Decentralizácia má veľa dôsledkov pre priemysel a ľudí na celom svete. Znížené poplatky, vyššia efektívnosť, odstránenie nesprávnych záujmov a vrstiev korupcie a chamtivosti. Je to však obzvlášť zaujímavé, pokiaľ ide o decentralizovaný trh, pretože priekopníci „ekonomiky zdieľania“ sa teraz ocitli v centre pozornosti.

Čo je to decentralizovaný trh?

Decentralizované trhovisko umožňuje skutočne peer-to-peer transakcie bez toho, aby im poplatky vyberali centralizované orgány. To je možné vďaka technológii blockchain a inteligentným zmluvám. Už nepotrebujeme, aby dôveryhodná tretia strana overovala predajcov a zabezpečovala platby. Teraz máme technológiu, ktorá to umožňuje.

Takže viete, kedy spoločnosti Airbnb a Uber zaviedli novú éru umožňujúcu ľuďom prenajať si a speňažiť predmety? Alebo eBay a Etsy umožnili ľuďom predávať produkty online a Upwork a Fiverr im pomáhali predávať služby? Teraz im blockchain klope na dvere a ukazuje im, čo v skutočnosti znamená „peer-to-peer“.

Blockchain Decentralized Marketplace

Väčšina doteraz robustnejších decentralizovaných trhov bola postavená na blockchaine Ethereum, s výraznou výnimkou OpenBazaar, ktorá využíva ricardiánske zmluvy na zabezpečenie autenticity údajov a úschova na urovnanie sporov o platbu.

Ethereum je dnes logickou voľbou, pretože umožňuje použitie inteligentných zmlúv na vytvorenie dôvery a zabezpečenie uskutočňovania transakcií. Má tiež najväčšiu vývojársku komunitu a akceleračné spoločnosti ako ConsenSys, ktorá podporuje nové vzrušujúce projekty a DApps.

Na blockchaine NEO a DAG sa budujú alternatívne decentralizované trhy. Obe tieto štruktúry umožňujú súčasné uskutočnenie tisícov (a potenciálne miliónov) transakcií. Pretože čoraz viac používateľov sa pripája k decentralizovaným trhom, bude problémom škálovateľnosť. Ethereum v súčasnosti spracováva iba 15 transakcií za sekundu.

Pre spoločnosti a jednotlivcov sa objavujú niektoré zaujímavé protokoly, ktoré im pomôžu ľahšie vybudovať svoje decentralizované trhovisko. Mohli by ste si ich predstaviť ako WordPress blockchainových trhovísk. Tie obsahujú Pôvod, Sieť Origami, a SysCoin.

Oba prvé sú protokoly napájané z éteru. SysCoin používa Z-DAG pre vyššiu rýchlosť, škálovateľnosť a vrstvu hlavného uzla pre hybridný model Proof of Work / Proof of Stake. Takže ak chcete založiť svoj vlastný TaskRabbit, Etsy alebo HomeAway, môžete použiť ktorýkoľvek z nich ako svoju základňu.

Veľa nádejných startupov už na blockchaine buduje decentralizované trhy novej generácie. Treba si ale uvedomiť, že stále nie je nikto, kto by mohol jednou rukou prevziať postavenie úradujúcich hráčov.

Vaše preferencie budú samozrejme závisieť od toho, na čom ste na trhu. Poďme sa však pozrieť na niektoré z najlepších decentralizovaných trhov, ktoré dnes využívajú technológiu blockchain.

Všeobecný elektronický obchod

OpenBazaar

Domovská stránka OpenBazaar.

Domovská stránka OpenBazaar

Pravdepodobne najznámejšie decentralizované trhovisko pre online nákup a predaj je OpenBazaar. Môžete uviesť, čo chcete, a platiť v 50+ rôznych kryptomenách (pôvodne akceptovali iba bitcoin) bez transakčných poplatkov. Aby ste ho mohli používať, musíte si do počítača stiahnuť program, pretože program OpenBazaar je tak čo najviac oslobodený od centralizovaných orgánov..

OpenBazaar bol pôvodne navrhnutý ako temný trh a zvíťazil na turnaji Toronto 2014 Hackathon. Ale nakoniec sa to rozdvojilo a stalo sa miestom, kde môže komunikovať ktokoľvek, nielen tí, ktorí poznajú temné webové protokoly.

Myslite teda na oblečenie, umelecké diela, nábytok a dokonca aj na zoznamy BnB. Aby sa zabránilo podvodníkom a sporom, OpenBazaar využíva funkciu úschovy viacerých podpisov v bitcoine. To umožňuje kupujúcim a predávajúcim dohodnúť sa pred začatím obchodu na neutrálnej, vzájomne dôveryhodnej tretej strane.

Kupujúci odošle svoje bitcoiny (alebo preferovanú kryptomenu), ktoré sa však uvoľnia, až keď s tým súhlasia dve z troch strán. Pretože na decentralizovanom trhu nie sú centralizované orgány pre riešenie sporov, systém úschovy tretích strán má zmysel.

Pracovné miesta na voľnej nohe

beBee

Domovská stránka beBee

Domovská stránka spoločnosti beBee

beBee je postavený na základe protokolu Origin a je navrhnutý ako osobná a profesionálna platforma budovania značky. Ak potrebujete benchmark, myslite na beBee ako na LinkedIn blockchainu. Je to sieť s tisíckami používateľov, vrátane jednotlivcov a spoločností zameraných na budúcnosť, ako sú Deloitte, Hubspot a Oracle..

beBee umožňuje svojim používateľom zdieľať a prezentovať svoje osobné značky a portfóliá. Týmto spôsobom sa môžu marketingovo prezentovať zamestnávateľom, zákazníkom a klientom, ako aj médiám a predajcom – a to skôr ťahaním ako tlačením marketingovej stratégie.

Používatelia systému beBee sa môžu spájať a združovať prostredníctvom profesionálnych a osobných záujmov, „úľov“ na spájanie členov siete (napríklad skupín, napríklad predajcov alebo obchodníkov) a existuje veľa pracovných ponúk..

Sieť odmien

Bounties Network je skôr ako TaskRabbit alebo Fiverr pre blockchain, len s oveľa výkonnejšou víziou. Zakladateľ spoločnosti Bounties Network je presvedčený, že v nie príliš vzdialenej budúcnosti budeme schopní vzdať sa akejkoľvek možnej úlohy.

Majú súčasnú používateľskú základňu v tisícoch a momentálne medzi odmeny patrí obsah a dizajnérske práce, preklady a programovanie. Tím však v súčasnosti pracuje na tom, aby spoločnosti dokázali odmeniť celé procesy a oddelenia. Povedzme napríklad nábor, reklamu alebo programovanie.

Všetci používatelia vyplácajú a prijímajú odmeny v ETH, pričom peňaženka je predinštalovaná ako prvá. Na rozdiel od niektorých dnešných nezávislých pracovných webov si teda môžu nezávislí pracovníci byť istí, že platba je bezpečná. Stiahnite si do svojho prehliadača Metamask, aby ste mohli použiť službu Bounties a zistiť, čo ponúka.

Trhy s obsahom

Domovská stránka spoločnosti Steemit

Steemitova domovská stránka

Vďaka tomu, že sa sociálne médiá rozpadajú samy na seba a používatelia sa hrnú z tradičných platforiem, ako sú Facebook a Twitteri húfne došlo k nárastu decentralizovaných trhov sociálnych médií.

Weby ako Myseľ, XTRABYTY, Verasity, Sieť POP, a Steemit všetky ponúkajú variácie na rovnaký nápad. Tvorcovia obsahu sú v súčasnosti často tí poslední, ktorí z ich práce profitujú. Tieto stránky posúvajú rovnováhu.

Napríklad YouTube vyžaduje pred zaplatením 1 $ minimálne 1 000 zhliadnutí. Páči sa mi a zdieľanie často neposkytuje tvorcovi obsahu nič viac ako hrejivý a rozmazaný pocit vo vnútri..

Používaním kryptomeny na umožnenie mikroplatieb (až do zlomkov halierov) dostávajú umelci odmenu za každé zapojenie sa do svojej práce – a sú motivovaní k produkcii kvalitnejšieho obsahu. Na niektorých z týchto platforiem sú diváci tiež odmenení tokenmi za sledovanie obsahu, čo znamená, že inzerenti môžu ľahšie a menej vyhýbavo zacieliť na potenciálnych zákazníkov..

Iné

Ekosystém INS vytvára platformu na narušenie trhu s potravinami (v hodnote biliónov dolárov). V pláne je otvorenie globálneho trhu a odstránenie sprostredkovateľov, aby sa znížili náklady a zvýšila efektívnosť.

Namiesto nákupu potravín u známeho maloobchodníka, ktorý určuje ceny, už teda nie sú žiadni sprostredkovatelia a zákazníci môžu priamo obchodovať so značkami..

Domovská stránka INS

Domovská stránka INS

Spoločnosti sú s blockchainom kreatívne v mnohých ohľadoch aj na úrovni B2B. ModuleTrade, napríklad buduje decentralizované trhovisko, ktoré umožní globálny obchod pre podniky všetkých veľkostí.

Tradične veľmi nákladný podnik, kde banky berú až 15 percent poplatkov za dôveryhodného sprostredkovateľa, a spoločnosť ModulTrade ich nahradí inteligentnými zmluvami, čím zníži čas aj náklady..

Zabalím to

Keď sa pozriete na úspech ekonomiky zdieľania a populárnych centralizovaných trhov, ktoré sa na nej podieľajú, zdá sa byť logické, že blockchain nás posunie na ďalšiu úroveň, keď sa posunieme k Web 3.0.

Decentralizované trhy nie sú dnes dokonalé. Mnohí dávajú odmeny iba vo svojej rodnej kryptomene a od širokej adopcie majú ďaleko. Rastú však v platnosti a akonáhle si ľudia uvedomia, že centralizované spoločnosti už viac nepotrebujeme, môže to byť tak, že čím väčšie sú, tým ťažšie padajú..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me