Ťažba bitcoinov a podvody sú nešťastnou realitou, ktorej ako priemysel musíme čeliť. Od vecí, ako sú Bitconnect, Butterfly lab alebo dokonca Onecoin, sa okolo šíri množstvo podvodov a podvodov.

Tieto schémy nechávajú ľudí na vysokej úrovni bez straty peňazí a bez poskytovania produktov alebo služieb. Hrajú s chamtivosťou ľudí a iracionálnymi očakávaniami ziskov napriek prehnaným sľubom o ziskoch.

Nakoniec tieto schémy zasievajú medzi používateľmi semená nedôvery a priťahujú zlobu regulačných orgánov v začínajúcom priemysle, kde už každý kráča po vaječných škrupinách..

Predtým, ako sa ponoríme, rozoberieme kategórie, do ktorých spadajú tieto podvody s ťažbou bitcoinov:

  • Vaporware – Hardvér, ktorý sa „predáva“, ale v skutočnosti ide iba o nápad a nie o skutočný výtvor, alebo ak je vyrobený, v hardvéri nezostáva žiadna alebo len malá hodnota (napr. Butterfly Labs)
  • Cloudová ťažba – Vďaka ponuke akcií a iných konštrukcií je ľahké predať ľuďom digitálne jednotky v podstate nič. Ponukou konzistentných návratov to vytvára falošný pocit bezpečia, ktorý sa zvyčajne končí výstupnými podvodmi (napr. BitClub)
  • Robo Trading, Poháriky a HYIPy – Tento model je zvyčajne fraška, ktorá tvrdí, že v zákulisí „obchoduje“ tím alebo algoritmus. Z tejto aktivity vám dajú konkrétny% denný zisk (napr. Bitconnect)

Vaporware

Aj keď mnoho ľudí považuje spoločnosti ako Bitmain za zlé spoločnosti, veľa ľudí si neuvedomuje, aká povrchná bola ťažobná scéna v začiatkoch rokov 2010 – 2014, najmä.

Boli to pokojnejšie časy s menšou (takmer žiadnou) mániou ako dnes pri ICO. Médiá boli bezradné a namiesto toho ste mali pravdepodobne to, čo bolo podobné ako v začiatkoch webu. To znamená väčšinou hardcore technici a nadšenci, ale našli sa aj prefíkaní podvodníci a potulní banditi krypto-hackerov, ktorí sa snažili ukradnúť ľuďom mince.

Pretože veľa ochranných opatrení nebolo k dispozícii, malo atmosféru typu „darknet“, pri ktorej ste si neboli úplne istí, kto alebo čo je bezpečné. Napríklad, veľa altcoinov bolo v roku 2014 väčšinou podvodom, najmä anonymné kryptomeny.

Ťažba BTC a „investovanie“ od samého začiatku mala jemnú, ale stále hrozbu podvodov. Je smutné, že strojcovia týchto iniciatív dostali inteligentnejšie a dômyselnejšie metódy.

Neexistujúci hardvér alias vaporware je v poslednej dobe menej častý, pretože v súčasnosti existuje oveľa viac legitímnych možností na získavanie ťažobného hardvéru, ako je Bitmain alebo Halong Mining..

Jeden z prvých a najhorúcejších podvodov s vaporware bol v laboratóriách Butterfly Labs. Spoločnosť Butterfly Labs brala finančné prostriedky zákazníkov, stavala stroje, ťažila ich a poskytovala ich zákazníkom, keď ziskovosť ťažby bola v podstate bezcenná.

V roku 2016 toto spôsobil, že regulačné kladivo zostúpilo vo forme súdneho sporu:

Logo FTC

Titulok podvodu s ťažbou bitcoinov

Dokument o žalobe FTC

„Spoločnosť Butterfly Labs a dvaja z jej operátorov sa dohodli na vyrovnaní poplatkov Federálnej obchodnej komisie, že podviedli tisíce spotrebiteľov o dostupnosti, ziskovosti a novosti strojov určených na ťažbu virtuálnej meny známej ako Bitcoin a že nespravodlivo držali hore spotrebiteľov – platby vopred napriek tomu, že stroje neboli dodané podľa sľúbenia.

Podľa podmienok osád, Spoločnosť Butterfly Labs a jej spolumajiteľ a viceprezident pre vývoj produktov Sonny Vleisides, a jeho generálna riaditeľka, Darla Drake, bude zakázané skresľovať informácie o tom, či je možné produkt alebo službu použiť na generovanie bitcoinov alebo inej virtuálnej meny, v ktorý deň spotrebiteľ dostane produkt alebo službu a či je produkt nový alebo používaný. Súčasťou zmierov sú aj peňažné rozsudky, ktoré sú čiastočne pozastavené z dôvodu platobnej neschopnosti žalovaných.

“Ani v rýchlo sa rozvíjajúcom svete virtuálnych mien, ako sú bitcoiny, spoločnosti nemôžu klamať ľudí o svojich produktoch,” uviedla Jessica Rich, riaditeľka úradu pre ochranu spotrebiteľa FTC. “Tieto dohody zabránia obžalovaným v zavádzaní spotrebiteľov.”

Obrázok tvorcov laboratórií Butterfly

Nasser Ghoseiri (vľavo) a Sonny Vleisides (vpravo) sú spoluzakladatelia spoločnosti Butterfly Labs

Po tom, čo dostal pokutu a musel spoločnosť odstaviť, skončila spoločnosť Butterfly Labs. Čo sa však týka zákazníkov? Bohužiaľ, nie veľa.

Odvtedy má trh vyššiu inteligenciu a povedomie o spravodlivých ponukách, najmä s príchodom legitímnych dodávateľov ASIC.

Cloudová ťažba

Aj keď samotná ťažba kryptomeny nie je absolútne podvodom, niektoré konštrukcie a služby poskytované sprostredkovateľmi skutočne sú. Cloudová ťažba je miesto, kde máte sľúbené digitálne podiely v ťažobnej operácii a poskytujete „návratnosť“ svojej investície. Aj keď v tomto priestore existujú legitímni hráči, nájdu sa aj podvodníci.

Pretože neexistuje takmer žiadny spôsob, ako dokázať, že získavate skutočné miesto v dátovom centre, je cloudová ťažba vážnym rébusom. Iste, môžete si overiť, že dostávate výplaty do svojej peňaženky, ale z hľadiska skutočného backendu ťažby je dôkaz prinajlepšom pochybný..

Logo spoločnosti Bit Club

Príklad schémy cloudovej ťažby, ktorá sľubuje návratnosť vašej investície

Ako funguje cloudová ťažba

Predpoklad cloudovej ťažby je jednoduchý, kúpite si dané množstvo hashovej sily, často nazývanej „akcie“, ktorá vám umožní prístup k časti ťažobného dátového centra (podobne ako pri prenájme miestnosti).

Spravidla dostanete ponuku niekoľkých možností kryptomeny a algoritmov spojených s ťažbou. Napríklad bitcoin (SHA-256), Monero (CryptoNight) alebo Zcash (Equihash).

Na oplátku za zakúpený hash konkrétnej kryptomeny vám bude potom poskytnuté X čiastky kryptomeny, ktoré vám budú zaslané priamo do peňaženky. Môžete použiť kalkulačku ziskovosti založenú na aktuálnej trhovej cene, obtiažnosti a sieťovej hašovacej rýchlosti, aby ste určili, aká bude výplata..

Frekvencia platieb môže závisieť od vašich prispôsobení a môžu byť hodinové (ak je dosiahnutá dostatočne vysoká hranica), denné alebo týždenné.

Toto je jeden z najjednoduchších podvodov, pretože celá vaša konštrukcia nákupu digitálnych akcií od spoločnosti „niekde tam“ je dosť pochybný základ pre investíciu.

Napriek tomu sme určite videli niekoľko do očí bijúcich podvodov zmiešaných so zdanlivo legitímnymi operáciami, ktoré poskytujú spravodlivú trhovú hodnotu výrobkov a služieb. To môže sťažiť odhalenie podvodov s cloudovou ťažbou bitcoinov pre niektorých investorov, ktorí sa snažia filtrovať cez šum.

Robo obchodovanie a HYIP schémy

Jedná sa o jeden z najšikovnejších bitcoinových podvodov zo všetkých. Dôvodom je to, že tieto operácie využívajú falošné, ale dobre fungujúce webové stránky, aby nalákali používateľov na dobre vyzerajúce používateľské rozhranie, rýchle denné výplaty a výbery..

Zdá sa, že rok 2017 zaznamenal veľký nárast vysoko výnosných investičných programov (HYIP), ako sú Bitpetite, Davor a neslávne známy Bitconnect.

Dashboard BitPetite

Bitpetite o sebe tvrdil, že je pohárom, ktorý vám vráti požičané kryptomeny

Fungovali tak, že by ste si založili účet, ktorý by mal adresu peňaženky (podobnú zmenárňam), kam by ste mohli posielať svoje mince. Kryptomeny ako BTC, LTC, ETH a dokonca aj XMR boli bežne akceptované a po odoslaní označili tento zostatok.

Platforma prostredníctvom informačného panela by potom zobrazila vašu investíciu aj to, koľko ste zo svojej investície zarobili. Ak by teda platforma sľubovala 5% návratnosť za deň, vaša investícia vo výške 100 USD by na vašom účte zobrazila zárobok v hodnote 5 dolárov.

Predpokladom toho, ako sa tieto výnosy dosahovali, je celý rad naratívov, ako je napríklad ťažba bitcoinov a algoritmy obchodovania, ktoré dokonca umožňujú prepadávanie služieb. Ale väčšinou to sú všetko, príbehy, vďaka ktorým budú nevedomí používatelia šťastne bežať na tomto stroji.

Záležitosť týchto nastavení spočíva v tom, že dobré fungujú mimoriadne hladko a hladko, čo vytvára falošný pocit dôvery medzi používateľmi, ktorí sa domnievajú, že „dobre, pretože sa vypláca, musí to byť legitímne“. Čím dlhšie táto šaráda pokračuje, tým dlhšie sa používatelia cítia istejšie v túto vratkú investíciu.

Bitconnect Čo je to infografika

Bitconnect bol trochu zložitejší, ale veľmi podobný nastavenia spoločnosti Bitpetite

Bitconnect funguje tak, že vám umožňuje vkladať v BTC, ktoré by sa potom vymenili za BCC (Bitconnect coin), ktoré by sa potom použili na investovanie do robotického obchodného robota a algoritmu. Tento „algoritmus“ by údajne obchodoval za vás a na investícii by zarobil približne 1% denne.

Existovala funkcia, kde ste mohli reinvestovať svoje zisky, čo by zvýšilo hlavnú investíciu v práci a zvýšilo vaše výplaty na základe vašej zvýšenej investovanej sumy.

To viedlo k veľkému rozmachu „milionárov“ na Youtube Trevon James, jeden z najznámejších prevádzok Bitconnect. Nakoniec boli Trevon James a celý rad ďalších propagátorov Bitconnect kontaktovaní FBI a SEC kvôli vypočutiu.

Môže to byť na potenciálnu propagáciu toho, čo sa stalo ponziho podvodom a zdá sa byť súčasťou rozsiahleho vyšetrovania.

Čo je na Bitconnect skutočne smutné, je falošný pocit dôvery, ktorý vytvoril, vďaka ktorému ľudia robili skutočne šialené veci, ako napr prichádzajú o svoje celoživotné úspory.

Záverečné myšlienky

Aj keď boli fyzické podvody s ťažbou bitcoinov väčšinou eliminované, na ich miesto prišli nové inteligentnejšie podvody.

Vaporware duplikuje používateľov s neexistujúcim alebo bezcenným hardvérom (napr. Butterfly Labs)

Cloudová ťažba bitcoinov ponúka akcie a kontrakty digitálneho ťaženia dátových centier sľubujúce konzistentné výnosy.

Robo Trading a HYIP tvrdia, že používajú algoritmy zo zákulisia „obchodovania“. Z tejto aktivity vám dajú konkrétny% denný zisk (napr. Bitconnect)

Dobrou správou je, že mnohé z týchto schém sa dajú ľahko identifikovať.

Červené vlajky zahŕňajú: zaručené sľuby ziskov a výnosov, konkrétne%, stimuly na odporúčanie alebo MLM v pozadí modelu a web, ktorý napodobňuje vzhľad, dojem a funkčnosť iných overených podvodov ponúkajúcich podobné zisky.

Stále je to divoký a divoký kryptomena, takže buďte opatrní.

Obrázok cez: Detail maľby Charlesa M. Russella „Veľký nos, George a agenti na cestách“. JONATHAN BLAIR / CORBIS / GETTY IMAGES

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me