Blockchain & Infraštruktúra IT

Pokrok v technológii blockchain mal určite zásadný vplyv na trh s kryptomenami. Keďže nové tokeny predstavujú alternatívy k starým finančným systémom, mnoho ľudí možno prehliada silu blockchainovej technológie, ktorá stojí za samotnými projektmi. Pozrime sa na niektoré z najväčších blockchainových projektov na dnešnom trhu a na to, ako môžu potenciálne ovplyvniť budúcnosť IT infraštruktúry.

Ukladanie súborov

Keď väčšina ľudí uvažuje o ukladaní súborov z tradičného hľadiska, vyzerá to ako binárny systém. Buď máte dostatok úložného priestoru, alebo nemáte. Len pred niekoľkými desaťročiami sa ľudia museli spoliehať na CD a diskety, ktoré boli pomalé a pridávali veľmi minimálne množstvo pamäte. Externé pevné disky to samozrejme vylepšili. Nakoniec dnes existujú riešenia cloudového úložiska ako Dropbox, OneDrive, iCloud a ďalšie, ktoré ponúkajú určitý stupeň vylepšenia. Aj keď sú tieto riešenia lepšie, ani zďaleka nie sú optimálne.

Riešením, ktoré mení budúcnosť ukladania súborov, môžu byť projekty blockchain ako Filecoin (FIL) a Storj (STORJ). Najskôr sa tieto riešenia považujú za oveľa lepšie ako najobľúbenejšie produkty cloudového úložiska súčasnosti, pretože sľubujú vyššiu šírku pásma a menej neočakávaných výpadkov. Okrem toho sa decentralizované aplikácie na ukladanie súborov venujú aj otázkam ochrany súkromia. Pretože tradičné produkty cloudového úložiska uchovávajú údaje v centralizovaných databázach, súbory každého používateľa sú vystavené riziku hackerstva. V skutočnosti sa to stalo Dropboxu už v roku 2012 keď bolo hacknutých 68 miliónov používateľov. Najznepokojujúcejšou vecou je, že spoločnosť neoznámila tento problém až do roku 2016. Vďaka decentralizovaným riešeniam na ukladanie súborov sa hacky realizujú mimoriadne ťažko a akékoľvek narušenie údajov by neovplyvnilo takmer toľko používateľov.

Ďalším dôležitým prvkom, ktorý vedie k prijatiu decentralizovaného ukladania súborov, je skutočnosť, že ceny budú oveľa nižšie ako súčasné riešenia. Je to preto, že súbory sa budú ukladať v sieti P2P namiesto v drahých databázových centrách. Pravdepodobne sa tak stane pomocou platieb kryptomenou ako stimulov pre jednotlivých používateľov, aby sa pripojili k sieti.

Prečítajte si nášho kompletného sprievodcu decentralizovanými riešeniami ukladania súborov.

Mesh Networks

Siete siete sa za pár krátkych rokov rozrástla z komerčne používanej technológie na technológiu na úrovni spotrebiteľa. Dnešné produkty ako Eero, Luma a Google Wi-Fi pomáhajú znižovať slepé miesta bezdrôtového internetového pripojenia a zvyšujú úroveň pripojenia zariadení. Sieťové siete fungujú pridaním uzlov do siete Wi-FI, takže zariadenia majú viac možných pripojovacích bodov, nielen jediný spojovací bod ponúkaný tradičnými smerovačmi a existujúcou IT infraštruktúrou..

Projekty ako Althea a SmartMesh (SMT) môžu byť použité na riešenie problémov s pripojením na internet na predtým nespojených, vzdialených miestach, ako aj na miestach s veľkým preťažením siete (napr. športové štadióny a miesta koncertov). Pretože napríklad dáta s funkciou SmartMesh nemusia prechádzať centralizovanými sieťami a môžu naopak zostať v rámci sieťovej siete, sú rýchlosti pripojenia rýchlejšie a spotreba elektriny nižšia. Althea presahuje rámec ponuky bezdrôtového internetu pre kaviarne a letiská. Komunitám ponúka možnosť vytvárať si vlastných decentralizovaných poskytovateľov internetových služieb, vďaka čomu je prehliadanie predvolene tiež súkromné ​​a neutrálne. Projekty decentralizovanej sieťovej siete nielenže sprístupnia samotný internet rýchlejšie a širšie, ale rozšíria aj možnosti novších technológií, ako sú IoT a IoE..

Výpočet

Aj keď sa výpočtový výkon bežných počítačov každým rokom zvyšuje, možnosti jedného stroja sa stále nevyrovnajú schopnostiam superpočítača. Preto sa stali populárnymi projekty ako Golem (GNT) a iExec RLC (RLC).

Umožnenie ľuďom nakupovať a predávať výpočtový výkon nevyhnutný na dokončenie zložitejších úloh v podstate umožňuje komukoľvek vytvoriť superpočítač z výkonu viacerých počítačov v sieti. Zatiaľ sa Golem zameriava na jediný prípad použitia: CGI vykresľovanie. Pretože však tieto projekty naďalej vyvíjajú svoje technológie, je ľahké pochopiť, ako by sa tento koncept mohol uplatniť aj pri riešení súčasných výpočtových obmedzení. Napríklad vedecké modelovanie, dátová veda, strojové učenie a mnoho ďalších potenciálnych aplikácií by mohli mať prospech z decentralizovaného výpočtu.

Decentralizované výpočty umožnia podnikom rozšíriť svoju IT infraštruktúru poskytnutím väčšieho výpočtového výkonu za nižšie náklady. Namiesto toho, aby ste si museli kupovať superpočítač ktoré by mohli bežať v miliónoch alebo dokonca miliardách dolárov, podniky by jedného dňa mohli mať prístup k podobnej úrovni výpočtového výkonu za zlomok ceny. Najlepšie na tomto modeli je flexibilita, ktorú môže ponúknuť tým, ktorí potrebujú ďalší výpočtový výkon. Namiesto toho, aby museli kupovať veľké množstvo vyhradeného vybavenia, používatelia by jednoducho platili sieti iba v prípade, že sú potrebné ďalšie výpočty.

Záver

Ukladanie súborov, sieťové siete a výpočty uvidia výhody pokroku v technológii blockchain. Aj keď vyššie uvedené projekty už priniesli nejaké sľubné výsledky, projektov, ktoré zmenia tieto a ďalšie dôležité odvetvia IT, môže byť veľmi dobre. V nasledujúcich rokoch sa pravdepodobne v oblasti IT infraštruktúry dočkáme zvýšenej bezpečnosti a ochrany osobných údajov, ako aj zníženia nákladov.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me