Podliehajú príjmy z ťažby kryptomeny daniam?

Pred koncom roka 2017 existovalo v USA alebo vo zvyšku sveta len veľmi málo konkrétnych daní z ťažby kryptomeny. Keď sa koncom roka 2017 začali zvyšovať hodnoty špičkových kryptomien, ako sú BTC, ETH a niekoľko ďalších, čoraz viac ťažiarov kryptomien sa začalo viac zaoberať možnosťou zdanenia kryptomien, a to z dobrého dôvodu. Vládne agentúry po celom svete začínajú na ťažbu kryptomien ukladať ďalšie dane. Ak ťažíte kryptomenu, tu by ste mali vedieť o nedávnych daňových predpisoch. Najskôr sa pozrieme na novozavedené zákony USA. Potom sa pozrieme na niektoré dane z ťažby kryptomeny z celého zvyšku sveta.

Zákony USA o banskej dani

Aj keď v minulosti mohlo byť možné legálne neplatiť dane z ťažby kryptomeny, každý, kto bude mať zisky z ťažby kryptomeny v roku 2018 (daňový rok 2019) a ďalej, bude odteraz podliehať zdaneniu. Bez ohľadu na to, či ťažíte ako malý blázon / koníček alebo na plný úväzok, existujú nové pravidlá, ktoré americký Kongres prijal v decembri 2017 a ktoré menia spôsob, akým IRS zaobchádza s kryptomenou.

Obdobie rovnakého druhu sa skončilo

Predtým, ako americký kongres predložil jasnejšie rozhodnutie v roku 2017, mala byť podľa mnohých daňových odborníkov interpretovaná klasifikačná kategória aktív kryptomeny. Je to preto, že mnoho ťažiarov a obchodníkov s kryptomenami zaobchádzalo s kryptomenou podobnou nehnuteľnostiam na daňové účely citovaním oddielu 10C IRC (a.a. pravidlo podobného druhu).

Toto rozhodnutie v podstate znamená, že baník by teoreticky mohol vyťaženú kryptomenu vymeniť za inú kryptomenu bez toho, aby musel platiť dane. Teraz však už neexistujú žiadne daňové výnimky. Občania USA a všetci, ktorí budú v roku 2018 ťažiť bitcoiny, budú musieť od roku 2019 platiť dane.

2 Hlavné daňové kategórie

Ďalším dôležitým aspektom, ktorý je potrebné vziať do úvahy, je spôsob, akým uvádzate výnosy z ťažby kryptomeny ako zdroj príjmu. V USA v súčasnosti existujú dve možnosti.

  1. Prvou možnosťou je vykázať príjmy z ťažby ako príjem zo samostatnej zárobkovej činnosti a daň z príjmu. Pri tejto voľbe môžete odpočítať výdavky, ako sú ťažobné zariadenie, účty za elektrinu a ďalšie súvisiace výdavky. Zložité je to, že ak ťažíte napríklad doma, na meranie energie spotrebovanej špeciálne na banské účely by ste potrebovali samostatný elektromer. Ak používate rovnaký elektromer na iné účely (napr. Na vykurovanie a chladenie), je oveľa ťažšie získať súhlas IRS s preukázateľným obchodným odpočtom, keď sú náklady na prácu a dom uvedené na rovnakom účte. Hlavnou nevýhodou tejto možnosti je, že pokiaľ nespotrebujete značné množstvo elektriny, dane budú pravdepodobne oveľa vyššie ako druhá možnosť..
  2. Druhou možnosťou je vykázať príjmy z ťažby ako „iný príjem“.. Na prvý pohľad to nevyzerá ako dobrá voľba, pretože si nebudete môcť odpočítať dane z výdavkov tak, ako to môžete urobiť pri prvej možnosti. Celková daň by však mala byť pri druhej možnosti v skutočnosti nižšia, pretože by ste v podstate uvádzali všetky príjmy v kategórii záujmového / sekundárneho toku príjmov, ktorá má oveľa nižšie percento dane ako prvá možnosť.

Dvojitá daň?!

Pri platení daní zo zisku z ťažby ako druhotného toku príjmov je potrebné vziať do úvahy niekoľko vecí. Podľa TurboTax, prvá zdaniteľná udalosť nastane vždy, keď baník vyťaží novú mincu. IRS to považuje za „príjem“, aj keď sa baník rozhodne iba pre HODL. Z pohľadu baníka by mohlo byť ťažké dať dolárovú hodnotu zodpovedajúcu vyťaženej minci kvôli neustálym cenovým výkyvom kryptomien. Najlepším spôsobom, ako sledovať hodnotu, je zapisovať si ceny v čase, keď ste danú mincu vyťažili. Je to však dôležité, aby ste to dosiahli čo najvyššou mierou súladu s daňovými zákonmi. Pre baníkov, ktorí HODL ťažili kryptomenu a neinvestujú za doláre priamo po ťažbe, to prináša určitú neistotu. To, čo dnes mohlo byť čistým ziskom, sa zajtra mohlo veľmi dobre stať čistou stratou.

Okrem toho, kedykoľvek profitujete z obchodu s danou vyťaženou mincou, musíte zaplatiť druhú, samostatnú daň z kapitálových výnosov. Je dôležité si uvedomiť, že ak ťažíte danú kryptomenu a okamžite prevádzate na americké doláre, nie je potrebné platiť dane z kapitálových výnosov.

A čo krajiny okrem USA?

Podobne ako v USA, aj veľa ďalších krajín rýchlo zmenilo svoje postoje k zdaneniu kryptomien v dôsledku zvýšenia hodnoty kryptomeny v decembri 2017 / januári 2018. Aj keď ceny klesli, vlády sa zdajú byť v tejto otázke polarizujúcejšie ako kedykoľvek predtým. . Niektoré národy ukladajú dane obchodníkom aj baníkom. Ostatné národy vytvárajú daňové raje pre kryptomeny. Toto neslúži ako komplexný zoznam, ale tu je treba uviesť niekoľko príkladov.

*** Daňové predpisy od 27. apríla 2018 (Predpisy sa môžu rýchlo meniť, takže si určite urobte vlastný prieskum.)

  • Austrália- S ťažbou sa zaobchádza ako s obchodom s akciami; preto sa zdaňuje.
  • Bielorusko- Krypto daňové úľavy budú oficiálne trvať najmenej do roku 2023.
  • Dánsko- V budúcnosti budú kryptomenové spoločnosti zdaňované. Súkromné ​​osoby nebudú zdaňované.
  • Nemecko- Ak je kryptomena držaná ako aktívum dlhšie ako jeden rok, neplatia žiadne dane. Po tomto čase je možné prevádzať kryptomeny na eurá alebo inú menu bez nutnosti platiť dane z kapitálových výnosov.
  • Japonsko- Podobne ako v USA, aj kryptomena pravdepodobne podlieha dani z príjmu a dani z kapitálových výnosov.
  • Singapur- Kryptomena sa nepovažuje za kapitálové zisky; existuje však a „Daň z tovarov a služieb (GST)“ na úrovni približne 7%.
  • Slovinsko- Momentálne ziadne dane na kryptomene.
  • Spojene kralovstvo- Tu je podrobný sprievodca.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me