Médiá, ktoré kedysi viedli velebné príbehy o vzostupe bitcoinu, teraz popisujú bitcoinovú bublinu, ktorá vyskočila. Ekonómovia, ktorí boli najskôr zvedaví na nový typ menového systému, teraz predpovedajú paniku. V tomto podivnom podnebí po páde z veľkých výšok stojí za zváženie, ako sme sa sem dostali a čo to všetko znamená.

V tomto článku sa podrobne zameriame na bitcoin, čo jeho úspech znamenal pre kryptomenu, možnosti budúceho rastu a dôsledky jeho klesajúcej ceny..

Bitcoinová bublina upriamila pozornosť na krypto

Vzostup bitcoinov z temnoty na hlavný prúd je príbehom na veky vekov. Satoshiho vynález urobil z ľudí milionárov. Dôležitejšie však je, že otvoril nový svet kryptotechnológií na ukladanie informácií a výmenu hodnôt. Aj bez následného zvýšenia hodnoty na tisíce dolárov by bol bitcoin významným úspechom už len pre vynález blockchainu.

A napriek tomu hodnota bitcoinu skutočne rástla. Od púhych halierov po súčasnú úroveň tisíc dolárov, každý, kto investoval do bitcoinu v období dlhšom ako dva roky, zarobil peniaze. V denných spravodajských cykloch volatilných zmien cien a obrovského poklesu za posledných pár mesiacov je niekedy ťažké si spomenúť, že ak ste investovali do bitcoinu pred rokom 2017, v súčasnosti máte minimálne 6-násobnú návratnosť investícií.

počet utxo

Počet transakcií s bitcoinom – Ladislav Mecir – CC

Väčšina ľudí sa však o bitcoinoch dozvedela v roku 2017, čo viedlo k masívnemu zvyšovaniu cien. Počas poklesu tohto roku väčšina týchto nových investorov utiekla. Tento let je určite negatívny, ak ste sa radi pozerali na svoje portfólio, zatiaľ čo bitcoin bol nad 15 000 dolárov.

V širšom meradle však bitcoinová bublina od nových investorov jasne ukázala, že kryptomena je prístupná širokej verejnosti. Toto verejné vystavenie prinieslo volatilitu, ale tiež podporilo nové talenty, inovácie a investície do kryptokomunity všeobecne.

Návrat zamerania na prípady použitia blockchainu

Keď cena bitcoinu ustúpila po bubline, utlmila časť horúčky obchodovania s kryptami. Investori sa vďaka všeobecnému poklesu trhu ešte viac spamätali. Chcú vidieť projekty, ktoré majú skutočné prípady použitia a osvedčené technológie. Viac ako to, investori chcú vidieť projekty, ktoré riešia problém poslednej míle, v ktorej sa pokazilo toľko skorých ICO. Posledná míľa odkazuje na zložitý krok spočívajúci v predvedení užitočnej služby maloobchodnému spotrebiteľovi na predvídateľnom základe.

bitcoinová technológia

Blockchain vysvetlený v bielej knihe o bitcoinoch

Tento návrat k prípadom legitímneho použitia so skutočnými zákazníkmi bol šokom, ktorý systém kryptomeny potreboval. Aj keď je to bolestivé v dôsledku kolapsu investorov, ktorý sa dostal blízko vrcholu, v konečnom dôsledku sprísnenie trhu posilní spoločnosti a projekty, ktoré sa dostanú cez.

Donútia blockchain, aby sa menej zaoberal altcoinmi a viac skutočnou technológiou. Pretože práve tu vždy bol najväčší potenciál blockchainu, jedná sa o sľubný vývoj pre tých, ktorí hrajú dlhú hru a vsádzajú na ekosystém ako celok..

Mena vs. investície: najväčšia prekážka bitcoinu

Toto zameranie na prípady skutočného použitia pre bežných používateľov sa týka aj bitcoinu. Pôvodná myšlienka za bitcoinom bola ako platobný systém a mena. Za bitcoin si samozrejme môžete kúpiť nejaké super veci. Doteraz však nebolo rentabilné používať tento spôsob.

Až doteraz boli bitcoiny predovšetkým uchovávateľom hodnoty a investičným prostriedkom. Napriek nespočetným argumentom, že nejde o sekuritizované aktívum, skutočnosťou je, že bitcoin bol investíciou pre väčšinu ľudí, ktorí ho vlastnia.

Najväčšou prekážkou na ceste bitcoinu je zvýšenie použiteľnosti pre menšie platby. Je potrebné znížiť poplatky a uskutočniť transakcie rýchlejšie. Vedľajším účinkom bitcoinovej bubliny je, že si ľudia uvedomili problémy so škálovateľnosťou bitcoinu a problémami s poplatkami, keď ho tisíce ľudí neustále používajú. Po bubline došlo k veľkému tlaku na opatrenia škálovateľnosti, ako je SegWit, aby sa znížili poplatky a časy potvrdenia.

Najvýznamnejšie je, že po bubline nastal vážny vývoj a včasná implementácia Lightning Network. Ak bude Lightning Network úspešná, mohla by umožniť okamžité platby nízkych poplatkov za bitcoiny, čo by otvorilo nový svet potenciálu pre retailové transakcie.

Bitcoin už nemusí byť najlepšou mincou

transakcia bitccoin

Skutočná bitcoinová transakcia Kraken do hardvérovej peňaženky – z Wikipedia CC

Bitcoin má najslávnejšiu históriu a zatiaľ najväčšiu značku zo všetkých mincí. Pre dominanciu bitcoinov je tiež dobrý dôvod. Osvedčil sa ako bezpečný, jednoduchý a úspešný po dlhú dobu. Jeho prvá výhoda na trhu z neho robí stále lídra.

Napriek tomu je bežné čítať články o „zabijakoch bitcoinov“, ktoré by mohli znamenať koniec pre matku všetkých kryptomien. Pri absencii implementácie Lightning Network a iba so 40% transakcií podporujúcich SegWit čaká v krídlach niekoľko coinov, aby prevzali plášť dominantnej platobnej platformy.

Je zrejmé, že iné mince ako Litecoin, XRP alebo dokonca Bitcoin Cash sú vhodnejšie na vykonávanie úloh, na ktoré bol pôvodne určený Bitcoin. História a značka nemusia stačiť na to, aby sa bitcoiny udržali na neurčito. Bude potrebné vykonať zásadné vylepšenia infraštruktúry, aby sa stala najlepšou dostupnou mincou.

Hodl alebo Nah?

Mnoho ľudí bude mať v tomto článku problém s titulom bitcoinovej bubliny. Radšej to nazývajú ponorom do cesty k väčšiemu zotaveniu. Je celkom zrejmé, že trochu trhovej mánie vyvolalo bublinu v cene bitcoinu. To neznamená, že dlhodobá investícia do bitcoinu je zastaraná stratégia.

Mnoho ekonómov sa ponorilo, ale ekonómovia historicky neboli príliš dobrí v predpovedaní toho, ako sa bude správať bitcoinový a kryptosystém.

bitcoinová bublina

Cena vs. volatilita v bitcoinoch – Ladislav Mecir – CC

V konečnom dôsledku by rozhodnutie zostať investované po bitcoinovej bubline malo vychádzať z dlhodobého výhľadu v priebehu mnohých rokov. Veríte tomu, že bitcoin má dlhú životnosť, aby vydržal? Bude mať bitcoinová komunita vôľu meniť sa v reakcii na výzvy z iných rýchlejších a lacnejších možností platby kryptami? Toto sú typy všeobecných otázok, ktoré by si investori mali položiť po tohtoročnom poklese.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me