Mohli by investície do kryptomeny spôsobiť revolúciu v systéme zdravotnej starostlivosti?

Zdravotnícky priemysel bol prirodzene jednou z aktívnych oblastí skúmania, pretože svet sa púšťa do hľadania aplikácií pre kryptomenu. Povaha medicínskeho priemyslu v rozpore s rizikom spojená s enormnými nákladmi potrebnými na začatie akejkoľvek zmeny v zdravotnej starostlivosti bola hlavnou prekážkou zmeny. Výsledkom je, že zdravotnícky priemysel je známy tým, že pomaly prijíma nové technológie.

Drvivé nadšenie odvetvia blockchainu však tieto bariéry nezastaví. Tu sú dve oblasti, kde technológia kryptomeny a distribuovaná účtovná kniha môžu potenciálne spôsobiť revolúciu v systéme zdravotnej starostlivosti.

Problémy centralizovanej správy údajov o zdravotnej starostlivosti

Jedným zo základných princípov kryptomeny je umožnenie individuálnej suverenity. Vďaka jednosmernému kryptografickému vzťahu povolenému súkromnými / verejnými kľúčmi a vzájomnej rovnocennosti distribuovaných databáz sa už nemusíme spoliehať na centralizované inštitúcie, ktoré uľahčujú interakcie. Záznamy o zdravotnej starostlivosti boli tradične uchovávané a uchovávané centrálne na klinike a v nemocnici, ktorú navštívite. Táto ústrednosť vytvára masívne informačné silá z dôvodu nedostatočnej priepustnosti údajov medzi lekárskymi inštitúciami a je tiež náchylný na hackerstvo. Napríklad v roku 2017 skupina hackerov Temný pán ukradol viac ako 600 000 záznamov o pacientoch v USA v troch zdravotníckych organizáciách a predal ich na tmavom webe.

Zdravotná starostlivosť zameraná na pacienta

Čo ak namiesto paternalistickej správy údajov pacient bezpečne vlastní svoje údaje o zdravotnej starostlivosti na blockchaine? Začínajúce podniky ako Medibloc a. Umožňujú jednotlivcom získať kontrolu nad ich anamnézou Medicalchain navrhujú.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=4ta80EPIcNk]

Vrátením suverenity záznamov v zdravotníctve jednotlivcom sa nielen všetky vaše lekárske interakcie zaznamenajú na jednej zjednotenej a bezpečnej platforme, pacienti sa môžu rozhodnúť, kto môže mať prístup k týmto informáciám. Vytvorením ekonomiky založenej na zdravotných záznamoch pacientov môžu vývojári vyvíjať aplikácie na využitie týchto údajov so súhlasom pacientov. Lekári budú mať prístup k jedinému zdroju pravdy o zdravotných údajoch celého vášho života. Môžete sa rozhodnúť predať svoju anamnézu priamo výskumným pracovníkom bez obáv z prístupu tretích strán k nej bez povolenia.

Zdravotné poistenie založené na blockchaine

Ďalšou významnou oblasťou, s ktorou sa kryptomena môže vyrovnať, je poskytovanie zúfalo potrebného prístupu ku kapitálu pre ľudí žijúcich v krajinách s nízkym a stredným príjmom (LMIC). V roku 2014, výdavky na zdravotníctvo na obyvateľa v krajinách s nízkym príjmom (LIC) bol 120 dolárov v porovnaní s 5221 dolármi v krajinách s vysokými príjmami (HIC). Okrem toho bude mať LIC v nadchádzajúcich desaťročiach minimálny nárast plánovaného zvýšenia. Existujú dva hlavné dôvody:

1) Nedostatočný prístup k spoľahlivým údajom o kvalite starostlivosti a riadení inštitúcií, čo vedie k obmedzenej investičnej dôvere.

2) Vo finančnom priemysle v súčasnosti existuje neefektívnosť cezhraničných platieb a nekonkurenčných sprostredkovateľov.

Blockchain môže poskytnúť zmysluplné riešenie oboch týchto problémov. S podobnými spoločnosťami Ripple a Stellar pre cezhraničné platby a vyššie spomenuté začínajúce spoločnosti zamerané na medicínu.

Všeobecný prístup k poisteniu zdravotnej starostlivosti

Transparentnosť a nemennosť, ktoré ponúka blockchain, môže poskytnúť audit trail odolný proti neoprávnenej manipulácii, ktorý bol predtým nemožný. To môže minimalizovať podvody a dať globálne finančnú dôveryhodnosť tým, ktorí sú skutočne čestní.

Odstránením finančných inštitúcií ako sprostredkovateľov tretích strán môžu najchudobnejší ľudia obísť prekážky v dôsledku skorumpovanej alebo nestabilnej centralizovanej inštitúcie, ktorá bola predtým založená bez vlastných chýb..

Napríklad blockchainové laboratórium PwC UK už účinkovalo pilotné štúdie o implementáciách blockchainu vo veľkoobchodnom poistení a uznáva, že potenciál je obrovský.

Ďalším príkladom je Wanchain, blockchainový protokol zameraný výlučne na budovanie decentralizovanej finančnej infraštruktúry, ktorý má potenciál urobiť z centralizovaných bánk minulosť..

Zabezpečenie kvality liekov a doplnkov výživy

Občania rozvinutých krajín by možno nikdy nemuseli myslieť na pravosť lieku, ktorý užívajú. Falošný liek je však obrovským problémom v iných častiach sveta. Napríklad sa odhaduje, že dôjde k 122 350 úmrtiam detí mladších ako päť rokov ako priamy výsledok suboptimálnej kvality antimalarík v subsaharskej Afrike.

W.H.O. správa v roku 2017 sa tiež odhadovalo, že „1 z 10 liekov v rozvojových krajinách je neštandardný alebo sfalšovaný“. Tento problém existuje aj v rozvinutých krajinách s menej prísne regulovaným priemyslom doplnkov výživy. Štúdia vykonaná v roku 2013 zistila, že iba 48% zo skupiny náhodne vybraných doplnkov obsahovalo to, čo je uvedené na ich štítkoch. Súčasťou mnohých doplnkov sú plnivá a kontaminanty, ktoré nie sú ani uvedené na štítkoch.

Problém autenticity výrobkov už dlho trápi odvetvie dodávateľského reťazca. Obzvlášť významne znepokojuje, pokiaľ ide o životne dôležité výrobky, ako je liek.

Prekvapením je, že blockchain môže byť riešením, na ktoré svet čakal.

Falošné a skutočné tablety na Viagru

Viete rozlíšiť falošnú a skutočnú viagru?

Nemenná databáza

Okolo kryptomeny existuje veľa grandióznych tvrdení, ktoré ju pozdvihujú na mýtickú úroveň technológie. Avšak základná technológia blockchainu je iba databáza formulárov. Nič viac a nič menej. Jeho distribuovaná štruktúra samozrejme umožňuje, aby bol nemenný a globálne transparentný.

Čo keby sme namiesto vysielania „tento reťazec alfanumerickej adresy vlastní 5,65 bitcoinu“ vysielali „toto jedinečné ID sa dotklo tohto senzora v tejto továrni a počas prepravy sa vždy udržiavalo pod 4 ° C“?

Logistika dodávateľského reťazca je jedným z tých mega priemyselných odvetví, na ktoré človek nemyslí, kým sa niečo nepokazí. Po celom svete teraz existuje niekoľko blockchainov zameraných výlučne na túto aplikáciu. Existujú reťazce ako Vechain, Waltonchain, OriginTrail, WaBi, Modum, Devery, CargoX, ShipChain, a Ambrosus. Aplikácia zameraná na dodávateľský reťazec je jedným z najobľúbenejších a vyhrievaných blockchainových priestorov. Je to samozrejme preto, že databázy sú hlavnou súčasťou logistiky dodávateľského reťazca.

Dve spoločnosti, Ambrosus a Modum, sa zameriavajú na dodávky liekov v tomto megapriemysle logistiky dodávateľského reťazca.

Logo spoločnosti Ambrosus a Modum

Ambrosus a Modum

Pas pre váš liek

Kombináciou špičkových senzorov, technológie IoT a blockchainu sa spoločnosti Ambrosus a Modum pokúšajú posunúť zabezpečenie kvality na ďalšiu úroveň. Predstavte si, že každé balenie lieku má pripojené jedinečné identifikačné číslo. Lekári a spotrebitelia môžu produkt naskenovať pomocou svojho smartphonu a získať tak podrobnú históriu jeho celého života. Vďaka ľahko prístupným a nemenným informáciám, ako napríklad „v ktorej továrni bola táto spoločnosť vyrobená“ alebo „bol liek udržiavaný v teplotnom rozmedzí v súlade s predpismi“.

Zabezpečením zaistenia kvality zlatého štandardu môžeme znížiť zámerné aj neúmyselné poškodenie ľudí na celom svete v dôsledku suboptimálnej medicíny..

Záver

Existuje dôvod, prečo sa za blockchainom a kryptomenou skrýva také šialené množstvo nadšenia. Platformy ako Medibloc a Medicalchain dávajú suverenitu údajov o zdravotných záznamoch späť do rúk jednotlivých pacientov. Kryptomena môže medzitým tiež poskytnúť finančný prístup k zdraviu najchudobnejším ľuďom na svete. Samozrejme, stále sme vo veľmi skorých dňoch prieskumu. Nikto nevie, či bude lekársky priemysel schopný prijať technológiu blockchainu s relatívnou rýchlosťou. Nech už bude výsledok akýkoľvek, s toľkým potenciálom a toľkými peniazmi v stávke, naozaj to stojí za vyskúšanie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me