Zaujímalo by vás, čo je Web 3.0?

Ak ste sa v poslednej dobe stretávali s technickými priateľmi na konferencii, pravdepodobne ste počuli výraz „Web 3.0“. A ak ste to ešte neurobili, pravdepodobne to čoskoro urobíte. Ale ak je to jedna z tých otázok, na ktoré sa trochu hanbíte položiť, nebuďte. Nie veľa ľudí vie, čo je Web 3.0, takže je pochopiteľné, ak máte zmätok.

Okrem toho ešte musí vzniknúť skutočne výstižný opis a dostatočne úzky príbeh, ktorý umožňuje definíciu otvorenú interpretácii. Odborníci tiež stále vedú spory o to, čo sa týka Web 3.0, a čo sa stane v budúcnosti.

Späť k základom – Web 1.0 a Web 2.0

Keď už se bavíme o Web 3.0, mohla by se vám hodit stručná rekapitulace na Web 1.0 a Web 2.0. Ľudia začínajú internet označovať v rôznych fázach, keď sa vyvíjajú jeho schopnosti a interakcia s ním.

Spomeňte si na začiatky pomocou telefonického pripojenia, kde ste mohli čítať obsah online a možno posielať e-maily. Web 1.0 bol jednosmerný. Nedochádzalo k žiadnej interakcii a informácie nám vysielali korporácie a médiá.

Webové stránky spoločnosti boli monológmi zdĺhavého opisu produktu a dusnej podnikovej rétoriky. Stránky „O nás“ naplnené vapidskými klišé o „ceste na míle navyše“ a o zákazníkoch „v centre všetkého, čo robíme“.

Univerzitám nedôverovali internetové zdroje. Stále ste museli naraziť na knižnicu, aby ste vo svojej práci našli knihy, na ktoré sa môžete odvolať. Copyscape neexistoval. MySpace sa ešte nenarodil a chyba Y2K bola naozaj veľká vec. Príprava webových stránok bola tiež mimoriadne zdĺhavý a nákladný proces.

Web 2.0 nás posunul na úplne novú úroveň, ktorú charakterizujú interakcie ľudí s webovými stránkami – a navzájom – viac. Sociálne médiá riadia hrad. Peer to peer recenzie sú jedným z najdôležitejších nákupných rozhodnutí 90 percent zákazníkov čítajúcich online recenzie pred zakúpením – a 88 percent z nich im dôveruje rovnako ako osobné odporúčanie.

Web 2.0 Sociálny web

Sociálne médiá vládnu

Ekonomika zdieľania nám umožňuje zostať v domoch iných ľudí a prenajímať si naše autá. Ktokoľvek môže získať webovú stránku a nahrať svoj hlas na internet, či už písomne ​​alebo záznamovo. YouTube má takmer 1,5 miliardy používateľov na celom svete a od roku 2016 ich bolo okolo 300 miliónov zaregistrované osobné blogy. A teraz pristupujeme k webu z našich vreckových počítačov viac ako z našich pracovných staníc.

Čo je teda Web 3.0?

Takže teraz o tom všetkom vieme, aké zmeny môžeme očakávať pri prechode na Web 3.0, ďalší vývoj internetu? Koncept webu 3.0, ktorý vytvoril reportér The New York Times John Markoff v roku 2006, nie je vlastne nový.

Web 3.0 prinesie ďalší posun v tom, ako tvoríme a interagujeme s webovými stránkami. Ale už je to tu? A čo konkrétne to zahŕňa?

IoT a internet všetkého

Ak máte inteligentnú chladničku, použite Alexa, vlastníte opatrovateľku, reproduktor alebo iné zariadenie, ktoré sa pripája na web, už ste použili technológiu IoT. Zatiaľ čo sa technológia IoT pomaly rozbieha a nie je bez problémov (stačí sa opýtať Jeepu), je to silná vlastnosť webu 3.0. Koncept inak známy ako „všadeprítomnosť“.

Internet už nebude iba na pracovnej ploche, ako je to v prípade Web 1.0, alebo v smartfóne, ako je Web 2.0. Bude to všade, takže sa pripravte na celú saturáciu. Web 3.0 sa v skutočnosti dá nazvať pavučinou všetkého a všade, pretože väčšina vecí vo vašom okolí je pripojená online.

Naša súčasná infraštruktúra to však ešte celkom nepodporuje. Naše zariadenia sú príliš pomalé a príliš nezabezpečené. Nikto nechce riskovať, že by mu došlo k nabúraniu srdcového prístroja, alebo že počas jazdy stratí kontrolu nad svojím vozidlom. Ale je to ochutnávka toho, čo príde na Web 3.0.

Umela inteligencia

Umela inteligencia

Počítače ukážu vlastnosti ľudskej inteligencie

V prostredí Web 3.0 budú počítače ukazovať vlastnosti ľudskej inteligencie, ako sú rozhodovanie a učenie. Spoločnosti ako Facebook a Google už nejaký čas používajú AI na organizáciu veľkých dát a optimalizáciu reklamy.

Podľa Univerzita v Maastrichte, „Algoritmy strojového učenia sa bežne používajú a stretávame sa s nimi každý deň. Príkladom sú automatické odporúčania pri kúpe produktu alebo softvéru na rozpoznávanie hlasu, ktorý sa prispôsobí vášmu hlasu. “

Vďaka strojovému učeniu sú počítače stále vyspelejšie a dokážu spracovávať a chápať informácie oveľa ľudskejším spôsobom. A ak vezmete do úvahy vyššie uvedený príklad, už môžeme do našich telefónov hovoriť niečo pomerne zložité a získať späť prijateľnú odpoveď. Toto sa len zlepší.

A myslite len na LinkedIn Messaging. Chat ponúka predpokladané odpovede generované strojovým učením na základe toho, čo by ste mohli odpovedať. Číta jazyk a formuluje návrhy na základe naskenovaného textu. To ukazuje, že sa každodenne používaná AI používa. Celkom v pohode, správne?

AI, podobne ako blockchain, môže tiež odstrániť ľudský faktor napríklad z webových stránok, ktoré sú populárne kvôli falošným recenziám alebo manipulovaným výsledkom vyhľadávania. A v skutočnosti môže byť technológia blockchain tiež pomocná pre Web 3.0, ktorá umožňuje používateľom komunikovať a odstraňovať problémy s dôverou prostredníctvom inteligentných zmlúv.

Talk of Web 3.0 často vyvoláva zmienky o „sémantickom webe“, ktorý je takmer ako rozšírenie AI. Sémantický web je v podstate spôsob, akým sú informácie kategorizované a ukladané tak, aby im počítač porozumel rovnako ako človek. Sémantický web naučí počítače, čo znamenajú dáta, aby sa mohla narodiť AI.

3D grafika

Pretože sa jedná o Web 3.0, budeme k nemu potrebovať viac 3D grafiky. Tu vstúpia do hry aj ďalšie technológie ako AR a VR – napríklad počítačové hry a aplikácie využívajúce 3D.

3D tlač sa tiež zintenzívni a stane sa prístupnejšou pre všetkých, nielen pre veľké laboratóriá s veľkými rozpočtami. To sú všetko súčasti ďalšej vlny evolúcie na webe.

Záverečné myšlienky

Rovnako ako AI a blockchain, aj teraz existuje okolo Web 3.0 viac marketingového humbuku ako skutočné, praktické prípady použitia. Ľudia boli dokonca presvedčení, že Web 3.0 vytvorí virtuálne mestá a 3D nákupné centrá.

Ale rovnako ako odstránenie chudoby a decentralizácia sveta, tieto veci môžu byť ešte veľmi ďaleko, možno sa týkajú webu 4.0.

Takže pri webe 3.0 je: neverte všetkému humbuku. Rovnako ako množstvo produktov, ktoré tvrdia, že používajú AI, a sú podporované iba algoritmom, ani Web 3.0 ešte nie je všade. Ale nebude to dlho trvať, kým to tak bude.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me