Technológia blockchain si najskôr získala celosvetové ohlasy zavedením bitcoinu. Pre mnohých je finančný priemysel na prvom mieste v zozname, kedykoľvek sa spomenie blockchainová technológia. V súčasnosti táto technológia pokročila za hranice kryptomeny a do mnohých sektorov. Odvetvia inteligentných telefónov sa pripájajú k blockchainovému rozbehu s niekoľkými technologickými gigantmi, ktorí odhaľujú plány na výrobu prvého blockchainového smartfónu.

Čo je to blockchainový smartphone?

Neexistuje jednomyseľnosť o tom, čo predstavuje blockchainový smartphone. Podrobnosti zostávajú nejasné, pokiaľ ide o to, čím sa blockchainový smartphone odlišuje od súčasného smartphonu. Preto si človek kladie otázku, čo to vlastne blockchainový smartfón je? Funguje na Androide, iOS alebo OS založenom na blockchaine? S akou sadou funkcií tieto telefóny prichádzajú? Je to trochu záhada.

Nie je záhadou skutočnosť, že bežné telefónne spoločnosti súťažia o výrobu prvého blockchainového smartphonu. Stalo sa tak po tom, čo švajčiarska spoločnosť Sirin Labs, ktorá minulý rok oznámila svoj zámer vyrábať prvý blockchainový smartphone na svete. Tento rok spoločnosť HTC tiež oznámila, že plánuje postaviť blockchainový smartphone s názvom HTC Exodus.

V tomto článku sa pozrieme na rôzne smartphony s povoleným blockchainom, ktoré sa v súčasnosti na trhu ponúkajú. Taktiež sa zameria na rôzne funkcie, ktorými majú výrobcovia v úmysle vybaviť telefóny. Na záver sa pokúsime zistiť, aké aspekty telefónu môžu osloviť spotrebiteľov.

Ponuka smartfónov s blockchainom

Smartfón Finney

Smartfón Finney Blockchain

Prvý na zozname ponúk blockchainových smartfónov je smartphone Finney, s láskavým dovolením Sirin Labs. Smartfón Finney s názvom „futuristické telefónne zariadenie pre vek blockchainu“ je dodávaný s cenovkou 1 000 dolárov. To je prekvapivo lacné, ak vezmeme do úvahy, že predchádzajúce zariadenie spoločnosti Sirin Lab malo veľmi drahú cenu 14 000 dolárov. Skromná cena 1 000 dolárov predstavuje spôsob, ako zabezpečiť, aby zariadenie oslovilo ešte väčšie publikum.

Aj keď telefón dorazí na trhy niekedy v tomto roku, obsahuje niekoľko statných špecifikácií. Taký, aký by ste čakali od vlajkovej lode. Toto zariadenie ponúka čipset Qualcomm Snapdragon 845, 128 GB úložnú pamäť a 6 GB RAM. Športuje tiež 3280 mAh batéria, 6 palcový displej 18: 9, 12MP zadná kamera a 8MP selfie kamera vpredu. Telefón bude mať tiež vyhradený slot pre pamäťovú kartu SD s podporou až 2 TB rozšíriteľnej pamäte.

Očakáva sa, že smartphone Finney bude mať zabudovanú krypto peňaženku pre chladné úložiská, ktorá ponúka podporu pre hlavné kryptomeny. Peňaženka sa aktivuje prostredníctvom prepínača fyzického zabezpečenia, ktorý po zapnutí vypne všetku nezašifrovanú komunikáciu. Peňaženka zostane offline, pokiaľ nebude zámerne aktivovaná.

HTC Exodus

Smartfón HTC Exodus blockchain

O vytvorenie prvého blockchainového smartphonu súťaží so spoločnosťou Sirin Labs Taiwanská elektronická spoločnosť HTC. Začiatkom tohto roka spoločnosť HTC predstavila plány na uvedenie blockchainového smartphonu s označením HTC Exodus. HTC Exodus je pokusom spoločnosti HTC o rozšírenie blockchainového ekosystému tým, že prináša komunite DApp mobilných používateľov. Vydať telefón plánujú v treťom štvrťroku tohto roka.

Podľa informácií na ich webe bude mať HTC Exodus podporu studenej peňaženky spolu s kľúčovými funkciami obnovy. Každý telefón bude zároveň pôsobiť ako uzol v blockchaine, čo umožní viac jednotlivcom zúčastňovať sa na aktivitách založených na blockchaine. Vynikajúcou vlastnosťou telefónu je atribút obnovenia kľúča, ktorý priestor kryptomeny zúfalo potrebuje. Zostáva nejasné, ako to HTC plánuje dosiahnuť.

Aj keď o telefóne stále nie je dosť informácií, Phil Chen, šéf kryptomeny spoločnosti, odhaľuje, že dostali desaťtisíce rezervácií po celom svete. Tiež uviedol, že spoločnosť úzko spolupracuje s vývojármi hier CryptoKitties. Majú v úmysle poskytnúť hru predinštalovanú na svojich zariadeniach, počnúc HTC U12 plus. Hovorí sa tiež o tom, že telefón bude mať podporu pre ťažbu kryptomien, ale to sa ešte musí overiť.

Ďalšie ponuky smartfónov s blockchainom

Sirin Labs a HTC nie sú jedinými spoločnosťami, ktoré majú v úmysle vyrábať blockchainové smartfóny. Začínajúca spoločnosť s názvom Swiss Bank sa tiež pokúša uviesť na trh svoj vlastný blockchainový smartphone BitVault. Spoločnosť označuje BitVault ako prvý blockchainový „krypto-komunikátor“ na svete. Zariadenie ponúkne podporu pre bezpečné zasielanie správ, prehliadanie, šifrované hlasové hovory a videohovory a bezpečný prenos videí a fotografií cez súkromný blockchain.

BitVault blockchainový smartphone

Ďalšou spoločnosťou, ktorá sa chce zapojiť do závodu v oblasti blockchainových smartfónov, je Blacture. Spoločnosť Blacture má v úmysle predstaviť svoj blockchainový smartphone pod menom Motif. Podľa ich stránok bude smartfón Motif využívať na zabezpečenie dát digitálne šifrovanie. Používatelia telefónu tiež získajú symbolické odmeny pri nakupovaní v schválených a akreditovaných online obchodoch. Tieto žetóny odmeny budú vyplatené pomocou debetnej karty Blacture.

Smartfón blockchain s motívom

Je svet pripravený na budúcnosť blockchainového smartphonu?

Smartfón Finney aj HTC Exodus majú podporu studených peňaženiek. Toto je funkcia istoty, ktorá môže osloviť niektorých bežných používateľov. Aké stimuly však existujú, aby sa bežný používateľ zariadení so studenou peňaženkou presvedčil k prechodu? Rovnako by mohli pokračovať v používaní svojich bežných hardvérových zariadení, pretože telefón nemá v porovnaní so súčasnou situáciou žiadny rozdiel.

Hovorí sa, že HTC Exodus môže mať podporu pre ťažbu kryptomien. Jeden by sa čudoval, ako má HTC v úmysle sprístupniť túto funkciu. Súčasné ťažobné plošiny využívajú niekoľko grafických kariet a ASIC, ktoré na svoje fungovanie potrebujú nadmerné množstvo elektriny. Nehovoriac o tom, že kapacita batérie telefónu je minutá v porovnaní s množstvom elektriny, ktorú ťažobné súpravy spotrebujú. Zostáva nejasné, ako by vreckové zariadenie bolo schopné ťažiť kryptomenu.

Či je svet pripravený na blockchainové smartfóny alebo nie, zostáva diskutabilné. Desaťtisíce rezervácií spoločnosti HTC pre HTC Exodus ukazuje značný dopyt po týchto zariadeniach. Tieto čísla však môžu predstavovať prvých spotrebiteľov, ktorí sú vždy v čele pri zavádzaní nových produktov. Aj keď myšlienka blockchainových smartfónov znie skvele, zostáva neisté, ako na ne svet zareaguje.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me