Mena Bahám má v úmysle expandovať do digitálnych peňazí. Bahamské spoločenstvo založilo Bahamský dolár (BSD) ako zákonné platidlo v roku 1966 a nahradil britskú libru šterlingov (GPB). Bahamský dolár sa viaže na americký dolár (USD) individuálne. Bahamská centrálna banka začala bahamskú menu poskytovať ako oficiálny dodávateľ v roku 1974.

obraz meny na Bahamách

Bahamy oznamujú digitálnu menu centrálnej banky (CBDC)

V piatok 22. júna na námestí Konferencia o blockchaine a kryptomene na Bahamách, Podpredseda vlády K. Peter Turnquest oznámil, že Bahamská centrálna banka zamýšľa zaviesť kryptomenu do bahamskej meny. Bahamské spoločenstvo navyše plánuje vyvinúť ďalšie blockchainové projekty v prospech národa.

Očakávané výhody zahŕňajú poskytovanie finančných služieb bankám, znižovanie korupcie a stimulovanie a rozširovanie ekonomiky.

Potenciálne výhody meny na Bahamách

Bahamy sa skladajú z viac ako 700 ostrovov, kľúčov a ostrovčekov. Existujúce bankové služby nie sú dostupné všetkým občanom. Kryptomena by mohla tento problém vyriešiť. Korupcia v rozvojových krajinách má často formu náhodného účtovania poplatkov občanom za základné služby, ako sú elektrina alebo voda. Nezmeniteľný záznam pravdy poskytovaný blockchainom by mohol tento problém zredukovať alebo eliminovať. A offshore bankový priemysel už predstavuje hlavnú časť ekonomiky, takže investície do špičkových technológií by to mohli podnietiť k vyšším výškam.

Proces dodávateľa na Bahamách

Centrálna banka Bahám konkrétne vyzýva kvalifikované organizácie, aby predložili vyjadrenie záujmu (EOI) o vývoj systému digitálnej meny. Na základe predložených podkladov si banka vyberie dodávateľov, ktorí sa zdajú byť kvalifikovaní na architektúru a implementáciu bezpečnej a spoľahlivej platformy na poskytovanie digitálnej verzie bahamskej meny.

Kvalifikovaní predajcovia vybraní týmto procesom môžu byť vyzvaní k predloženiu podrobnej žiadosti o ponuku (RFP). Centrálna banka zverejnil informácie týkajúce sa tohto procesu v tlačovej správe 1. augusta 2018. Termín podania EOI končí 15. septembra 2018.

obraz meny na Bahamách

CBDC verzus tradičné krypto

Digitálna mena centrálnej banky (CBDC) sa od tradičných kryptomien odlišuje mnohými spôsobmi. V prvom rade si CBDC udržiava centralizovanú kontrolu, zatiaľ čo tradičné krypto platformy, ako sú Bitcoin a Ethereum, sa usilujú o maximálnu decentralizáciu. CBDC predstavuje národ, ale krypto je hrdé na bezproblémové fungovanie bez hraníc.

Menová politika a hodnota

Do hry vstupuje menová politika. Vynález bitcoinu sa stal počas hospodárskych otrasov v roku 2008. Bitcoinové transakcie vytvárajú nové bitcoiny, a to iba raz za desať minút, a to konkrétne za účelom vytvárania nových peňazí stabilným a predvídateľným tempom. Táto menová politika bojuje proti naliehaniu centralizovaných bánk a vlád, aby si kúpili cestu z finančných problémov jednoduchým vytlačením oveľa väčšieho množstva peňazí.

Podobne 21 miliónov obmedzuje maximálny počet bitcoinov, ktoré sa kedy budú ťažiť. Vláde nič nebráni vytlačiť toľko meny, koľko si sama vyberie.

Hodnota kryptomeny priamo súvisí s tým, ako užitoční ľudia považujú jej technológiu za užitočnú. Hodnota CDBC priamo súvisí s tým, ako zámožní a stabilní ľudia vnímajú túto krajinu.

Niektoré kryptomeny sa zameriavajú na súkromie a anonymitu, napríklad Monero, Dash a Zcash. Ale z dôvodu dôsledkov uľahčenia trestnej činnosti by CDBC, ktoré sa majú vytvoriť pre bahamskú menu, pravdepodobne nezavádzalo súkromie..

obraz meny na Bahamách

Bank of Canada

Bank of Canada sa pozrela na potenciálne výhody a dôsledky CBDC určiť, či by malo pre Kanadu zmysel pokračovať v takomto projekte. Rozhodli, že najsilnejšia výhoda CBDC spočíva v tom, že zákazníkom dá možnosť napadnúť platby. Zaujímavou nevýhodou, ktorú zistili, by bolo, že CBDC by motivovalo finančné inštitúcie k vytvoreniu vlastného kryptomeny len preto, aby konkurovali, takže potom máte peniaze finančnej inštitúcie konkurujúce vládnym peniazom.

Všeobecne však nenašli nijaké presvedčivé ani naliehavé dôvody na okamžité zavedenie CBDC a vyzvali k opatrnosti do budúcnosti.

Čo sa týka bankovníctva bez bank, viac ako 98 percent Kanaďanov vlastní debetnú kartu predstavujúcu bankový účet. A pre rozvíjajúce sa ekonomiky existujú ďalšie finančné mechanizmy na zabezpečenie finančného začlenenia. Platobné mechanizmy ako M-PESA v Keni a Modelo v Peru poskytujú platobné systémy pre nebankové subjekty bez CBDC.

Anglická banka

A Bank of England sa podobne pozrela na CBDC. Medzi aspekty, ktoré výskumníci považujú za dôležité, patrí odolnosť systému, ktorý je k dispozícii nepretržite po celých 365 dní v roku. Systém musí poskytovať zabezpečenie pred hackermi, škálovateľnosť tak, aby vyhovovala všetkým používateľom, a zabezpečiť okamžité spracovanie transakcií. Transakcie zachovávajú súkromie, nie však anonymitu. Systém CBDC musí preukázať interoperabilitu s existujúcimi systémami, umožniť začlenenie inovatívnych nových technológií do systému a inovovať ich bez toho, aby to malo vplyv na služby poskytované používateľom..

Bahamská ekonomika

Cestovný ruch predstavuje viac ako 60 percent hrubého domáceho produktu (HDP) na Bahamách a zamestnáva viac ako polovicu populácie. Ale po cestovnom ruchu tvoria bankové a finančné služby ďalší najväčší segment ekonomiky.

Bahamské spoločenstvo neúčtuje medzinárodným finančným zákazníkom žiadne dane a nemá nijaké obmedzenia týkajúce sa repatriácie ich finančných prostriedkov zákazníkmi. Nachádza sa asi päťdesiat kilometrov od Floridy a má spoločné časové pásmo ako New York a Miami. Poskytuje tiež ďalšie výhody medzinárodným finančným službám. A keďže je Bahamy stabilnou demokraciou, poskytuje medzinárodným klientom miesto na bankovanie ich aktív s cieľom zmierniť riziká predstavované v iných častiach sveta..

obraz meny na Bahamách

Záverečné úvahy o novinkách v oblasti meny na Bahamách

V dôsledku toho pobyt na špici technológie v digitálnej bahamskej mene pomáha zaistiť nepretržitú spokojnosť zákazníkov. A blockchain a kryptomena poskytujú technologickému základu budúcnosti pre finančný priemysel.

Podporou rozvoja kryptomien a blockchainu sa Bahamy potenciálne stávajú vzorom pre ďalšie národy, ktoré majú nasledovať. Akonáhle bahamská centrálna banka začne vyvíjať svoje inovácie, technológia pravdepodobne vytvorí vedľajšie produkty, ktoré povedú k novým podnikom a vytvoreniu pracovných miest..

A navyše, keď blockchain chráni občanov pred korupciou, keď sú nesprávne účtovaní za základné služby, ako je elektrina alebo voda, ekonomický systém zavádza efektívnosť aj spravodlivosť. Bude to úplne nový deň na pláži.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me