V mojom predchádzajúcom výskume alternatív Coinbase som objavil celkom nový spôsob nákupu bitcoinov a iných altcoinov – Bitcoinové bankomaty. Rovnako ako v bežných bankomatoch vkladáte do prístroja hotovosť, ale namiesto toho, aby ste svoje prostriedky dostali na bankový účet, dostanete ekvivalentnú sumu bitcoinu v peňaženke, ktorú poskytnete.

Momentálne sú koniec 1 700 bitcoinových bankomatov v 58 krajinách. Tieto stroje však nie sú jediným spôsobom, ako nakupovať kryptomenu za hotovosť. Okrem tisícov bankomatov existuje takmer 40 000 poskytovateľov služieb, ktorí vám môžu pomôcť vymeniť bitcoin za hotovosť a naopak.

Bitcoinové bankomaty sa v poslednej dobe objavujú v online článkoch propagujúcich neustále rastúce zavádzanie bitcoinu, ale ja som (mylne) predpokladal, že sú obmedzené na veľké mestá. Pre zábavu som zadal svoju adresu Mincový bankomatový radar aby som zistil, ako ďaleko budem musieť cestovať, aby som jedného z týchto zlých chlapcov vyskúšal.

Bol som šokovaný, keď som zistil, že hľa, bankomat s bitcoinmi sa nachádza len blok od môjho bytu v zadnej časti benzínovej stanice Chevron. Kto by si myslel, že iba 140-tisícové mesto bude na čele pokroku v kryptomene?

Môj prvý dojem

ATM bolo trochu ťažké nájsť ukryté za hromadou puzdier na fľaše s vodou a pár mini-sudmi. Po presunutí inventára som mal dostatok priestoru na prácu a mohol som začať s nákupom kryptomeny.

Privíta ma jednoduchá obrazovka, ktorá zobrazuje výmenné kurzy pre každú z troch ponúkaných mien – Bitcoin, Dash a Ethereum.

Bitcoinový bankomat

Na prvý pohľad vidím, že to nebude lacný experiment. Bitcoin je kótovaný o takmer 1 000 dolárov viac ako trhový kurz za cenu 6818,36 USD. Pre tých, ktorí nechcú matematiku, je to asi 17% prirážka – to nie je tak malý poplatok za pohodlie..

Dobre, začnime s výmenou.

Po výbere „nákupu bitcoinu“ mi bolo povedané, že ak chcem používať bankomat, musím byť zaregistrovaný. Zdá sa čudné, že sa musím zaregistrovať, aby som si mohol kúpiť menu, ktorá sa stala populárnou, čiastočne kvôli jej aspektom ochrany súkromia, ale aj tak sa rozhodnem pokračovať. Nemám čo skrývať.

Registrácia bitcoinového bankomatu

Najprv sa mi zobrazí výzva na zadanie môjho telefónne číslo na získanie jednorazového hesla. Dosť ľahké. Text s heslom dostanem takmer okamžite.

Po zadaní hesla budem musieť naskenovať obe jeho strany vodičský preukaz. Zdá sa to trochu invazívne, ale opäť sa posúvam vpred.

Vstup pre vodičský preukaz bitcoinového ATM

Toľko súkromie

Ako posledný krok registrácie potrebujem urobiť a selfie. To je zvyčajne miesto, kde by som určil hranicu v oblasti ochrany súkromia; Zaujíma ma však, ako sa bude hrať zvyšok procesu, a tak urobím fotku. Obete, ktoré prinášam pri výrobe zaujímavého článku.

Bitcoinová ATM selfie

Môj prvý pokus o selfie je odmietnutý, pretože sa neusmievam. Toto je zvláštna požiadavka, ale je to v poriadku. Skúšam to znova a tentokrát sa pochválim perleťovými bielymi, a to je všetko. Konečne čas na nákup bitcoinu.

No nie úplne.

Nasledujúca obrazovka ma informuje, že moja registrácia bola odoslaná, ale ešte nie je schválená. Tento proces môže trvať až 5 minút – odhad, ktorý som si istý, že je na strane optimistov. Buď som mohol nešikovne stáť na benzínovej pumpe a čakať na môj súhlas, alebo by som to mohol nazvať dňom a zajtra navštíviť znova. Vyberám si to druhé.

Poďme si kúpiť nejaké bitcoiny

Na druhý deň sa ukazujem a smerujem priamo k bankomatu – akcia, ktorú obsluha čerpacej stanice zjavne nezvykla vidieť. Prostredníctvom neformálneho chatu som sa dozvedel, že bankomat dostali pred pár mesiacmi, ale nebolo to veľmi náročné. Zdržal som sa toho, aby som mu povedal, že 5 stop vysoká hromada nápojov pred strojom pravdepodobne nepomohla. Okrem toho nevedel príliš veľa o bankomate alebo kryptomene všeobecne.

Späť na prístroji musím znova zadať svoje telefónne číslo, aby som získal svoje heslo.

Úspech! Teraz konečne môžem zadať adresu peňaženky príjemcu pre moje bitcoiny. Prihlásim sa do svojho účtu peňaženky v telefóne a vytiahnem QR kód. Pritom si oddýchnem od bankomatu a musím znova zadať svoje telefónne číslo. Vďaka Bohu, že sa nikam neponáhľam.

Informácie o peňaženke v bitcoinovej bankomate

Zadávanie informácií o mojej peňaženke je oveľa jednoduchšie, ako som predpokladal. Skener v bankomate nemá problémy s načítaním obrázka z telefónu, keď ho držím pri fotoaparáte. Po tom, čo som si predchádzajúci deň urobil problém so selfie, myslel som si, že to bude problém.

Na ďalšej obrazovke môžem potvrdiť svoju adresu a začať vkladať nejaké peniaze.

Bitcoinový bankomat Vložte hotovosť

Vkĺznem do ostrej bankovky 10 dolárov (baler!) A schvaľujem svoju transakciu. Potom dostanem potvrdzujúcu správu a idem domov s vedomím, že tieto výmeny zvyčajne trvajú niekoľko minút. Keď som doma, skontrolujem si svoju bitcoinovú peňaženku a, samozrejme, finančné prostriedky tam sú!

Moje myšlienky

Nákup bitcoinu prostredníctvom bankomatu nebol v žiadnom prípade príjemnou úlohou. Registračný proces je zbytočne rušivý a zlý výmenný kurz prevažuje nad pozitívami pohodlia, ktoré môžete pri používaní stroja získať. Pochybujem, že v blízkej budúcnosti nejaký znova použijem.

To je povedané, myslím si, že tieto bankomaty sú ideálne pre ľudí bez prístupu k bankovému účtu alebo tí, ktorí sa o to pokúšajú prerušiť vzťahy so súčasným finančným systémom. Pretože sa bitcoin stáva čoraz rozšírenejšou platobnou metódou na celom svete, mohol som tiež vidieť, že podobné bankomaty sú populárne medzi cestujúcimi, ktorí sa chcú vyhnúť zlým kurzom výmenných kurzov jednotlivých krajín.

Rastúca popularita bitcoinových bankomatov je dobrým odrazom krokov, ktoré svet podniká v súvislosti s prijatím kryptomeny. Keď sa technológia zdokonalí a výmenné kurzy budú lepšie zvládnuteľné, nepochybujem o tom, že také stroje ako tieto budú široko používané v mestách po celom svete, veľkých aj malých..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me