Vlády a podniky pokračujú v hľadaní blockchainových protikorupčných programov na boj proti rastúcim obavám občanov. Korupcia je stará ako vláda a vždy to bol globálny obrovský problém. Teraz sa občania aj vlády snažia využiť silu blockchainovej technológie na vytvorenie transparentnejších prostriedkov vládneho procesu.

Skupina Svetovej banky nedávno zverejnila a príbeh ktorý zdôraznil účinky korupcie vlády v rozvojových krajinách. Správa odhalila, ako korupcia neúmerne ovplyvňuje najchudobnejších ľudí na svete. Aby sme priblížili rozsah týchto problémov, nie je potrebné hľadať ďalej ako Paraguay.

Roky politickej korupcie pustošili latinskoamerickú krajinu Paraguay. Najchudobnejší obyvatelia krajiny platia úplatky zhruba 12,6 percenta zo svojich príjmov. Táto suma je výrazne nižšia ako najbohatší občania krajiny, ktorí platia iba okolo 6,4 percenta.

Vysoká cena korupcie

The OECD, medzinárodná poradná skupina pre G20, vydala správu, v ktorej sa podrobne skúmala cena korupcie. Údaje ukázali, že korupcia predstavuje až 10 percent celkových nákladov na podnikanie v globálnom meradle. Rovnaká správa poukázala na rozdiely, ktorým čelia rozvojové krajiny.

V chudobnejších krajinách stojí korupcia okolo 25 percent celkových príjmov. Týmto krajinám chýba financovanie a infraštruktúra na správne presadzovanie protikorupčných zákonov. Technológia blockchain je nízkonákladová alternatíva, ktorá dáva týmto krajinám reálnu možnosť začať eliminovať korupciu v ich radoch.

Globálny index korupcie viaTransperancy International

Globálny index korupcie prostredníctvom spoločnosti Transperancy International

Technológia blockchain poskytuje transparentnejšiu a efektívnejšiu možnosť v porovnaní so súčasnými zavedenými systémami. Vďaka decentralizovanej povahe distribuovaných účtovných kníh je ťažké ich hacknúť, pozmeniť alebo vymazať. Presne tieto vlastnosti ho robia ideálnym v protikorupčných protokoloch.

Hlasovanie

Hlasovanie je jadrom západnej spoločnosti, a hoci je to kľúčová súčasť demokracie, udržiavanie spravodlivých volieb nebolo vždy ľahké (alebo možné). Teraz si predstavte voľby, kde by boli výsledky okamžite k dispozícii. V týchto voľbách sa každý hlas pridáva do blockchainu a je nezmeniteľný. Výsledky by boli bezpečné a sledovateľné verejnosťou.

Po rokoch pochybného spočítania volieb výsledky, vývojári blockchainu sa rozhodli, že je čas zakročiť a zjednodušiť postup. The FollowMyVote platforma je open-source overiteľný softvér na hlasovanie typu end-to-end. Tento program umožňuje používateľom hlasovať z pohodlia domova.

Používatelia si stiahnu online hlasovací stánok. Po nainštalovaní voliči bezpečne odošlú svoje identifikačné informácie na overenie. Keď overíte, že ste, kto o sebe hovoríte, získate prístup k digitálnemu volebnému stánku. Po vašom hlasovaní sa údaje anonymne pridajú do blockchainu. Najlepšie na tom je, že sa môžete kedykoľvek vrátiť a skontrolovať, či bol váš hlas správne spočítaný.

Skupiny blockchainu zamerané na korupciu

Scenáre prípadov použitia pre protikorupčné protokoly blockchainu stále pribúdajú. Tento dopyt po väčšej integrácii blockchainu viedol k vytvoreniu mnohých medzinárodných blockchainových skupín. Jednou z najdôležitejších z týchto organizácií je Blockchain Trust Accelerator.

Blockchain Trust Accelerator

The Blockchain Trust Accelerator je spoločný podnik medzi Bitfury Group, Nová Amerika, a Národný demokratický inštitút. Skupina sa snaží riešiť sociálne a politické výzvy, ktorým čelí náš dnešný svet, financovaním pilotných programov sociálneho blockchainu. Skupina pozostáva z donorov, technických odborníkov, vedúcich predstaviteľov občianskej spoločnosti, poradcov a podnikateľov.

Blockchainové protikorupčné programy globálne

Mnoho krajín už v boji proti korupcii používa technológiu blockchain. Od objasnenia obáv o financovanie až po sledovanie vládnych zmlúv hru zmenili blockchainové protikorupčné programy. Tu je niekoľko príkladov:

Kanada

V januári 2018, Kanadská národná rada pre výskum (NRC) sa začalo zdieľanie informácie o financovaní a výskumných grantoch súvisiacich s týmto programom Program pomoci pre priemyselný výskum (NRC IRAP). Dáta boli zdieľané v reálnom čase vďaka použitiu etherea Suita Catena Blockchain. Vývojári chceli poskytnúť verejnosti úplnú transparentnosť.

Táto stratégia pomohla vytvoriť väčšiu dôveru medzi kanadskou vládou a jej občanmi. Kanaďania majú teraz možnosť pomocou tohto programu monitorovať výdavky NRC v reálnom čase.

Španielsko

Španielsko je ďalšou krajinou, ktorá veľmi utrpela v rukách skorumpovaných úradníkov. V roku 2017 Španielsko zaradil ako jedna z najskorumpovanejších krajín EÚ. Krajina videla svojho predsedu vlády odstúpiť 1. júna 2018 po tom, čo ho odhalenia spojili s korupčným škandálom Gürtel..

Škandál sa stal medzinárodným nadpisy a viedlo to k tomu, že mnoho politických úradníkov uväznilo, množstvo nových protikorupčných zákonov a vznik blockchainových a AI výskumných skupín. Cieľom týchto skupín je vytvoriť lepší spôsob sledovania úplatkov poskytovaných zahraničným úradníkom.

V nedávnej dobe rozhovor, Angel Gurria, generálny tajomník španielskej Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, hovoril o dôležitosti integrácie transparentnejšieho systému boja proti korupcii. Systém monitoruje platby úradníkom a umiestňuje informácie do verejného blockchainu.

Mexiko

Nie je žiadnym tajomstvom, že Mexiko trpí rozsiahlou vládnou korupciou. A Transparency International Správa postavila Mexiko pred všetky latinskoamerické a karibské krajiny, pokiaľ ide o korupciu. Ako si dokážete predstaviť, korupcia je hlavným problémom občanov Mexika, z ktorých mnohých už unavujú pochybné praktiky, ktorých sa ich vláda týka..

Uznávajúc túžbu po menej skorumpovanej vláde, boli mexickí politici kreatívni. Minuloročné prezidentské voľby zahŕňali politikov, ktorí prichádzali s jedinečnými a zaujímavými spôsobmi riešenia tejto otázky. Jeden z kandidátov na prezidenta z krajín, 39-ročný Ricardo Anaya, bežal na platforme založenej na blockchaine.

Aj keď Anaya voľby nezvíťazil, jeho správa o úplnej transparentnosti vlády prostredníctvom blockchainu zasiahla strunu mnohých ľudí po celej krajine. Jeho plánom bolo umiestniť všetky vládne výdavky na verejný blockchain. Ľudia tak môžu vidieť, ako ich vláda míňa peniaze z daní.

Blockchain Antikorupcia: Cesta k lepšej vláde

Je úplne nemožné úplne vylúčiť vládnu korupciu, ale technológia blockchain poskytuje občanom alternatívu k súčasnému stavu. Nízke náklady na nastavenie a zisky zo zabezpečenia robia z blockchainových protikorupčných programov múdry krok pre každú vládu. Mali by ste očakávať, že sa v nasledujúcich mesiacoch dočkáme ďalších prípadov použitia tejto technológie proti korupcii, pretože tieto programy začnú prinášať výsledky.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me