Výber mincí je proces, ktorý popisuje, ako si algoritmy riadiace bitcoin vyberajú, ktoré z vašich bitcoinov minú, keď schválite výdavkovú transakciu.

Ak máte v peňaženke 1,2 BTC a vyplatíte 0,3, máte 0,9 BTC vľavo, vpravo?

No áno. Nie je to však nevyhnutne také jednoduché. Koniec koncov, vo svojej fyzickej peňaženke môžete mať 100 dolárov. Tých 100 dolárov by mohlo obsahovať dve päťdesiate roky, alebo by to mohlo byť päťdesiat rokov alebo 100 jednodolárových bankoviek. Zakaždým, keď strávite jednu z týchto papierových bankoviek, pravdepodobne budete mať nejaké zmeny späť. Ak v priebehu času budete platiť naďalej účtami, zostane vám iba hromada niklov a desetníkov.

Tých 1,2 BTC vo vašej digitálnej peňaženke sa nelíši. Rozdiel oproti BTC je ten, že keď schválite výdavky BTC, musíte zaplatiť aj transakčné poplatky. Takže proces výberu, ktoré konkrétne bitcoiny sa odovzdajú do výdavkov, je nákladnejší.

Tu je dôvod.

Výber mincí v akcii

Vráťme sa k vašej hypotetickej peňaženke s 1,2 BTC. Vediac, že ​​je nepravdepodobné, že skutočne máte jeden celý BTC a 0,2 BTC, predpokladajme, že máte nasledujúce:

  • 0,5 BTC
  • 0,4 BTC
  • 0,2 BTC
  • 0,1 BTC

Teraz, keď miniete 0,3 BTC, dúfate, že algoritmus skombinuje 0,2 a 0,1 BTC, aby sa dosiahla hodnota výdavkov. Dáva to logiku a vzhľadom na to, ako Bitcoin počíta poplatky, sú náklady na to týmto spôsobom nižšie.

Dobrá správa je, že sa to pravdepodobne stane. Je to však iba preto, že vývojársky tím bitcoinov začiatkom tohto roka aktualizoval algoritmus, aby zabezpečil efektívnejší výber mincí. Pred touto aktualizáciou bol proces výberu mincí o niečo menej sofistikovaný.

Pokračujúc vyššie uvedeným scenárom, keď ste schválili výdavky 0,3 BTC, staršia verzia algoritmu by takmer vždy vytvorila zmeniť výstup. To znamená, že by si za každých okolností vzal 0,4 alebo 0,5 BTC a vrátil by do vašej peňaženky zmenu 0,1 alebo 0,2 BTC po odpočítaní poplatkov..

Aj keď je aktualizácia algoritmu dobrou správou do budúcnosti, je pravda, že pred touto aktualizáciou prebehli roky bitcoinových transakcií. Tak vznikol digitálny ekvivalent pre každého, kto má peňaženku obsahujúcu 70% niklov a desetníkov a možno 30% hodnotných bankoviek. Rozdiel je v tom, že si nemôžete vziať svoju bitcoinovú peňaženku do banky a požiadať ich, aby pre vás všetkých týchto satoshi zmenili späť na bitcoiny.

Nikly a desetníky

Aj keď môžu byť malé zmeny nepríjemné, manipulácia s nimi je ľahšia ako s fragmentmi BTC

Ako sa to deje??

Bitcoin beží na koncepte zvanom UTXO, príp nevyčerpaný výstup transakcie. Ide v podstate o rovnaký koncept, ktorý zabraňuje uskutočneniu dvojitých výdavkov. Zakaždým, keď je autorizovaná transakcia výdavkov, algoritmus Bitcoin zabezpečí, že peňaženka obsahuje minimálne hodnotu výdavkov plus poplatky predtým, ako transakciu schváli protokol PoW konsenzus..

Bitcoin sa rozhodol pre mechanizmus UTXO, pretože udržuje jednoduchý algoritmus dôkazu práce. Umožňuje tiež paralelné spracovanie na viacerých účtoch, čo zvyšuje škálovateľnosť. Nakoniec to umožňuje Jednoduché overenie platby (SPV), ľahkí klienti, ktorí môžu overiť zahrnutie platby do blockchainu bez stiahnutia celej databázy.

UTXO má však určité nevýhody. Najvýznamnejšie je, že nefunguje pre platformy inteligentných zmlúv, pretože každý výstup môže vlastniť iba jedna osoba. Ako vysvetlil Vitalik Buterin, z tohto dôvodu sa Ethereum rozhodlo pre iný model, ktorý sa často nazýva model účtu / zostatku. Aj keď tento model ponúka oproti UTXO niektoré výhody, škálovateľnosť nie je jednou z nich. Preto pri všetkých mnohých výhodách, ktoré Ethereum ponúka, je škálovateľnosť problémom, ktorý naďalej trápi jeho vývojárov.

Výsledkom je, že áno, bitcoin teraz aktualizoval algoritmus. Výber mincí je vo výsledku sofistikovanejší proces zameraný na hodnoty UXTO, ktoré sa najlepšie zhodujú s hodnotou transakcie. Situácia však zostáva, že v súčasnosti koluje veľa, veľa drobných kúskov bitcoinu.

Minulý rok jeden bitcoinový vývojár sa pokúsil o zložitý výpočet zistiť možnú hodnotu týchto malých kúskov. Dospel k záveru, že bitcoin je porovnateľný s trezorom, dve tretiny plné drobností s nízkou hodnotou a jedna tretina plná položiek s vysokou hodnotou. Poplatky za premiestnenie drobností z trezoru by nakoniec mohli byť vyššie ako hodnota samotných drobností.

Možné riešenie?

Bol to vývojár blockchainu Mark Erhardt, ktorý ako prvý navrhol ako optimalizovať algoritmus výberu bitcoinových mincí. Aktualizáciu však implementoval Andrew Chow. Erhardt teraz pracuje pre spoločnosť BitGo, ktorá vyvíja riešenia podnikových kryptomien pre inštitucionálnych investorov. Tam sa vyvinul Prediktívne UTXO, čo pomáha vyrovnať poplatky spojené s utrácaním mnohých malých hodnôt UXTO.

Poplatky za bitcoinové transakcie sú nižšie, keď je v sieti menšia prevádzka, a oveľa vyššie, keď je prevádzka vysoká. Preto veľa ľudia sa sťažovali o vysokých poplatkoch v priebehu decembra 2017, kedy hodnota bitcoinu vystúpila na takmer 20 000 dolárov.

Prediktívne UTXO používa algoritmus na zhromažďovanie najmenších fragmentov BTC v transakciách, keď sú poplatky nižšie. Keď sa poplatky zvýšia, minimalizuje sa veľkosť transakcií, aby sa vyrovnalo zvýšenie. Týmto spôsobom Predictive UTXO šetrí až 30 percent poplatkov pre klientov BitGo.

Ak bude možné prediktívne UTXO zaviesť na ďalšie burzy a peňaženky, poskytne to tlmenie poplatkov spojených s útratou drobných fragmentov BTC, ktoré teraz existujú v mnohých našich peňaženkách.

Ak sa chcete dozvedieť viac informácií o výbere mincí všeobecne, tu je vynikajúca prezentácia s podrobným vysvetlením výberu mincí a UTXO. Upozornenie: je to dlhé!

Na poplatkoch záleží

Niektorí ľudia môžu zvážiť, že poplatky sú také malé, že to nevadí. Aj keď poplatky môžu byť nakoniec dolármi, drobní investori vedia, že na zloženom úroku záleží. Ak dokážeme znížiť poplatky a reinvestovať rozdiel, v budúcich rokoch majú potenciálne vyššiu hodnotu. Prinajmenšom za predpokladu, že cena BTC stúpne.

Ako hovorievala moja babka, staraj sa o drobné, a kilá sa postarajú o seba. Libra sa týka šterlingov, ale princípom sú aj doláre – a vaše bitcoiny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me