Nahradí niekedy bitcoin fiat? Táto otázka sa, pravdaže, rozšírila na viac ako na niekoľkých online fórach, ktoré sa väčšinou týkajú kryptomeny. Diskusia je skutočná a oponentmi sú často programátori oproti ekonómom z kresiel.

Fiat, alebo vláda podporovaná mena, je súčasťou mestských štátov, kráľovstiev a krajín už viac ako tisíc rokov. Bitka je skutočne epickým súbojom medzi zavedením a neúnavným pokrokom v oblasti technológií.

Komplexná analýza výhod a nevýhod každého z nich by sa napísala pravdepodobne týždne. Namiesto toho sa pozrime na niekoľko zásadných rozdielov medzi týmito dvoma systémami a uvidíme, či nejaké závery obstoja.

Inflačný model

Väčšina systémov založených na fiat je dnes postavená na pozadí potenciálne nekonečnej ponuky peňazí. Moderné banky používajú systém známy ako bankovníctvo s čiastkovými rezervami. V tomto systéme môžu banky požičiavať skutočné vklady klientov iným klientom do určitej úrovne. Zvyšok je potrebné uložiť v banke ako rezervu pre prípad, že by si vkladateľ chcel vybrať svoju hotovosť. Povinné minimálne rezervy v USA zvyčajne boli 10 percent. Ukážme si túto myšlienku na jednoduchom príklade.

Joe má od nuly 100 000 dolárov, ktoré by si radšej nemal nechať pod matracom, a preto ich zložil v banke. Banka z toho požičia 90 000 dolárov Timovi, ktorý ich použije na odkúpenie Maryinho malého podniku. Mary to tiež ukladá v banke na bezpečné uloženie. Banka má teraz na vkladoch 190 000 dolárov. Banka teraz môže požičať 90 percent vkladu Márie vo výške 90 000 dolárov a proces pokračuje.

Frakčné rezervné bankovníctvo spočiatku dobre funguje na naštartovanie ekonomiky poskytovaním viac pôžičiek, ako by sa dalo poskytnúť inak. Spôsobuje to však niekoľko problémov. Ak zákazníci stratia dôveru v bankový systém, príliš veľa z nich sa môže pokúsiť vybrať svoju hotovosť súčasne, čo povedie k spusteniu banky. Potom existuje jednoduchá politika v oblasti peňazí. Ak príliš veľa klientov nespláca svoje pôžičky, existuje možnosť vytvorenia vážnej dlhovej krízy podobnej situácii, ktorá sa stala vo finančnej kríze v roku 2008.

Dlhové hodiny v USA

USA sa rýchlo blížia k bodu, keď nie je možné zaplatiť ani úrok z dlhu.

Deflačný model

21 miliónov mincí. Horná hranica umiestňuje bitcoiny na zoznam vzácnych mien spolu so zlatom. V takomto modeli neexistuje vstavaný mechanizmus na vytváranie dlhov alebo nafukovanie ponuky meny. Preto je výmenný kurz fiat voči kryptomene taký vysoký. Základné pravidlo bohatstva je toto: čím menej niečoho ľudia chcú, tým viac sú zaň ochotní zaplatiť.

To môže byť dobré z hľadiska investícií, ale môže deflačná mena ako Bitcoin pôsobiť ako životaschopný prostriedok výmeny? Popredná burza kryptomien Bitmex nedávno zavážila v diskusii a mala povedať niekoľko zaujímavých vecí. Napriek tomu, že chváli jej deflačné vlastnosti v ich správa, ďalej sa uvádzalo:

“Bitcoin môže uspokojiť užitočné miesto, ktoré spočíva v odolnosti voči cenzúre aj v digitálnych platbách, ale je nepravdepodobné, že sa stane hlavnou menou v ekonomike.”

Bitmex poznamenáva, že tí, ktorí argumentujú proti deflácii, sa často pozerajú späť na veľkú depresiu v 30. rokoch. Keď sa v roku 1929 zrútil akciový trh, ľudia začali hromadiť zlato. Situácia sa zhoršila, keď finančné inštitúcie začali upadať. Civilisti hromadili žltý kov, keď stratili dôveru v banky a nakoniec v samotný americký dolár. Je v spoločnosti vidieť podobnú situáciu dnes??

Prosperita prichádza do obehu meny, nie do jej hromadenia. A to podľa niektorých spochybňuje samotnú filozofiu bitcoinového HODL. Kým ľudia skutočne nebudú vnímať skutočnú hodnotu od kryptomeny po fiat, nemusí sa im chcieť minúť svoje bitcoiny.

Pokiaľ nám teda experiment [Bitcoin] hovorí niečo o monetárnych režimoch, posilňuje sa to proti novému zlatému štandardu – pretože ukazuje, aký zraniteľný by bol tento štandard voči hromadeniu peňazí, deflácii a depresii..

Paul Krugman

Prekážky prijatia

Bitmex ďalej poznamenáva, že iróniou celej tejto debaty je, že neexistuje istý spôsob, ako vidieť účinky (negatívne alebo pozitívne), kým nebude bitcoin skutočne široko prijatý ako alternatíva.

Medzitým si bitcoin ešte musí robiť starosti s inými problémami. Jeden je do značnej miery závislý na elektrickej a internetovej infraštruktúre, ktorá je často vysoko centralizovaná. Aj keď sa to stále mení predstavuje hrozbu na miesta ako Venezuela, kde je kryptomena veľmi žiadaná. Fyzická a hmatateľná mena je v mnohých častiach sveta stále záchranným lanom.

Problémom zostáva aj vnímanie volatility bitcoinu verejnosťou. Vysoké percentuálne výkyvy voči Fiatu sú pre špekulantov skvelé, ale spravidla nevzbudzujú dôveru v každodenné transakcie. Fiat môže mať chybu, ale je to chyba, s ktorou sú ľudia spokojní. Možno bude najskôr potrebné stabilizovať volatilitu, až potom budú primárnymi používateľmi bitcoinov namiesto špekulantov spotrebitelia. Odkedy sa bitcoiny dostali na trhy, táto volatilita našťastie klesá.

Index volatility

Index volatility bitcoinu. Zdroj – BuyBitcoinWorldWide

To sú len dva príklady. Samozrejme existujú aj ďalšie. Peniaze používajú rôzni ľudia v rôznych kultúrach. Vybudovať celosvetové peniaze, ktoré vyhovejú všetkým, nie je ľahký výkon.

Nahradí Bitcoin niekedy Fiat?

To je ako keby ste sa v 90. rokoch pýtali, či by internet niekedy nahradil fax. Odpoveď je pre nás teraz tak bolestne zrejmá. V tom čase to však dostal veľmi chválený ekonóm Paul Krugman úplne zle. Ak to nositelia Nobelovej ceny nevedia, určite neexistuje spôsob, ako predvídať cestu peňazí a predovšetkým kryptomeny.

Odpoveď s najväčšou pravdepodobnosťou prinesie akýsi hybrid z týchto dvoch. Obe strany môžu chcieť zo svojej príručky vypustiť jednu alebo dve kapitoly. Existuje veľa priestoru na poučenie sa z minulosti. Ako americký autor beletrie F. Scott Fitzgerald tak výstižne povedal:

“Testom prvotriednej inteligencie je schopnosť mať na pamäti dva protichodné nápady súčasne a stále si zachovať schopnosť fungovať.”

Jedna vec je však istá, internet a technológie naďalej zohrávajú neoddeliteľnú súčasť nášho každodenného života. Nie je nepredstaviteľné si myslieť, že deti budúcej generácie vyrastú a nevedia, čo sú to bitcoiny alebo Fiat. Namiesto toho môžu len tak mimochodom používať vynikajúci svetový menový systém, o ktorom sme ešte ani len nepomysleli.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me