Bitcoin a koronavírusy (COVID-19) sú hospodárskou históriou v pohybe: Bitcoin nielenže čelí svojej prvej skutočne zjednotenej a globálnej vonkajšej hrozbe, ale robí to aj na pozadí hudby, ak by mohol potenciálne hyperinflovať americký dolár.

Koronavírusy a bitcoiny nám môžu pomôcť zosúladiť vzťah medzi dopadom vonkajších faktorov (strach verejnosti / panika a globálna pandémia) a digitálnou menou bez hraníc..

Býčí sentiment by sa zameral na možnosť vývoja bitcoinu okolo svojej špekulatívnej fázy na stabilnejšie aktívum s rastúcim globálnym dopytom, čo by prinieslo obrovský zisk pre prvých držiteľov meny.

Medvedí sentiment by ďalej upevňoval jeho argument, že bitcoin neponúka žiadnu skutočnú užitočnosť a bude vždy vysoko špekulatívnym aktívom.

Ak už nejaký čas čítate CoinCentral, viete, že sa nevyhýbame tomu, že nevieme, čo sa stane. Dostaneme sa dokonca na nohy a povieme, že väčšina webov a osobností, ktoré vám poskytnú tenko zahalené predpovede názorov založené na „hĺbkovej technickej analýze“, tiež.

Môžeme sa však pozrieť na to, čo sa stalo, a predpokladať niektoré príbehy a recenzie. V tomto článku sa zameriame na vplyv koronavírusu (COVID 19) na bitcoiny a čo to znamená pre americký dolár..

Cena koronavírusu a bitcoinu

Doteraz sú dve najvýznamnejšie zmeny ceny bitcoinu:

  1. 12. marca 2020, prudký pokles o 44% +. Čo spôsobilo pokles bitcoinu? Investori s najväčšou pravdepodobnosťou spanikárili, keď sledovali pokles Dow Jonesa o 10% a viac za deň.
  2. Od 1. apríla 2020 do 2. apríla 2020, Cena bitcoinu vyskočil o 17%. Čo spôsobilo zvýšenie ceny bitcoinu? O tom sa čoskoro postaráme.

Začnime diskvalifikáciou porovnania ceny bitcoinu so všeobecným akciovým trhom. Áno, bitcoin v roku 2020 vo všeobecnosti prekonal trh s akciami, ale to nehovorí veľa. Účet 20 dolárov v zadnom vrecku vašich starých džínsov technicky prekonal globálne chorý pandemický akciový trh s koronavírusmi..

Bitcoin je náchylný na rovnakú paniku. Dňa 12. marca poklesol trhový strop o 50 miliárd dolárov, čo sa zdá byť veľa, ak ignorujete, že päť najväčších technologických spoločností (Amazon, Apple, Alphabet, Facebook a Microsoft) prišlo o kombinovanú 416,63 miliárd dolárov v rovnaký deň. Bitcoin je malý, ale vydáva veľa šumu, čo je treba mať na pamäti pri sledovaní drastických cenových oscilácií.

Myšlienka, že bitcoin je bezpečným aktívom, je sen o horúčke postavený na niekoľkých logických argumentoch:

  1. Nie je pripojený k nijakej vláde a nedá sa vytlačiť.
  2. Je globálny, digitálny a bez hraníc
  3. Z bitcoinu nemôžete chytiť choroboplodné zárodky.

Všetkým teóriám však dominuje realita: bitcoin ešte musí dozrieť okolo svojej špekulačnej fázy.

Bol nedávny cenový nárast Bitcoinu odpoveďou na ministerstvo práce, ktoré hlásilo ohromných 6,6 milióna nových žiadostí o nezamestnanosť? Prípadne. Ak je to tak, mohlo by to byť odvážnym znamením, že ľudia prúdia k bitcoinom pri hľadaní stability (ironicky pre jednu z najprchavejších tried aktív). Keďže USA poskytli pomoc v hodnote biliónov dolárov (tlačiareň peňazí ísť BRRRR) a riešenie hospodárskych následkov ako dodatočná myšlienka, má zmysel, aby ľudia hľadali alternatívny spôsob ukladania majetku.

Je bitcoinová bezpečnosť v čase krízy? Bitcoinový pokles o viac ako 50% v priebehu marca by naznačoval opak. Globálna komunita investorov sa javí ako ustráchaná a spravodlivá, keď sa spoločne snažíme vyrovnať sa s touto globálnou pandémiou koronavírusu a národnými karanténami..

Bol cenový skok začiatkom apríla výsledkom sofistikovaných a bežných obchodníkov? Pravdepodobne. Nedávny prieskum obchodníkov a investorov podľa populárnej burzy Kraken umiestnil 22 866 dolárov ako cieľová cena bitcoinu, čo by prekonalo predchádzajúcu ATH bitcoinu okolo 19,5k $.

Ak sa však pozrieme na očividné špekulácie, ktoré už roky trápia digitálne aktíva, musíme nasledovať mimoriadne dôležitú hrozbu: ako ovplyvní inflácia v USA vďaka jej nedávnemu a budúcemu stimulačnému balíku bitcoiny a digitálne aktíva?

Inflácia v USA a bitcoiny:

Americký dolár bol od svojho vzniku v roku 1792 toho veľa svedkom: občianska vojna, dve svetové vojny, hŕstka smrtiacich pandémií. Bolo vidieť vzostup a pokles superveľmocí. Prežila depresie a prosperovala v rozvíjajúcich sa ekonomikách.

Napriek tomu alebo kvôli tomu sa dolár stal de facto svetovou menou. V roku 2019 takmer 61% všetkých známych devízových rezerv centrálnej banky boli tvorené z amerického dolára (druhým najobľúbenejším je euro s 20%.) 65% všetkých amerických dolárov, asi 580 miliárd dolárov, sa používa mimo USA a väčšinou v bývalých komunistických krajinách v starom bloku Sovietskeho zväzu a Latinská Amerika.

Zabudovanie na myšlienku budúcnosti, kde vláda USA nedominuje na politickej scéne alebo je nútená vykonávať rolu terciárnej „impérijnej ríše“, je pre drvivú väčšinu Američanov ďaleko mimo bezprostrednej sféry viery..

Je to však skutočnejšie ako kedykoľvek predtým. Namiesto rachotenia a prorokovania amerických hrozieb, ako sú politickí experti z War Hawku, sa znova zameriame na vplyv koronavírusu (COVID 19) na bitcoiny a čo to znamená pre americký dolár..

Koronavírus dal stovkám miliónov Američanov malú ochutnávku toho, ako sa cíti katastrofická ekonomika: ísť do supermarketov a nebyť schopný dostať to, čo chcete, majú veľmi obmedzené možnosti rekreácie alebo nočného života a pre mnohých sú nútení stať sa finančne závislými na vašu vládu.

Je ťažké si predstaviť, že George Washington a Alexander Hamilton plánujú pre Ameriku, ktorá má štátny dlh 23,5 bilióna dolárov a rýchlo tlačí menu, aby udržala svoje stovky miliónov občanov nažive doma..

Existuje niekoľko antagonistov súčasného stimulačného plánu USA s lepšími riešeniami. Pokarhajte všetko, čo chcete, ale budú existovať milióny ľudí, ktorí sa spoliehajú na to, že vládna pomoc bude platiť za základné životné potreby, ako sú jedlo a voda. Všeobecná populácia sa menej stará o infláciu a viac o prežívanie.

To však nevylučuje hrozbu hyperinflácie. Nie je potrebné hľadať ďaleko za hongkonskými nepokojmi a chátrajúcou venezuelskou ekonomikou, aby ste pochopili, prečo sa bitcoinu venuje medzinárodná pozornosť ako životaschopnej alternatíve k rodnej mene.

V roku 2017 Chamath Palihapitiya, zakladateľ sociálneho kapitálu a spolumajiteľ Golden State Warriors, predpovedal, že cena bitcoinu zasiahne 100 000 dolárov v nasledujúcich troch až štyroch rokoch a 1 000 000 dolárov v nasledujúcich dvadsiatich.

“Táto vec má potenciál byť porovnateľná s hodnotou zlata,” hovorí Palihapitiya. Je to fantastické zabezpečenie a uchovávateľ hodnoty proti autokratickým režimom a bankovej infraštruktúre, o ktorých vieme, že korozívne pôsobia na to, ako svet musí správne fungovať. “

V jednom okamihu vlastnila spoločnosť Palihapitiya asi 5% všetkých BTC v obehu, takže je spravodlivé povedať, že jej nálady sú optimistické. Je však ťažké pozrieť sa za podstatnú hodnotu, ktorú BTC a ďalšie digitálne aktíva ponúkajú občanom v krajinách ako Venezuela. Kedysi bohatá krajina má teraz menu pohybujúcu sa okolo 10 000 000% miery inflácie, čo vedie k tomu, že mnoho občanov sa obracia na BTC ako na uchovávateľ hodnoty.

Koronavírusy a bitcoiny: Antifragilné alebo poprsie

Je ťažké pre jedného čítať Antifragilný film Nassima Nicholasa Taleba: Veci, ktoré získavajú z poruchy v roku 2020 a myslite na bitcoin. Koronavírus je najväčší test bitcoinu. Ohne sa? Zlomí sa to? Bude prekvitať? To ukáže iba čas, ale máme nejaké orientačné smerovanie, keď sa objavia nové informácie.

John McAfee, hlasný bitcoinový býk a zástanca digitálnych aktív, v roku 2017 predčasne odvážne tvrdil, že BTC dosiahne v roku 2020 500 000 dolárov. Po stlačení tejto otázky Forbes, nielenže obhájil svoju predpoveď, ale sa zdvojnásobil, pričom predpovedal, že BTC v roku 2020 uvidí 1 000 000 dolárov.

Jeho zdôvodnenie? Nedostatok.

Pretože BTC je obmedzený na iba 21 miliónov coinov, je len otázkou času, kedy nedostatok začne hrať dôležitú úlohu v jeho cenových výkyvoch. V súčasnosti je v obehu 18 104 700 BTC, čo znamená, že zhruba 86,1% všetkých BTC sa vyťažilo a je v ekosystéme..

Podľa spoločnosti McAfee je však tento nedostatok oveľa drastickejší ako počty, ktoré umožňujú.

“Poďme k realite, existuje iba 21 miliónov bitcoinov, z ktorých sedem miliónov bolo navždy stratených, a potom, ak je Satoshi mŕtvy, pridajte ďalších pár miliónov,” vysvetľuje McAfee.

Matematicky možno cenu bitcoinu odvodiť od jednoduchej ponuky a dopytu. Argument nedostatku by povzbudil potenciálny kŕdeľ ľudí, ktorí začnú nakupovať a držať bitcoiny, ale tiež sa zameriava na kritický detail: komunikujeme cenu bitcoinu v súvislosti s americkým dolárom. Ak sa veľmi základný základ pochopenia hodnoty bitcoinu začne rýchlo nafukovať, môže spoločnosť McAfee dostať svoje bitcoinové želanie v hodnote 1 milión dolárov dosť skoro.

Ak sa však bitcoin stane poslednou možnosťou stability pre západné ekonomiky, svet bude pravdepodobne v oveľa neistejšej pozícii ako dnes. Môže to byť hudba pre kryptoanarchistov v publiku, ale taký veľký zásadný posun by mohol byť veľmi nebezpečný.

Nadvláda dolára sa využívala ako nástroj zahraničnej politiky, ktorý nahradil topánky na zemi. USA sa do tejto výhody vo veľkej miere priklonilo. Rozuzlenie komplikovanej pavučiny militaristických a ekonomických vzťahov vytvorených po celé desaťročia spochybňuje samotný status quo každodennej existencie, o ktorom sa dokázalo, že sa všeobecne v priebehu rokov iba zlepšil..

Pochopenie toho, čo by sa mohlo vyvinúť do de facto funkčnej meny (alebo jej rodiča), môže v nadchádzajúcom čase slúžiť iba ako výhoda. Štúdium reakcie bitcoinu na koronavírusy prinajmenšom pomôže urobiť obraz o účinnosti a užitočnosti decentralizovaných digitálnych aktív. Nikdy sme nevideli bitcoin reagovať na skutočne globálnu makroekonomickú udalosť, čo z neho robí neuveriteľne vzrušujúci čas na zapojenie sa do sveta kryptomien.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me