Napriek pokračujúcej zraniteľnosti búrz centralizované kryptotrhy naďalej prekvitajú. Tento rok priniesol svedectvo o niekoľkých pozoruhodných hackeroch a zlyhaniach výmeny informácií v spoločnostiach Cryptopia, QuadrigaCX a najnovšie Bitrue. Hackeri môžu prostredníctvom phishingu zacieliť na horúce peňaženky búrz alebo prihlasovacie údaje používateľov. Udalosť ProofofKeys zameraná na stiahnutie aktív z búrz prišla a odišla s malým znateľným dopadom.

K tomuto riziku prispieva aj rastúce požiadavky vlád na centralizované burzy (CEX). Zvyšuje sa tlak na rozsiahlejšie ustanovenia KYC a AML a vyradenie aktív, ktoré môžu byť cennými papiermi. Naposledy sme videli výzvy na väčšie zdieľanie údajov medzi ústredňami. Finančná akčná skupina, globálna organizácia zameraná na koordináciu národnej finančnej politiky, nedávno uvedené že národné štáty by mali nútiť výmeny, aby navzájom zdieľali údaje o zákazníkoch vrátane mien, čísel účtov a adries.

Používanie centralizovaných búrz vtedy má zjavne vážne nevýhody, a napriek tomu sa im stále darí.

Na druhej strane decentralizované burzy (DEX) sľubujú riešenie oboch týchto obáv. V duchu priameho vlastníctva umožňujú DEX používateľom udržiavať kontrolu nad svojimi aktívami. Tieto služby sa očakávajú už niekoľko rokov, a napriek tomu si ešte stále majú získať akýkoľvek významný podiel na trhu. DEX tvoria menej ako 1% z celkového objemu výmeny a vykazujú len málo známok toho, že by čelili prevahe svojich centralizovaných partnerov.

V tomto článku sa pozrieme na dôvody tejto zotrvačnosti a na to, čo bude potrebné na decentralizáciu výmeny kryptomien.

Užívateľská skúsenosť

Ako každá služba, aj používatelia migrujú na burzy, ktoré sú intuitívne, jednoduché a ľahko sa v nich orientuje. Aj keď vždy bude existovať oveľa technicky zdatnejšia menšina, ktorá sa bude rada orientovať v obštrukčnejších dizajnoch, veľká väčšina bude smerovať na stránky, ktoré sa ľahko používajú.

Väčšina DEX stále žiada používateľov, aby si vytvorili svoje vlastné peňaženky, spravovali a zálohovali svoje kľúče. Toto vnáša trenie a robí zážitok nepríjemným a dokonca skľučujúcim.

Ľudia v skutočnosti mylne predpokladajú, že väčšina ľudí chce mať kontrolu nad svojimi kryptomenami. Stačí sa pozrieť na sumy, ktoré sú momentálne uložené na centralizovaných burzách a peňaženkách.

Okrem jednoduchosti závisí používateľská skúsenosť aj od rýchlosti. DEX sú často oveľa pomalšie ako ich centralizované ekvivalenty. Zatiaľ čo bežné burzy používajú na sprostredkovanie a vykonávanie obchodov centrálny systém kníh objednávok, DEXy namiesto nich často používajú inteligentné zmluvy. Výsledkom je, že používatelia často čakajú na on-chain potvrdenia, kým sa ich obchod vyrovná. Tento prístup je nielen pomalší, ale môže byť aj stresovejší. Obidve odradzujú používateľa, aj keď môže mať nad svojimi prostriedkami väčšiu kontrolu. Niektoré DEX, ako napríklad Waves, to obetujú a namiesto toho sa rozhodnú pre centralizovaný systém párovania objednávok. Tento hybridný prístup určite ponúka oveľa plynulejší zážitok, a napriek tomu sa vďaka tejto centralizácii začína zbavovať inherentných výhod DEX..

vlny dex

Waves ponúka vylepšený užívateľský zážitok prostredníctvom svojej centralizovanej služby porovnávania objednávok

Ďalej, ak užívateľ urobí chybu na takejto burze alebo dôjde k prerušeniu služby, často chýba zákaznícka podpora. Toto je symptóm nezrelosti viac ako čokoľvek iné a je to niečo, čo sa dá ľahko napraviť. Spoločnosti, ktoré môžu ponúkať výmeny s decentralizovanou infraštruktúrou pri zachovaní vynikajúcej zákazníckej podpory, by mali vynikať.

Likvidita

Obchodníci, ktorí sa pohybujú na pozíciách a odchádzajú z nich, sú úplne závislí od dostatočnej likvidity. Likvidita predstavuje schopnosť kúpiť alebo predať aktívum za trhovú cenu bez toho, aby došlo k sklzu. Bez dostatočnej likvidity nemôže existovať skutočný objem, pretože strední a väčší obchodníci sa výmene úplne vyhýbajú.

Nízka likvidita je samozrejmosťou takmer u všetkých DEX. Je to dôsledok nedostatočných stimulov na prechod od vysoko výkonných CEX, ako aj nerozvinutej funkcie tvorby trhu.

DEX môžu byť mimoriadne užitočné pri obchodovaní s temnejšími aktívami alebo s aktívami vyradenými CEX z regulačných obáv. Zatiaľ však takmer všetka likvidita pre hlavné aktíva zostáva na hlavných CEX. Pokiaľ nebude existovať dostatočný stimul pre tvorcov trhu a väčšie subjekty k migrácii, bude malá šanca, že sa to zmení.

Prepracovanosť

Väčších obchodníkov a inštitucionálnych klientov často priťahujú služby burzy nad rámec jednoduchého spotového obchodovania.

Títo používatelia často očakávajú zložitejšie služby, ako je obchodovanie s maržami, schopnosť krátiť aktíva, futures a derivátové zmluvy, ako sú opcie. Tieto ponuky zatiaľ závisia od centralizovanej infraštruktúry a vynikajúcej likvidity.

Teoreticky by takéto ponuky mali byť možné na DEXoch prostredníctvom inteligentných zmlúv a iných mechanizmov. Tento vývoj by v skutočnosti pravdepodobne vyplnil medzeru medzi nimi a zároveň by priniesol zvýšenú likviditu v dôsledku veľkého postavenia obchodníkov hľadajúcich tieto služby. To by zase podporilo väčší dopyt po spotovom obchodovaní a ďalšie zvýšenie používania.

Ochrana osobných údajov

Toto ďalšie vydanie je často prehliadané. Aj keď mnoho ľudí propaguje použitie DEX ako spôsob, ako obísť náročné požiadavky KYC zo strany CEX, v skutočnosti existujú vážne dôvody na ochranu súkromia, aby sa DEX úplne vyhlo.

Ak DEX vykonáva obchody na blockchaine, ako je napríklad Ethereum, potom obchodníci nechávajú trvalé a verejne viditeľné záznamy o všetkých obchodoch, ktoré vykonávajú. Do tejto kategórie spadajú napríklad výmeny ako ForkDelta, rovnako ako akákoľvek služba používajúca na realizáciu obchodu riešenia prvej vrstvy.

forkdelta

ForkDelta sa spolieha na transakcie Etherea, čo narušuje súkromie používateľov v tomto procese

Teoreticky by sa tomuto problému dalo vyhnúť použitím blockchainov so zvýšeným súkromím. To však zatiaľ nie je možné z dôvodu významného zvýšenia veľkosti transakcie, ku ktorému dôjde. Sofistikovanejšie DEXy však teraz typicky používajú siete druhej vrstvy a bočné reťazce, vďaka ktorým je možné zabezpečiť súkromie používateľov.

Incentivácia

Nakoniec pre väčšinu používateľov jednoducho neexistuje dostatočný tlak alebo motivácia prejsť na DEX.

Aj keď toto odvetvie naďalej zažíva hackerské výmeny, hlavné burzy majú silné zabezpečenie a reagujú profesionálne v prípadoch, ako ukázal nedávny hack Binance.

Vynikajúci používateľský zážitok, likvidita a rozsah služieb pre túto chvíľu jednoducho prevažujú nad vnímanými rizikami úschovy protistrany a vládneho dohľadu. DEX sú stále okrajovou službou, avšak s neustálym technologickým pokrokom a profesionálnejším prístupom by sa takéto výmeny mohli v priebehu najbližších rokov začať vyrovnať svojim centralizovaným súperom..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me