Bitcoinová hotovosť vs. bitcoin

História medzi bitcoinmi a bitcoinovými hotovosťami je sporná, ale sme tu, aby sme sa pozreli na výhody a nevýhody každej mince vpred. Preskúmame hodnotovú ponuku každého z nich a ich úplne odlišné prístupy k škálovaniu. Rozoberieme tiež branding a úrovne decentralizácie. Na záver zoradíme konkurenciu a uvidíme, kam mince v blízkej budúcnosti smerujú. Vyhrá jedna minca? Alebo môžu BTC a BCH existovať v harmónii v konkurenčnom svete kryptomeny?

Hodnota bitcoinu

Satoshiho správa vložená do prvého bloku bitcoinu poskytuje jasnú motiváciu pre vytvorenie decentralizovanej meny. „The Times 03 / Jan / 2009 kancléř na prahu druhej záchrany pre banky.“ Po krachu bánk v roku 2008 a následnom výpomoci z peňazí daňových poplatníkov bolo satoshiho zjavne dosť vládnej a bankovej kontroly meny.

Bankové výpomoci

Satoshi vkladá nadpis The Times do bloku bitcoinov genézy.

Je hlboko zakorenené v étose kryptomeny, že chyby chamtivých nie sú zachraňované. Existuje dôvod, prečo existuje Ethereum Classic.

Hlavnou hodnotovou ponukou bitcoinu v súčasnej podobe je jeho decentralizácia, schopnosť brať peňažnú zásobu z rúk vlád a bánk. Vďaka malým 1-megabajtovým blokovým veľkostiam a obrovskému množstvu hashovacej sily určenej na zabezpečenie bitcoinovej siete je úroveň decentralizácie a odolnosti voči útokom BTC číslo jedna medzi všetkými kryptomenami. Nie je náhoda, že si bitcoin tiež neustále udržuje najväčší trhový strop. Získanie hardvéru potrebného na bitcoinový útok, za predpokladu dostatočnej zásoby, by vám vynieslo minimálne 7 miliárd dolárov.

Satoshi však označil bitcoin ako „elektronickú hotovosť“. Počas vrcholu popularity bitcoinu v roku 2017 bolo zrejmé, že bitcoin v súčasnej podobe nemôže fungovať ako hotovosť. Čas transakcie bol pomalý a drahý, prevod peňazí často stál viac ako 20 dolárov. Jednoducho povedané, so súčasnou základňou kódov sa hlavný blockchain bitcoinu nemení. Veriaci v bitcoiny však s radosťou počkajú, kým dôjde k uskutočniteľnému riešeniu druhej vrstvy, kým obetujú akékoľvek množstvo decentralizácie na hlavnom blockchaine.

Hodnota bitcoinovej hotovosti

Bitcoinová hotovosť vyklopená z bitcoinu na zväčšenie veľkosti bloku z 1 MB na 8 MB, čo umožňuje viac transakcií v každom bloku. Veria, že ich prístup je viac zosúladený so skutočnou víziou satoshi. Stojí za zmienku, že potom, čo Satoshi tajne implementoval čiapočku 1 MB na veľkosti blokov, povedal: „Zmenu môžeme postupne zaviesť neskôr, ak sa priblížime k jej potrebe.“ Satoshi predpovedal, že s nárastom rýchlosti internetu a poklesom nákladov na úložisko by sa veľkosť bloku mohla nakoniec zväčšiť bez obetovania decentralizácie.

Vďaka kombinácii väčších blokov a nižšieho dopytu v sieti Bitcoin Cash môžu ľudia určite odosielať transakcie rýchlejšie a s výrazne nižšími poplatkami. Ak by sa však zvýšil dopyt po bitcoinovej hotovosti, nakoniec by to narazilo na úplne rovnaké problémy, aké mali bitcoiny v roku 2017. Aby si tento problém udržal náskok, spoločnosť Bitcoin Cash už zvýšila veľkosť blokov z 8 na 32 MB. Ak sa bitcoinové hotovostné bloky neustále zaplnia, plánuje sa ešte raz zväčšiť veľkosť blokov.

Škálovanie bitcoinu

Vývojári bitcoinov nezakrývajú oči pred svojím problémom spojenia. Segwit bol implementovaný tak, aby efektívne zdvojnásobil veľkosť bloku. Od júla 2018 je asi 40% platieb realizovaných spoločnosťou Segwit a ich počet sa neustále zvyšuje. Bitcoinový blockchain teraz dokáže spracovať najviac 7 transakcií za sekundu, čo pre globálnu ekonomiku nestačí. Pre porovnanie, Visa dokáže spracovať asi 24 000 transakcií za sekundu. Používatelia bitcoinu si ale nadovšetko cenia decentralizáciu.

Priaznivci bitcoinu chcú, aby si čo najviac ľudí mohlo stiahnuť celý blockchain, ktorý by im pomohol overiť platby. Vďaka 1-megabajtovým blokom pridaným zhruba každých 10 minút má blockchain už viac ako 200 gigabajtov. Keby sa bloky zväčšili, pre ľudí by sa rýchlo skomplikovalo ukladanie celého blockchainu do počítača, čo by viedlo k strate decentralizácie. Čím väčšie bloky, tým väčšia šírka pásma sa vyžaduje aj na odoslanie a overenie blokov.

Riešenie škálovania, ktoré sa v súčasnosti sleduje, spočíva v vybudovaní druhej vrstvy na vrchu hlavného blockchainu, známeho ako Lightning Network. Ak bude Lightning Network správne škálovaný a implementovaný, umožní takmer okamžité a bezplatné bitcoinové transakcie. Transakcie za sekundu by tiež úplne stratili platnosť pri transakciách so spoločnosťou Visa. Lightning Network je nedokončená práca, ktorá však každým dňom rastie. Ďalšou výhodou sledovania Lightningu je, že ak nefunguje, hlavný bitcoinový blockchain zostáva nedotknutý. A ak Lightning Network zlyhá, stále sa nájdu ľudia, ktorí držia svoje bitcoiny a jednoducho čakajú na ďalší pokus o zmenu mierky.

Bitcoinové hotovostné škálovanie

Spoločnosť Bitcoin Cash sa rozhodla neimplementovať Segwit, čo je nevyhnutnou podmienkou používania Lightning Network. Namiesto toho všetci zvyšujú veľkosť blokov, aby uspokojili dopyt. Keď sa bitcoinová hotovosť presunula na 8 mb bloky, mohla by podporovať 40 – 90 transakcií za sekundu. Vďaka blokom Bitcoin Cash teraz na úrovni 32 MB môže podporovať ešte viac.

Pri súčasnej úrovni dopytu dokáže Bitcoin Cash vyrovnať väčšinu platieb za približne 10 minút so stredným poplatkom blízkym desatine centu. Stredný poplatok za bitcoin sa v súčasnosti pohybuje okolo 15 centov. Aj pri veľkostiach blokov 32 MB klesá rýchlosť transakcie hlboko pod požiadavku globálneho dopytu. Vývojári Bitcoin Unlimited však už testujú myšlienku blokov s veľkosťou 1 GB a existuje výskum v oblasti potenciál z 1 TB blokov.

Je možné, že technológia jedného dňa dospeje do bodu, keď tieto veľkosti blokov nebudú problémom. Dnes však nie je ten deň. Pridaním 1 GB do blockchainu každých 10 minút by veľkosť rýchlo narástla nad kapacitu úložiska väčšiny osobných stolových počítačov. Na validácii blockchainu by sa mohla podieľať iba malá špecializovaná skupina s obrovským množstvom zdrojov. So súčasnou úrovňou technológie zvyšuje veľkosť blokov decentralizáciu výmenou za rýchlejšie transakcie. Ale keďže hlavnou hodnotou kryptomien je decentralizácia, má to zmysel urobiť kompromis? Je zrejmé, že trhy si to v súčasnosti nemyslia, pričom hodnota bitcoinu je zhruba konzistentná s desaťnásobkom hodnoty bitcoinovej hotovosti.

Bitcoinová značka

Samozrejme, bitcoin je zďaleka tým najznámejším menom v kryptomene. Dôležitosť rozpoznávania značiek je neoceniteľná. Nevidíte populárne kryptomeny s jedinečným názvom a zrazu zmeníte ich značku na bežný prívlastok používaný pri rôznych produktoch (pardon, fanúšikovia Nano). Početné forky používajúce názov Bitcoin sú schopné dosiahnuť veľké trhové kapitalizácie jednoduchým uvedením Bitcoinu do názvu. Patria sem Bitcoin Gold, Bitcoin Diamond, Bitcoin Private a BitcoinDark.

Jedným z najdôležitejších aspektov bitcoinovej značky je Satoshi Nakamoto, záhadný vynálezca kryptomeny. Zmiznutie satoshi je jedným z najväčších darov pre bitcoin. Pri vytváraní decentralizovanej meny môže mať loutka potenciálne príliš veľký vplyv. Charlie Lee, vynálezca litecoinu, ktorý sa chcel vyhnúť možnému konfliktu záujmov, predal litecoin. Napriek zámeru, aby bol tento krok pozitívny pre budúcnosť litecoinu, členovia komunity ho neustále kritizujú. Takže keď bitcoin skutočne nemá loutku, iba zvyšuje pocit decentralizácie, ako už bolo spomenuté, hlavná hodnota bitcoinu.

Bitcoin Cash Branding

Vedľa mýtického a tajomného satoshi máme farebného a kontroverzného vodcu Bitcoin Cash, „Bitcoin Jesus“, Rogera Vera. Jeho minulosť shenanigans boli dôkladne pokryté, takže sa namiesto toho zameriame na jeho neúnavný a agresívny marketing Bitcoin Cash.

Roger Ver

„Bitcoin Jesus“ Roger Ver

Je veľmi pravdepodobné, že Rogerova značka Bitcoin Cash vytvára zmätok pre tých, ktorí sú v kryptomene noví. Napríklad webová stránka Bitcoin Cash, ktorú vlastní Roger, je www.bitcoin.com. Bitcoinová hotovosť na twitteri, ktorú tiež vlastní Roger, je @Bitcoin. Logo Bitcoin Cash je rovnaké ako Bitcoin, ale je naklonené trochu iným smerom.

BTC vs BCH

Tu je Rogerova definícia bitcoinovej hotovosti bitcoin.com:

Čo je to bitcoinová hotovosť?

Okrem Bitcoin Cash definovaného ako „aktualizovaná verzia“ Roger označuje pôvodný Bitcoin ako Bitcoin Core, názov, ktorý zriedka používa akýkoľvek iný web..

V jednom okamihu spoločnosť Bitcoin.com dokonca označovala BCH ako bitcoin a nie ako bitcoin hotovosť. Roger nakoniec zmenil web kvôli hrozba žaloby.

Otázkou teda je, či ľudia náhodou kúpia bitcoin hotovosť, keď chcú kúpiť bitcoin? Nie je to jasné a anekdoty nie sú dostatočné na zodpovedanie otázky, ale určite sa to javí ako možné, ak nie pravdepodobné. Avšak, Rogerove ciele sú jasné. Roger chce, aby bitcoiny fungovali ako použiteľná mena s nízkymi poplatkami. Tiež si želá, aby svet považoval Bitcoin Cash za pravý bitcoin.

Bitcoinová hotovosť vs. bitcoin – čo bude ďalej?

Ak oba plány na zmenu mierky zlyhajú, môžete si naďalej všimnúť situáciu, aká je dnes. Ľudia obchodujú s mincami v menej preťažených sieťach. V tomto scenári je možné, že BTC a BCH môžu naďalej existovať v harmónii. Pri presune prostriedkov medzi zmenárňami je bežné, že ľudia obchodujú za litecoin alebo bitcoin cash. Obe mince majú dostatočnú likviditu a dokážu s nízkymi poplatkami rýchlo presunúť prostriedky.

Pri hľadaní decentralizovanej, použiteľnej kryptomeny má určite zmysel existovať tak bitcoin, ako aj bitcoin cash. Nie je na škodu preskúmať rôzne cesty k efektívnemu škálovaniu sietí. Preteky sa chystajú zistiť, či bude mať Lightning Network alebo väčšie bloky mierku. Avšak v prípade, že jedna minca bude šupinatieť pred druhou, je možné, že uvidíte, že víťaz berie všetko a smrť BTC alebo BCH.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me