Závod o najlepšie decentralizované úložné riešenie

Blockchainová technológia je predovšetkým o decentralizácii. Najskôr to boli finančné systémy a platby. Ďalej prišli decentralizované aplikácie a programy, ktoré mohli bežať na blockchaine. Teraz sa otvára ďalšia hranica s decentralizáciou ukladania súborov. Z decentralizovaného úložného priestoru sa rýchlo stala preplnená rasa, pričom o podiel na trhu súperili spoločnosti Storj, Sia, Filecoin a MaidSAFE..

Myšlienka decentralizovaného úložiska spočíva v umožnení bežným ľuďom prenajať si nevyužitú časť miesta na pevnom disku v sieti typu peer-to-peer. Rôzne platformy, o ktorých si v tomto článku hovoríme, plnia túto úlohu trochu odlišnými spôsobmi. Bez ohľadu na prístup sú však dáta na vzostupe a budúcnosť vyzerá sľubne pre každý projekt, ktorý dokáže zdokonaliť decentralizované ukladanie súborov.

Základy decentralizovaného ukladania

Decentralizované úložisko funguje zdieľaním súboru v sieti peer-to-peer.

Najprv nahrávač zašifruje súbor a táto osoba si ponechá kľúč na odblokovanie šifrovania. Potom sa súbor rozbije na mnoho menších častí. Každá z týchto malých šifrovaných častí sa duplikuje, aby sa zaistila nadbytočnosť. Nakoniec sa zlomky súborov pošlú na rôzne jednotlivé počítače v sieti peer-to-peer.

Osoby, ktoré sú hostiteľmi súborov, majú iba malý zlomok obsahu súboru a ten je šifrovaný. To znamená, že hostitelia nemôžu získať informácie zo súboru. Znamená to tiež, že zahájiť útok proti hostiteľskému uzlu by bolo zbytočné.

Na vyvolanie súboru použije pôvodný uploader súkromný kľúč spolu s hašovacou tabuľkou hostenou blockchainom na nájdenie všetkých zlomkov pôvodného súboru a požiadanie siete o jeho rekonštrukciu. Akonáhle uzly pošlú späť rôzne zlomky, súbor sa znova zostaví. Potom používateľ, ktorý nahral, ​​použije pôvodný šifrovací kľúč na šifrovanie súboru na použitie.

Dopyt po skladovaní

Trh s cloudovými úložiskami je obrovský. V súčasnosti však v priestore dominujú hlavní hráči ako Amazon a Google.

Skupiny zaoberajúce sa prieskumom trhu odhadujú, že trh s cloudovými úložiskami by mohol rásť 74,94 miliárd dolárov do roku 2021 a 92,49 miliárd dolárov do roku 2022. Ak bude môcť decentralizované úložisko pokryť čo i len malé percento tohto trhu, bude to pravdepodobne veľké odvetvie.

Preto je závod o najvyššie decentralizované úložné riešenie taký konkurenčný.

Storj

Storj je zďaleka lídrom na trhu decentralizovaného ukladania. Je to tiež jeden z najstarších projektov vo vesmíre. Storj sa do dnešného dňa môže pochváliť komunitou 20 000 používateľov (nahrávačov) a 19 000 farmárov (poskytovateľov úložiska)..

Kód projektu je otvorený zdroj, takže ktokoľvek mohol implementovať inštanciu Storj. To znamená, že Storj Labs, súkromná spoločnosť stojaca za spoločnosťou Storj, už vybudovala pôsobivú sieť. Používatelia platia za prístup do tejto siete.

Architektúra Storj sa riadi štandardným modelom rozdelenia, šifrovania a rojenia opísaným vyššie na rozdelenie a opätovnú kompiláciu súborov.

Užívateľská skúsenosť

Veľkým rozdielom spoločnosti Storj (okrem dominantnej sily na trhu) je používateľská skúsenosť. Storj uľahčuje a intuitívne registráciu, hosťovanie vašich súborov alebo prevádzku uzla. Je určený na masové prijatie na trhu a dizajn jednoznačne funguje.

storj ux

Platobný model je tiež priebežne platný pre používateľov, ktorí nahrali video, a môžu platiť v USD. To uľahčuje prihlásenie a umožňuje ľahké pochopenie transakcie.

Kontrola nad užívateľským zážitkom však stojí za cenu istej centralizácie. Storj Labs kontroluje prístup do svojej siete. Sieť je však decentralizovanejšia a bezpečnejšia ako centralizované alternatívy. Storj tiež nevidí žiadny z vašich súborov. Používaniu siete však musíte dôverovať portálu Storj.

STORJ Token & Budúce plány

Storj nepodporuje ťažbu. Namiesto toho jeho poľnohospodári podstupujú audity spisov. Ak farmár preukáže, že jeho počítač je online, a drží si kópiu daného súboru, dostane platbu. Tieto audity zabezpečujú, že súbory v sieti skutočne existujú. Predstavujú tiež to, ako sú poľnohospodári odmeňovaní.

Výplaty majú formu žetónov STORJ. STORJ je token ERC-20. Celý ekosystém Storj je v skutočnosti dApp na blockchaine Ethereum. Storj nemá vlastný blockchain.

V blízkej budúcnosti sa Storj plánuje zamerať na riešenia pre škálovateľnosť. Dúfajú tiež, že sa budú zaoberať zdieľaním súborov, aby používatelia mohli zdieľať / odvolávať prístup k súborom v reálnom čase.

sieť storj

Storj má zavedených viac partnerstiev na testovanie a rozširovanie svojho dosahu. Najmä nedávno uzavreli partnerstvo s FileZilla, významným poskytovateľom FTP. Za posledných šesť mesiacov roku 2017 vzrástlo množstvo dát uložených na serveri Storj každý mesiac o 50%. Storj v súčasnosti hostí v sieti viac ako 30 petabajtov dát.

Sia

Sia je najväčší konkurent spoločnosti Storj so životaschopným produktom uvoľneným do výroby. Funguje to podobným spôsobom ako Storj. Konkrétne Sia rozdeľuje súbory na tridsať segmentov s dostatočnou redundanciou, aby mohli súbor úspešne zostaviť iba s desiatimi z tridsiatich segmentov. Protokol tiež šifruje súbory podobným spôsobom ako Storj.

Oproti Storj má Sia svoj vlastný blockchain. Tento vlastný blockchain podporuje inteligentné zmluvy, ktoré Sia používa na správu a odosielanie súborov. Po odoslaní Sia tiež implementuje podobné dôkazy o úložisku na auditovanie údržby súborov svojich uzlov.

Siacoin (SC)

Sia nepodporuje platby typu fiat ako Storj. Namiesto toho platiaci používatelia a uzly platia a dostávajú platby v siacoinoch. Sia tiež potrebuje baníkov na podporu svojho blockchainu a títo baníci sú tiež odmenení v Siacoine. Existuje niekoľko banských združení pre siacoin, z ktorých prvý a najväčší je SiaMining.

Rast & Budúcnosť

sieť sia

V priebehu roka 2017 sa Sia rozrástla zo 75 hostiteľov a 500 TB úložiska až na 1 000 hostiteľov a 3,3 PB dostupného úložiska. To je rýchly rast. V porovnaní s 20 000 hostiteľmi spoločnosti Storj je to však stále malé. Storj tiež používa viac ako 3,5 PB – viac ako celá veľkosť siete Sia.

Filecoin

Filecoin je v tomto závode zaujímavým uchádzačom, pretože ešte nebol spustený. Mnohí stále predpokladajú, že od prvého dňa bude hlavným hráčom v tomto priestore.

Je to čiastočne spôsobené tímom, ktorý stojí za uvedením. Filecoin je projekt od Protocol Labs. Úspešne nasadili ďalšie sieťové úložné a výpočtové projekty, predovšetkým IPFS. Filecoin má tiež masívnu podporu. Na jednej strane stojí za projektom rizikový kapitál v Silicon Valley, vrátane Andreessena Horowitza a Kamala Ravikanta. Na druhej strane Filecoin spustil jedno z najúspešnejších ICO vôbec, čím získal v predaji tokenov 205 miliónov dolárov.

Architektúra platformy

Dokument Whitecoinu spoločnosti Filecoin popisuje dvojaký prístup k architektúre platformy, ktorý využíva dva typy sieťových uzlov.

Prvými sú úložné uzly, ako napríklad v Sia a Storj. Zdá sa však, že Filecoin loví smerom k väčším hráčom, na ktorých prispieva veľké množstvo vyhradeného úložiska.

Druhým typom uzlov sú vyhľadávacie uzly. Tieto uzly sú ideálne fyzicky umiestnené v centrálnom bode obklopenom mnohými úložnými uzlami. Potrebujú tiež prístup na internet s vysokou šírkou pásma a nízkou latenciou, aby mohli čo najefektívnejšie načítať a prenášať zlomky súborov.

platforma filecoin

Pri prevádzke uzla Filecoin pracuje na modeli dokladu o nepretržitej replikácii vami zverených črepov súboru. Vytvorením redundancie získate tokeny Filecoin. Filecoin predbieha aj hru v oblasti infraštruktúry. Pretože pochádza od tej istej spoločnosti, ktorá vyvinula IPFS, Filecoin už má zabudovaný protokol pre redundanciu a mazanie kódovania.

Trhovisko

Ďalšou diferenciáciou je, že Filecoin ponúka trh pre ukladanie dát. Zatiaľ čo Storj a Sia zaviedli cenové modely, Filecoin podporuje dopyty a ponuky na výmenu dátových úložísk. Hostitelia môžu uviesť, za akú cenu sú ochotní ponúknuť úložisko, a používatelia, ktorí si nahrávajú, si môžu zvoliť, či túto cenu prijmú.

Budúcnosť

Okolo Filecoinu panuje veľa humbuku, ale realita je taká, že ešte nebol spustený. Stále zostáva zistiť, či je humbuk oprávnený.

MaidSafe

MaidSafe je zatiaľ menší konkurent v tejto oblasti. Nie sú tiež striktne riešením na ukladanie súborov. Majú tiež ambície dostať sa do sféry decentralizovanej výpočtovej techniky. Tieto široké ambície z nich robia zaujímavý projekt, ktorý by v prípade úspechu mohol mať obrovský potenciál. Nevýhodou však je, že veľké vízie znamenajú v krátkodobom horizonte menšie zameranie na stanovenie a diferenciáciu životaschopného riešenia jedného problému..

úrodný dôkaz zdroja

Ich architektúra spočíva v poskytovaní výpočtových zdrojov, nielen v úložisku. Ak má váš počítač napríklad vysoký výpočtový výkon, môžete si ho prenajať na serveri MaidSafe. Šírka pásma alebo konzistentné a spoľahlivé pripojenie sú tiež cennými výpočtovými prostriedkami, s ktorými môžete obchodovať na serveri MaidSafe.

MaidSafe tiež umožní používať sieť anonymne. To dáva vášmu úložisku súborov väčšie súkromie v kombinácii s komplexným šifrovaním a zdieľaným úložiskom.

služobná mapa

Projekt je stále vo fáze alfa vývoja. Zatiaľ nemá všetky svoje funkcie. Vo vývoji však napredujú a do verzie Alpha 2 vstúpili v posledných niekoľkých mesiacoch.

Záver

Budúcnosť decentralizovaného ukladania je vzrušujúca. Má potenciál byť rýchlejším, lacnejším a bezpečnejším úložiskom pre široké prijatie. Aj keď je v tomto priestore tvrdá konkurencia, pre výslednú technológiu bude nakoniec dobrá. Všetky tieto tímy tvrdo pracujú na zdokonaľovaní a rozlišovaní svojich riešení. Ak sa rýchlosť, cena a škálovateľnosť zlepšia, mohli by ste vidieť, že si tieto spoločnosti v blízkej budúcnosti idú s prstami na špici s Amazonom a Googlom.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me