Mick Hagen, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Mainframe

mick hagen

Mick Hagen, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Hlavný rám, je na misii zmeniť svet prostredníctvom decentralizovanej siete odolnej voči cenzúre, odolnej voči dohľadu. S hodnotami súkromia a slobody v jadre umožní Mainframe komukoľvek posielať správy kamkoľvek, ktoré sú nevystopovateľné a odolné proti neoprávnenej manipulácii.

Prostredníctvom série fyzických leteckých výsadkov v Ázii a nedávno na Consensus v New Yorku šíria Hagen a jeho tím slovo o dôležitosti slobody – a zameriavajú sa na výrobu produktu, ktorý túto slobodu snáď prinesie do celého sveta.

V nasledujúcom rozhovore so Stevenom Buchkom a Christinou Combenovou z Coin Central hovorí o vysokom mierení a riskovaní, návrate z neúspechu a dôležitosti budovania komunity rozdávania okolo projektu Mainframe.

Rozhovor

SB: Vždy by ma zaujímalo – aký bol tvoj prvý úvod do technológie kryptomeny a blockchainu?

MH: Moja prvá spoločnosť bola v oblasti vzdelávania. Vypadol som z Princetonu a založil som spoločnosť Zinch, webovú aplikáciu, ktorá spájala študentov stredných škôl s prijímacími úradmi na univerzity. Asi po šiestich rokoch ho získal Chegg.

Po jeho získaní som mal trochu peňazí. Investoval som anjelom a jednou z vecí, ktoré som si kúpil v roku 2013, bol bitcoin. V tom čase to bol väčšinou iba experiment, napríklad „Ach, čo je to za šialenú vec?“ V tom čase som sa naozaj nekopal do základnej technológie.

Ale v roku 2015 som bol mentorom v spoločnosti TechStars. Jeden z projektov, ktorý som viedol, sa volal AID: Tech. V zásade využívali technológiu blockchain na riešenie niektorých výziev utečencov týkajúcich sa finančného začlenenia. V zásade by uzavreli partnerstvo s neziskovými organizáciami, ktoré by rozdávali darčeky, jedlo, zásoby alebo dokonca predplatené kreditné karty. Potom použijú technológiu blockchain na sledovanie týchto položiek, aby sa ubezpečili, že nedochádza k podvodom, a aby zabezpečili, že všetko bude vo všetkých rôznych utečeneckých táboroch prebiehať bez problémov..

Bolo to prvýkrát, čo som skutočne videl silu blockchainovej technológie nad rámec mojej špekulatívnej investície do bitcoinu v roku 2013. To bolo v skutočnosti, keď som začal kopať trochu viac. Začal som robiť ďalšie investície do zaujímavých blockchainových projektov. A v roku 2016 som sa začal pozerať na Ethereum.

Mainframe sme založili asi pred piatimi rokmi a našou prvotnou myšlienkou bolo vytvoriť lepšie protokoly decentralizovaného zasielania správ. V tom čase sme však o blockchaine vôbec neuvažovali.

Uvažovali sme len o e-mailoch – IMAP, SMTP atď. Z technického hľadiska je e-mail decentralizovaný, ale chýba mu asi najväčšia inovácia technológie blockchain, ktorou je stimulačná vrstva.

Architektúra sálového počítača

Architektúra sálového počítača

Keď sme pred piatimi rokmi začali s programom Mainframe, skutočne sme len premýšľali, ako pomocou niektorých z týchto decentralizovaných protokolov vylepšiť e-mail. Potom, keď som sa dozvedel viac o technológii blockchain a snažili sme sa vytvoriť silne decentralizovanú sieť, začali sme experimentovať s použitím technológie blokovania ako spôsobu, ako motivovať ľudí v našej sieti k hosteniu ich vlastných serverov Mainframe a k podpore siete v spôsobom, ktorý ju urobil decentralizovanejšou.

V zásade sa stane, a to sa deje aj v prípade e-mailov, to, že sme dôverovali spoločnostiam Google, Microsoft, Apple a niekoľkým ďalším, ktoré budú hostiteľom všetkých našich e-mailov. To sa dialo s Mainframe.

Keď sme vybudovali túto sieť na zasielanie správ, veľa zákazníkov a ľudí, s ktorými sme spolupracovali, najmä firmy, sa spýtali: „Prečo ju teda hostiť nechcete, pretože vy ste odborníci?“

Nakoniec sme teda hostili všetky správy pre tieto podniky. Aj keď boli protokoly decentralizované a federatívne, nakoniec to bolo v praxi iba centralizovanou službou, pretože sa s tým nechceli trápiť..

Jedným z našich nápadov na začiatku bolo pokúsiť sa vybudovať sieť na zasielanie správ, ktorá bola nezastaviteľná. Nechceli sme, aby to kontrolovala akákoľvek centralizovaná inštitúcia, dokonca ani my sami. Chceli sme vybudovať sieť, ktorá by bola úplne zadarmo, otvorená a dostupná.

Nedá sa to skúmať, nedá sa to cenzurovať atď. To bol jeden z dôvodov, prečo sme sa v roku 2017 rozhodli viac venovať blockchainovej technológii.

Priniesli sme Carla Youngblooda, nášho CTO, pretože mal oveľa viac skúseností s blockchainom. Ťažil bitcoiny v roku 2010. Bol súčasťou komunity raného ethereum. Investoval do predpredaja Ethereum. Proste mal z technologického hľadiska oveľa viac skúseností.

Priniesli sme ho ďalej a naozaj sme začali ísť naplno, konkrétne sme využívali technológiu blockchain na stimuláciu. Ani dnes nebudujeme nový blockchain. Je to sieť typu peer-to-peer pre komunikáciu a využívame blockchain na odmeňovanie a stimuláciu uzlov v sieti Mainframe k prenosu správ, doručovaniu správ a ukladaniu správ, ak príjemca nie je online.

Rozhranie mainframe Onyx

Rozhranie platformy pre zasielanie správ na serveri Onyx

Vaše načasovanie už nemôže byť dokonalejšie. Vidíte problémy, ako napríklad Rusko, ktoré sa snaží získať informácie z Telegramu. To, ako budujete odpor voči cenzúre, by pomohlo predchádzať takýmto problémom, správne?

Áno, presne tak. Načasovanie je divoké. Dostali ste Rusko, ktoré sa snaží dostať do telegramu. Čínu neustále monitorujete, cenzurujete a sledujete informácie o WeChat a mnohých ďalších aplikáciách. Nie je to tak dávno, čo Brazília zablokovala použitie WhatsApp.

Signal je aplikácia na šifrované zasielanie správ, ktorá používa túto metódu nazývanú fronting domén. Bolo to v podstate to, akým spôsobom obchádzali cenzúru v krajinách ako Egypt, Irán, Spojené arabské emiráty a Amazon v podstate povedali spoločnosti Signal: „Túto doménu už nemôžete robiť.“ Takže v týchto krajinách je teraz signál úplne blokovaný.

Potom ste pred niekoľkými mesiacmi dostali škandál na Facebooku týkajúci sa vlastníctva údajov a ochrany osobných údajov.

Toto je momentálne veľmi dôležité. Väčšina našich prípadov použitia, na ktoré sme sa zamerali, je s podnikovou bezpečnosťou a ochranou súkromia. Dokonca pracujeme s niektorými vládami. Je však super vidieť, že práve bežní spotrebitelia sa začínajú prebúdzať zo skutočnosti, že ak za produkt neplatia, sú ním. Začína im v tomto zmysle viac záležať na súkromí a slobode.

Ako presne funguje Mainframe? Ako zaručujete odolnosť voči cenzúre a súkromie okolo údajov a správ?

Budujeme infraštruktúru.

Postavili sme tiež aplikáciu s názvom Onyx, aplikáciu na odosielanie správ, ktorú môžu ľudia používať na komunikáciu. Mainframe je však infraštruktúra. Je to decentralizovaná komunikačná sieť – sieť uzlov.

Na celom svete máte ľudí, ktorí prevádzkujú uzly sálového počítača a v podstate tieto uzly prenášajú správy v sieti. Preto je kľúč Mainframe nevyhnutný.

Platí sa za prenos správ, smerovanie správ po sieti, doručovanie správ, ukladanie správ. A všetko je plne šifrované. To je v tejto chvíli stávka pre siete na zasielanie správ.

Túto funkcionalitu máme tiež tzv tmavé smerovanie čo vytvára ďalšiu vrstvu súkromia pre ľudí, ktorí to chcú. Je to voliteľné v závislosti od správy. Ak máte konverzáciu veľmi súkromnú, môžete zapnúť tmavé smerovanie.

Smerovanie tmy na sálovom počítači

Infraštruktúra smerovania tmy na sálových počítačoch

Funguje to takto: Predstavte si, že posielate poštu, iba poštu. Pri odosielaní pošty zvyčajne musíte uviesť číslo dverí, ulicu, mesto, PSČ, všetky informácie.

Pri tmavom smerovaní, keď niekomu posielate správu, môžete jednoducho dostať mesto. Možno si hovoríte: „Chcem to poslať do Chicaga.“ Nebudete uvádzať číslo dverí, nebudete uvádzať číslo ulice. Chcete poslať túto poštu do Chicaga.

Bude to teda najrýchlejšia cesta do Chicaga. Ale akonáhle je v Chicagu, bude sa vysielať na každú jednu adresu v meste. Je zrejmé, že v našom svete je to každý jeden uzol v tejto oblasti. Jediný, kto má súkromné ​​kľúče, však bude ten, ktorý správu dešifruje a prečíta.

V zásade to vytvára úplne novú úroveň ochrany súkromia, pretože každý, kto sleduje túto poštu, nebude vedieť, s kým skutočne hovoríte.

Je to ako so situáciou Edwarda Snowdena. Aj keď vláda nemohla správy nevyhnutne čítať, mohla stále zbierať veľa metadát zo sledovania premávky a pozorovania, s ktorými uzlami hovorili..

Tmavé smerovanie umožňuje túto pridanú vrstvu ochrany súkromia, kde sa každá odosielaná správa vysiela do všetkých uzlov v sieti. Je to ako posielať veľa návnad, kde neviete, pre koho je to vlastne určené. Hodnota toho je, že to nemôžete narušiť. Na žiadnych konkrétnych uzloch nemôžete vykonať útok odmietnutia služby a zabrániť im v komunikácii, pretože neviete, ktorý uzol práve hovorí.

Tmavé smerovanie je, povedal by som, funkcia absolútneho zabijaka, pokiaľ ide o zabezpečenie väčšieho pocitu súkromia v tejto sieti.

Existujú štyri kľúčové piliere našej siete a ja som už zahrnul dva – šifrovanie a smerovanie po tme. Decentralizácia je tretia a motivácia je štvrtá.

Ako som už povedal predtým, e-mail je technicky decentralizovaný, ale chýba mu motivačný stimul, čo znamená, že nejde o veľmi silnú decentralizovanú sieť. Mnohé z týchto sietí na zasielanie správ sú decentralizované, ale nemajú žiadnu motiváciu. Opäť IMAP, SMTP, XMPP. Existuje táto vec, ktorá sa nazýva Matrix, decentralizovaný protokol, ale nemá ani stimulačný kúsok.

Ak skombinujete decentralizáciu s motiváciou, vytvoríte skutočne silnú sieť, ktorá sťažuje zastavenie. Keď potom navyše pridáte smerovanie po tme, znemožní to zastavenie. Nemôžete to cenzurovať, nemôžete to sledovať, nič nedostanete.

Ktokoľvek, kto sleduje túto sieť, nebude ani vedieť, kde má začať, ak sa pokúša zastaviť komunikáciu. Hlavný rám je úplne nezastaviteľný. Je odolný voči cenzúre, odolný voči dohľadu a dúfajme, že to trochu vysvetlí túto sieť.

Hovorili sme hlavne o správach typu peer-to-peer, ale tiež ste sa dostali k rozšíreniu. Mohli by ste mi to vysvetliť viac?

Toto je jedna z vecí, v ktorej si myslím, že môžeme byť lepší, pokiaľ ide o náš marketing a komunikáciu. Hovoríme o komunikácii, hovoríme o zasielaní správ, pretože to je vynikajúci prípad použitia a je to prípad použitia, ktorý je často cenzurovaný alebo kontrolovaný..

Ale v skutočnosti všetko, čo táto sieť robí, je odovzdávanie dátových paketov. Môže to byť hlasom? Určite to mohol byť hlas. Môže to byť video? Určite to môže byť video. Môže to byť nový typ aplikácie, napríklad Reddit alebo Medium alebo decentralizovaný Twitter? Určite áno! Toto sú typy decentralizovaných aplikácií, ktoré by sa dali postaviť na sieti Mainframe.

Nie je to obmedzené iba na zasielanie správ. Spomenul som Reddit alebo Twitter alebo médium, pretože to sú typy aplikácií, ktoré môžu byť niekedy cenzurované alebo kontrolované. Myslím, že by to boli vynikajúce prípady použitia v sieti Mainframe a sú to vynikajúce príklady aplikácií, ktoré je možné vytvoriť, a ktoré nepoužívajú správy..

Mainframe stimuly

Stimuly pre uzly sálového počítača

Pre tieto ďalšie typy sociálnych médií alebo iné typy aplikácií na zasielanie správ je to niečo, čo plánujete robiť interne, alebo plánujete iba vybudovať vrstvu protokolu a nechať na ňu stavať ďalších ľudí.?

Budujeme platformu a chceme dostať loptu do pohybu. Chceme naštartovať platformu. Otázka znie: „Mali by sme postaviť inú aplikáciu, ktorá sa nerozpráva, aby sme predviedli, čo je možné, alebo by sme mali investovať a inkubovať ďalšie projekty?“

Existuje niekoľko podnikateľov, ktorí k nám prichádzajú a hovoria: „Hej, rád by som staval na platforme.“ Uvažujeme o investovaní do nich. Toto sú diskusie, ktoré práve vedieme.

Nakoniec sa chceme zamerať na platformu. Chceme sa sústrediť na infraštruktúru, ale uvedomujeme si, že ak chcú ľudia stavať na platforme, musia vidieť, čo je možné. Potrebujú vidieť niekoľko príkladov, aby mohli myšlienky plynúť. Snažíme sa o premyslenie tejto stratégie, ale nakoniec je víziou zamerať sa iba na platformu a infraštruktúru.

Ktokoľvek môže byť používateľom? Napríklad po spustení, ak by som sa chcel pripojiť k sieti, potreboval by som iba adresu. A potom, ak by som chcel niekomu poslať správu, poslal by som ju len na jeho adresu?

Presne tak. Ak chcete byť používateľom, musíte použiť aplikáciu a jedinou aplikáciou, ktorá momentálne existuje v sieti, je Onyx.

Hlavnými ľuďmi, na ktorých sa zameriavame, sú vývojári. Vývojári, ktorí môžu v našej sieti vytvárať ďalšie zaujímavé aplikácie. Ak chcete dnes našu sieť okamžite použiť, jedinou aplikáciou, ktorej čelia koncoví používatelia, je Onyx.

S platformami odolnými voči cenzúre sa často stretáva aj ich použitie škodlivými stranami (organizovaný zločin, teroristické organizácie atď.). Robíte niečo pre to, aby ste to obmedzili? Je ťažké nakresliť čiaru.

Nezaregistroval som sa, aby to bola sieť go-to pre teroristov. To určite nechcem, a to je úplne posledná vec, ktorú chceme.

Práve teraz smeruje veľa nášho zamerania, energie a zdrojov smerom k podnikom, vládam a inštitúciám, ktoré potrebujú túto pridanú vrstvu súkromia a bezpečnosti. Snažíme sa s nimi úzko spolupracovať.

Veľa z toho vychádza z našej komunikácie, našej energie, nášho zamerania, nášho rozprávania, prípadov použitia, ktoré sa postupne vytvárajú, a vývojárov, s ktorými pracujeme. Dúfajme, že sa to utopí a zníži sa riziko, že sa niektorí z týchto škodlivejších aktérov chytia a použijú to na zlé veci..

Škaredá realita je, že ide o otvorenú technológiu. Keďže ide o technológiu otvoreného zdroja, niektorí ľudia ju môžu použiť na veci, ktoré nie sú také dobré. Bude ťažké to zastaviť, ale urobíme všetko pre to, aby sme túto technológiu udržali v rukách ľudí, ktorí robia dobré veci.

Ľudia, ktorí chcú chrániť svoje údaje, spoločnosti, ktoré chcú chrániť svoje obchodné tajomstvá pred špionážou spoločností, a vlády, ktoré chcú chrániť svoje dôverné informácie.

Úprimne na to opäť nemám skvelú odpoveď. Je to ťažké. Nemôžem povedať, že môžeme úplne zabrániť zlým ľuďom v tom, aby to používali, ale môžem povedať, že všetka naša energia a zameranie smeruje k tomu, aby sme to pomohli dobrým ľuďom z dobrých dôvodov..

Nakoniec by klady mali prevážiť nad zápormi?

V to dúfame a v to veríme. Rovnako ako internet.

Svojím spôsobom vytvárame nový internet – vrstvu nad existujúcim internetom, ktorá vytvára väčšie súkromie a väčšiu bezpečnosť. Je zrejmé, že internet, ako ho poznáme dnes, obsahuje veľa škaredých a nepríjemných vecí, ale otvoril úplne nový svet možností. Myslím si, že vo všeobecnosti by ľudia súhlasili s tým, že internet je dobrá vec. Je to skvelá vec. Dúfajme teda, že si to budú myslieť aj o Mainframe.

Poznámka redakcie: Týmto sa končí prvá časť rozhovoru. V druhej časti sa dozviete o jedinečných stratégiách distribúcie tokenov systému Mainframe (fyzické výsadky, darovanie charity atď.), Lekciách, ktoré si Mick vzal z predchádzajúcich neúspechov, a o tom, prečo verí, že v každej kultúre sú sloboda a súkromie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me