Drain the Swap: Lekcie o milovaní atómovej výmeny

CoinMarketCap v súčasnosti uvádza viac ako 1 600 rôznych kryptomien a očakáva sa, že počet nových coinov vzrastie a pravdepodobne dramaticky vzrastie.

Ak jednotlivec vlastní iba jednu kryptomenu a bude s touto jednou kryptomenou obchodovať iba počas celého svojho života, potom sú všetky obchody jednoduchými transakciami na tomto jednom blockchaine. (Koniec koncov, veľa ľudí na celom svete môže stráviť celý život iba pomocou fiat meny svojho daného národa.)

V bezhraničnom a dynamickom svete kryptomeny však ľudia často vlastnia viac ako jeden druh mince. Osoba môže mať portfólio mnohých mincí. Osoba môže mať rôzne portfólio, ktoré zahŕňa bitcoiny, éter, litecoiny, monero a možno nejaké ďalšie nejasné coiny ako špekulatívne investície. Každá z týchto mincí existuje na svojom vlastnom blockchaine a žiadny z týchto blockchainov spolu nehovorí.

V určitom okamihu budete možno chcieť vymeniť svoj éter za bitcoiny, svoje Monero za litecoiny, svoje litecoiny za éter, svoje bitcoiny za niečo alebo niečo za niečo iné.. V centralizovanom kontexte to môžete urobiť na burze a dôverovať burze, že zvládne podrobnosti transakcie.

Tento prístup sa nelíši od spracovania transakcie prostredníctvom banky alebo platby kreditnou kartou. Kupujúci aj predávajúci veria centralizovanej banke, že zablokuje finančné prostriedky v procese a zabezpečí, že všetky strany získajú správne aktíva alebo že bude spracovaná refundácia, ak transakcia nemôže byť dokončená k spokojnosti všetkých..

Centralizované burzy fungujú úplne rovnako ako centralizované banky.

Existuje však veľa dobrých dôvodov, prečo možno nebudete chcieť vykonávať svoje obchody prostredníctvom centralizovaného orgánu. Možno nebudete dôverovať centralizovanému orgánu. Poplatky, ktoré účtuje centralizovaný orgán, môžu byť príliš vysoké.

Môže dôjsť k výpadku webovej stránky centralizovaného orgánu alebo k ďalším problémom s prístupnosťou. Pomocou centralizovaného orgánu môžete obetovať určité množstvo súkromia.

V dôveryhodnom decentralizovanom prostredí by atómová výmena medzi reťazcami urobila všetko, čo by urobil centralizovaný orgán. „Krížový reťazec“ predstavuje most medzi samostatnými blockchainmi. „Atómová“ povaha zaisťuje, že obchod („swap“) bude úspešne dokončený alebo že všetky aktíva budú vrátené ich pôvodným vlastníkom..

Atómové výmeny s viacerými reťazcami 101

Živý akčný záber z atómovej výmeny.

Atómové swapy s viacerými reťazcami môžu byť implementované v akomkoľvek blockchaine, ktorý podporuje hashlocks a timelocks. Predpokladajme, že Alice má a-coiny a Bob má b-coiny a chcú obchodovať. Nemajú žiadny dôvod na vzájomnú dôveru a nechcú využívať centralizovanú výmenu. Prehľad na vysokej úrovni o tom, ako by to fungovalo pri atómovej výmene medzi reťazcami, je nasledovný.

1) Alica si vyberie náhodnú hodnotu X a zahašuje ju, aby vytvorila súkromný hashlock na uzamknutie transakcie. Túto hodnotu si zatiaľ necháva pre seba a zaúčtuje transakciu 1, aby jej poslala a-coiny Bobovi. Tieto prostriedky sú v súčasnosti nevyčerpateľné, pretože sú uzamknuté kódom hashlock.

2) Bob čaká na potvrdenie Transakcie 1, potom zaúčtuje Transakciu 2 a pošle svoje b-coiny Alici. Hodnotu X na odomknutie hashlocku zatiaľ nevie, takže všetky prostriedky sú v tomto okamihu nevyčerpateľné.

3) Alica čaká na potvrdenie transakcie 2, potom zverejní transakciu 3, v ktorej zdieľa s X hodnotu X.

4) Bob zaúčtuje transakciu 4, ktorou sa odomknú finančné prostriedky. Bob má teraz mince od Alice, ktoré môže minúť, a Alice má mince od Boba, ktoré môže minúť.

Aby sa mohla uskutočniť celková transakcia, musia byť dokončené všetky štyri transakcie; to je to, čo sa myslí slovom „atómový“ na opísanie tohto procesu.

Aby vyššie uvedený protokol fungoval, je potrebné správne časové riadenie.

Napríklad, ak z nejakého dôvodu Alica nikdy nezverejní transakciu 3, všetky prostriedky môžu byť zmrazené a navždy stratené. To je miesto, kde je časový blok užitočný. Ak sa transakcia 3 v stanovenom časovom rámci neuskutoční, časový blok transakciu zruší a všetky prostriedky sa vrátia pôvodným vlastníkom.

A keďže Alica má na začiatku hodnotu X, implementácia musí byť veľmi opatrná, aby sa zabránilo pokusom o vylomeniny, ktoré by Alice mohla vyskúšať. Z tohto hľadiska je dôležitý aj čas medzi transakciou 3 a transakciou 4. Ak algoritmus nie je implementovaný správne, existujú exploity, kde Alica mohla zdieľať hodnotu X, ale nedala Bobovi čas na získanie svojich mincí z transakcie.

Vyššie uvedený prístup popisuje Algoritmus TierNolan (diskusiu na túto tému nájdete v tomto vlákne: https://bitcointalk.org/index.php?topic=193281.msg2224949). Tento protokol má rôzne variácie. Napríklad ak si Alice a Bob navzájom dôverujú, počet transakcií sa dá znížiť a zjednodušiť.

Jedným z vhodných miest na nájdenie tohto protokolu by bolo odobrať veľa spracovania z primárnych blockchainov a implementovať logiku v bočnom reťazci, ako je Lightning Network. To by znížilo zaťaženie baníkov, ktorí musia spracovávať všetky transakcie na primárnych blockchainoch. a urýchlilo by to celkový proces. Vysvetlenie Lightning Network nájdete tu: https://coincentral.com/lightning-network-beginners-guide/

Záverečné myšlienky

Existujú aj ďalšie algoritmy, a to z dobrých dôvodov. Jedným z úplne odlišných spôsobov uskutočňovania atómových swapov s rôznymi reťazcami oddelených od protokolu TierNolan by bolo vytvorenie úplne nového blockchainu mimo blockchainu a-coin aj blockchainu b-coin..

Tento nový blockchain by bol sprostredkovateľom medzi dvoma samostatnými kryptomenami. Tento nový blockchain by porozumel a-coinom aj b-coinom a bol by schopný spracovávať transakcie medzi nimi. Tento prístup by vyžadoval uzly siete pre tento nový blockchain a baníkov ochotných investovať prostriedky na spracovanie transakcií.

Nová sieť by si vyžadovala model riadenia, aby sa zabezpečilo, že transakcie sa budú spracúvať spravodlivo a bezpečne a že žiadna zo strán nebude mať oproti ostatným výhodu..

Bez ohľadu na použitú metódu sa v decentralizovanom a dôveryhodnom svete s veľkým počtom používaných kryptomien atómové swapy s rôznymi reťazcami nevyhnutne stanú dôležitou súčasťou obchodovania s kryptomenami..

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me