

Pre spoločnosti by decentralizované obchodné modely blockchainu spôsobili, že proces schvaľovania bude oveľa lacnejší a jednoduchší. Je však dôležité poznamenať, že súčasné známe problémy, ako napríklad 51% útoky, by mohli viesť k „zlým aktérom“ v systéme, ktorí by mohli schvaľovať nekvalitný obsah. Preto musia blockchainové projekty tvorivo premýšľať o tom, ako motivovať dobrých aktérov v tomto modeli. Ak je decentralizovaná spoločnosť schopná udržiavať „dobrých aktérov“ zodpovedných za rozhodovacie procesy, môže vytvoriť tzv. Decentralizovanú autonómnu organizáciu (DAO)..

obchodné stretnutie

Príjmové / finančné modely

V prípade platforiem na digitálne sťahovanie sú peniaze v konečnom dôsledku tiež kontrolované centralizovanými orgánmi. Napríklad spoločnosti Apple a Google využívajú rozdelenie výnosov za mobilné aplikácie, piesne, elektronické knihy a ďalšie produkty predávané na ich platformách v pomere 70: 30. Aj keď si vývojári nechávajú veľkú časť finančných prostriedkov, je potrebné poznamenať, že tieto spoločnosti spracúvajú 100% platieb a udržujú si pomerne veľkú časť výnosov, čo z monetárneho hľadiska robí ich vysoko centralizovanými..

Zdá sa, že decentralizované obchodné modely blockchainu si získavajú producentov obsahu (t. J. Vývojárov aplikácií, hudobníkov atď.) S celkovým dôrazom na lepšie odmeny pre producentov obsahu. Zatiaľ čo sa používateľská základňa pre decentralizované obchody s aplikáciami ešte príliš nezvýšila, mnohé z týchto projektov majú zavedené obchodné modely, ktoré sú z hľadiska producenta obsahu oveľa lukratívnejšie. Predstavte si, že by sa rozdelenie výnosov v decentralizovanom obchode s aplikáciami blížilo k hodnote 99 – 1 (alebo nižšej) ako 70 – 30. To je to, čo majú spoločnosti ako Status a Blockstack ponúkajú.

blockstack

Úložisko dát / sociálne médiá

Ďalším faktorom, ktorý robí podniky centralizovanými, je povaha ukladania dát. Napríklad spoločnosti ako Facebook ukladajú citlivé údaje do centralizovaných databáz. To je jeden z dôvodov, prečo používateľom neexistujú žiadne počiatočné náklady na registráciu a používanie stránky. Prinajmenšom je možné údaje o týchto systémoch predávať za účelom zisku nepriamo prostredníctvom cielených demografických reklám. Dôležité informácie od veku používateľa po jeho záľuby sú cenné a ľahko dostupné vďaka centralizovaným databázam.

Na decentralizovaných platformách sociálnych médií sa údaje zvyčajne neprenášajú so ziskom prostredníctvom cielených reklám. Je to tak preto, lebo platformy sociálnych médií by v decentralizovanom obchodnom modeli neboli konečnými držiteľmi údajov o používateľoch. Z pohľadu používateľa to výrazne uľahčuje ochranu osobných údajov a ponúka viac možností, ako sa tieto údaje používajú.

Dilemou pre spoločnosti však je, ako vytvoriť obchodný model, ktorý zarobí peniaze bez prístupu k údajom, ktoré je možné použiť na generovanie výnosov prostredníctvom cielených reklám. To si môže vyžadovať prechod od bezplatného modelu k platenému zdieľajúcemu sa ekonomickému modelu, keď spoločnosti dostanú malý podiel mikroplatieb vždy, keď si používatelia platia navzájom za generovanie obsahu, lajky, zhliadnutia atď. Pre firmy to znie ako dobrý spôsob generovať príjmy. Používatelia decentralizovaných platforiem by však museli byť ochotní túto zmenu akceptovať. Tento typ modelu sme už začali využívať na stránkach ako Steemit.

steemit

Ktorý obchodný model je lepší?

Vo vyššie uvedených prípadoch centralizovaných obchodných modelov vidí mnoho rôznych typov používateľov systémové chyby. Veľa problémov, ako napríklad nedostatok rozhodovacích schopností používateľov, nespravodlivé zdieľanie výnosov pre producentov obsahu a nedostatok celkovej ochrany údajov / súkromia používateľov, predstavuje veľa problémov.

Väčšina decentralizovaných obchodných modelov blockchainu je len v začiatkoch a ešte sa úplne nevyvinuli, aby konkurovali ich centralizovaným kolegom. Je však dôležité pochopiť, ako a prečo by niektoré vznikajúce blockchainové projekty mohli potenciálne ponúknuť oveľa lepšie riešenia.

Časom by decentralizované obchodné modely mali byť oveľa lepšie ako súčasné centralizované systémy, ktoré dnes väčšina ľudí používa. Prechod na decentralizované obchodné modely však nie je ľahké dosiahnuť zo dňa na deň. Najprv bude potrebné zohľadniť veľa faktorov.

Zatiaľ čo decentralizácia je v konečnom dôsledku lepšia pre veľkú väčšinu producentov a spotrebiteľov obsahu, decentralizované spoločnosti budú tiež musieť byť inovatívne, pokiaľ ide o hľadanie správnej rovnováhy medzi adopciou používateľov a ziskovosťou. Doposiaľ je ešte potrebné určiť, ako by došlo k zmene obchodných modelov a ktoré spoločnosti nakoniec povedú toto hnutie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me