Prijatie blockchainu HSBC prešlo dlhú cestu od roku 2015. Britská banka, ktorá vyzerá ako hrubé prebudenie spiaceho obra, zmenila svoj postoj z opatrného na priekopnícky. A dnes sa z nich stáva líder v oblasti blockchainu a finančného priestoru. Ako sa teda spoločnosť HSBC stala priekopníkom v závode o technológiu blockchain?

Len pred tromi rokmi, Úsilie blockchainu HSBC nešlo ďalej ako ležérnym hľadaním stážistov, ktorí „rozumeli“ bitcoinu. Mizerne zaostávali za konkurenciou ako Barclays Bank, ktorá už financovala 45 rôznych experimentov a Citigroup už pracuje na vlastnom blockchaine.

Zdá sa, že ani dnes sa HSBC, na rozdiel od iných obrovských bánk, vrátane BBVA, Banco Santander, Bank of America a BNP, nezapája do blockchainu. vojna patentov. Napriek tomu spájajú sily s ING a IBM s cieľom urýchliť prijatie HSBC blockchainu. A v roku 2017 článok na blogu spoločnosti popísal, ako by blockchain mohol „strhnúť obchod do digitálneho veku“.

Technológia blockchain spôsobí revolúciu v obchode

Podľa HSBC je obchod jednou konkrétnou oblasťou, ktorá ťaží z technológie blockchain. Na toto sa v skutočnosti banka zamerala dodnes. Veria, že podniky všetkých veľkostí budú schopné obchodovať rýchlejšie, lacnejšie a efektívnejšie na celom svete.

Napriek životu v digitálnej ére zostáva svetový obchod ťažkopádnym procesom. Je to často plné meškaní, byrokracie a veľkého množstva papierových dokumentov. Dodávateľský reťazec je vo väčšine priemyselných odvetví plný neefektívnosti, ľudských chýb a korupcie. V mnohých prípadoch tovar chýba alebo sa poškodí, je potrebných viac podpisov a oneskorenie môžu spôsobiť rôzne požiadavky z rôznych jurisdikcií.

sledovacie kontajnery

Sledovanie kontajnerov je logická nočná mora.

Ako povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Smart Containers Richard Ettl v rozhovore pre CoinCentral: „Keď prepravujete balenie po celom svete, vyžaduje to asi 200 komunikácií rôznych strán v dodávateľskom reťazci.“

Je zrejmé, že existuje veľa priestoru na zlepšenie. Jedným z kľúčových dokumentov, ktorý často zastavuje pokrok, je akreditív. Koniec 2 bilióny dolárov obchodu je závislá na ich fyzickej výmene. Banky vydávajú akreditívy pre dovozcov a vývozcov, aby konali ako prostriedok dôvery. Znižujú riziká spojené s obchodom a zároveň poskytujú bezpečnosť platieb.

HSBC tvrdí, že digitalizácia týchto dokumentov by znížila byrokraciu a priestor pre chyby. Takto by bol obchod výnosnejší pre všetky zúčastnené strany.

Zničenie byrokracie digitalizáciou

Zatiaľ čo snahy o blockchain HSBC sú dnes v centre pozornosti, banka uskutočnila elektronickú výmenu akreditívu so spoločnosťou Reliance Industries v Indii už v r. Novembra 2016–Bez použitia technológie blockchain. HSBC vo svojom vtedajšom vyhlásení uviedla: „Toto pripravuje cestu pre rýchlejšie a nákladovo efektívnejšie vyrovnanie cezhraničného obchodu.“

Digitalizáciou akreditívu sa im podarilo vyrovnať obchod za jeden deň. Toto sa porovnáva s tradičnou papierovou dokumentáciou, ktorej vybavenie zvyčajne trvá asi 15 dní. Ak by teda HSBC mohla uskutočniť takúto transakciu bez použitia blockchainu, načo je jej potreba?

Okrem toho, že je blockchainovou technológiou najväčšou módnou rečou roku, má aj veľa ďalších výhod, a to súčasné poskytovanie informácií všetkým zúčastneným stranám. Digitálna transakcia medzi jednou bankou a spoločnosťou je jedna vec. Ďalším je umožniť, aby rovnaká výmena bola verejná a globálna.

Aj keď v určitých prípadoch môže byť transparentná povaha verejných blockchainov užitočná, banky a ďalšie spoločnosti zaoberajúce sa citlivými informáciami musia mať istotu, že k nim majú prístup iba správni ľudia. To znamená, že musia používať súkromné ​​alebo povolené blockchainy, ako je IBM Hyperledger. Tieto blockchainy umožňujú uzavreté siete, v ktorých sú transakcie viditeľné iba pre potrebné strany.

Prielom blockchainu ING a HSBC

HSBC uzavrela partnerstvo s bankou ING uskutočniť takzvanú „prvú komerčne životaschopnú obchodnú transakciu na svete“ pomocou technológie blockchain. Vydali akreditív holandskému poskytovateľovi pôžičiek ING na dodávku sójových bôbov z Argentíny do Južnej Ameriky do Malajzie v juhovýchodnej Ázii pre spoločnosť Cargill so sídlom v USA..

Používanie platformy Corda vyvinutej spoločnosťou spustenie blockchainu R3, ktorý spolupracuje s konzorciom bánk, „bola odstránená potreba zosúladenia papierov, pretože všetky strany sú prepojené na platforme a aktualizácie sú okamžité,“ uviedol Vivek Ramachandran, vedúci rastu a inovácie v HSBC.

blockchain

Blockchain prielom

Podľa informácií ING aj HSBC sa výmena uskutočnila iba za 24 hodín. Toto končí o štyri až desať dní od toho, čo sa zvyčajne vyžaduje pre takúto akciu. Zatiaľ čo pre technológiu blockchain bolo vydaných veľa dôkazov o koncepcii a teóriách o jej potenciáli od zdravotníctva po financovanie, výmena blockchainu HSBC sa javí ako jeden z prvých konkrétnych prípadov použitia.

Investovanie do inovácií

Zdá sa, že britský bankový gigant si získal chuť inovatívnych technológií, experimenty sa neobmedzujú iba na blockchain. V skutočnosti v júli tohto roku we.trade, európska blockchainová obchodná platforma taktiež dokončila svoju prvú živú prevádzku. We.trade používa technológiu Hyperledger od IBM a zahŕňa 20 významných organizácií a päť veľkých bánk.

HSBC tiež tento rok oznámila, že ich strávila 2,3 miliardy dolárov na nových technológiách vrátane AI a blockchainu s cieľom osloviť zákazníkov „technicky zdatných“. Banka, ktorá sa v pretekoch javila ako veľmi korytnačka, sa dokonca spojila s čínskym gigantom WeChat, aby mohla komunikovať so svojimi zákazníkmi.

Presné informácie o tom, aké výhody budú mať klienti banky k dispozícii, ešte nie sú úplne jasné, ale ako sme videli z iných významných bánk a inštitúcií finančných služieb, konkurencia v tomto sektore je tvrdá. A to môže byť pre zákazníkov iba dobrá vec.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me