Existuje veľa terminológií pre kryptomeny. Pre nových investorov môže byť ťažké rozlíšiť rôzne kategórie. V tomto článku sa pozrieme na rozdiel medzi krypto coinom a tokenom. Preskúmame tiež niektoré z najrelevantnejších projektov v každej kategórii a pokúsime sa pochopiť, ako niektoré projekty kryptomeny migrujú z digitálnych tokenov na digitálne mince.

Porovnanie kryptomeny a tokenu

Áno, počet rôznych terminológií pre kryptomenu môže byť ohromujúci pre nových aj skúsených investorov. Existuje však jeden kľúčový rozdiel, vďaka ktorému je klasifikácia kryptomeny vs. tokenu jednoduchá na pochopenie.

Termín minca sa všeobecne týka akejkoľvek kryptomeny, ktorá má svoj vlastný samostatný samostatný blockchain. Termín žetón alebo digitálne tokeny môže odkazovať na každú kryptomenu, ktorá je postavená na vrchole existujúceho blockchainu.

Pre novších investorov do kryptomeny by mohlo byť najlepšie premýšľať o týchto výrazoch pomocou jednoduchej metafory. Mince v zásade predstavujú kryptomenu, ktorá je podobná ako základ alebo rámec budovy. Naproti tomu tokeny predstavujú kryptomenu, ktorá sa pridáva do existujúcej infraštruktúry. Proces budovania úplne nového blockchainu a spustenie mince je zvyčajne považovaný za zložitejší a časovo náročnejší.

Kryptomena vs. žetón

Bitcoin sa stal prvou blockchainovou a digitálnou mincou na svete v roku 2009.

Príklady významných projektov v oblasti mincí a tokenov

Bitcoin je možno najlepším príkladom mince. Bitcoin predstavuje nielen prvú kryptomenu na svete, ale aj prvý blockchain na svete. Od jeho uvedenia v roku 2009 sa objavilo množstvo nových blockchainov. Pretože kód Bitcoinu je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, množstvo projektov spustilo úplne nové blockchainy iba úpravou niekoľkých technických komponentov. Nové projekty často obsahujú vylepšenia v oblasti škálovateľnosti, veľkosti bloku alebo iných technických komponentov. Napríklad Charlie Lee týmto prístupom vytvoril litecoin.

Určenie, či je kryptomena mincou alebo tokenom, nie je vždy jednoduché. Na prvý pohľad sa pohľad na názov projektu javí ako efektívny spôsob odlíšenia. Napríklad bitcoiny (BTC) a litecoiny (LTC) majú v názvoch mince a sú to mince. Binance Coin (BNB) je však v skutočnosti digitálny token založený na ethereu. Najlepší spôsob, ako zistiť, či je projekt mincou alebo žetónom, je zvyčajne vyhľadať na webovej stránke projektu. Je dôležité poznamenať, že aj samotné projektové tímy niekedy používajú tieto pojmy zameniteľne.

Podrobný sprievodca ethereum pre používateľov, ktorí si chcú vytvoriť svoje vlastné tokeny ERC20.

Ethereum poskytuje podrobného sprievodcu pre používateľov, ktorí si chcú vytvoriť svoje vlastné tokeny ERC20.

Kryptomena vs. token: Čo je lepšie vytvoriť?

Určenie, ktorý typ kryptomeny je lepšie vytvoriť, je skutočne na každom projektovom tíme. Programovanie nového blockchainu je určite jednoduchšie s dostupnosťou open-source kódu. Návrh nového blockchainu na prekonanie minulých technických obmedzení iných existujúcich blockchainov si však vyžaduje veľa času a úsilia.

Tokeny, ktoré sú postavené na existujúcich blockchainových sieťach, slúžia na trhu s kryptomenami neodmysliteľne. V rebríčku trhových kapacít je uvedených veľa projektov, ktoré nemajú svoje vlastné natívne blockchainy (stav k augustu 2018). Napríklad OmiseGo, 0x, Maker a ďalší využívajú blockchain spoločnosti Ethereum na uskutočňovanie významných technických pokrokov, integrácií špecifických pre dané odvetvie a oveľa viac.

Najväčšou výhodou pri vytváraní novej mince (a nového blockchainu) oproti novému tokenu (pri použití existujúceho blockchainu) je nakoniec to, že pri pravidelných technických vylepšeniach sa nemusí spoliehať na ostatné tímy.

Hard Fork alebo Vytvorte nový blockchain?

Realita je taká, že nie všetky projektové tímy alebo komunity open-source sú stopercentne v zhode vo všetkých otázkach. Častokrát vidíme debaty, ktorým smerom by sa mal blockchain a jeho príslušné mince uberať. Napríklad bitcoinová hotovosť a bitcoinové zlato sa javili ako tvrdé vidlice pôvodnej mince Bitcoin. V mnohých prípadoch tieto hard forky vytvárajú životaschopné alternatívy k existujúcim blockchain projektom.

Zatiaľ čo hard forky pridávajú na trh s kryptomenami konkurenčný prvok, je veľmi možné, že viaceré kryptomeny pochádzajúce z rovnakého blockchainu existujú v harmónii. Je dôležité si uvedomiť, že kryptomeny pochádzajúce z forkov sú mince, nie tokeny.

tvrdá vidlička

Hard forky hrajú dôležitú úlohu pri určovaní budúceho smerovania blockchainových projektov.

Coin Swaps: Prechod z tokenu do coinu

Zatiaľ čo veľa coinov s pevnou vidličkou je z hľadiska trhového stropu na vysokej priečke, tieto projekty nepredstavujú väčšinu kryptomien. Väčšina projektov kryptomien na trhu v roku 2018 v skutočnosti začína tým, že skôr ako mince vydá digitálny token. Existuje niekoľko dôvodov, prečo to projektové tímy robia.

Mnoho blockchainových projektov vydáva tokeny počas svojich ICO so zámerom vytvoriť si v budúcnosti svoj vlastný blockchain. Proces získavania peňazí počas ICO nevyžaduje, aby nový projekt už mal existujúci samostatný blockchain. Pre projektové tímy je jednoduchšie získať prostriedky a distribuovať tokeny prostredníctvom existujúceho blockchainu. To znižuje potenciálne technické problémy a zefektívňuje celý proces investovania ICO.

Projektové tímy zvyčajne spustia testovacie siete svojich vlastných blockchainov pred vydaním verejne dostupnej siete kryptomien. Keď je projektový tím pripravený na spustenie svojej hlavnej siete, zvyčajne vedie zámena mincí. Toto sa tiež nazýva výmena tokenov. Počas tejto udalosti môžu používatelia vymeniť svoje digitálne tokeny za digitálne mince, ktoré môžu byť použité v novom samostatnom blockchaine. V roku 2018 tento proces dokončili spoločnosti EOS, Tron, VeChain Thor a niekoľko ďalších projektov.

Pre investorov je dôležité poznamenať, že výmeny mincí sa dajú robiť manuálne alebo automaticky. Mnoho búrz ako napríklad Binance má funkciu, ktorá automaticky zamieňa digitálne žetóny za mince. Pre investorov, ktorí ukladajú finančné prostriedky do externej peňaženky, bude možno potrebné pred prijatím nových coinov absolvovať niekoľko manuálnych krokov.

výmena žetónov

Výmeny mincí (známe tiež ako tokenové swapy) sú na trhu s kryptomenami veľmi bežné.

Záver

Digitálne tokeny a mince sú pre trh s kryptomenami nevyhnutné. Aj keď medzi týmito dvoma kategóriami kryptomien skutočne existuje iba jeden hlavný rozdiel, znalosť rozdielu medzi kryptomenou a tokenom je nevyhnutná pre pochopenie cieľov a výziev rôznych projektových tímov. Získanie týchto technických znalostí môže potenciálnym investorom pomôcť lepšie vyhodnotiť ICO aj existujúce kryptomeny.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me