Môžete sa na to spoľahnúť. Kedykoľvek veľký finančný trh bojuje o prežitie na hlbokom a trvalom trhu s medveďmi, subjekty s prístupom k finančnej tlači radostne vyhlásia jeho bezprostredný zánik. Pokiaľ ide o bitcoiny, také hrozné vyhlásenia prichádzajú stabilným tempom od leta 2018. Mnoho veľkých mien vo finančnom svete si zároveň predstavuje bitcoin ako nezastaviteľnú univerzálnu digitálnu menu, ktorá bude prospešná pre každého človeka na Zemi. Takže, kto má pravdu? Má niekto v niečom z toho pravdu? Je budúcnosť bitcoinov všeobecne akceptovaná? Alebo je to navždy zostupujúci do tieňa svetového finančného systému?

Možno je pravda niekde medzi týmito dvoma extrémami.

Prečo takáto polarizácia bitcoinových učencov?

Tu sú posledné ukážky, ktoré to dokazujú čierna alebo biela, ale urcite nie sivá zmýšľanie:

“Kryptomena je matkou alebo otcom všetkých podvodov a bublín.”

– Nouriel Roubini, 11. októbra 2018

„(Bitcoin) je najväčší uchovávateľ hodnoty, aký bol kedy vytvorený.“

– Lou Kerner z CryptoOracle, 21. novembra 2018, rozhovor CNBC

“Prišiel som pochovať bitcoin, nie aby som ho chválil.”

– Paul Donovan, hlavný ekonóm UBS, november 2018

“Nerobím významné cenové predpovede.” Ale (Bitcoin) to bude určite stáť oveľa viac, ako to stojí dnes. Som dlho na trhu. “

Jeremy Allaire, CEO, Circle.com, rozhovor s CNBC, 14. decembra 2018

“Mali by ste to postaviť mimo zákon (krypto).” Osobne som prekvapený, že regulačné orgány nezasiahli tvrdšie. “

– Andreas Utermann, generálny riaditeľ, Allianz Global Investors, 11. decembra 2018

„To (bitcoin) neboli tulipány. Bola to mánia postavená na niečom skutočnom. Väčšina bublín sa vytvára okolo vecí, ktoré sú skutočné. Internetová bublina sa cítila ako mánia a ktovie, čo zmenilo internet náš svet. Keď sa pozerám dopredu, som dosť konštruktívny. “

– Mike Novogratz, rozhovor pre televíziu Bloomberg, 17. decembra 2018

Bez toho, aby ste sa pokúšali niekoho zavolať presadzovanie agendy, možno za takými vážnymi pontifikáciami nebudú nejaké finančné alebo ideologické motivácie?

The Naysayers

Paul Donovan a Andreas Utermann sú kľúčovými osobnosťami významnej banky a investičného domu. Ich firmám sa pravdepodobne darí v čase finančných stimulov centrálnej banky (tlač peňazí). Je to kvôli zvýšeným finančným špekuláciám a väčšiemu dopytu po úveroch. Centrálne banky nemajú rady bitcoiny (a kryptomeny všeobecne), pretože sa boja konkurencie voči svojim centralizovaným prostriedkom plánovania na svetovej ekonomike a finančných trhoch. Nouriel Roubini je ekonómka, profesorka a bývalá poradkyňa Svetovej banky, MMF a Federálneho rezervného systému. Žiadna z týchto peňažných superveľmocí nie je známa výbuchmi chvály a zbožňovania Bitcoinu.

Večne nádejný

Na druhej strane buďte svedkami roztlieskavačiek bitcoinu. Lou Kerner nedávno uviedol, že bitcoin je „najväčší uchovávateľ hodnoty, aký bol kedy vytvorený.“ Skúste túto linku nakŕmiť chudobným HODLR, ktorý skočil do bitcoinu na 10 000, 15 000 alebo dokonca 19 000 $ v roku 2017. Teraz v ich portfóliách nezostáva veľa hodnoty?

bitcoin budúci bitcoinový mesačný graf

BTCUSD, mesačne: Nikdy nezakladajte svoje rozhodnutia o bitcoinoch na jednostranných predpovediach guru alebo naysayer. Po vyhodnotení všetkých zásad založte svoje obchodné obchodné rozhodnutia o bitcoinoch na osvedčených technických kritériách. Obrázok: Motivewave.com

Čo tak Mike Novogratz a jeho nedávne vyhlásenie: „Neboli to tulipány.“ Cenový graf bitcoinu môže mať s pánom Novogratzom výrazný nesúhlas. Jeho technická tabuľka príšerne pripomína slávny tulipánový bublinový graf zo 16. storočia, a to aj napriek jeho tvrdeniu o opaku.

Jeremy Allaire, generálny riaditeľ spoločnosti Circle, sa zdá byť veľmi presvedčený, že bitcoin bude stáť „oveľa viac“, ako je tomu dnes.

Realistickejšie hodnotenie?

Niekde v bitcoine nudné, nudné, sivá oblasť môže byť najlepším depozitárom bitcoinovej pravdy. Niektoré z týchto právd sú potenciálne znepokojujúce. Iní dúfajú, zatiaľ čo iní naznačujú veľmi svetlú budúcnosť bitcoinu.

Začiatkom roku 2018 spisovateľ a profesor Paul De Grauwe vykreslil jasný obraz neschopnosti bitcoinu fungovať ako univerzálna mena. Ako hlavný kameň úrazu uviedol obmedzenie dodávok bitcoinu. Napríklad vo finančnej kríze v roku 2008 centrálne banky pridali obrovské množstvo likvidity (menové jednotky) na podporu bankového a hospodárskeho systému. Tvrdí, že bitcoin s pevnou dodávkou by sa ukázal ako zbytočný ako všeliek na finančnú krízu.

Podľa jeho vlastných slov,

Všeobecnejšie platí, že problémom bitcoinovej ekonomiky je, že v čase finančnej krízy, o ktorej si možno byť istí, že opäť nastane, dôjde k všeobecnému úniku do likvidity. Vtedy je potrebná centrálna banka na zabezpečenie všetkej potrebnej likvidity. V neprítomnosti jednotlivci, ktorí sa snažia o likviditu, predávajú aktíva, čo vedie k deflácii aktív a platobnej neschopnosti mnohých z nich. Bitcoinová ekonomika nemá túto flexibilitu, a preto nevydrží finančné krízy. Bitcoinová ekonomika nevydrží v kapitalistickom systéme, ktorý pravidelne generuje finančné krízy.

De Grauwe tiež tvrdí, že fixná ponuka bitcoinu by vytvorila masívnu globálnu defláciu, a nie infláciu, ktorá sa bežne vyskytuje v časoch ekonomickej expanzie. Na záver poukazuje na to, že obrovský dopyt po elektrine potrebný na podporu ťažobných operácií bitcoinov je zbytočný. Väčšina meny je dnes digitálna (hotovosť je malým percentom z celosvetových transakcií) a na výrobu a údržbu je potrebných menej prírodných zdrojov ako na výrobu papierových peňazí alebo ťažbu bitcoinov. De Grauwe preto považuje bitcoin za nadbytočný, neefektívny a nepraktický prostriedok nahradenia súčasnej digitálnej inkarnácie fiat meny sponzorovanej vládou..

Optimistickejšie pohľady

Bitcoin si naďalej získava priazeň obchodníkov, ktorí sú ochotní prijať mincu ako platbu. Transakcie so spotrebným tovarom v bitcoinoch sú v porovnaní so začiatkom roka 2018 nevýrazné, ale stále sú významné. Spracovatelia platieb ako Square and Circle (môže byť Triangle ďaleko?) Plne prijali krypty ako platobný mechanizmus a jedného dňa sa môžu stať zmysluplným percentom ich podnikania.

Vieš to veľké peniaze má veľké slovo v tom, čo sa deje v politike, podnikaní a dokonca aj vo vašom vlastnom živote. Zvážte teda skutočnosť, že v roku 2019 existujú plány na dva nové bitcoinové futures kontrakty. Jeden sa bude obchodovať na burze NASDAQ, druhý na burze ICE’s Bakkt. SEC sa stále pohráva so schválením bitcoinového ETF. Perma-býci Tom Lee, John McAfee a ďalší bitcoinoví biggies naďalej ponúkajú racionálne (zvyčajne) dôvody pre to, aby sa bitcoin dostal na nové maximá všetkých čias.

Viete si predstaviť, aký náraz môže novo schválený bitcoinový ETF požehnať cene bitcoinu? Predstavte si, že do tohto ETF prúdi niekoľko miliárd dolárov len za tridsať dní. Myslíte si, že bitcoinové futures kontrakty z roku 2019 sú náhodným nápadom? Alebo sú to starostlivo premyslené duchovné deti záujmov s veľkými peniazmi, ktoré sa snažia zarobiť tony hotovosti od bitcoinových špekulantov?

Bitcoin ako oficiálna mena vs. čistá špekulácia

Povedzme teda, že budúcnosť bitcoinu ako suverénnej meny môže byť pochybná. Aspoň zatiaľ. Dobre, ale tak čo?

Bitcoin stále vyzerá ako skvelá budúcnosť ako obchodného a investičného nástroja. Veľké peniaze nebudú popierané kvôli ich vnímaniu, a ak budú hrdlá skutočne otvorené a inštitucionálne hotovostné peniaze pretekať v bitcoinoch, bitcoinových futures a bitcoinovom ETF, nová generácia môže prijať kryptotrhy rovnako, ako kedysi baby boomers prijali americké akcie trh.

bitcoinové budúce obchodné bitcoinové signály

BTCUSD, každý deň: Ak si zachováte otvorenú myseľ, stále môžete profitovať z akcie bitcoinu na trhu s býkmi a medveďmi. Obrázok: Motivewave.com

Spomeňte si na americký akciový trh. Po celé storočie túto myšlienku propagovali podielové fondy, makléri a dokonca aj vláda investovanie v Amerike, alebo oakcie spoločnosti, atď. Potom na konci 90. rokov nastala éra denného obchodovania. Vtedy si obchodníci uvedomili, že vlastníctvo akcií spoločnosti navždy nie je také atraktívne ako obracanie akcií s päť- alebo desaťpercentným týždenným ziskom. Vlastníctvo? Koho to zaujímalo? Dividendy? Kto ich potrebuje? Býčí alebo medvedí trh? Pre obchodníka žiadny rozdiel.

Má bitcoin budúcnosť?

Nenechajte sa tak pohltiť idealizmom, ktorý vedie niektorých ľudí k tomu, aby investovali do bitcoinu na dlhé trate. Iste, zapojte niektoré do svojich dôchodkových cieľov, ale zároveň si uvedomte, že obchodovanie s bitcoinmi a investovanie je ako vkladanie peňazí do lana vo veľkom kasíne. Môžete si vytvoriť svoj vlastný kurz. Máte príležitosť využiť swingové obchodovanie, sledovanie trendov a priemerovanie dolárových nákladov. Ako profesionál môžete bitcoin v prípade potreby dokonca krátiť, čím zaistíte svoje dlhodobé podiely. Najlepšie zo všetkého je, že sa môžete naučiť, ako profitovať, bez ohľadu na to, aká bude budúcnosť bitcoinu. Naučte sa základné informácie o dimenzovaní pozícií, kontrole rizika a správe peňazí. Nájdite dobrého mentora obchodovania s bitcoinmi a naučte sa od nich všetko, čo môžete.

Naučte sa myslieť a investujte pre seba a nikdy viac ako svojmu vlastnému dobrému názoru dôverujte pohľadu kohokoľvek iného na budúcnosť bitcoinu. Potom si môžete vychutnať potenciálne prosperujúcu budúcnosť bez ohľadu na to, aký môže byť konečný osud bitcoinu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me