Blockchain už svoje prípady použitia ustanovil z mnohých hodných dôvodov. Pomáhame utečencom a znižujeme chudobu v rozvojových krajinách. Blockchain teraz dokazuje svoju hodnotu aj pre zraniteľných ľudí bližšie k domovu. Niekoľko miest v súčasnosti realizuje iniciatívy založené na blockchaine, ktoré majú pomôcť bezdomovcom získať rýchlejší a ľahší prístup k potrebným službám.

Rozsah bezdomovectva

Tak veľa ako 3,5 milióna obyvateľov USA každý rok zažiť bezdomovectvo, viac ako 550 000 spí drsne v ktorúkoľvek danú noc. Viac ako polovica ľudí bez domova sú rodiny s deťmi. Mnohé sú vo väčších mestách, 1 z 5 bezdomovcov v New Yorku alebo Los Angeles. Veci vo Veľkej Británii sú ešte pochmúrnejšie, s viac ako 300 000 ľudí bez domova, ale pre oveľa menšiu národnú populáciu ako USA.

Ľudia končia bez domova z najrôznejších dôvodov vrátane tragických zmien životných okolností, ako je strata člena rodiny alebo zamestnanie. Často sú zodpovedné aj duševné choroby a závislosť. Medzi mladšími ľuďmi to môžu byť často rodinné spory, ktoré ich donútia odísť z domu a nemajú kam ísť. Aj keď niektoré skončia na ulici, iné môžu spať drsne v autách alebo sa presúvať z miesta na miesto a spať s priateľmi.

Nevyhnutnosť ID

Prakticky bez prostriedkov osobnej bezpečnosti môžu ľudia bez domova bojovať so zabezpečením svojich vecí. Doklady preukazujúce ich totožnosť a status sociálneho zabezpečenia sa môžu rýchlo poškodiť, stratiť alebo odcudziť. Bez platných dokladov totožnosti nemôžu mať ľudia bez domova prístup ku každodenným službám, ktoré zvyčajne považujeme za samozrejmosť.

Jedna štúdia z USA ukázali, že bezdomovcom bez občianskeho preukazu bol viac ako 53 percentám zamietnutý prístup k potravinovým lístkom a viac ako 51 percentám bol zamietnutý prístup k dávkam sociálneho zabezpečenia.

Navyše, aj keď si bezdomovec, ktorý stratil občiansky preukaz, zaobstará náhradný preukaz, strašnou iróniou je, že na získanie náhradného preukazu je zvyčajne potrebné poskytnúť nejakú formu preukazu totožnosti. Takže uviazli v byrokratickej Catch-22. Služby, ktoré im môžu pomôcť dostať sa z ulíc, sú pre nich neprístupné.

Ako môže blockchain pomôcť bezdomovcom

Projekt MyPass v Austine v Texase

Blockchain odhaľuje svoj potenciál v oblasti vlastnej suverénnej identity. Doklady totožnosti je možné overiť a digitálne uložiť na blockchaine, čo vylučuje potrebu fyzických osôb nosiť fyzické doklady totožnosti. Nový projekt v texaskom Austine to teraz uvádza blockchain prípad použitia do práce v službách obyvateľov mesta bez domova.

MyPass ukladá digitalizované dokumenty pre ľudí bez domova. Systém ukladá doklady totožnosti, ale môže ukladať aj lekárske záznamy, čo znamená, že by niekto mohol byť liečený na rôznych klinikách. Jednotlivec je vybavený zabezpečeným prihlásením, aby mal prístup do svojho úložiska dokumentov z ľubovoľného počítača, smartphonu alebo prostredníctvom SMS. Takže ak používajú kliniku, môžu na zadanie svojich údajov použiť počítač na klinike. Potom môžu poskytnúť akúkoľvek dokumentáciu potrebnú na ošetrenie alebo na preukázanie anamnézy.

Mesto Austin, TX

Austin, TX je medzi prvými mestami, ktoré používajú blockchain na pomoc bezdomovcom

Aj keď je to stále v pilotnej fáze, dúfame, že sa dá replikovať vo väčšom rozsahu. Projekt bol financovaný z iniciatívy Bloomberg Philanthropies Mayors Challenge. Teraz sa niekoľko charitatívnych organizácií a ďalších organizácií v Austine snaží vyriešiť niektoré počiatočné problémy, napríklad riešenie problémov so stratenými prihlasovacími údajmi. Ale vzhľadom na potenciál projektu pomôcť bezdomovcom v Austine to nie sú významné prekážky, ktoré treba prekonať.

Projekt Fummi v New Yorku

Mesto New York tiež v spolupráci s organizáciou testuje podobný projekt Blockchain pre zmenu. V roku 2017 organizácia rozdané smartfóny až tri tisíce ľudí bez domova v New Yorku. Telefóny už boli nabité aplikáciou s názvom Fummi.

V spolupráci s ďalšími poskytovateľmi služieb skupina vytvorila digitálne identity pre príjemcov telefónu. Vďaka digitálnemu záznamu mali jednotlivci tiež prístup k účtu na príjem digitálnych coinov na zmenu. Telefóny obsahovali predinštalovaný zostatok mincí. Príjemcovia mohli zarobiť viac coinov prostredníctvom aktivít, ako je sprostredkovanie nových používateľov a nákup služieb prostredníctvom platformy.

Smartphone

Smartfóny a blockchain môžu byť účinným zdrojom pomoci ľuďom bez domova

Berieme to ďalej

Tieto dva projekty sú v súčasnosti jedinými zdokumentovanými príkladmi blockchainu používaného na pomoc bezdomovcom. Napriek tomu členovia blockchainovej komunity špekulujú o ďalších krokoch. Digitálna identita sa javí ako prirodzený pokrok, hlavne preto, že už bola úspešne nasadená Svetovým potravinovým programom pri kŕmení utečencov.

Registrácia identity bezdomovcov na blockchaine má ďalšie výhody pre poskytovateľov služieb, ktorí im pomáhajú. Trvalý zdieľaný záznam prináša efektívnosť pre poskytovateľov, ako sú napríklad útulky. Vďaka digitálnemu záznamu, ktorý je možné zdieľať, už nemusí tráviť čas a zdroje palubou niekoho pri každom pohybe.

Najmä použitie bezpečných digitálnych peňaženiek na distribúciu finančných prostriedkov ľuďom bez domova vytvára bezpečnejšiu alternatívu ako skutočné peniaze. Preprava peňazí umožňuje ľuďom bez domova ľahkú obeť krádeže. Sledovateľné sú aj výdavky na digitálnu menu, aby charitatívne organizácie bez domova mohli demonštrovať, kde sa míňajú finančné prostriedky.

Ľudia bez domova patria k najzraniteľnejším v spoločnosti. Ak blockchain môže pomôcť bezdomovcom získať lepší a rýchlejší prístup k útulkom, lekárskym a finančným službám, ktoré tak zúfalo potrebujú, potom o to lepšie pre svet.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me