Decentralizované financovanie sa stáva jedným z kryptovacích módnych slov roku 2019. Okrem humbuku ponúka hnutie DeFi nejaký zaujímavý potenciál. Jeho cieľom je vytvoriť skutočne decentralizovaný finančný systém, ktorý nepotrebuje tradičný bankový systém. Systém, ktorý je viac zosúladený s pôvodnými zámermi nepolapiteľného tvorcu Bitcoinu ako čokoľvek, čo sme už videli. Čo sú to teda decentralizované financie a čo to znamená pre budúcnosť kryptomeny?

Satoshiho vízia (nie bitcoinová hotovosť)

Skôr ako začneme, vo svetle posledných správ si urobme chvíľu, kým sa nezbavíme pojmu „Satoshiho vízia“. Dávno pred Craigom Wrightom znovu zahájil svoju vojnu prakticky s celou kryptoverzou zasielaním listov o zastavení konania všetkým, ktorí sa odvážili spochybniť autenticitu jeho tvrdení „Som satoshi“, mal skutočný satoshi (rovnako ako ten, o ktorom vieme, že vynašiel bitcoin) jednoduchú víziu. Nemalo to nič spoločné s pevnými vidlicami Bitcoin Cash a je to uvedené priamo v prvom riadku Dokument o bitcoinoch:

„Čisto peer-to-peer verzia elektronickej hotovosti by umožňovala posielať online platby priamo z jednej strany na druhú bez toho, aby prechádzali finančnou inštitúciou.“

Aj keď bitcoin do veľkej miery naďalej zodpovedá tejto vízii, blockchain a kryptomena sa rozišli. Najmä finančný sektor si rýchlo všimol potenciál základnej technológie.

Nie je prekvapením, že pre sektor, ktorý vyrába svoj chlieb a maslo ako sprostredkovateľ, banky spolu s mnohými vládami nemali záujem o pôvodnú víziu Satoshiho. Blockchain však ponúka obrovský potenciál pre finančný sektor. Banky a finančné inštitúcie spolu s vládami a veľkými spoločnosťami, ako je IBM, začali skúmať, čo blockchain dokáže.

IBM Blockchain

IBM – pravdepodobne najväčšia súkromná blockchainová ponuka na súčasnom trhu

Teraz existujú konzorciá, ktoré skúmajú potenciál blockchainu takmer v každom priemysle. Spolu s financiami robí blockchain vlny v dodávateľskom reťazci a logistike, poisťovníctve, reklame, letectve, zdravotníctve a mnohých ďalších odvetviach. Mnoho z týchto vývojov sa však uskutočnilo na súkromných distribuovaných knihách, ktoré plne nevyužívajú výhody decentralizácie. Z tohto dôvodu mnoho krypto puristov odsudzuje odklon od pôvodnej vízie Satoshiho.

Zadajte decentralizované financovanie.

O decentralizovanom financovaní

The Bolo spustené hnutie Decentralizované financie (#DeFi) ku koncu minulého roka ako sieť pätnástich projektov založených na ethereu s jednotným cieľom vytvoriť otvorenejší finančný systém. Medzi počiatočné členské projekty patrili MakerDAO, Origin Protocol a Paradigm. Medzi ďalších účastníkov patrili spoločnosti Kyber Network a Compound.

Sieť tiež upevnila niektoré pokyny pre pripojenie. Títo výslovne uviesť že pre účasť v #DeFi projekt vychádza z alebo buduje službu pre decentralizovaný blockchain v rámci finančného priemyslu, dodržiavanie spoločných štandardov a presadzovanie interoperability a musí byť v súlade so základnými princípmi #DeFi. Princípy hovoria o finančnom začlenení, prístupnosti a transparentnosti.

V súčasnosti sú členmi #DeFi decentralizované burzy, peňaženky, stabilné mince, predikčné trhy, protokoly o likvidite a mnoho ďalších..

Čo znamená #DeFi pre ethereum?

Väčšina osôb, ktoré sú prvými v hnutí decentralizovaného financovania, sú založené na ethereu. Preto je DeFi pre Vitalikino dieťa celkom dobrou správou.

Poďme to rozobrať. MakerDAO je zďaleka najväčší projekt Ethereum zapojený do #DeFi, ak ako opatrenie použijeme vsadený ETH. V čase písania článku, viac ako 2 milióny ETH sú vložené do programu Maker.

ETH vsadené do programu Maker

ETH vsadené do programu Maker

Ďalšími najväčšími sú spoločnosti Compound a Uniswap s 55 000 a 27 000 jednotkami.

ETH vsadené do Zlúčeniny a Uniswapu

ETH vsadené do Zlúčeniny a Uniswapu

Nemožno nespomenúť Bancor, ktorý nie je čistým projektom Ethereum, ale slúži ako sieť likvidity pre tokeny založené na Ethereum. A posledný blogový príspevok od spoločnosti Bancor oznámila, že teraz má v sieti Ethereum a EOS vsadené na 12,8 miliónov dolárov.

Čím viac sa ETH podieľa na týchto druhoch decentralizovaných finančných projektov, tým je ETH vzácnejšia. Zvýšený nedostatok ETH zvyšuje dopyt obchodníkov a investorov, čo zvyšuje jeho trhovú hodnotu. Preto rast hnutia #DeFi predstavuje skvelú správu pre každého, kto špekuluje o ETH.

Čo znamená pre blockchain decentralizované financovanie?

Počiatočná skupina projektov v rámci #DeFi je väčšinou založená na ethereu. To však neznamená, že decentralizovaný finančný ekosystém nemôže prekvitať vo všetkých blockchainoch. Týmto by sa v skutočnosti vrátila konvergencia blockchainu a financií späť k pôvodnej vízii Satoshiho.

Odkedy sa predĺžený trh s medveďmi zmenil na kryptomenu, došlo k nej veľa kritiky a naysaying zamerané na blockchain a kryptomenu. Bohužiaľ (alebo možno, našťastie, ak ste decentralizačný purista), to tiež vedie mnohých k špekuláciám, že blockchain ako technológia mala svoj okamih.

Rovnomerné samozvaní „bývalí veriaci“ používali vysoko postavené platformy uviesť ich pozíciu „vyskúšali sme to, nefungovalo“. Skutočnosť, že americké regulačné orgány neschválili bitcoinový ETF, nepomáha predať myšlienku kryptomeny ako úspechu vo finančnom svete. Rovnako tak nie je pozastavené ani to, že regulované futures ponúkajúce Bakkt.

To sa zdá byť nespravodlivé. Cena bitcoinu na minimu roku 2018 bola stále štyrikrát vyššia ako pred dvoma rokmi, pred boomom. Ďalej nie je podniková implementácia blockchainu pre akýkoľvek prípad použitia v prevádzke dlhšie ako rok alebo dva. To je sotva dosť času na to, aby sme to v každom prípade vyhlásili za úspech alebo neúspech. Najmä vzhľadom na rýchlosť, s akou sa korporátne prevody brúsia.

Tvorba na vlastnú päsť

V každom prípade sa decentralizované financovanie vzďaľuje od potreby externej validácie blockchainu a kryptomien. #DeFi nevyžaduje od bánk a finančných inštitúcií, aby túto technológiu začlenili.

Skôr to ukazuje, že krypto svet prekvitá sám o sebe, bez potreby externej validácie alebo regulácie. #DeFi vytvára nové kanály pre prijatie kryptomeny. Podporuje novú vlnu finančného podnikania, ktorá by sa potlačila vo svete tradičného bankovníctva.

Okrem toho je #DeFi založený na vzájomnej výmene digitálnych mien online. Okrem zjavnej potreby zapojiť sa do kryptomeny od spoločnosti fiat, nevyžaduje sprostredkovanie finančnou inštitúciou. Je to tak blízko k Satoshiho vízii, akoby to sám muž vymyslel. Čo, keď sa nad tým zamyslíte, tak nejako urobil.

Pre kohokoľvek, kto má záujem podrobnejšie preskúmať decentralizované finančné projekty, niektoré láskavé duše kurovali celkom komplexný zoznam na GitHub. #DeFi je tiež zapnuté Telegram a Reddit.

Najlepší obrázok: Pixabay

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me