Bitcoin radikálne zmenil platobný model pre celosvetové transakcie. Zatiaľ sa v roku 2018 počet transakcií pohyboval medzi úrovňou 150 000 a 400 000 za deň. Ale teraz, keď čoraz viac ľudí na celom svete začína používať kontroverznú tvorbu Satoshi Nakamota, sa vynárajú vážne otázky týkajúce sa dopadu bitcoinu na životné prostredie.

Ťažba bitcoinov v skratke

Bitcoin používa na overenie transakcií vo svojej sieti algoritmus s názvom proof-of-work. Baníci túto prácu vykonávajú tak, že zdroje venujú riešeniu zložitých matematických hádaniek. Po vyriešení každej hádanky môže baník pridať nový blok do verejnej účtovnej knihy bitcoinov. Sieť potom uvoľní novovytvorené bitcoiny a odmení minerov za vykonanie tejto práce.

Sieť podľa zámeru naďalej motivuje tých, ktorí venujú najviac zdrojov na overenie a zabezpečenie siete. A ako si viete predstaviť, tieto zdroje potrebujú na svoju prevádzku veľké množstvo elektriny.

Súčasné odhadované využitie elektriny

Digiconomist odhaduje, že súčasná spotreba energie v bitcoinoch a hotovostných bitcoinoch (v čase zverejnenia) je okolo 70 terawatthodín ročne. Pomocou wattov meriame rýchlosť spotreby v obvode, alebo v tomto prípade v bitcoinovej sieti. 1 terawatt sa rovná 1 biliónu wattov (jednotky energie). Z praktického hľadiska to znamená, že bitcoinoví ťažiari spotrebujú viac elektriny ako celé krajiny Švajčiarska alebo Českej republiky.

Dopad bitcoinu na životné prostredie

Názory na skutočné využitie v bitcoinovej sieti sa samozrejme líšia. Marc Bevand, skorý zavádzač bitcoinov, a baník prostredníctvom svojich vlastný výskum, dospel k niekoľkým ďalším záverom:

 • Mnoho baníkov hľadá lacnú elektrinu na vysoko konkurenčnom trhu. To si vyžaduje obnoviteľné zdroje energie, ako napríklad hydroelektrická alebo geotermálna energia.
 • Bitcoin pridáva ekonomickú (HDP) hodnotu, ktorá bude stáť za energiu, ktorú spotrebuje. Musíme to porovnať so súčasnými systémami.
 • Alternatívne metódy ako dôkaz o práci nie sú dokázané z hľadiska vysokého zabezpečenia siete.
 • Cena energie za transakciu klesá, keď do siete vstupuje viac ľudí.

Začiatkom januára (okolo vrcholu bitcoinových transakcií pre rok 2018) bol okolo Marca „najlepší odhad“ spotreby 18,4 terawatthodín ročne. Zatiaľ sa zdá, že odhad je skutočne v očiach diváka.

Trendy v energetike

Ako bolo zdôraznené vyššie, využívanie obnoviteľných zdrojov energie zostáva dôležitým faktorom vpred. Bitcoinoví ťažiari, ako každé iné odvetvie, sú poháňaní ziskom. A zakladajú obchod v lacných lokalitách s elektrinou.

Ako vie mnoho našich dôvtipných čitateľov, v Číne existuje veľké množstvo ťažobných operácií. Svet si je dobre vedomý problémov Číny so znečistením uhlím, ale Ľudová republika tvrdo tlačí na front obnoviteľnej energie:

Dopad bitcoinu na životné prostredie

Všimnite si plánované prekročenie cien v roku 2021 vyššie. Cena výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie klesne pod cenu fosílnych palív a v budúcnosti bude dramaticky lacnejšia. Motivácia pre ťažiteľov bitcoinov k využívaniu obnoviteľnej energie teraz a v budúcnosti je zrejmá. Hydroelektrická a geotermálna energia sú pevnými favoritmi veľkých baníkov. Uhlíková stopa aj náklady na elektrickú energiu sú u týchto zdrojov nižšie.

Aj keď debata o životnom prostredí zúri v roku 2018, teda o 10 rokov, možno to nebude až tak dôležité.

Aký je náš súčasný vplyv na životné prostredie?

Mainstreamové médiá vidia dopad bitcoinov na životné prostredie predovšetkým v a negatívnym spôsobom. Ako sa to však vyrovná našim súčasným bankovým systémom? V Štúdia 2014, Hass McCook dôrazne argumentoval v prospech udržateľnosti bitcoinovej siete:

“Široko dostupné verejné informácie dôrazne vyvracajú tvrdenia, že bitcoin je neudržateľný, a ukazujú, že sociálne, environmentálne a ekonomické dopady sú nepatrným zlomkom dopadov, ktoré majú dedičské bohatstvo a peňažné systémy na našu spoločnosť a životné prostredie.”

Dopad bitcoinu na životné prostredie

Medzi najťažších používateľov elektrickej energie v globálnom bankovom systéme patria:

 • Prevádzka servera 24/7
 • Kancelárske veže 24/7
 • Náklady na bankomat
 • Pobočky bánk
 • Výpočtový
 • Náklady na zamestnancov
 • Klimatizácia
 • Atď

Toto v žiadnom prípade nie je úplný zoznam. Ak by bola veľká časť súčasného bankového systému ohrozená, mnoho z týchto skrytých nákladov by s najväčšou pravdepodobnosťou zmizlo v prípade oveľa efektívnejšieho systému.

Ak by bitcoin zmenil svoj konsenzusný protokol?

Niekoľko vývojárov a vplyvných pracovníkov v priestore kryptomeny žiada prechod od proof-of-work k proof-of-stake.

Hlavný rozdiel v systéme proof-of-stake je v tom falšovatelia, nie baníci sú zodpovední za overenie transakcií v sieti. Ako to robia? Falšovatelia na určitý čas uzamknú kryptomenu v peňaženke. Sieť potom rozhodne, kedy je tento falšovateľ potrebný na overenie transakcií a vytvorenie ďalšieho bloku v blockchaine. Pretože matematické hádanky nie sú potrebné, nie je potrebný ani energeticky ťažký hardvér. Ako vidíte, vyžaduje si to oveľa menšiu spotrebu energie v porovnaní s testom proof-of-work.

To všetko teoreticky znie dobre, ale je tu problém. A je veľká. Dôkaz o účasti je do veľkej miery nedokázaný! Sieť bitcoinov nikdy nebola hacknutá, a to aj napriek energetickým obavám. 9 rokov fungovania pevnej siete poskytuje vynikajúci testovací prípad zabezpečenia blockchainov. Dôkaz práce vyžaduje tvrdú prácu a výsledkom tejto tvrdej práce je najbezpečnejší blockchain na planéte. Toto je možno najdôležitejší aspekt toho, aby kryptomena fungovala z dlhodobého hľadiska.

To neznamená, že dôkaz o podiele nemá zásah. Namiesto toho sa vývojári musia usilovať o neuveriteľne vysoký štandard zabezpečenia.

Záver

Preskúmali sme niekoľko nápadov na oboch stranách debaty o bitcoinoch v oblasti životného prostredia. Neexistujú absolútne spôsoby merania spotreby elektrickej energie v systémoch kontroly práce. Súčasný bankový systém sa zdá byť ešte ťažšie zmerateľný ako bitcoin. Vplyv technológie na životné prostredie je skutočným problémom. Možno uvidíme, že sa objaví úplne nové odvetvie, ktoré bude presne sledovať náš vplyv.

V nasledujúcom Q & A, expert na bitcoiny Andreas Antonopolous poskytuje vážne podnety na zamyslenie nad tým, prečo by Zem mohla pravdepodobne zvládnuť iba jeden systém kontroly funkčnosti:

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=2T0OUIW89II]

Je zaujímavé poznamenať, že Andreas verí, že bitcoin spolu s ním skutočne vedie decentralizovanú energetickú revolúciu. Vidíme to dnes, keď čoraz viac ľudí odchádza zo siete a stáva sa energeticky nezávislých. Zisťovanie vplyvu bitcoinu na životné prostredie do budúcnosti je pevne v mysli mnohých vývojárov kryptomien. Možno si zatiaľ môžeme byť istí tým, že diskusia bude pokračovať.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me