Web je nabitý článkami o budúcnosti cloud computingu. Väčšina z nich sa zameriava na veci, ako je umelá inteligencia a veľké dáta, ktoré pomôžu veľkým podnikom a pravdepodobne o nás vedia viac ako my sami. Zdá sa však, že mnohí podceňujú dopad, ktorý bude mať blockchain a kryptomena na svet distribuovaných výpočtov. Predtým, ako sa do toho ponoríme, poďme si rýchlo zopakovať, čo je cloud computing.

Stručný prehľad cloudových výpočtov

Outsourcing je bežný aspekt podnikania a v skutočnosti každodenného života. Programátori môžu zapisovať kód na diaľku z iného stavu. Virtuálni asistenti vám môžu zorganizovať deň odkiaľkoľvek z Ázie. Môže to byť dokonca iba váš miestny inštalatér, ktorý vyrieši tú škaredú zablokovanú toaletu, ktorej ste sa vyhýbali. Toto je súčasť zdravej ekonomiky. Ľudia sa špecializujú na určité zručnosti. Zaplatíte im za tieto schopnosti a venujete sa tým, že sa sústredíte na to, v čom ste dobrí. Prečo nevyužiť tento prístup aj s IT infraštruktúrou?

Mnoho spoločností má rado kontrolu nad svojimi vlastnými oddeleniami IT a zamestnancami, ktorí ich udržiavajú. To môže fungovať pre veľké spoločnosti s rozpočtom na zavedenie, ale pre menšie spoločnosti a začínajúce podniky má často zmysel mať k dispozícii služby na požiadanie.

A to je to, čo cloud computing poskytuje, flexibilné online výpočtové služby, ktoré vyhovujú potrebám vášho podnikania pri jeho rozširovaní. Služby cloud computingu spadajú do troch kategórií komína: Infraštruktúra ako služba (IaaS), Platforma ako služba (PaaS) a softvér ako služba (SaaS). Podrobné informácie nájdete v našom článku o cloudových výpočtoch.

Aplikácie do budúceho sveta

Autá bez vodičov

Alebo možno súčasný svet? Autá bez vodičov sú už na dobrej ceste k tomu, aby sa stali realitou. Plne automatizované autá sú predpokladá sa, že bude pripravený už v rokoch 2025 až 2030. Aj keď väčšina rozhodovania sa bude diať takpovediac v automobile, automobily budúcnosti sa budú musieť pripojiť k cloudu.

Auto bez vodiča Google

Je takmer samozrejmé, že autá bez vodičov budú potrebovať cloudové pripojenie, aby mohli fungovať čo najlepšie. Obrázok so súhlasom Grendelkhan.

Automatizované automobily budú s najväčšou pravdepodobnosťou aktualizovať svoj softvér na cestách. Pripojia sa tiež k cloudu, aby pochopili pohyby ostatných automobilov bez vodiča okolo nich.

Veľkú úlohu bude hrať aj video. Zatiaľ čo automatizované vozidlá používajú svoje kamery primárne na navigáciu, používajú ich tiež na zabránenie krádeži, vandalom a na zabezpečenie dôkazov o incidentoch, ktoré môžu nastať, keď sú vonku. Automobil bez vodiča môže byť schopný tieto informácie uložiť lokálne, aj keď pravdepodobne by bolo lepšie poslať ich na nahranie do cloudu.

Davom získavaný výskum

Mnoho rúk robí ľahkú prácu. Keď sa presúvame do čoraz viac prepojeného sveta, vedci a vedci hľadajú zvýšenú výpočtovú silu na riešenie svojich hádaniek. To je cieľom krypto projektov, ako je Golem, kde je možné vytvárať a ničiť virtuálne superpočítače za behu. Majitelia náhradnej výpočtovej sily si môžu prenajať svoje ďalšie zdroje a za to môžu dostať zaplatené v kryptomene.

Tento druh prístupu je už vidieť na projektoch ako [chránené e-mailom]. Každý si môže stiahnuť bezplatný program a spustiť ho na svojom lokálnom počítači. Program analyzuje údaje rádioteleskopu v nádeji, že nájde mimozemskú inteligenciu.

Predstavte si, že ste medzi prvými, ktorí objavili mimozemský život

[chránené e-mailom] Predstavte si, že ste medzi prvými, ktorí objavili mimozemský život. Obrázok so súhlasom [chránený e-mailom].

V súčasnosti nie je nikto motivovaný (samozrejme okrem dobrej vôle a samozrejme k objavu), aby sa programu zúčastnil. Ale táto možnosť je stále k dispozícii. Otvorená povaha kódu v kombinácii s technológiou blockchain môže vytvárať scenáre, v ktorých môže verejnosť prispieť k programom, na ktorých im skutočne záleží. Autoritárske projekty, ktoré tvrdia, že konajú v ich najlepšom mene, nemusia prikývnuť.

Od centralizovaného po distribuované

Špekulácie o budúcich prípadoch použitia cloud computingu sú určite zábavné, stále však musíme vyriešiť niekoľko závažných problémov. Najvýznamnejší je potenciál pre centralizované body zlyhania. V tomto rýchlo sa rozvíjajúcom priemysle to nakoniec sú spoločnosti ako Amazon, Microsoft, Digital Ocean a ďalší dominantní poskytovatelia cloudových počítačov.

Po tohtoročnom škandále na Facebooku a porušení údajov spoločnosťou Google je verejnosť naďalej skeptická, pokiaľ ide o vlastníctvo ich údajov. Takéto starosti sa prirodzene prenesú do cloudového výpočtového priestoru. Mohla by spoločnosť Amazon z politických dôvodov cenzurovať vaše podnikanie? Môže byť spoločnosť Microsoft ďalším cieľom narušenia bezpečnosti?

Korporácie utrácajú veľké peniaze za reklamu a snažia sa presvedčiť zákazníkov o ich dôveryhodnosti. Nanešťastie sú podniky motivované najskôr ziskom akcionárov a potom spokojnosťou zákazníkov. Už len z tohto dôvodu budeme musieť integrovať blockchain s budúcnosťou cloud computingu spôsobom, ktorý umožní spotrebiteľom oslobodiť sa od podnikových podvodov, cenzúry a politických záväzkov..

Budúcnosť cloud computingu

Prípady použitia pre budúcnosť cloud computingu sú skutočne vzrušujúce. Avšak cloud computing nevyrieši odveký problém moci a kontroly v ľudskej spoločnosti. Aby sme zaistili, že zlí herci nebudú mať kontrolu nad systémami pre svoje vlastné účely, budeme musieť tieto systémy preniesť do blockchainu. Čína už je v procese budovania a veľká dozorná sieť s dosť rušivým systémom sociálneho kreditu.

A aj keď je ľahké kritizovať východ, iné časti sveta ako Veľká Británia a USA už majú dobre vyvinuté domáce systémy dohľadu. Bude mať verejnosť prístup k týmto systémom? Pravdepodobne nie. Keď integrujeme systémy cloud computingu s technológiou blockchain, ideálne bude mať transparentnosť potrebnú na to, aby sme im mohli dôverovať. Potom sa možno konečne dostaneme k vytvoreniu druhu prosperity, ktorá prospieva mnohým namiesto niekoľkých.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me