Blockchainy uľahčujú zabezpečenie, sledovanie a výmenu zdrojov. V prípade bitcoinu je týmto zdrojom mena. Okrem kryptomien sa však blockchainové protokoly chystajú narušiť množstvo odvetví, v ktorých je dôležitá certifikácia a výmena. Nedávno sme na Coin Central venovali umenie blockchainu, blockchainové poľnohospodárstvo a podniky založené na blockchaine. Blockchainová energetická sieť je ďalším nápadom pripraveným na zmenu toho, ako premýšľame o využívaní a platení za elektrinu.

Súčasný model

rozvodná sieťElektrina napája väčšinu technológií, ktoré máme v našich životoch, a neustále prúdi po našich domovoch a pracoviskách. Súčasný model dodávky elektriny je však pomalý, ťažkopádny a zastaraný.

Energetické spoločnosti zriedka aktualizujú váš účet za služby v reálnom čase. Dešifrovať prijatý účet môže byť každý mesiac mätúce. Ďalej sa zriedka vyskytujú rozpisy toho, koľko energie ste denne spotrebovali, alebo odkiaľ pochádza celková suma vášho účtu.

Orientácia v súčasnom modeli je ešte ťažšia, ak chcete porovnávať ceny od rôznych poskytovateľov energie. Veľa spotrebiteľov má v skutočnosti iba jednu možnosť nákupu elektriny. Navyše, ak chcete nakupovať energiu vyrobenú z obnoviteľných zdrojov, potom môže byť hľadanie a certifikácia zdroja vašej elektriny výzvou..

Uvedenie energie do blockchainu

Mnoho z týchto výziev by mohla vyriešiť energetická sieť blockchain. Prvým krokom by bolo sledovanie výroby a spotreby energie na blockchaine. Cieľom je zadať energetické údaje do verejnej knihy, aby bol zdroj a cieľ všetkých energetických transakcií transparentnejší.

Napríklad elektráreň by mohla aktualizovať blockchain záznamom o tom, koľko elektriny vyrobili od posledného bloku. Toto množstvo energie by potom mohlo byť deliteľné medzi spotrebiteľmi. Spotrebitelia navyše mohli o ňu uchádzať a vytvoriť tak dynamické ceny elektrickej energie. Ak napríklad elektráreň v noci nadmerne produkuje, blockchainová energetická sieť by umožnila komukoľvek zistiť, koľko elektriny sa v sieti nevyužíva. V dôsledku toho by bola trhová cena energie v noci nižšia ako cez deň.

Trh s energiou

Vytvorením trhu s energiou môžete inšpirovať neohrozeného podnikateľa k výrobe výrobkov v noci, keď sú dynamické ceny energie lacnejšie. Alebo by to mohlo motivovať spotrebiteľov, aby investovali do batérií, nakupovali lacnú energiu v noci a znižovali svoju spotrebu v sieti počas dňa.

Na tejto myšlienke trhu s energiou je skvelé to, že je výhodné pre všetkých. Energetická spoločnosť nemusí počas dňa čeliť rovnakému tlaku vysokej produkcie. V noci tiež nestrácajú toľko energie. Namiesto toho by takýto systém časom vyrovnal celkovú energetickú záťaž.

Konkurenciu by podporil aj otvorený trh na energetickej sieti blockchain. V súčasnosti majú niektoré energetické spoločnosti úplnú dominanciu na trhu v geografickej oblasti. Pretože náklady na výrobu energie prostredníctvom solárnej a veternej energie stále klesajú, môžete vidieť, že na trh vstupujú noví malí poskytovatelia energie. V skutočnosti malá solárna energia znamená, že jednotlivci si môžu zriadiť solárne pole a predávať elektrinu priamo svojim susedom na blockchainovom trhu. Tento typ mikrosieťe na báze blockchainu sa už testuje v Brooklyne v štáte New York. Tam si susedia navzájom predávajú solárne energie zo svojich striech.

Nákup obnoviteľnej energie

Mnoho spotrebiteľov a spoločností chce byť spoločensky zodpovedných za typ energie, ktorú používajú. Len čo sa elektróny dostanú do elektrického vedenia, sú na nerozoznanie – či už pochádzajú zo slnečného poľa alebo z uhoľnej elektrárne..

Na vyriešenie tohto problému EPA vytvorila systém certifikácie obnoviteľnej energie (REC). Systém je však často neprehľadný a ťažko použiteľný. Poskytovateľ obnoviteľnej energie musí vytvoriť tabuľku s údajmi o energii, ktorú vyrobili. Potom túto tabuľku pošlú certifikačnej agentúre, ktorá informácie skontroluje. Ak je agentúra spokojná, pošlú REC energetickej spoločnosti. Spoločnosť potom môže tieto REC predať iným spoločnostiam a spotrebiteľom ako dôkaz, že používajú zelenú energiu. Celý tento proces môže trvať 6 až 8 týždňov.

Vďaka energetickej sieti blockchain by sa otázka certifikácie mohla vyriešiť okamžite. Solárne panely, veterné turbíny a vodné priehrady môžu mať energetické merače, ktoré v reálnom čase zapisujú priamo do energetickej siete blockchain. Všetko, čo tieto merače napíšu, môže byť označené certifikátom, že je to obnoviteľná energia. Výrobca energie by tak mohol energiu a certifikáciu okamžite predať. Výsledkom je znížená réžia a podvody na trhu s obnoviteľnou energiou.

Inteligentné riadenie kontraktnej siete

Ďalšou výhodou blockchainovej energetickej siete je inteligentná správa zmlúv. Len čo presuniete výrobu a spotrebu energie do decentralizovanej hlavnej knihy, zákazníci môžu platiť výrobcom energie v reálnom čase. Platby je možné koordinovať prostredníctvom inteligentných zmlúv, v ktorých je každý kilowatt potvrdený a okamžite zaplatený.

Energetické spoločnosti by mali konzistentné príjmy úmerné ich produkcii elektriny v danom čase. Spotrebitelia by však tiež mohli prechádzať medzi poskytovateľmi energie, ak by na trhu bola k dispozícii lepšia ponuka. Namiesto toho, aby ste každý mesiac dostali účet od tej istej spoločnosti poskytujúcej verejné služby, si môžete kúpiť elektrinu ako službu na základe priebežného platenia.

Prechod na energetickú sieť blockchain

Pre energetické spoločnosti to nebude rýchly ani ľahký prechod. Výhody však môžu byť obrovské. Výsledkom je znížená réžia a sledovanie stavu mriežky v reálnom čase. Spotrebitelia by navyše mohli ťažiť zo zvýšenej konkurencie a dynamických cien. Naša energetická sieť je už na pokraji veľkých zmien s klesajúcou cenou solárnej energie a rastúcou prevalenciou batérií v domácnostiach spotrebiteľov. Blockchain by mohol hrať zásadnú úlohu pri riadení zložitejšej energetickej siete budúcnosti.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me