Zilliqa je bezpečná a škálovateľná blockchainová platforma na hosťovanie decentralizovaných aplikácií s niekoľkými vynikajúcimi funkciami v porovnaní s inými platformami dapp. V prvom rade využíva delenie na zabezpečenie extrémne vysokej priepustnosti, približne o dvesto transakcií za sekundu ako väčšina súčasných platforiem.

Po druhé, tím vyvinul vlastný inteligentný zmluvný programovací jazyk pre použitie na platforme Zilliqa. Volá sa Scilla a navrhli ho tak, aby bol bezpečnejší ako existujúce programovacie jazyky pre inteligentné zmluvy, ako napríklad Solidity, ktoré majú často slabé miesta a nechávajú inteligentnú zmluvu otvorenú na vykorisťovanie.

Tím Zilliqa má spustiť svoju hlavnú sieť v prvom štvrťroku tohto roka. Mali sme príležitosť posedieť s generálnym riaditeľom a spoluzakladateľom Xinshu Dongom (XD) a hlavným marketingovým riaditeľom Yiling Dingom (YD), aby sme zistili všetky najnovšie správy a vývoj..

Tím Zilliqa Xinshu Dong, generálny riaditeľ a Yiling Ding, CMO

Xinshu Dong, generálny riaditeľ a Yiling Ding, CMO

Vývojári blockchainu sa naďalej potýkajú s problémami škálovateľnosti. Ako si myslíte, že škálovateľnosť ovplyvnila udržateľnosť blockchainového hrania? Ako pomáha hranie hier pri riešení problému škálovateľnosti?

YD: Gaming je odvetvie, v ktorom sa vývojárom a používateľom zjavne okamžite ukazuje obmedzenie škálovateľnosti blockchainu. Jedným z bezpečných spôsobov, ako merať úspešnosť hry, je jej popularita.

Keďže dnešné blockchainové platformy sa už ťažko usilujú pojať 1 000 aktívnych používateľov denne (DAU), hra sa stáva úspešnejšou a rastie jej používateľská základňa. Je však takmer nemožné pokračovať v jej prevádzkovaní na blockchaine. Aj keď je možné presunúť väčšinu transakcií hry mimo reťazca, pritom sa tým iba zruší účel spočívajúci v tom, aby hra založená na blockchaine začínala.

Tieto výzvy spojené so škálovateľnosťou nevyhnutne prispievajú k zlému používateľskému zážitku (UX), pretože bránia trvalej hrateľnosti – sieť sa snaží finalizovať transakcie včas a používatelia sú nútení čakať na každú transakciu niekoľko minút..

Aj keď sa technické inovácie a pokrok zvyčajne oslavujú, problémy týkajúce sa konečnosti transakcií sa v digitálnych hrách bežne nenachádzajú. Táto slabá skúsenosť následne odradí potenciálnych hráčov aj vývojárov hier od blockchainových hier.

S týmto vedomím dáva herný priemysel blockchainovým platformám skutočné a konkrétne výzvy, s ktorými treba pracovať a časom ich potenciálne prekonať. Vývojom riešení škálovania, ktoré sa konkrétne zameriavajú na problémy, ako sú transakcie na trhu v rámci hry, budú projekty schopné pozerať sa nad rámec mentality „škálovateľnosti kvôli škálovateľnosti“ a vyvinúť riešenia, ktoré namiesto toho ukážu, ako môže blockchain vylepšiť existujúce projekty, platformy a aplikácie.

Aký je váš názor na to, aký vplyv má na hru nehmotný majetok? Čo to znamená pre priemerného hráča, najmä keď sa dozvieme o hackovaní detí ako Fortnite, aby predávali účty online?

YD: Existujú dve hlavné výhody nezastupiteľného majetku – zvýšená bezpečnosť a ochrana pri výmene herných prostriedkov a schopnosť skutočne ich uchovať a chrániť.

Herná komunita dlho hľadala spôsoby, ako speňažiť herné aktíva, čo viedlo k vytvoreniu neoficiálnych čiernych trhov, na ktorých používatelia obchodujú s položkami, či už sú to skiny alebo účty s postavami na vysokej úrovni v MMORPG, ako je Fortnite. Tieto neoficiálne kanály predstavujú veľké riziko pre hráčov, ktorí nakupujú aktíva, pretože sú náchylní na podvody a krádeže informácií.

Tokenizované alternatívy poskytujú ďalšiu úroveň bezpečnosti pre kupujúcich aj predávajúcich – predajcovia budú musieť preukázať svoje vlastníctvo vymieňaného tovaru a keďže transakcia sa deje na decentralizovanej platforme, nebudú musieť byť zdieľané osobné identifikačné údaje.

Tieto tokeny sa tiež vyznačujú skutočnou trvácnosťou a vlastníctvom, vďaka čomu majú hráči istotu, že ich aktíva sú skutočne ich vlastné a zostávajú obchodovateľné. Naproti tomu vývojári hostiaci svoje platformy na centralizovanom serveri by boli schopní ľahko vypnúť alebo vykonať zmeny na svojich trhoch, čo by malo za následok stratu hráčov o aktíva.

Spoločnosť Zilliqa používa na dosiahnutie škálovateľnosti pre transakčné rýchlosti až takmer 3 000 transakcií za sekundu rozdelenie a kombinovaný protokol PoW / pBFT. Môžete nám hovoriť prostredníctvom vášho konsenzuálneho protokolu a toho, ako to funguje?

XD: Náš konsenzusový protokol je štvordielny proces, ktorý využíva PoW a pBFT tak, aby umožňoval vyššiu priepustnosť transakcií a zároveň umožňoval vysokú bezpečnosť.

Prvá fáza zahŕňa päťminútové okno pre všetky ťažobné uzly, aby mohli predložiť svoje PoW riešenia –– PoW je obmedzený na túto fázu, v ktorej si ťažiari zisťujú svoju identitu a zároveň zabraňujú útokom Sybil. Potom sa prvá podmnožina tých ťažobných uzlov, ktoré spĺňajú určitú požiadavku globálnej náročnosti, môže pripojiť ako uzly adresárovej služby alebo uzly črepu..

Len čo sa úlomky stanú, tieto skupiny podniknú niekoľko kôl konsenzu pBFT a podpíšu novú pravdu (alebo blok transakcií), ktoré sa majú predložiť sieti. Uzly, ktoré sa odhlásili z bloku, potom rozdelia blokovú odmenu spravodlivo medzi seba. V rámci jedného kola PoW možno do reťazca zapísať viac blokov, čím sa paralelne spracuje viac transakcií.

Škálovateľnosť je často jemne vyvážená proti odolnosti. Môžete vysvetliť, ako Zilliqa udržuje bezpečnosť siete a stále dosahuje výhody rýchlej priepustnosti?

XD: Bezpečnosť je pre nás kľúčovou prioritou a riadi veľkú časť nášho rozhodovania, pokiaľ ide o konsenzusný protokol a tvorbu nášho programovacieho jazyka Scilla. Bol to tiež kľúčový faktor, ktorý sme vzali do úvahy pri hľadaní riešení škálovania.

Preto aj keď existuje veľa navrhovaných riešení na škálovanie blockchainov, zistili sme, že zdieľanie je životaschopné riešenie na reťazci, ktoré nám umožňuje zachovať decentralizáciu, škálovateľnosť a bezpečnosť.

Ak sa rozhodnete pre škálovanie na reťazci, môže dôjsť k bezpečnému rozdeleniu, pretože blockchain pracuje s úplnou zárukou zabezpečenia, ktorú poskytuje sám. Decentralizácia tiež zohráva veľkú úlohu pri udržiavaní bezpečnosti, na zabezpečenie nášho blockchainu je nevyhnutný konsenzus verejných uzlov prihlásenia sa a odolnosť transakcií voči cenzúre tretích strán..

Transakcie za sekundu

Transakcie za sekundu

Môžete mi trochu vysvetliť, prečo ste sa rozhodli vyvinúť samostatný programovací jazyk Smart contract skôr ako adoptovať ďalšie programovacie jazyky ako Javascript alebo Solidity? Ako sa líši Scilla od týchto jazykov?

XD: Keď sme navrhovali naše inteligentné zmluvy, prijali sme vedomé rozhodnutie uprednostniť bezpečnosť pred ostatnými aspektmi inteligentných zmlúv, pretože sme presvedčení, že bezpečnosť je pre ďalšie presadzovanie technológie inteligentných zmlúv rozhodujúca. Aj keď sme mali možnosť pracovať s už existujúcimi programovacími jazykmi, ako sú Solidity a JavaScript, naše technické posúdenia zistili, že je veľmi náročné zozbierať ich vzhľadom na ich existujúcu syntax a gramatiku.

Kľúčovými rozdielmi spoločnosti Scilla od Solidity a JavaScriptu sú vysoká bezpečnosť a jednoduché použitie – to sú základné princípy návrhu. Spoločnosť Scilla je schopná formálne (matematicky) overiť bezpečnosť a správnosť inteligentných zmlúv, čo eliminovalo niekoľko bežných bezpečnostných slabín na jazykovej úrovni, ako sú opakované volania inteligentných zmlúv a prepúšťanie / podtečenie celého čísla..

Prípady použitia spoločnosti Zilliqa sú uvedené ako hry, digitálna reklama a platby. Prečo tieto tri prípady použitia konkrétne? Existovali by obmedzenia pri používaní Zilliqa ako platformy pre iné druhy dapps, napríklad burzy?

YD: Pretože Zilliqa je otvorená a verejná platforma, neexistujú žiadne obmedzenia toho, čo sa dá postaviť na našom blockchaine. Jednou z našich súčasných spoluprác je BOLT Global, mobilný zábavný systém založený na blockchaine, ktorý nezodpovedá týmto trom kategóriám..

Ako už bolo povedané, hry, digitálna reklama a platby sú odvetviami, v ktorých vidíme okamžitú potrebu vysoko výkonných blockchainových riešení, takže sú našimi oblasťami súčasného zamerania, pokiaľ ide o partnerstvá, výskum a vývoj..

V hrách sme videli, že škálovateľnosť bola jasnou prekážkou blockchainových hier. Napríklad Etheremon musel presunúť väčšinu svojej hry mimo reťazca, pretože Ethereum bolo príliš preťažené a transakčné poplatky boli príliš vysoké, čo malo vplyv na celkovú hrateľnosť.

V digitálnej reklame blockchain pomáha riešiť problémy, ako sú reklamné podvody a zobrazenia, z ktorých budú mať úžitok mediálne spoločnosti, inzerenti a spotrebitelia. Okrem toho je potrebná vysokovýkonná platforma na podporu veľkého počtu kampaní, ktoré sa denne vyskytujú na reklamných burzách.

Platby sú tiež zrejmým prípadom použitia, pretože na zabezpečenie čistého objemu transakcií vyžadujú vysokú bezpečnosť a vysokú priepustnosť. Okrem toho by finančné nástroje, ako sú bezpečnostné tokeny a ponuky bezpečnostných tokenov, ťažili z vysoko robustnej a bezpečnej emisnej platformy, ktorú môže spoločnosť Zilliqa ponúkať..

Nedávno ste boli uvedení na Coinbase Pro, čo je veľký úspech a pravdepodobne pomôže zvýšiť hodnotu projektu. Aký je váš názor na kontroverzné vyhlásenie Vitalika Buterina, že centralizované výmeny by mali „horieť v pekle“? Ak by mala byť decentralizácia cieľom celého blockchainového sektoru alebo si myslíte, že v strednodobom a dlhodobom horizonte bude hrať úlohu centralizovaných agentúr??

XD: Povolenie decentralizovaných aplikácií pre podniky a medzi nimi a podnikmi a používateľmi je našim kľúčovým cieľom a vlastne našou hnacou silou. Zároveň si uvedomujeme, že centralizované platformy poskytujú doplnkové výhody plne decentralizovaným systémom, pokiaľ ide o výkon a latenciu..

Nezabúdame tiež na to, že bezpečnosť a odolnosť blockchainu sa tak či onak spoliehajú na jeho zabudovanú redundanciu – to má dopad na výkon, ale je to dôsledok inherentne distribuovanej povahy blockchainu.

Spoločnosť Zilliqa má v Ázii veľké uznanie ako domácu pôdu, ale má plány na európsku expanziu – chápeme, že ste pred niekoľkými mesiacmi otvorili londýnsku kanceláriu. Čo ešte máte naplánované z hľadiska expanzie mimo Ázie?

YD: Expandujeme do Európy z mnohých dôvodov, ale hlavnou hybnou silou je prosperujúca vývojárska komunita. Na celom kontinente sú rozptýlené vývojové centrá pre vývojárov, napríklad v Estónsku, Bulharsku a Rumunsku, kde sme nedávno usporiadali vývojársky workshop..

Naďalej spolupracujeme s komunitou vývojárov v celej Európe a konkrétne regióny nás naďalej zaujímajú. Napríklad Francúzsko je známe svojimi funkčnými programátormi, čo nám poskytuje skvelú príležitosť využiť tieto talenty na zvýšenie povedomia a podporu používania Scilla, funkčného programovacieho jazyka..

Využívame našu novú základňu v Londýne, ktorá sa stáva lídrom európskeho blockchainu a zároveň dlhodobým finančným centrom, rozvíjaním miestnych vzdelávacích partnerstiev s cieľom podporiť blockchain vzdelávanie a väčšie povedomie o Zilliqa medzi študentmi. Jedným z takýchto partnerstiev je trojmesačná súťaž Future of Blockchain zameraná na popredné britské univerzity ako Oxford, Cambridge a Imperial.

Spustenie mainnetu je stanovené na január. Aké sú rozhodujúce kroky vedúce k uvedeniu na trh? Ako sa môžu ťažiari zapojiť do ťažby Zilliqa, keď bude sieť aktívna?

XD: Nedávno sme spustili náš plne funkčný testnet v3.0, ktorý je vybavený všetkými funkciami, ktoré budú k dispozícii na našej sieti. Ako prvá plnohodnotná testnet na svete, podľa našich vedomostí, ktorá implementuje rozdelenie sietí, transakcií a inteligentných kontraktov, je dôležité, aby baníci dokázali tieto funkcie dôsledne testovať, a pokiaľ to budú robiť ďalej, budeme schopný pridať potrebné bezpečnostné kontroly na zlepšenie stability a bezpečnosti nášho blockchainu.

Naše verejné oznámenie o ťažbe tiež otvorilo náš blockchain väčšej komunite vývojárov, čím sa rozšírila skupina vývojárov testujúcich funkcie našej siete, aby sme mohli pokračovať v zlepšovaní v očakávaní nášho uvedenia na trh.

Sme tiež v procese vývoja rozsiahlejších infraštruktúr, aby sme baníkom pomohli migrovať do našej siete a ťažiť tak Zilliqa po spustení alebo pripojení k sieti. Ťažiari zatiaľ môžu odkazovať na náš Github, aby sa pripojili k ťažbe v našej testovacej sieti, aby pomohli otestovať našu infraštruktúru.

Ďakujeme za váš čas a všetko najlepšie pre nadchádzajúce uvedenie na trh!

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me