Letecký a kozmický priemysel, ktorý pozostáva z letectva a kozmických letov, generuje každý rok bilióny dolárov. Krajiny súťažia o najnovšie a najväčšie úspechy v prieskume vesmíru. A na zemi sú nedočkaví turisti primárnym zdrojom hodnoty pre letecký priemysel v hodnote 2,7 bilióna dolárov každý rok. Blockchainové letecké a kozmické aplikácie sú stále iba vo veľmi skorých štádiách vývoja, ale zdá sa, že veci sú pripravené rýchlo sa pohnúť.

Správy spoločnosti Accenture že viac ako dve tretiny vedúcich pracovníkov v oblasti letectva a obrany plánujú v priebehu nasledujúcich dvoch rokov integrovať nové technológie. Ako taký, existuje veľa príležitostí pre blockchain na zvýšenie hodnoty v sektoroch letectva aj kozmických letov. Tento článok bude skúmať vývoj a diskusie okolo blockchainu v leteckom priemysle.

Blockchain Aerospace Applications – súčasné a budúce

Zásobovací reťazec

Blockchain má mať obrovský vplyv na priemyselné odvetvia, ako je automobilový priemysel, kde sú výrobcovia závislí od častí pochádzajúcich od iných výrobcov. Letectvo a výroba kozmických lodí sa nijako nelíšia.

Letecký a kozmický priemysel má obrovskú povinnosť bezpečnosti a ochrany voči cestujúcim a iným zainteresovaným stranám. Výrobcovia lietadiel a kozmických lodí sú preto závislí od dodávateľov, pokiaľ ide o poskytovanie dielov, ktoré sú vyrobené a testované na vysokej úrovni kvality.

Blockchain ponúka možnosť zaznamenať celý výrobný proces transparentne a natrvalo. Každý komponent mohol byť digitálne označený. Značka môže obsahovať údaje a atribúty, ako napríklad konkrétny stroj, ktorý danú súčasť vyrobil, ktoré boli vykonané testy kvality, a dátumy, umiestnenia a osoby zodpovedné za vykonávanie týchto činností..

Lietadlo alebo kozmická loď by si potom mohli uchovať tento záznam o výrobe počas celého svojho životného cyklu.

Z toho vyplýva, že takýto záznam by bol nesmierne užitočný pre technikov údržby, ktorí sú neskôr zamestnaní na plavidle.

Údržba

Leteckí inžinieri z Jettly vysvetliť, že určité komponenty letúna možno použiť iba na stanovený počet cyklov, kým sa musia vymeniť. Počet cyklov sa však môže meniť v závislosti od toho, či lietadlo pracovalo za vysokotlakových alebo nízkotlakových podmienok.

Pretože pri zaznamenávaní týchto letových údajov neexistuje dôslednosť, inžinieri majú tendenciu pozerať sa iba na to, koľko hodín bolo lietadlo v lete. Výmena dielov skôr, ako je to potrebné, vytvára obrovský potenciál pre plytvanie a zvýšené náklady pre letecké spoločnosti. Naopak, každá letecká spoločnosť, ktorá sa snaží vyhnúť životnosti častí, by mohla ohroziť životy cestujúcich.

Letecké spoločnosti majú tendenciu uzatvárať zmluvy s inžiniermi, ktorí v minulosti pracovali na konkrétnom lietadle, aby vyrovnali plytvanie. To vedie k nerovnomernému rozdeleniu práce v priemysle.

Okrem toho neexistuje žiadny konzistentný systém alebo metodika zaznamenávania údržby lietadiel. Verte tomu alebo nie, ale správa z roku 2016 uviedol, že papier je stále prostriedkom na dokumentáciu asi 90 percent všetkých záznamov o lietadlách!

Papierovanie

Mnoho lietadiel slúžilo dlhšie ako digitalizovaná správa dokumentov

Preto údržba ponúka obrovský potenciál pre blockchainové letecké aplikácie. Podobne ako vo výrobnom procese, aj technici mohli viesť záznamy o údržbe blockchainu.

V zásade to znamená, že každý inžinier mohol pracovať v akomkoľvek lietadle. Mali by kompletný a neporušený digitálny záznam o použitých častiach a históriu údržby počas celého životného cyklu lietadla.

Blockchain by tiež mohol slúžiť ako záznam o tlakových podmienkach každého letu. Vyššia presnosť pri určovaní životného cyklu náhradných dielov by tiež leteckým spoločnostiam priniesla značné potenciálne úspory nákladov.

Leasing lietadiel

A 2017 papier spoločnosti Deloitte popisuje niektoré problémy, ktorým čelí odvetvie lízingu lietadiel. Letecké spoločnosti často znášajú leasing a ďalšie náklady v amerických dolároch, ale zisky dosahujú v ich pôvodných menách. Prechod na platby v kryptomene by mohol znížiť devízové ​​poplatky leteckých spoločností. Nielen to, ale tiež by to znamenalo, že letecké spoločnosti by si mohli prenajímať lietadlá a platiť výrobcom priamo bez toho, aby využívali banky ako sprostredkovateľov.

Príspevok tiež predstavuje myšlienku „Airchain“ – teoretického systému založeného na blockchaine. Na správu rôznych transakcií prebiehajúcich v priemysle prenájmu lietadiel by využívalo inteligentné zmluvy a kryptomenu. Ďalšou potenciálnou blockchainovou leteckou aplikáciou je preto integrácia v rámci celého odvetvia.

Integrácia

Blockchain prvýkrát predstavuje možnosť plne integrovaného dátového ekosystému platného v celom odvetví pre celý letecký priemysel. Okrem výrobného dodávateľského reťazca a možností údržby je možná aj integrácia letových údajov do blockchainu. Letové údaje môžu zahŕňať letový tím, letové podmienky, spotrebu paliva a akékoľvek relevantné údaje.

Kokpit lietadla

Napriek všetkému tomuto špičkovému vybaveniu sa letecký priemysel snaží zachytiť a spracovať všetky potrebné údaje

Takýto systém by výrazne zvýšil efektívnosť, a tým by sa znížili náklady v celom sektore. Kvalitné a úplné údaje majú ďalšie výhody v oblasti zabezpečenia a zabezpečenia, pretože dohady sú obmedzené.

Aeron je jeden blockchainový startup, ktorý sa do tohto priestoru začal púšťať, aj keď nie celkom v rozsahu opísanom vyššie.

Autonómna kozmická loď

Blockchain v kombinácii s AI má pre autonómne vozidlá ďalekosiahly potenciál. V Apríli, NASA súhlasila na financovanie vývoja autonómnej kozmickej lode založenej na blockchaine.

V súčasnosti je diaľkové ovládanie kozmických lodí zo Zeme pomalý proces, ktorého odovzdávanie príkazov trvá hodiny. Inteligentné zmluvy na báze Etherea však ponúkajú príležitosť na vylepšené digitálne rozhodovanie.

Kozmická loď mohla pomocou tejto technológie napríklad vyhnúť sa samotným vesmírnym odpadom oveľa rýchlejšie, ako keby ich niekto ovládal zo Zeme. Vedci trávia drahocenný čas týmito druhmi bežných činností. S týmto časom uvoľneným pre ďalší výskum je zrejmé, že inovácia blockchainu v leteckom priemysle poskytuje úžitok v skutočnom živote.

Laboratóriá NASA

Vedci z NASA pracujú na solárnych paneloch pre vesmírny projekt

Dodatočne, a Uviedol zástupca NASA že škálovateľnosť je prirodzeným ďalším krokom, ak sa tento projekt osvedčí. Celá vesmírna sieť by nakoniec mohla využívať blockchain na komunikáciu medzi uzlami a zdieľať dáta bezpečne a pružne.

Financovanie vesmírnych projektov

Vesmírne projekty si vyžadujú značné množstvo R.&D investície a často sa nakoniec musia vrátiť k rysovacej doske. Firmy VC sa preto zdráhali riskovať investície s technologickými startupmi, ktoré sa chcú vydať do oblasti prieskumu vesmíru.

Medzinárodné organizácie pre suroviny ponúkajú príležitosť pre potenciálne vesmírne projekty nájsť alternatívne spôsoby financovania od investorov, ktorí môžu mať menšiu averziu k riziku. A samozrejme, akonáhle sa dostanú zo zeme v doslovnom zmysle slova, mohli by dokonca vo vesmíre zriadiť kryptoťažobnú plošinu.

Do nekonečna a ešte ďalej?

Je to iba niekoľko možných prípadov použitia blockchainu, o ktorých sa v súčasnosti v leteckom priemysle diskutuje. Vývoj blockchainu je stále veľmi v začiatkoch. Pretože však letecký priemysel veľmi závisí od údajov; zdá sa nevyhnutné, že blockchain bude hrať dôležitú úlohu v ďalšom vývoji. Zdá sa, že blockchainové letecké a kozmické aplikácie majú pred sebou veľmi svetlú budúcnosť.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me