Blockchain je známy predovšetkým vďaka svojej schopnosti podporovať kryptomeny a dapps, ale počet blockchainových aplikácií sa s pribúdajúcimi rokmi technológie neustále zvyšuje. Zároveň sa vyvíja aj užívateľská základňa. Vlády začínajú nielen testovať možnosti technológie blockchain, ale túto technológiu používajú aj na zlepšenie riadenia v reálnom svete. Tu uvádzam niekoľko príkladov súčasných aplikácií blockchainu vo verejnom sektore.

Bezpečnosť údajov

Hacky vládnych databáz sa v posledných rokoch stávajú bežnou záležitosťou. Aj keď sú zavedené pokročilé funkcie zabezpečenia, staršie databázové technológie sa nedokážu vyrovnať úrovni zabezpečenia blockchainov. Napriek pretrvávajúcej možnosti databázových hackerov sú agentúry vo verejnom sektore vo všeobecnosti optimistické v súvislosti s potenciálom blockchainového ukladania citlivých údajov.

Keď uvažujeme o bezpečnosti údajov, je ľahké vidieť, že vlády na celom svete sú ochotné investovať do technológií na ochranu údajov v obrannom priemysle. Verejný sektor sa však tiež snaží chrániť údaje týkajúce sa občanov a štátnych zamestnancov. V septembri 2017 riaditeľstvo pre vedu a technológiu amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS) (S&T) získal zákazku vo výške 749 241 dolárov z inovačného programu pre malé podniky (SBIR) na vývoj riešení pre správu identity a prístupu založených na blockchainu k softvérovej spoločnosti s názvom Digital Bazaar Inc.

Zodpovednosť a dôvera

Občania už storočia požadujú väčšiu transparentnosť vlád. Tento cieľ sa však ťažko dosiahol z mnohých dôvodov. Aj keď veľa z tejto zodpovednosti nemôže byť spôsobených systémovými problémami, veľkú úlohu zohrávajú aj technické problémy. Použitím blockchainu na vedenie záznamov môže viac strán bezpečne uchovávať kópie hlavnej knihy, čo zvyšuje dôveru a zodpovednosť.

Národné vlády Švédska, Estónska a Gruzínska úspešne zahájili blockchain katastre nehnuteľností. Ak sa pozrieme konkrétne na Gruzínsko, národ podpísal s BitFury memorandum o porozumení v apríli 2016. Jedným z prvých príkladov prijatia blockchainu vo verejnom sektore bol tento krok, ktorý vytvoril efektívnejší systém registrácie nových pozemkových titulov, demolácií nehnuteľností, hypoték, nákupov / predajov pozemkových titulov, nájmov a notárskych služieb. Iba s 25 percent pôdy krajiny je oficiálne registrovaných, existuje veľký dopyt po implementácii blockchainového riešenia, ktoré môže zefektívniť správu gruzínskych záznamov o majetku.

Diagram ukazujúci, ako funguje blockchain gruzínskeho národného katastra nehnuteľností

Diagram ukazujúci, ako funguje blockchain gruzínskeho národného katastra nehnuteľností

Znižovanie nákladov a čakacích dôb

Pretože národné dlhy stále rastú, musí verejný sektor vymýšľať spôsoby, ako znížiť výdavky. Implementácia blockchainového riešenia môže pomôcť ušetriť náklady na databázu a kybernetickú bezpečnosť. Jedným z príkladov je, že vlády majú neustále problémy s nezmierenými fondmi. K tomu dochádza vždy, keď osoba alebo systém počas procesu vyrovnania neodškrtne transakciu. Mnoho vlád vedie neefektívne vedenie rozpočtových záznamov, čo má za následok vyššie výdavky. Naproti tomu použitie blockchainu ako interného účtovného systému môže zabezpečiť oveľa vyššiu efektivitu riadenia rozpočtu.

General Services Administration, nezávislá agentúra vlády Spojených štátov, experimentuje s blockchainom na sledovanie zmlúv. Jose Arrieta, riaditeľ kontraktačných operácií agentúry pre program IT Schedule 70, uviedol, že blockchain môže umožniť dodávateľom z odvetvia iba vstupné informácie namiesto prihlásenia do viacerých systémov. Arrieta verí, že blockchain zníži priame náklady na analýzu návrhu takmer o 80 percent. Cieľom GSA je znížiť čas potrebný na nástup plánovaných dodávateľov. Od roku 2018 trvá prihlásenie 110 dní bežným procesom a 40 dní rýchlym procesom. Cieľom blockchainu je znížiť to na menej ako desať dní.

Budova ústredia správy všeobecných služieb

V novembri 2018 spoločnosť GSA rozšírila svoju blockchain pilotný program.

Verejno-súkromné ​​partnerstvá

Aj keď existuje veľa rivalít medzi rôznymi kryptomenami, celkový blockchainový priestor je viac kolaboratívny ako konkurenčný. Videli sme to už u mnohých súkromných spoločností zvažujúcich spustenie aplikácií na verejných blockchainoch, ako je napríklad Ethereum. Pre vlády sú verejno-súkromné ​​partnerstvá ďalším typom spolupráce, ktorá začala prinášať významné výsledky.

Takéto partnerstvá sú významnou súčasťou čínskej implementácie blockchainu pre aplikácie vo verejnom sektore. Napríklad Alibaba je práca s mestom Čchang-čou zabezpečiť údaje o zdravotnej starostlivosti na blockchaine. Spolu s Tencentom, Čínskou federáciou logistiky & Nákup je budovanie založené na blockchaine logistická platforma. V polovici roku 2019 Čína uskutočňuje väčšinu politiky blockchainu vo verejnom sektore na miestnej úrovni. Mestá ako Šanghaj, Shanxi, Henan, Guangzhou, Guiyang a Hangzhou začali programy na podporu rozvoja blockchainu. Nová oblasť Xiongan, ktorá sa nachádza v provincii Che-pej, je novou rozvojovou oblasťou budovanou ako inovačné centrum blockchain.

Rozpočtový výhľad na blockchainové aplikácie vo verejnom sektore USA

Vyššie uvedené príklady ukazujú, že technológia blockchain rýchlo prechádza z vládneho experimentu do základnej technickej zložky zvyšovania prevádzkovej efektívnosti. Rovnako ako v prípade súkromného sektora, je dôležité porozumieť alokáciám rozpočtu, aby ste získali skutočný pohľad na dôležitosť blockchainu. Pre mnoho vlád nemusí byť pridelenie rozpočtu pre konkrétnu technológiu k dispozícii. Existuje však jedna správa, ktorá ukazuje, že financovanie blokového reťazca verejným sektorom rastie.

18. apríla 2019 IDC Government Insights uverejnil správu ktorý uvádza, že vláda USA by mala do roku 2022 minúť 123,5 milióna dolárov na blockchainovú technológiu. To predstavuje nárast o viac ako 10-násobok v porovnaní s 10,7 miliónmi dolárov vynaložených v roku 2017. Správa predpokladá, že financovanie blockchainovej technológie zo strany štátu a miestnych samospráv vzrastie z 4,4 milióna dolárov v roku 2017 na 48,2 milióna dolárov v roku 2022. Podobne ako pri federálnom financovaní, ide o takmer 10-násobné zvýšenie v päťročnom časovom rozmedzí.

Je dôležité poznamenať, že ide o odhady, takže konečné sumy pridelených prostriedkov by sa mohli nakoniec výrazne líšiť. Z pohľadu celkových výdavkov na technológie na federálnej úrovni sú navrhované sumy pre blockchain stále dosť nízke. Napríklad, jedna správa odhaduje že 87,2 miliárd dolárov pôjde na výdavky federálnej vlády na informačné technológie (IT) v roku 2020. Skutočnosť, že financovanie blockchainových projektov sa rýchlo zrýchľuje, ukazuje stále rastúci význam tejto technológie vo verejnom sektore..

Záver

Aplikácie blockchainu vo verejnom sektore už majú pozitívny vplyv na celom svete. Vlády na rôznych úrovniach (miestnej, provinčnej, národnej) si uvedomujú výhody tejto technológie. Mnoho z týchto aplikácií stále zostáva v testovacej fáze alebo v polovici roku 2019. So zvýšeným záujmom a investíciami do blockchainu; význam blockchainu vo verejnom sektore sa však v nasledujúcich rokoch iba zvýši.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me