Ethereum Classic vs Ethereum (ETC vs ETH)

Krátky pohľad na akýkoľvek cenník kryptomeny ukazuje dva rôzne typy ethereum, jeden je Ethereum (ETH) a druhá bytosť Ethereum Classic (ETC).

Tieto dve kryptomeny zdieľajú nielen rovnaký názov, ale zdieľajú aj zaujímavý príbeh, ktorý je jednou z najdôležitejších udalostí v celej histórii kryptomien. Súboj medzi Ethereum a Ethereum Classic je jednou z etík a ideológií.

Predtým, ako existovali dva rôzne étery, existovalo iba jedno éterum. Odvtedy ukradol neznámy hacker alebo hackeri 50 miliónov dolárov, čo viedlo k vytvoreniu dvoch odlišných táborov ľudí vo svete kryptomeny.

Tu je ukážka toho, ako vzniklo Ethereum – ako ho teraz poznáme – a v porovnaní s Ethereum Classic.

Úvod do éteru

Ethereum aj Ethereum Classic sú platformami, na ktorých je možné postaviť rôzne aplikácie.

A inteligentná zmluva je zmluvný štát, ktorý je uložený v blockchain, a vykoná sa, keď sú splnené určité podmienky. Kontroluje ich a vynucuje blockchain, ktorý slúži ako objektívna a nezaujatá tretia strana transakcie.

Tieto inteligentné zmluvy v podstate riadia celý ekosystém Etherea. Pretože sú tieto zmluvy automatizované a vynútiteľné, transakcie a aplikácie, ktoré bežia na platforme Ethereum, sa stali veľmi lákavými pre najrôznejšie rôzne aplikácie..

Tieto aplikácie, ktoré sa označujú ako DAPP (decentralizované aplikácie), majú širokú škálu funkcií a účelov. Všetky tieto platformy využívajú na svoje fungovanie platformu Ethereum..

Ak chcete získať predstavu o nespočetnom množstve rôznych DAPP, pozrite sa na stránku State of the Dapps.

Zadajte DAO

Najdôležitejší okamih rozdelenia ETC vs ETH má spoločné s organizáciou známou ako Decentralizovaná autonómna organizácia alebo DAO.

DAO bol v podstate decentralizovaný druh rizikového kapitálu alebo hedžového fondu, ktorý sa chystal financovať decentralizované aplikácie (DAPP) postavené na ekosystéme Ethereum.

Spôsob, akým bol DAO nastavený, by dal donorom právomoc povedať, ktoré DAPP dostanú financovanie. Investori by museli kúpiť Tokeny DAO pomocou meny Ether na ich nákup. Tokeny DAO integrovali držiteľov do systému DAO a poskytli im určité množstvo hlasovacích práv.

Spôsob, akým mali byť DAPP schválené, bol dosť jednoduchý. Najskôr by museli byť na bielom zozname renomovaných predstaviteľov komunity Ethereum, ktorí pôsobili ako kurátori. Ďalej by o DAPP hlasovali tí, ktorí vlastnili tokeny DAO. Len čo návrh získal hlasovanie vo výške 20%, potom by získali podiel prostriedkov DAO potrebných na začiatok.

Flexibilný proces a zdanlivo obrovský potenciál, ktorý ponúkal DAO, zhromaždili šialenstvo ľudí, ktorí skákali, aby sa zapojili do akcie. Za prvý mesiac formovania DAO vyzbieral viac ako 150 miliónov dolárov éteru.

Financovatelia, ktorí chceli vystúpiť z DAO, mali prístup k východovým dverám s názvom „Split Function“. Táto „rozdelená funkcia“ dá donorovi éter, do ktorého investovali, a dá im možnosť vytvoriť si vlastný „Child DAO“, ktorá v podstate fungovala ako menšia verzia DAO. Jedinou podmienkou bolo, že donori museli držať éter 28 dní, kým ich mohli minúť. Táto „rozdelená funkcia“ odhalila obrovskú dieru v systéme DAO.

Na vrchole, hoci DAO získal crowdfundingom okolo 150 miliónov dolárov, mal vážne bezpečnostné problémy. Štruktúra, zvlášť „funkcia rozdelenia“, za DAO samotným, nebola nijak zvlášť vzduchotesná a 17. júna 2016 si nejaká neznáma osoba alebo osoby vzali okolo 50 miliónov dolárov. Niektorí ľudia tvrdia, že išlo o hacker, ale nazvať ho hackerom by vážne nadhodnotilo technickú zdatnosť potrebnú na vniknutie na túto zle stráženú platformu..

Inými slovami, do systému mohol preniknúť ktokoľvek s niekoľkými základnými zručnosťami.

DAO Hack – pôvod ETC vs ETH

Na opustenie DAO stačilo niekomu poslať požiadavku a funkcia rozdelenia potom používateľovi vráti jeho Ether výmenou za jeho DAO tokeny a aktualizuje hlavnú knihu transakciou a aktualizuje interný zostatok tokenu.

Hacker urobil v žiadosti rekurzívnu funkciu, ktorá im v podstate umožnila opakovať požiadavku viackrát pre rovnaké tokeny DAO predtým, ako mohla byť transakcia zaregistrovaná.

Ak chcete ďalej zdôrazniť, aká veľká to bola medzera, nezabudnite, že rekurzívna funkcia bola schopná bežať a bežať, kým sa nevyčerpala TRETINA finančných prostriedkov DAO..

V tom čase mal DAO obrovské percento (okolo 14%) z celkového množstva existujúceho éteru. Vďaka 50 miliónom dolárov, asi tretine pôvodných ukradnutých finančných prostriedkov DAO, sa komunity DAO a Ethereum dostali do chaosu. Rýchlo začali hľadať riešenia tohto problému.

Väčšinovým rozhodnutím pre riešenie bolo, že Ethereum musí vytvoriť a vidlička, alebo úplne zastavte blockchain a vytvorte od začiatku niečo nové. Toto „niečo nové“ dnes považujeme za ethereum (ETH). Ethereum Classic (ETC) je, ako už názov napovedá, prvé Ethereum, ktoré stále používa pôvodný blockchain.

Rozhodnutie rozdvojiť prirodzene vyvolalo veľa rozdelenia a polemík, a hoci väčšina hlasovala za rozdvojenie blockchainu, stále existovalo malé, ale významné percento (zhruba 10%) ľudí, ktorí boli lojálni pôvodnému blockchainu. Reťazec Ethereum, ktorý rozdvojil vidlicu, dokázal získať späť 50 miliónov dolárov, ktoré boli napadnuté hackermi.

ETC vs ETH – rozdiely

Ethereum (ETH) funguje na úplne novom blockchaine a veľká väčšina ťažiarov, používateľov a protokolu z predchádzajúcej verzie Ethereum používa túto novú verziu.

klasické logo ethereum

Ethereum je v skutočnosti vidličkou Ethereum Classic.

Ethereum Classic (ETC) beží na rovnakom protokole a má podobnú funkciu, ale vo svojej komunite má určité výrazné rozdiely. Tých asi 10% ľudí z pôvodného Etherea je relatívne v tieni a sú verní konceptu nemennej hlavnej knihy.. ETC má predovšetkým hodnotu kvôli trhu špekulantov, podobne ako mnoho iných alt-coinov na trhu.

Na druhej strane Ethereum (ETH) pripomína skôr softvérovú spoločnosť, ktorá chce rásť a v budúcnosti by mohla mať viac hard forkov. Vedúci predstavitelia komunity ETH sú svojou povahou oveľa viac verejní ako tí vo svete ETC. Hodnota ETH má predovšetkým hodnotu vďaka zmesi trhu špekulantov, ale skôr vďaka použitiu prípadových scenárov a komunitnej podpory. The Ethereum Alliance, napríklad pozostáva z miliardových firiem ako Accenture, JP Morgan, Microsoft a UBS. Táto podpora zasa pridala kredit na ETH oproti ETC.

Je možné tvrdiť, že ETH aj ETC majú určité silné a slabé stránky, ale moc do značnej miery spočíva na ETH, pretože má trhový strop zhruba 15 miliárd dolárov, zatiaľ čo ETC má jeden z približne 1,5 miliardy dolárov.

ETC vs ETH – Ideologické rozdelenie

V tomto bode našej diskusie by ste mali dosť podrobne porozumieť rozdielom medzi Ethereum a Ethereum Classic.

Pri ďalšom skúmaní začneme odhaľovať niektoré ideologické rozdiely medzi oboma komunitami. Tieto ideologické body je dôležité pochopiť, pretože ideológie lákajú komunity a podpora komunity za väčšinou kryptomien je to, čo nakoniec určuje ich dlhodobú hodnotu.

ethereum

Aj keď je vidlička, Ethereum je dnes populárnejším reťazcom.

Je dôležité rozlišovať, že Ethereum nemalo vinu na tom, čo sa stalo s DAO, pretože DAO bežalo úplne nezávisle od Ethereum. Hacky v hodnote 50 miliónov dolárov však demontovali verejnú vieru v éterum a cena klesla z 20 na 13 dolárov.

Rozhodnutie rozdeliť peniaze bolo nakoniec založené na skutočnosti, že chýbajúcich 50 miliónov dolárov v éteri bolo stále na hackerskom detskom DAO a nebolo k nemu možné získať prístup 28 dní kvôli inteligentnej zmluve DAO. Komunita Ethereum mala jednu z troch možností:

  1. Nečinnosť – nič neurobiť: Prístup „kódexu je zákon“ bol neoddeliteľnou súčasťou mnohých nemenných veriacich v blockchain, ktorí podporovali Ethereum. Títo podporovatelia boli väčšinou skupinou, ktorá sa držala okolo ETC. Väčšina ľudí nebola spokojná s zmiznutím 50 miliónov dolárov, a preto sa rozhodli konať a hlasovať inde.
  2. Mäkká vidlička: Mäkká vidlica v zásade dala držiteľom na výber, či sa majú aktualizovať alebo nie. Aktualizované a neaktualizované držitelia mohli bez ohľadu na rozhodnutie, ktoré si zvolia, stále pôsobiť. Koncept soft forku spočíval v izolácii a oddelení všetkých blokov, ktoré obsahovali hackerské transakcie, s cieľom zabrániť im v pohybe ich ukradnutého éteru. Soft Fork predstavoval problém, pretože by spôsobil a Vektor útoku „Odmietnutie služby“. Útok DoS bol v podstate manipuláciou s tým, ako sú baníci odmeňovaní v ekosystéme Ethereum, a z tohto dôvodu sa komunita rozhodla ísť s Hard Fork.
  3. Tvrdá vidlička: Hlavný rozdiel medzi mäkkými a tvrdými vidlicami je ten, že tvrdé vidlice neumožňovali interakciu aktualizovaných a neaktualizovaných držiteľov. Ak by ste sa nepripojili k inovovanému blockchainu, nemohli by ste komunikovať s používateľmi nového systému.

Komunita si vybrala Hard Fork …

Spôsob, akým hard fork fungoval, je ten, že ETH, ktorý dnes poznáme, sa v konkrétnom bode odštiepil od hlavného blockchainu. Tento konkrétny bod bol okolo bloku 1 920 000 – tesne pred hacknutím DAO.

Ako to teda vyriešilo problém útoku DAO?

Hard fork pomohol vrátiť každému, kto investoval do DAO, refundáciu pomocou takzvaného a vrátiť inteligentnú zmluvu. Za každých 100 DAO dostali držitelia žetónov 1 ETH.

Gavin Wood, spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum, nazval tento okamih „najdôležitejším momentom v histórii kryptomien od zrodu bitcoinu“.

Teraz by ste už mali mať predstavu o tom, ako táto udalosť rozdelila komunitu Ethereum.

Ethereum bolo najskôr vytvorené ako postoj proti finančnej korupcii. Nezmeniteľný blockchain mal byť zbavený ľudskej tendencie ku korupcii. Hacker DAO (ktorý nemal nič spoločné s integritou platformy Ethereum) rozdelil komunitu Ethereum, pretože rozhodnutie hard-fork – a v podstate manipulovať s blockchainom – išlo v prvom rade proti pôvodnému účelu Ethereum.

Ideológovia, ktorí neboli otrasení vo svojej viere, uviazli v ETC, zatiaľ čo iní sa kvôli prežitiu a rozkvetu komunity rozdelili na éter. Z tohto dôvodu existuje medzi týmito dvoma skupinami prirodzený antagonizmus. Mnoho ľudí bojujúcich proti éteru navyše skočilo do tábora ETC, aby ďalej spôsobilo narušenie komunity v éteri.

ETC vs ETH – problémy

V diskusii ETC vs ETH obe strany argumentujú oprávnene a každý reťazec nie je bez chýb.

Ethereum Classic

Najväčšie problémy s ETC je, že to nie je spätne kompatibilné s ETH Hard Fork a že veľa veľkých hráčov komunity Ethereum teraz používa ETH. Pretože ETC nie je spätne kompatibilný s Hard Fork, používatelia ETC si nebudú môcť vychutnať aktualizácie postavené na ETH, ako napríklad prechod Etherea od Proof of Work k Proof of Stake.

Ethereum

Najväčšie problémy s ETH je to, že keď je teraz prasknutá pečať vidlice, mnohí špekulujú, že by v budúcnosti mohlo byť vidličiek viac. Pretože komunita Ethereum sa mohla spojiť, aby urobila podstatnú zmenu ceny a budúcnosti blockchainu, niečo sa volalo za jeho bezohľadnú matematickú objektivitu. Niektorí ľudia začali byť oprávnene špekulatívni alebo priamo sprisahaní, že vodcovia v éterickej komunite by mohli v budúcnosti manipulovať tvrdou vidličkou. Toto riziko zvyšuje určitú volatilitu k dlhodobej cene.

ETC vs ETH – záverečné myšlienky

V bitke medzi ETC a ETH sa veľká väčšina priaznivcov kryptomien rozhodla uprednostniť Ethereum. Vyššie uvedené problémy s ETH sú spomenuté iba kvôli spravodlivosti pre obe komunity, ale ako nadšenec kryptomeny by ste si mali byť vedomí všetkých dostupných informácií.

Zatiaľ čo na Ethereum (ETH) sa dá pozerať ako na mutáciu a porušenie zásad nemennosti, ktoré stoja za Ethereom, slúži tiež ako medzníkové víťazstvo pre komunitu Ethereum, ktorá sa dokáže spojiť a zvládnuť najhorší hack v histórii kryptomeny..

Dá sa argumentovať, že nebyť hard forku, dnes by možno neexistovala platforma Ethereum, ktorá umožňuje spustenie nespočetných inovatívnych a efektných Dapps. Ako vidíte, oba tábory argumentu ETC vs ETH dávajú pevné body.

Sila Ethereum spočíva v jeho komunite, pretože je to platforma, ktorá umožňuje ostatným budovať projekty, ktoré by mohli spôsobiť revolúciu v prakticky akomkoľvek priemysle. Ethereum Classic je však zašpinený nešťastnou históriou DAO. Hlavná myšlienka DAO mohla mať podstatný vplyv na budúcnosť technológie a základné chyby v jej bezpečnosti spôsobili silnejšiu platformu..

Samotná veľkosť trhového stropu a silná komunita stojaca za spoločnosťou Ethereum (ETH) predznamenávajú svetlú budúcnosť. Na druhej strane sa zdá, že ETC sa pomaly zmenšuje v porovnaní s trhovým stropom v porovnaní so zvyškom kryptosveta a pozostáva skôr z kombinácie nemenných lojalistov blockchainu, antagonistov ETH a všeobecných trhových špekulantov. Ale s pridaním Ethereum Classic do Coinbase to vyzerá, akoby ešte nebolo možné vyrovnať súťaž ETC vs ETH.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me