V poslednej dobe ste počuli veľa informácií o decentralizácii, ale čo to vlastne decentralizovaný internet je? A čo ľudia chcú, keď to hľadajú?

Internet pozostáva zo siete sietí a ak zlyhá jeden kus, internet ako celok stále funguje. Možno ste už niekedy zažili obdobia, keď ste sa napríklad nemohli prihlásiť do svojho internetového účtu. Možno došlo k zlyhaniu servera. Alebo je odpojený kábel. Ale keď ste sa znova prihlásili, videli ste, že internet naďalej funguje bez vás. A tak sa svet otočí. Internet existuje ako decentralizovaná štruktúra.

Niektoré aspekty internetu však fungujú pod centralizovanou autoritou. Ak chcete napríklad zverejniť nový web, musíte si kúpiť názov domény od poskytovateľa, pretože názvy domén riadi ústredný orgán..

Ale ľudia sa dožadujú správy doménových mien peer-to-peer? Myslia ľudia vôbec na správu doménových mien? Pozrime sa bližšie.

Infraštruktúra

Internet definuje infraštruktúru podobnú inštalatérstvu alebo elektrickej sieti. Inštalatérsky systém udržiava zásobník pitnej vody a sieť potrubí a ovládacích prvkov. Ak nový dom túži po tečúcej vode, existuje protokol, ktorý túto vodu prinesie. Takto je to s internetom.

Požadujú používatelia nové inštalatérske práce? Keď ľudia zapnú svoje počítače, pripojí sa internet, obchoduje, všetko funguje normálne a to sa zdá byť dostatočné pre väčšinu populácie.

Celosvetový web

Keď ľudia hovoria o decentralizovanom internete, niekedy to znie skôr tak, že odkazujú na celosvetový web. Tim Berners-Lee vytvoril web v roku 1989 a funguje ako vrstva nad internetom. Funguje predovšetkým ako používateľské rozhranie a poskytuje prehľadávače a odkazy, aby ľudia mohli prechádzať na webové stránky.

Možno si myslíte, že decentralizovaný internet by potom mohol priniesť lepšie používateľské rozhranie. Ale ktokoľvek, kto zažíva užívateľské rozhranie typických peňaženiek s kryptomenami a stránok využívajúcich blockchain, môže byť skeptický.

Web implementoval množstvo možností dizajnu, proti ktorým by rozumní ľudia mohli namietať. Ale centralizácia sa ťažko považuje za problém. Používatelia si môžu slobodne zvoliť vlastný prehliadač. Rozhodnú sa, či chcú prehliadač od veľkej centralizovanej spoločnosti, ako je Microsoft alebo Google, alebo od menšieho produktu, ako je Tor.

Projekt Tor

Prehliadač Tor

Prehliadač Tor

Ľudia, ktorí požadujú decentralizovaný internet, hľadajú súkromie a kontrolu svojich vlastných údajov.

Počítačoví vedci založili Projekt Tor v decembri 2006 s poslaním umožniť anonymnú komunikáciu. Je zrejmé, že anonymná komunikácia si vyžaduje súkromie. Tor, skratka pre „cibuľový smerovač“, chráni pred sieťovým sledovaním a analýzou prenosu.

Cibuľový smerovač poskytuje anonymitu s algoritmom vrstiev pozdĺž cesty komunikácie. Každá vrstva vie iba o vrstve pred ňou a vrstve po nej. Počiatočný a konečný cieľ zostávajú pre intervenujúce vrstvy neznáme. Niektoré kryptomeny v kryptomene implementujú podobný algoritmus.

Tor publikuje mnoho produktov, vrátane Tor prehliadač. Prehliadač Tor stavia na rovnakom základe, aký používa Firefox a Tor ho poskytuje ako bezplatný softvér s otvoreným zdrojovým kódom. Ale nikdy nič skutočne nepríde zadarmo.

Používatelia podnikových prehľadávačov platia tým, že týmto spoločnostiam umožňujú zhromažďovať údaje používateľov. Používatelia prehliadača Tor platia predovšetkým za pomalšie časy odozvy a všeobecne ťažkopádnejšie používateľské skúsenosti. Niektoré webové stránky okrem toho vyžadujú prihlasovacie účty používateľov, takže im aj tak poskytnete svoju identitu.

OpenBazaar

Domovská stránka OpenBazaar.

Domovská stránka OpenBazaar

Cielená reklama vzniká ako jeden z nepríjemnejších aspektov poskytovania vašich osobných údajov na internete. Každý váš nákup definuje využiteľný aspekt vašej osobnosti a inzerenti vás prenasledujú.

OpenBazaar poskytuje online peer-to-peer trh bez sprostredkovateľov a bez poplatkov za používanie platformy. Nakupujete a predávate na OpenBazaar stiahnutím ich aplikácie. Toto z vás urobí uzol v sieti a na rozdiel od tradičných stránok elektronického obchodu neexistujú žiadne pravidlá centrálneho orgánu.

Môžete uskutočňovať platby cez päťdesiat rôznych kryptomien. A vaše transakcie sú bezpečné a anonymné.

Aby sa zabránilo podvodom a zaistila spokojnosť zákazníkov, OpenBazaar využíva funkciu bitcoinu známu ako úschova viacerých podpisov. Kupujúci a predávajúci sa pred uskutočnením obchodu dohodnú na vzájomne dôveryhodnej tretej strane. Platba ide na viazaný účet. Ak transakcia uspokojí kupujúceho aj predávajúceho, finančné prostriedky sa uvoľnia. V prípade sporu spor urovná dôveryhodná tretia strana.

Plávajúce nad oblakom

Internet vládne ako platforma pre podnikanie a následne podniky prechádzajú k decentralizácii prostredníctvom cloud computingu. Organizácie cloudových služieb poskytovaním virtuálnych, konfigurovateľných výpočtových zdrojov. To znamená, že spoločnosti nemusia vlastniť svoje vlastné servery a mainframy (v priemysle známe ako „big iron“) a nemusia nakupovať zdroje z fyzického dátového centra.

Poskytovatelia cloudu umožňujú používateľom vytvárať a konfigurovať virtuálne počítače v softvéri. Používatelia tak vytvárajú servery také výkonné alebo skromné, ako si to sami vyžadujú.

Poskytovatelia cloudu ako Amazon Web Services (AWS) a Microsoft Azure však vlastnia obrovské množstvo vybavenia potrebného pre túto úlohu. A hoci cloud oslobodzuje podniky od nutnosti kupovať a udržiavať svoje vlastné veľké železo a servery, cloudové služby sú drahé.

Môže decentralizované výpočty blockchainu nahradiť cloud?

Najjednoduchšou službou poskytovanou cloud computingom musí byť miesto na disku pre ukladanie súborov. Vložte súbor do systému v cloude a potom ho načítajte neskôr.

V scenári ukladania súborov blockchain existuje sieť typu peer-to-peer. Uzly s nadmernou kapacitou disku prenajímajú diskové miesto zákazníkom. Zákazníci potom podľa potreby nahrávajú, ukladajú a sťahujú súbory. Používatelia platia kryptomenou na blockchaine. Súbory zákazníkov sú šifrované, čo bráni hostiteľovi alebo komukoľvek inému čítať súkromné ​​údaje. Súbory sú tiež rozdelené na viac častí a distribuované do viacerých uzlov. Táto distribúcia tiež vynucuje ochranu súkromia, pretože hostiteľ má iba zlomok informácií o používateľovi.

Upozorňujeme, že v tomto procese žiadne centralizované oprávnenie nekontroluje ani nepredáva miesto na disku. Partneri predávajú dostupné miesto na disku iným partnerom.

Viaceré spoločnosti teraz poskytujú platformy na ukladanie pomocou decentralizovaných blockchainov. The Platforma úložiska Sia spustené v roku 2015 a Siacoin podporuje obchod v ich sieti. Podobne Storj poskytuje aj decentralizované úložisko a používa mince Storj. A nakoniec, projekt Filecoin vyvinutý spoločnosťou Protocol Labs predstavuje ďalšiu populárnu voľbu.

Decentralizovaný internet – záverečné myšlienky

Do istej miery decentralizácia spočíva v očiach pozorovateľa.

Sieť blockchainu pre bitcoiny je decentralizovaná z hľadiska konsenzuálneho algoritmu. Ale vzhľadom na náklady na hardvérové ​​zdroje a elektrinu je na ich ťažbu potrebné bohatstvo. A jednoduchý sedliacky rozum nám hovorí, že väčšina bohatstva bitcoinov je centralizovaná v relatívne malom množstve zámožných spoločností, ktoré si ich čoskoro adoptujú.

Keď ľudia hovoria o decentralizovanom internete, podstatou veci je nedostatok súkromia na webe, nedostatok kontroly nad našimi osobnými údajmi a túžba po dostupných zdrojoch..

Decentralizovaný internet nedefinuje žiadny produkt, ale technológia blockchain poskytuje aspoň niektoré schopnosti na dosiahnutie týchto cieľov v rôznych funkčných oblastiach. Čas ukáže, či ponúkané produkty spĺňajú očakávania používateľov alebo nie.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me