Toto je príspevok od hostí Tiana Laurence, EVP v ABE Global & Autor knihy Blockchain pre figuríny

V investičnej komunite sa tokeny považujú za magické riešenie likvidity?

Zvážme túto myšlienku. Tokeny ICO zabezpečené na blockchaine predstavovali novú hranicu, kde softvér vystríhal otravných sprostredkovateľov a reštriktívne vlády. Mohli by ste vlastniť kúsok budúcnosti a získať nesmierne bohatstvo bez potreby fyzického majetku. Vďaka ich otvorenému prístupu bolo ľahké si myslieť, že tokeny boli magickým riešením pre spustenie a problémy likvidity rizikového kapitálu.

Existuje iba jeden problém: Nie sú a STO (ponuky regulovaných tokenov, známe tiež ako ponuky bezpečnostných tokenov) nie sú.

Vytvorením tokenu na blockchaine sa dá dosiahnuť veľa vecí, najmä schopnosť kohokoľvek ho získať. Dostupnosť sa však nepremení na dopyt na trhu. Stále si to niekto musí kúpiť. Čím viac ľudí naskočí do rozbehnutého vlaku a premení váš token na dynamickú komoditu, tým likvidnejší bude váš trh. Ale pre aktíva, ktoré zapadajú do toho, čo je známe ako „malá čiapočka“(Rozsah 300 miliónov – 2 miliardy), je takmer nemožné získať dostatočnú hodnotu. V týchto prípadoch môže byť veľa kryptotrhov zničená jedinou osobou s dostatkom prístupných finančných prostriedkov bez ohľadu na popularitu. Jeden z najznámejších prípadov tohto problému pochádza z nedávny obrovský prepad bitcoinov kvôli veľkému predaju európskej burzy kryptomien Bitstamp.

Tvorcovia a odberatelia

Skutočne neregulovaný trh otvára dvere maximálnej flexibilite. Zároveň je táto inherentná flexibilita spojená s rizikom – čím menej predpisov, tým väčšie riziko. Na druhú stranu, regulované trhy vyriešili tento problém volatility vďaka skupinám nazývaným tvorcovia trhu.

Tvorcovia trhu sú dôležití pre udržanie zdravého ekosystému kapitálových trhov. Dohodli sa, že budú vždy kupovať a predávať zásoby a získať osobitné zaobchádzanie s rizikom, ktoré podstupujú poskytovaním likvidity. Tvorcovia peňazí tiež zarábajú peniaze na internete spread ponuky a ponuky.

Oddelené od tvorcov trhu sú účastníci trhu. Účastníci trhu požadujú likviditu a bezprostrednosť, aby zabezpečili existenciu primeraných cien vždy, keď potrebujú vstúpiť do obchodu alebo uzavrieť existujúcu pozíciu. Ich existencia je kompromisom – poskytovaním tejto služby konkrétnemu kryptotrhu sa vzdávajú náskoku na trhu investorov. To poskytuje väčšiu stabilitu a v všeobecný obrat menej často ako market makers. Z tohto dôvodu sú všeobecne menej znepokojení obchodnými nákladmi.

Token pravdy

Existuje myšlienka, že pretože kryptomeny sú vo svojej podstate nástrojmi na doručiteľa, môžu byť stabilnejšie. Koniec koncov, tokeny môžete posielať priamo inej osobe bez sprostredkovateľa, sprostredkovateľa alebo agenta. Aj keď je to pravda, účastníci rokovania musia ešte dospieť k dohode o cene. Potrebujú trh, aby sa stretli a určili najlepšiu cenu v súčasnosti. Bez plne funkčného ekosystému žijú STO a ďalšie tokeny v monokultúrach, ktorých výsledkom sú niekedy prepadnuté transakcie, najmä ak sú do procesu zapojení krypto nováčikovia. Zámer odstrániť sprostredkovateľov vylúčil aj ďalšie prospešné strany, ktoré pomáhajú pri fungovaní trhov.

Kryptomeny sa teda zapájajú. Problém však je, že výmeny sú hackovateľné. V skutočnosti existuje pomerne história hacknutých kryptoburz, čo znamená, že rovnako spoľahlivá ako účtovná kniha nie je neomylná. Okrem toho je však skutočný zoznam. A samotný zoznam vás neurobí likvidným. Často krát, a krypto veľryba podporí projekt, len aby udržal vysokú cenu, a nákup kryptomeny vždy, keď cena klesne. Inokedy šikovní aktéri zvýšia objem obchodov alebo dokonca vygenerujú falošné obchodné údaje obchodovaním medzi viacerými účtami. Táto podvodná činnosť je známa ako fantómové obchodovanie a môže vzbudzovať dojem likvidity, keď je v skutočnosti aktivita zadržiavaná domom z kariet.

Cesta k likvidite

Ak všetky tieto cesty vedú k volatilite, aké máte možnosti? Zdá sa, že alternatívou je obchádzanie kryptomeny pre kótovanie na tradičnej burze, čo je drahé a vystavuje vás vysokofrekvenčnému obchodovaniu. Zvážte všetky náklady spojené s vykonaním procesu IPO: upisovanie, právne, účtovníctvo, tlač, registračný poplatok SEC a poplatky za zaradenie na trh. Zďaleka náklady na upísanie tvoria najväčšiu zložku priamych nákladov spojených so zverejnením. Na základe vyhlásení o verejnej registrácii 315 spoločností, spoločnosti účtujú priemerný poplatok za upisovateľa vo výške 4 až 7% hrubého výnosu plus ďalšie náklady na ponuku vo výške 3 až 5 miliónov dolárov možno priamo pripísať IPO.

To vytvára oveľa vyššiu lištu pre vstup. Zároveň však zaisťuje bezpečnosť a stabilitu a to je najdôležitejšie, pokiaľ ide o financie. Ak by kryptomeny mohli prijať časť ochrany trhu využívanú tradičnými cennými papiermi, je možné dosiahnuť podobnú úroveň stability.

To môže byť nakoniec jediný spôsob, ako skutočne dosiahnuť likviditu požadovanú každým v krypto priemysle. Neregulovaný digitálny oceán mohol byť tým snom, ale tak ako každá iná forma online života, aj nás ostatných to pokazilo niekoľko zlých jabĺk. Je teda čas dostať priemysel z oblakov a začať premýšľať o realite.

Ak by trhy STO a tokenov mohli prijať niektoré z ochranných opatrení trhu, ktoré využívajú tradičné cenné papiere, mohli by sme vidieť väčšiu stabilitu a likviditu.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me