Ethereum Classic sa nedávno dostalo na titulné stránky novín po tom, čo utrpel 51-percentný útok na svoj blockchain. Vývojový tím Ethereum Classic svojich používateľov rýchlo ubezpečil prostredníctvom sociálnych médií. Niektoré burzy ako Gate.io sa však prihlásili, aby potvrdili, že hackeru prišli o finančné prostriedky. Inžinieri z Coinbase taktiež zostavili správu, ktorá útok potvrdila. Správa odhalila, že dvojité výdavky a reorganizácie blockchainu viedli k strate najmenej 1,1 milióna dolárov.

Mimochodom, vývojový tím Ethereum Classic hodil pred mesiacom uterák s odvolaním sa na nedostatok finančných prostriedkov. Tím 3. decembra oznámil, že úsilie o financovanie bolo neúspešné a že nie je schopný financovať svoje činnosti. Ďalej pripisovala problémy s financovaním finančnej kríze v spoločnosti a krachu trhu v roku 2018.

ETCDEV, žiaľ, nemôže v súčasnej situácii pokračovať a musí oznámiť ukončenie našich súčasných aktivít pic.twitter.com/N6xWnpBNJJ

– ETCDEV (@etcdev) 3. decembra 2018

Vývojový tím ETC nebol jediným tímom, pre ktorý je za súčasných podmienok mimoriadne ťažké fungovať. Keďže bitcoiny klesli o viac ako 80 percent z maxima v roku 2017, financovanie bolo veľkou výzvou.

Nikto to nevidel prichádzať

V roku 2017 bol kryptotrh na svojej najlepšej ceste doteraz. ICO získavali miliardy dolárov, investori kupovali krypty bez toho, aby spochybňovali ich hodnoty, a ceny kryptomien stúpali každým dňom. Nič sa nemohlo pokaziť. Ibaže niečo sa stalo.

Od januára 2018 sú ceny kryptomien na klesajúcej špirále. Je pravda, že medzi tým došlo k niektorým pozitívnym cenovým zvratom. Nemali však krátke trvanie a ani zďaleka sa nepodobajú predchádzajúcemu roku.

Väčšina krypto startupov získavala peniaze prostredníctvom ICO. V tom čase bola metóda ocenená za svoju schopnosť vystrihnúť sprostredkovateľov a dať každému investorovi šancu investovať do nádejných startupov. Medzinárodné organizácie pre suroviny získavali prostriedky predovšetkým prostredníctvom bitcoinu a ethereum. Keďže obe meny klesli o 80 percent, väčšine startupov sa drasticky znížili prostriedky. To viedlo niektorých k odstaveniu, zatiaľ čo iní museli prepustiť časť svojich zamestnancov.

Ani obri neboli ušetrení

Kríza zasiahla všetky ďalšie začínajúce kryptomeny, od gigantov až po menšie firmy. Jedným z gigantov, ktorý pocítil pokles, je Bitmain. Pekingský výrobca ťažobných čipov bol jednou z najvýnosnejších spoločností v priemysle v roku 2017. Bitmain ovláda viac ako 75 percent trhu ASIC. Vlastní tiež dva z najväčších združení na ťažbu bitcoinov, Antpool a BTC.com.

Bitmain

Ťažobný priemysel Bitmain bol ťažko zasiahnutý poklesom kryptomeny.

Bitmain nedávno podľahol cenovému prepadu a zníženej likvidite a prepustil obrovské množstvo svojich zamestnancov. Spoločnosť vlastní obrovské množstvo kryptomien, medzi ktorými je kľúčový Bitcoin a jeho fork, Bitcoin Cash. Zatiaľ čo bitcoin je pokles o 80 percent, Bitcoinová hotovosť dopadla horšie a je o 96 percent nižšia.

V decembri minulého roku spoločnosť Bitmain odstavila svoje výskumné a vývojové centrum v Izraeli. V centre pracovalo 23 zamestnancov, z ktorých všetci prepustili na neurčito. Objavili sa tiež správy, že spoločnosť prepustí takmer polovicu svojich súčasných zamestnancov. Prepúšťanie sa pripisuje nedostatku finančných prostriedkov z dôvodu klesajúcich cien kryptomien. Väčšina prepustených pracovníkov je z vedľajších obchodných divízií, ako je umelá inteligencia.

ConsenSys sa tiež stal obeťou medvedieho trhu a prepustil časť svojich zamestnancov v snahe reštrukturalizovať operácie. Spoločnosť so sídlom v New Yorku založil spoluzakladateľ spoločnosti Ethereum Joseph Lubin. Inkubuje startupy Ethereum. V decembri minulého roku spoločnosť potvrdila správy, že prepustí 13 percent svojej pracovnej sily. O tri týždne neskôr sa ukázalo, že prepúšťanie môže mať vplyv až na 60 percent pracovnej sily.

Menšie firmy sa usilujú zachovať ešte rýchlejšie

Zatiaľ čo veľké firmy si môžu dovoliť opustiť medvedí trh, menšie firmy nemajú také šťastie. Mnoho menších začínajúcich kryptomien ustúpilo, prepustili väčšinu svojich zamestnancov alebo úplne skončili činnosť.

steemit

Steemit prepustil 70 percent svojej pracovnej sily.

Jedným z nich je Steemit, decentralizovaná aplikácia pre sociálne médiá, ktorá sa zameriava na spravodlivé odmeňovanie tvorcov obsahu. Spoločnosť Steemit prepustila v decembri minulého roka 70 percent svojej pracovnej sily. Zakladateľ spoločnosti Steemit, Ned Scott, to vysvetlil prostredníctvom príspevok na blogu:

Vzhľadom na slabosť trhu s kryptomenami, fiatová návratnosť nášho automatizovaného predaja STEEM-u klesá a rastúce náklady na prevádzku celých Steemových uzlov sme boli nútení prepúšťať takmer 70% tímu. Zvyšok tímu sa naďalej zameriava predovšetkým na znižovanie nákladov na infraštruktúru fungujúcu na serveri steemit.com

Krvavý kúpeľ neušetril ani kryptomeny. Jednou z obetí je Shapeshift, kryptoburza, ktorú založil a viedol Erik Voorhes. Burza len pred pár dňami prepustila 37 zamestnancov, čím sa znížil počet jej tímov o viac ako 30 percent. V príspevok na blogu, Voorhes ako dôvod prepúšťania uviedol kryptomenu. Poďakoval tiež zamestnancom, ktorí výmenný program katapultovali na súčasnú úroveň.

Takto sa príbeh končí?

Existuje mnoho ďalších spoločností, ktoré prepúšťali zamestnancov, ale väčšina z nich bola pod radarom. Zahŕňajú Kraken, Coinfloor, Huobi a Spankchain.

Aj keď sú to niektoré z najpozoruhodnejších mien, ktoré kryptomena ovplyvnila, pribudli ich ďalšie stovky. Podľa a správa spoločnosť Sky News vo Veľkej Británii zaznamenala závratných 340 blockchainov a krypto spoločnosti zavreli svoje dvere.

Takže, takto sa príbeh končí? Dúfajme, že nie. Krypto priemysel prešiel v poslednom desaťročí dlhou cestou. Z koncepcie výklenku pred niekoľkými rokmi sa krypty rozrástli na stovky miliárd dolárov. Dôležitejšie je, že ovplyvnili veľmi veľa sektorov hospodárstva.

Keď sa začne nový rok, zostáva nám iba dúfať, že sa dotknuté spoločnosti môžu vrátiť k svojej bývalej sláve.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me