Existuje len málo projektov, ktoré s väčšou pravdepodobnosťou vyvolajú presvedčivý názor ako Bitcoin Cash (BCH). Napriek dráme, sporným hard forkom a farebným osobnostiam vývojárske tímy pracujúce na protokole za posledných 18 mesiacov vykonali niekoľko radikálnych zmien v blockchaine.

S víziou slúžiť ako rýchla, lacná globálna hotovosť typu peer-to-peer (P2P) sa projekt zameral na to, aby sa z BCH stalo ideálne médium na výmenu kryptomien. Kritici však často spomínajú hrozby ťažby a decentralizácie uzlov, ktoré tieto ambície predstavujú.

Na rozdiel od mnohých kryptomien zameraných na peniaze, vývojári BCH trvajú na tom, že hromadné škálovanie je lepšie v reťazci. Okrem toho projekt od svojho počiatku prijal kroky na zvýšenie funkčnosti a možností inteligentného uzatvárania zmlúv a zároveň zabezpečil, aby bol protokol čo najobchodnejší a najpriaznivejší pre platby. Nedávno sa tiež vyvinul tlak na zlepšenie súkromia a zastupiteľnosti projektu

Dnes sa pozrieme na jedinečné vlastnosti Bitcoin Cash a na to, čo môžeme očakávať v nasledujúcich mesiacoch.

Škálovanie blockchainu

Jednou z prvých charakteristík Bitcoin Cash bola jeho zväčšená veľkosť bloku. V očiach komunity BCH boli vývojári bitcoinu odhodlaní obmedziť veľkosť bloku bitcoinu na 1 MB. Mnohí v komunite BTC uprednostňujú odloženie dodatočného dopytu po transakciách mimo reťazca prostredníctvom riešení druhej vrstvy, ako je Lightning Network.

Namiesto toho vývojári spoločnosti Bitcoin Cash po hard forku v bitcoine v auguste 2017 zväčšili veľkosť bloku na 8 MB.

V máji 2018 vývojári naplánovali ďalší hard fork s ďalším nárastom z 8 MB na 32 MB. To však nebolo spôsobené nedostatkom priepustnosti, pretože bloky neboli pred zmenou ani zďaleka plné kapacity. Namiesto toho, ako zdôraznil Amaury Séchet, hlavný vývojár bitcoinových ABC, išlo čiastočne o signál, ktorý signalizoval pokračujúce odhodlanie blokovať zväčšovanie veľkosti.

veľkosť bitcoinového hotovostného bloku

Bitcoinové hotovostné bloky zvyčajne nie sú ani zďaleka ich kapacita.

Okrem toho dlhodobý cieľ vývojárov je umožniť trhu riadiť dopyt až do konca 1 TB bloky, umožňuje viac ako 5 miliónov transakcií za sekundu.

Napriek tomu, že mnohí v komunite majú antagonizmus voči Lightning Network, nedávny upgrade na Bitcoin Cash prostredníctvom začlenenia Schnorr Signatures skutočne otvára dvere takýmto mimoreťazcovým platobným sieťam kompatibilným s blockchainom BCH.

Optimalizácia pre úplné uzly

Napriek obrovskému zvýšeniu priepustnosti, ktoré sľubuje plán BCH, existujú rozsiahle obavy týkajúce sa ťažby a centralizácie uzlov. Umožnením podstatne väčších blokov by sa veľkosť blockchainu BCH lineárne zväčšila. Pretože plné uzly si musia stiahnuť úplnú kópiu blockchainu, mohla by byť obrovská veľkosť pre malých hráčov, ktorí si nemôžu dovoliť hardvérové ​​požiadavky na toto úložisko, príliš obmedzujúca. Teoreticky by to potom viedlo k čoraz centralizovanejšej skupine úplných uzlov a ťažobných baníkov pracujúcich s úplnými uzlami. Podľa mnohých kritikov to podkopáva jeden z najdôležitejších dôvodov pre použitie verejného blockchainu, a to decentralizácia a odpor voči cenzúre..

S cieľom zmierniť niektoré z týchto účinkov sa v novembri 2018 uskutočnila ďalšia zmena s názvom kanonické objednávanie transakcií (CTOR). V bitcoine sa transakcie prostredníctvom niečoho, čo sa nazýva topologické usporiadanie transakcií (TTOR), konštruujú v takmer náhodnom poradí a štruktúre. Integráciou CTOR sa však transakcie skladajú alfanumericky. Účinkom toho všetkého je, že umožňuje paralelné overovanie transakcií. To zase umožňuje oveľa rýchlejšie overenie a šírenie väčších blokov.

Paralelizácia je jedným z hlavných mechanizmov, pomocou ktorého vývojári plánujú zmierniť tlaky, ktoré vytvárajú veľké bloky. Okrem toho existujú ďalšie plány na paralelizáciu s protokolom tzv Grafén sľubuje ďalšie zlepšenia.

grafén

Grafén a CTOR umožnia hromadnú paralelizáciu

Rozšíriteľný protokol

Okrem toho, že ide o peer-to-peer hotovosť, Bitcoin Cash pridáva do základného protokolu aj významnú rozšíriteľnosť. Od svojho vzniku vývojári pridali niekoľko kódov, ktoré boli pôvodne súčasťou bitcoinu.

Existujú dva opcodes najmä ktoré pridali dôležitú funkčnosť, konkrétne OP_CHECKDATASIG a OP_CHECKDATASIGVERIFY. Tieto zmeny umožňujú overenie podpisov externých správ v transakcii. Tieto v zásade umožňujú prepojiť bitcoinový hotovostný blockchain a externé údaje prostredníctvom príkazov. Toto je zásadné zvýšenie funkčnosti, pretože umožňuje oveľa širšiu škálu udalostí a prenosov hodnôt na blockchaine.

Víziou tejto rozšírenej rozšíriteľnosti je umožniť a povzbudiť čo najširšiu škálu aktív k obchodovaniu na blockchaine a zároveň umožniť čo najviac prípadov obchodného použitia. V tomto ohľade Bitcoin Cash zasahuje na územie protokolov platforiem tým, že umožňuje pokročilejšie inteligentné uzatváranie zmlúv a interoperabilitu s neblokovanými systémami. Jednou z často počúvaných kritík za takúto vylepšenú funkčnosť je, že zvyšuje útočnú plochu protokolu a jeho zraniteľnosť voči chybám. Aj keď je to do istej miery pravda, zachovaním skriptovacieho jazyka, na rozdiel od nahradenia jazyka Turingovho úplného, ​​by tieto útočné vektory mali byť stále relatívne malé.

Pohodlie a užívateľská skúsenosť

Bez ohľadu na zmeny v škálovateľnosti je čas blokovania bitcoinovej hotovosti na desať minút nevhodný pre rýchle a bezpečné platby. Komunita vývojárov ako taká načrtla plány, ako uskutočniť platby s nulovým potvrdením takmer okamžite a bezpečným spôsobom. Zatiaľ je v pláne dosiahnuť tento cieľ zavedením sekundárneho mechanizmu bezplatnej zhody s názvom Avalanche. Bude slúžiť popri existujúcom systéme Proof of Work (PoW).

Párovanie s Avalanche

Avalanche je byzantský protokol odolný voči chybám, ktorý ponúka iným spôsobom, aby uzly dosiahli konsenzus. V tomto systéme sa uzly náhodne opýtajú skupiny ďalších uzlov, ktoré transakcie považujú za platné. Uzol s dotazom potom prijme väčšinový názor tejto skupiny. Tento proces sa potom opakuje vo viacerých kolách. Výsledkom je, že v týchto kolách sieť dosiahne konsenzus.

Tento mechanizmus je schopný chrániť pred väčšinou škodlivých uzlov, ktoré predstierajú spoluprácu. Na zabezpečenie tejto ochrany je však potrebné počítať s veľmi veľkým počtom nábojov. To je v rozpore s cieľom rýchlych platieb s potvrdením nuly. Preto je návrh Chris Pacia, vývojár BCH, má použiť existujúci PoW mechanizmus na zabránenie proti tomuto útoku Sybil a zároveň obmedziť počet lavínových kôl.

Vývojári dúfajú, že tieto vylepšenia umožnia zabezpečenie transakcií s nulovým potvrdením do troch sekúnd.

lavína

Protokol Avalanche otvára dvere k rýchlym a bezpečným transakciám s nulovým potvrdením.

Ak by boli tieto zmeny úspešné, Bitcoin Cash by sa stal oveľa vhodnejším pre časovo citlivé transakcie.

Ochrana osobných údajov & Fungovateľnosť

Ochrana osobných údajov a zastupiteľnosť sú dve vlastnosti, ktoré sa čoraz viac uznávajú ako predpoklady zdravých peňazí v krypto priestore. Aj keď už máme blockchainy zamerané na súkromie ako Monero a ZCash, ďalšie protokoly ako Bitcoin a Litecoin venujú viac pozornosti týmto funkciám.

Aj keď súkromie ani zastupiteľnosť nie sú súčasťou oficiálneho cestovného plánu Bitcoin Cash, protokol nedávno integroval Schnorr Signatures. Táto podpisová schéma je alternatívou k bežne používanému usporiadaniu ECDSA. Dôležité je, že umožňuje, aby sa údaje v rámci inteligentných zmlúv javili rovnako ako bežné transakcie. Vo výsledku by to stieralo hranice medzi bežnými transakciami s bitcoinovými hotovosťami, atómovými swapmi a mimoreťazcovými transakciami. Je dôležité si uvedomiť, že to nijako nezakrýva sumy transakcií ani adresy blockchainu. Výsledkom je, že protokol nedosahuje správnu zameniteľnosť.

V súčasnosti neexistujú plány na ďalšie vylepšenia ochrany osobných údajov na úrovni protokolu. Čiastočne to nie je znepokojujúce ohľadom kompromisov škálovateľnosti, ktoré by to mohlo spôsobiť. Za týchto okolností sa používatelia môžu rozhodnúť použiť Cash Shuffle aplikácia, ktorá umožňuje miešanie mincí, aby diváci nemohli identifikovať výstupy bitcoinovej hotovosti.

Takže aj keď už existujú pokusy ponúknuť niektoré možnosti ochrany osobných údajov, Bitcoin Cash sa menej zameriava na zastupiteľnosť aj súkromie ako ostatné hlavné peňažné kryptomeny. Zatiaľ sa určite zdá, že škálovanie a rozšíriteľnosť na reťazci majú pre komunitu a vývojárske tímy väčší význam.

Svetlá budúcnosť?

Nasledujúcich 12 mesiacov bude pravdepodobne pre Bitcoin Cash rozhodujúcich. S pokrokom Lightning Network konečne uvidíme, či škálovanie na reťazci dokáže prekonať metódy mimo reťazca.

S integráciou Avalanche, Graphene, ďalším zväčšením veľkosti bloku a ďalšími operačnými kódmi si protokol nastavil vysokú latku. Bude fascinujúce sledovať, ako sa trh rozhoduje, či vízia Bitcoin Cash o globálnej kryptomene P2P na reťazci môže nahradiť konzervatívnejšiu cestu, ktorou sa jej dvojča uberalo.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me